"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mehmet Şimşek Kimdir?

Mehmet Şimşek, Türk ekonomist ve siyasetçidir. 9 Temmuz 1967 tarihinde Gaziantep’te doğmuştur. Eğitimine Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nde başlamış ve ardından University of Exeter’da İktisat alanında yüksek lisans yapmıştır.
Mehmet Şimşek, 2003-2007 yılları arasında Hazine Müsteşarlığı görevini yürütmüştür. Daha sonra Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) tarafından 2007 genel seçimlerinde milletvekili adayı olarak gösterilmiş ve Gaziantep’ten milletvekili seçilmiştir. 2007-2009 yılları arasında Devlet Bakanı olarak görev yapmıştır.
Ardından 2009-2015 yılları arasında Maliye Bakanı olarak görev yapmıştır. Mehmet Şimşek, ekonomik politikaların belirlenmesi ve mali reformların uygulanması konularında etkin rol oynamıştır. Bu dönemde Türkiye’nin ekonomik istikrarını koruması ve uluslararası yatırımcıların güvenini kazanması için çeşitli tedbirler almıştır.
Mehmet Şimşek, 2015-2018 yılları arasında ise Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Bu dönemde ekonomik politikaların yanı sıra sosyal politikalar ve reform süreçleri üzerinde çalışmıştır.
Mehmet Şimşek, Türkiye’nin ekonomik politikaları, maliye politikaları ve uluslararası ilişkiler konularında deneyimli bir isimdir. Görev süresi boyunca uluslararası platformlarda Türkiye’yi temsil etmiş ve çeşitli konferanslarda konuşmalar yapmıştır. Mehmet Şimşek, 2018 yılından sonra aktif siyasetten çekilmiştir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir