"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bakan Nebati | Enflasyon | Financial Times | Erdoğan

Bakan Nebati | Enflasyon | Financial Times | Erdoğan

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=1R-pnGobF9k.

Herkese merhaba ve programa hoş geldiniz. Hazine ve Maliye Bakanımız ve de gözlerinden ışık ve pozitif aşk dolu mesajlar veren bakanımız Nurettin Nebati. Ya Gülçin’e gözlerime bakar mısınız? Ne görüyorsunuz? Bir iki haftadan beri ekonomistler tarafından hep şu soruluyor. Ya kardeşim ne yapıyorsunuz bu enflasyonla mücadele edin? Yani ne yaptın? Ne yaptın?
Gerçekten ne yaptın? Çünkü şunlara kapak olsun, şunu yaptık, bilmem ne gibi mesajlar veriyor. En güçlü durumdayız. Lak lak. Ama ne yaptın? Yani karne. Bir nevi karne istiyor ekonomistler. Bugün Twitter’dan sonunda açıklamasını yaptım. Şimdi diyeceksiniz ki… Anlatayım size. Bir, gıda ürünlerinde kadevye oranı %1’e indirilmiştir. Ben ne yapıyorum şu an? Ki burada hemen siz de göreceksiniz. Gıda ürünlerine bakalım ve de bir yıllık, yıl içerisindeki enflasyondan dolayı fiyat artışına bir bakalım. Gıda ürünü %1, kadevye %1’e düştü. Gıda ürünü ün ve diğer tahıllar %108 artmış.
Meyve ve sebze suları %114. Yani peynir %103. Abi siz %1, kadevye %1’e indirilmesi… Hiçbir şey fark etmiyor ki. Gitti. Yeme-içme hizmetlerinde kadevye oranı %8 olarak belirlenmiştir.
Yani 2 ayda unutmayın yani geçen ay 4.5 diyelim. Bu ayda 5 de enflasyondan %10. Bak kayboldu. Gitti. Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, bebek bezi, peçete falan filan kadevye oranı %18’den %8’e indirilmiştir. Çok sağ olun ya. %10’u indirmişsiniz. Kadevye %10. 18’den %10’u indiriyor. %8’e indiriyor. Boş.
Meskenlerde ve tarımsal sulamadaki elektrik teslimlerinde kadevye oranı %18’den %8’e indirilmiştir. Arsa ve Arazi teslimlerinde kadevye oranı %18’den %8’e indirilmiştir. Hiçbir işe anlamı, hiçbir anlamı yok. İndirilmiş kadevye oranı uygulanan tarım makinelerin kapsamı genişletilmiştir. Sağ ol. Başka ne? 2022 yılında ilk 5 ayında Kobilere tarafından kullanılan doğal gaz %76, sanayide kullanılan doğal gaz %14,
elektrik üretim amaçlı kullanılan doğal gaz %25 ve meskenlerde kullanılan doğal gaz %81 oranda süvvansı edilmiştir. Yani diyor ki daha müşteriye, size son kullanıcıya gelmeden evvel devlet size ucuz doğal gaz satıyor. Demesine rağmen bir yıl içinde doğal gaz şeylerine baktığımız zaman şehir gazı ve doğal gazı %132. Yani hiçbir şey önemli. Yani bunlar şey değil. Bunlar şey maddeleri değil.
Tamam diyeceksiniz ki dünyada da enflasyonla uğraşıyor. Doğrudur. Dünyada, Arjantin’de mesela enflasyon %50’ini üstüne gittiği zaman Malibakır istifa etti utancından. İsviçre örnek olarak son 20-30 yılın en yüksek enflasyon rakamlarını gördüğünüz. %3.2 yıllık. Amerika %10’larda, 9’larda, Avrupa %7’lerde, 8’lerde, bizde %80’e doğru böyle tempo’lu bir şekilde gidiyoruz. %100’ü göreceğiz böyle gidersek. Bunlar mücadeleyse %100’ü görmememiz imkansız. İmkansız. Ya ben şunu sormak istiyorum. Tamam siz KDB’leri indirdiniz. Şunu yaptınız. Peki siz ne yaptınız devlet büyükleri olarak? Ben onu merak ediyorum. Örnek olarak. Basit bir örnek.
Yapmış olduğumuz otoyollar, köprülerdeki dolar, euro, oradaki fiyatlandırmayı TL’ye çevirdik mi? Nono mazye. Ya durum kötü. Bayağı bu şeyden dolayı, söyleyin bu kur dalgalanmasından dolayı çok daha büyük zararı uğramaya başladık. Yaptınız mı? Yapmadınız. Peki.
Her milletvekiline, her rektöre, her belediye başkanı yardımcısının, oğlunun yeğenine bir tane S600 verip de sonra kemerleri sıkma zamanı dediniz. Sıktınız mı? O da olmadı. Topluca bir şey de görmüyorum ben. Ama ne oluyor? Ne yaptınız? Aa asgari ücreti yükselttik. Doğru. Yükselttiniz. Üç gün sonra o da kayboldu. En son maddeyi de görmek istiyorum.
Enflasyonla mücadele timleri tarafından tüm sektörlere yönelik denetimlere devam edilmektedir. Ne demek o? Ha? Ne demek o? Herif domatesini atıyorum. 20 kilodan değil de 30 kiloya satmak istiyorsa o onun bir icabı iş. Ne yapacaksınız? Satamazsın mı diyeceksiniz? Ha diyebilirsiniz. O zaman serbest piyasa olmuyor. Devletin kontrolünde oluyor. Komünizm gibi. Ama tabii ki eminim siz de biliyorsunuzdur ne yaptığınızı. Diye ümit ediyorum. Çünkü birisi çıkıp da şey demiyor. Yani bunlar hepsi pardon birisi çıkıp da değil. Herkes çıkıp söylüyor bu sistemle böyle mücadele edilmez. Fazleleri yükseltmeniz gerekiyor. Acilen para akış olması gerekiyor. Ama neyi bekliyoruz hala anlamış değilim. Cumhurbaşkanımız Erdoğan sinir bozucu ancak vazgeçilmez bir müttefik dedi. Financial Times ben demedim. Financial Times dedi.
Çok da güzel bir yazısı. Bunu şeyde okuyup Financial Times’e görebilirsiniz. Veyahut da T24 Comterre sitesinden de şey yapabilirsiniz. Gidegen Rahman adında bir çok güzel bir yazı. Hem şey yazıyor yani NATO ile olan nasıl NATO müttefikler içerisinde bu algülüm vergülüm. Ya Finlandiya ve İsveç’e yapılan işte 73 kişiyi bize teslim et.
Ondan sonra biz bakarız rahatsızlığını dile getiriyor. Hele hele diyor. Hele hele diyor. Erdoğan’ın adalet sistemine teslim etmek demokrasiler için yapması zor bir şey diye ekliyor. Zor bir şey ve de örnekleri veriyor. Çünkü bu örnekler hayatımızın sonuna kadar Sayın Erdoğan’ı takip edecek. AK Parti’yi takip edecek. İnanın bana. Siz diyorsunuz ki bu kadar önemli değil. Ama tabii ki verdiği iki tane örnek.
Selahattin Demirtaş yani 2016 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi serbest bırakılması gerektiğine dair karar vermesine rağmen hala içeride olması. Ve de tabii ki Osman Kavada ve onunla birlikte 7 kişinin 18’er yıl hapis cezasına çarptırılmasına kadar örnek veriyor. Şimdi bu sadece bu iki örnekle aynı zamanda ne yapıyor Financial Times? Neyle ekliyor?
Diyor ki Erdoğan’ın davranışları NATO için rahatsız edici sorular doğuruyor. Doğru, doğuruyor. Çünkü bu 73 kişiyi teslim edin, verin, vermezseniz biz meclise sokmayız. Metin’de 73 kişi yok. Yani muhtemelen liderler arasında bir sözler verildi mi verilmedi mi? Bu da İsveç gibi Finlandiya gibi hayatlarında böyle bir pazarlık yapmamış iki ülke için bir şok etkisi yaratmıştır. Eminim yaratmıştır. Yani Cumhurbaşkanı dediği gibi ben farklı bir başkan olacağım dedi. Evet farklı bir başkan olduğu kesin. Ama aynı zamanda şunu da söylüyor. İttifak değerlerinin demokrasiye savunmak ve insan hakları olduğunu söylüyor. Ancak siyasi rakipleri düzmece suçlamada hala hapse atmak kulağı Vladimir Putin’in yapacağı bir şey gibi geliyor. Öyle ki Rus ve Türk liderinin uzun süre ilişkileri var. Ama! Ama!
Yani Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı Putin ile karşılaştırmak tabii ki yanlış. Ama nereye getiriyor konuyu günün sonunda? Ya Rusça gibi bir lider Rusça gibi bir Karadeniz’in kuzeyinde bir güç varken Türkiye’yi NATO’dan çıkartmak Türkiye’den vazgeçmek imkansız. Bunu da Cumhurbaşkanımız Erdoğan çok iyi biliyor. Çok iyi biliyor. Türkiye’siz bir NATO Hankapası gibi. Kimse kimin girip çıktığını bilemez. Ve de siz bir anda bütün o Rus donanmasını direkt olarak… hep coğrafya kitaplarında okumuştuk ne? Sıcak sularda bulacağız. İşte çok ilginç bir yazı güzel de bir yazı. Şeyle değiniyor tabii ki Dudiy Arabistan ile Türkiye arasındaki ilişkiden de bahsediyor.
Onu da şey yapmışken hatırlıyorsunuz iki hafta evvel Muhammed Bin Selman geldi Ankara’da Arlandı. Büyük törenlerle şey yaptı hatta askerlerimize Selamun Aleyküm çekti. Kayık böyle labali bir şekilde. Selamun Aleyküm. Ya hatırlayın neler neler vaat edildi. Ondan evvel Katar’a gidildi neler neler vaat edildi. Bir sürü vaatler var.
Farkında mısınız? Bir türlü oluşmuyor bunlar. Bu anlaşmalar bir türlü yürürlüğe girmiyor. Ha şey demiyorum tabii ki bunlar çabucak bir günde olacak işler değil. Tabii ki değil. Ama bir hissiyat olmaz mı? Bir mesajlaşma olmaz mı? Geliyoruz yatırım yapacağız bak şuna bakıyoruz bilmem ne yapıyoruz olmaz mı? Olmayacak gibi gözüküyor. Niye? Herkes seçimi bekliyor doğal olarak.
Evet herkes seçimi bekliyor. Yani 8 ay sonra mı 9 ay sonra mı Haziran’da mı Mayıs’ta mı ne zamansa seçimi herkes onu bekleyecek. Ondan sonra herkes oturup kime ne zaman ve nasıl yatırım yapacağını karar verecek. O zamana kadar inşallah Sayın Nebahattin’in vermiş olduğu biz KDV’leri %18’den 1’e indirdik 8’den 2’ye düşürdük. Şunu yaptık bunu yaptıkla kalmayız ve de gerçek adımlar atarız enflasyonu yenebilmek için ve de bu çukurdan çıkabilmek için. Bu sebepten dolayı oylarınızı bana vermeniz rica ediyorum hayır dalga geçiyorum. Oy vermenize gerek yok. Sadece like atın yorum yazın ve de abone olmayı unutmayın.
Yarın görüşmek üzere.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir