"Enter"a basıp içeriğe geçin

Asgari Ücret | Enflasyon | Zam | Açlık Sınırı |Ambulansa Yol Vermeyen Düğün Konvoyu

Asgari Ücret | Enflasyon | Zam | Açlık Sınırı |Ambulansa Yol Vermeyen Düğün Konvoyu

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=1IVUi8vsu2Y.

Biraz alkışlar ya beni böyle programa başlatsanız çok daha sevindiririm. Evet sevgili seyircilerim. Herkese merhaba programa hoş geldiniz. Bugün pazartesi haftanın birinci günü. Geçen hafta cuma günü açıklanan asgari ücretten sonra bazılarınız için hafta iyi başladı. Bazılarınız için kötü başladı. Benim için kötü başladı. Çünkü asgari ücretin yükselmesi şu demek.
Üzülerek söylemem gerekiyor ki bazı arkadaşlarımdan feragat etmem gerekiyor. Suç bende değil. Gelirim yükselmiyor. Siz daha gittikçe masraflı oluyorsunuz. Size çalışıyorum burada. Yani o kadar basit. Gülmeyin. Benimde bir şeyim var yani. Ben de kendi şeyimden söyle adını lüks hayatımdan feragat edemem.
Kusura bakmayın. Gidin Cumhurbaşkanı’na şikayet edin. Gidin Cumhurbaşkanı demişken yani bunu da söylemişken farkındasınız değil mi? Son iki asgari ücret yükselmesini yani yeniden yapılandırması veya yeni rakamlar açıklaması. İkisini de Cumhurbaşkanımız yaptı. Ondan evvel hep şeydi sosyal güvenlik bakanı, bilmemli bakanı, çarp bakanı, curt bakanı hep onlardı. Ama son iki tanesini Cumhurbaşkanımız da yaptı. İyi haberi Cumhurbaşkanımız veriyor.
Ama toplantıda bir şey yakaladınız mı? Yüzde 25 dedi Cumhurbaşkanımız. Yani rakamı açıkladı, yüzde 25 artış oranı oldu dedi. Asgari ücrete temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 25 oranında bir ara artış yapıyoruz. Sonra gittiler kulağını fısıldadılar falan, düzeltti.
Yüzde 30 dedi. Şunu söyledi kabinede, dur iki dakika izleyin ilk önce. Evet biz tabi kabine toplantısında özellikle bu yüzde 25’i tartıştığımız için o bir sehven durum meydana getirmiş oldu.
Yani bu yüzde 30 olarak bu artışı yapmış olduk. Yani diyor ki kabinede yüzde 25 yapacaktık. Düşünsenize yani kabinede bu devlet büyüklerimiz araya gelip yüzde kaç zam yapalım, yüzde 25 yapalım. Onlara yeter. Yok aman araya kimler girdi tabi ki. Yapmayın etmeyin biraz daha yükseltin. Ölüyor millet yani gerçekten olmuyor.
Dediler yüzde 30’a yükseltler. Ne oldu şimdi pazartesi günü? Bugün ne oldu? TÜİK enflasyon rakamları açıkladı ve Ozan bir anda kayboldu. Niye mi? Çok basit. TÜİK’e göre şöyle iki tane ayrı enflasyonumuz var. Bir tanesi devletin karar verdiği enflasyonu. Yüzde 78 olarak ilan etti.
Ve de ENAG yüzde 175 olarak ilan etti. Şimdi aynı zamanda şunu da hesaplamanız gerekiyor. Açlık sınırı Türkiye’de 6391 TL. Asgari ücrette 5500 oldu. Yani bir nevi anında Türkiye’de 13 milyon kişi, 13 milyon kişi imirse asgari ücrette çalışan. Çalışan sektörün yüzde 51’i, çalışanların yüzde 51’i. Düşünsenize asgari ücretti 5500 ile. Biz bir anda herkesi o 13 milyon kişiyi açlık sınırının altında tuttuk. Cumhurbaşkanımız altında. Niye? O karar verdi. Niye? Çünkü yükselteniyor daha fazla. Niye? Çünkü enflasyonun da gerçek rakamlarını da kabul etmiyor. Gerçekten hükümetimiz kesinlikle görmüyor bunu. Rakamlar o kadar ortada ki.
Ya bakın Metropol’un bir araştırması var. Daha yeni çıktı. Metropol araştırması göre Türkiye, Türkiye insanının yüzde 70’i en agın enflasyonuna inanıyor. İnanmaması imkansız. Tabii ki inanıyor. Çünkü baktığınız zaman rakamlara aylık işte efendim bu ay 495 değil abi enflasyonumuz Türkiye’de. Bu ay içinden bahsediyorum. Veyahut da yıllık yüzde 78 değil. Çok çok daha fazla. Nasıl mı? Gelin size bir liste daha paylaşmak istiyorum.
Bakın bu yıllık rakamlar, yıllık değişim rakamları. Kişisel ulaştırma araçlarının yakıtı. Yüzde 252. Şeker yüzde 47. Makarna çeşitleri. Spaghetti penne. Yüzde 117. Un yüzde 108. Peynir yüzde 103.
Bütün bu rakamlar varken oturup da hiç kimse bana efendim bizim enflasyonumuzu yüzde 78 dememeli. Gerçekten dememeli. Çünkü bu yüzde 78 enflasyonun düşük göstermeyi çabalamanızdan dolayı buradaki asgari ücretliler her gün ve her zaman enflasyona yönelik kalacak. Çünkü zamlar ona göre, size göre yapılıyor.
Etüik’e göre yapılıyor zamlar. Etüik’in zamlarına göre gidersek zaten battı. Zaten baksanıza açtık sınırı. 6391. Ya bu korkunç bir rakam. Ki baktığınız zaman en düşük memur yani üniversite memur 9.711 TL oldu. Bu temmuz 2022 aylarında. Yani bir nevi şu söyleniyor.
Anlıyorum da tabi ki. Kardeşim sen devlet için çalışırsan daha fazla para kazanacaksın. Özel sektör için çalıştığın andan itibaren asgari ücret köleliğine devam edeceksin. Kölelik demek istemiyorum çünkü iki tane asgari ücretli çalışan arkadaşım var burada. Onlara köle demiyorum tabi ki. Hepinize zam yapacağım merak etmeyin. Ben de Cüneyt Özdemir gibi canlı yayında zam yapacağım size.
Ama günün sonunda baktığınız zaman bu rakamlar hiçbir tanesi birbirini tutmuyor. Siz istediğiniz kadar zam yapın şey yapın. Enflasyonu kabullenmediğiniz sürece veyahut enflasyonu nasıl yeneceğiniz. Hala bir çözüm bulmadığınız sürece istediğiniz kadar zam yapın. İstediğiniz kadar asgari ücretleri yükseltin. İstediğiniz kadar memurların maaşlarını yükseltin. Aynı yerde devam edeceğiz. Fakirleşeceğiz.
Fakirleşeceğiz ve de daha da fakirleşeceğiz. O kadar basit. Bugün sosyal medyada bir video dolaşıyor. Bilmiyorum farkında mısınız? Bir ambulans şoförü düğün konvoyun içerisine giriyor. Düğün konvoyu içerisinde düğün konvoyu herhangi bir şekilde yol vermiyor ambulansa.
Bu olay nerede oldu? Baya da ilginç bir haber. Burada. Yol kapandı ambulans vakaya gidemedi. Ondan sonra ambulans şoförünü görüyorsunuz. Korneğe basıyor bağırıyor çağırıyor. Bu düğün konvoyu teröründen ne zaman vazgeçeceğiz? Çok merak ediyorum. Çünkü gerçekten ben de hafif sıkılmaya başladım.
Beni ilgilendirmiyor senin evliliğin. Gerçekten veyahut ne kadar çok arkadaşın olduğu veyahut ne kadar güzel arabaları olduğu veyahut o aynaya taktığınız o kurdeleri hala da çözmüş değilim. Niye kurdele takılıyor? Bilmiyor musunuz nereye gitmeniz gerektiğini? İlla konvoy halinde mi gidilmesi gerekiyor düğün salonuna? Bilmiyor musunuz? Ben Yandex’e bakıp düğün salonu bulabiliyorum.
Niye ikinci köprünün hemen çıkışını sağda bekliyorsunuz birbirinizi? Bu düğün konvoyu teröründen ben de sıkıldım artık. Gerçekten. Zavallı bir yeni bir çift arabada kanter içinde böyle klimada çalışıyor çünkü. Aa kanter içinde arkasından peş peşe 20 tane araba, cipler, mercedesler, bilmem neler. Abi nedir bu gösteriş niye? Ve daha da önemlisi ambulansın size ne yaptı ki yol vermiyorsunuz. Esas konu bu değil.
Ben biraz kenara doğru kaydım yani hikaye biraz daha şey yaptım. Esas konu şu. Ambulansa yol verin kardeşim. Esas konu o. Konvoylardan biraz sıkıldım da bu sıralarda. Biliyorsunuz şey evlenme sezonu açıldı ya her yerde tat tat neyse. Ambulansa yol verin. Ama siz ne yapacağınızı biliyorsunuz ayrıca. Siz abone olmayı unutmayın ayrıca.
Yorum yazmayı unutmayın like atmayı unutmayın ve de yarın görüşmek üzere.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir