"Enter"a basıp içeriğe geçin

”Ben diğer insanlardan dört şey ile üstün kılındım.” Hadis-i Şerif

”Ben diğer insanlardan dört şey ile üstün kılındım.” Hadis-i Şerif

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=OMh-O_wglQE.

Hadi şerif, ben diğer insanlardan dört şeyle üstün kılındım. Yani üstünlüğü sonsuz, dört konu. Vissaha cömertlik. Beni geçen olmaz. Ve şecaati cesaret. Dedik Hz. Ali bin Ali arkasına sığılıyorduk diyor. Beni geçen olmaz. Ve kezradil cima, çok birleşme, eşlerimle çok birleşmede, üstün kılın. Ve kuvvetil batşi ve muhkem yakalama. Tuttum yakaladım deviririm. Güneşte de yenilmez. Ha şimdi Tabarani Muhcemevzat, Heysemi Mecmu’l-Zevait, Heysemi ki büyük muhaddis Nurettin El-Heysemi diyor ki bu hadis-i şerifin senedinde bulunan ravilerin tümü, dikkat et hadis kritiği yapmam çok ama yapıyorum. Hadis ravilerinin, bu rivayetteki ravilerin tümü müveffek o. Ne demek? Güvenilirliği sabittir. Bir tane ravide acaba yok diyor. Hadis sabit. Ondan sonra, Abdullah B.A. aslan rivayet. Tabarani Muhcemevzat, Ebu Nu’am hille tülevliya, oltuydu kuvvet-i erba’in fil batşi vel nikah cimada ve güçte, yakalamada, devirmede, 40 kişi gücü bana verildi. E İbn-i Hacer’in rivayetinde, Kulluracülümine el-il cennet. İmam-ı Mücahit rivayet ediyor, Ebu Nu’am’den senedini almış. Bunu da İbn-i Hacer kaynak veriyor Fethülbaride.
Hiç de bu kaynak hakkında ceh yapmamış. Yani bunda zayıf bir rivayet var dememiş. Kabul ederek almış. Her o kırktan her biri de cennet ehlindendir diyor. Burada imdada yetişti, halledildi, problem çözüldü, oradan kırka bölündü, çarpıldı, çıkarıldı. Her konuda olduğu gibi geri kalmaması için mücadele verildi ve ispatlandı falan falan. Kime konuşuyorsun? Enes kim ya? Sen kimle mi azı düzgün ya?
Bukhari kim ya? Tirmizi kim? Taberani kim? Bunlar neyi uydurdular, neyi çıkarttılar, neyi yetiştirdiler, hallettiler ya? Kim neyi çözmeye uğraşıyor arkadaş ya? Oğlan rivayeti mi gizleyecekler? Şimdi burada Kâinat-ı Nefenisi Sallallahu Teala Aleyhi ve Sellem Bir tane şey bulmuş. On bir dedi ya, On bir kadın hiçbir zaman nikahında on bir olmadı.
O on bir değildi, oraya bir diken sokmaya kalkmış. Hadisçiler, muhatisler onu da çözüyor. Diyor ki, dokuzu nikahlısıdır, ikisi de Mariye validemizle Reyhane validemiz cariyesidir. Dolayısıyla sayı kaçtır? On bir. Dokuz, zaten nikahlısı vefat ettiğinde dokuz ailesi kaldı.
İki de cariyesi olduğunda.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir