"Enter"a basıp içeriğe geçin

Büyük Şirk Bütün Sevapları Sildirir; Gizli Şirk Yapılan Ameli Sildirir! Dikkat Edelim!

Büyük Şirk Bütün Sevapları Sildirir; Gizli Şirk Yapılan Ameli Sildirir! Dikkat Edelim!

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=ZD0xxq2raf0.

Sahabe-i kiram ne buyurdular? Biz Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem zamanında riyai ne sayardık? Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hayattayken küçük şirk sayardık. Yani küçük şirk tabi burada büyük şirkten küçük şirkin farkını söylemek icap ediyor. Büyük şirk, adam dilinde diyor ki ben şu puta tapıyorum. Diyor ki bu put Allah’ın ortalığıdır. Veya diyor ki bu adam bizi yarattı. Veya diyor ki Allah’ın Kuranı eksik veya diyor ki şeratın şu şeyini beğenmiyor. Allah’ın dininin şu hükmü bugün geçmez falan filan. Bunlar hepsi açık şirk. Bunlar hepsi büyük şirk. Bunların hepsi hasenatın tümünü mahveder. Ne demek? 40 yaşına kadar namaz kılmış, abdest almış, hadca gitmiş, omuraya gitmiş neyse. Gelmiş 40 yaşına 50 yaşına şirik akmış demiş ki hırsızın kolu mu kesilir? Hangi zamandayız ya? Ne biçim Kuran? Bu büyük şirk. Yani illaki amentüyü reddetmek tümünü Allah’a yok demek gerekmiyor. Bir ayeti inkar hepsini inkar. Ondan sonra bunun çeşitleri çok çöktü. Kader yok diyorlar. İlahiyatçılar şunlar bunlar amentü billahe kader. Kader yok, alın yası yok. Amentüyü inkar. Büyük şirk. Bütün sevaplar mahvolur. Bunlar her şey. Kuran’a resmen muhalif. Yani Kuran-ı Kerim’de helal edilen bir şeye Ali Zahid Emircan zina diyor.
Allah’a helal ettiğine zina nasıl diyor? Helal-ı haram diyen kâfir ol. Harama helal diyen kâfir ol. Bunlar büyük şirk. Hasanatı tümünü mahveder. Yani İslam oğlu Mustafa ne yapıyor? Kader yok diyor. Aleneş, Adem Aşağın babası var. Şirk. Çünkü bunlar ayetle sabit ki babası yok. Ve bede-i halkal insan insanı yaratmaya başladı mintin çamurdan. İlk başlattığı nokta çamur diyor.
Baba nerede? Bedeye başladı demek. Başlangıcını söyle. Bunlar böyle. Bir de küçük şirk var. Bu en küçük şirk gizli şirk. Bunda adam Kuran’ı Sünnet yani şeratı inkar etmiyor. Zaruryatı dini yayı reddetmiyor. Ve lakin riyâ yapıyor. Yani gösteriş yapıyor. Bu da hangi ameldeyse onu sildiriyor.
Mesela oruçları riyâ yapmadı adam dinsiz ilm-i sultan. Orucunu Allah rızası için tutmuş. Orada sevabını kazanıyor. Ama orada gidip tehditçut kılarken gösterişe girdi. O tehditçutu bozuyor. Sevabını bozuyor. Aynı gün oruçluysa da orucu bozmuyor mesela. Ama dinden çıksaydı helal-i haram deseydi hepsi gitmişti.
Karını nikâhda gidiyor. Büyük şirk ne nikâh kalır ne bir şey. Gavur oluyorsun resmen. Yani gavur olmak için bir daire yok. Hani ben gavur oluyorum. Size beni kaydedin gavurlara diye bir daire yok yani. Mevla biliyor kimin şirke düştüğünü. O Allah’ın zaruri kesin emirleri. Kuran’da Nas var, Sarih.
Bunu reteden şirki Ekber. En büyük şirk. Hasanatın tümü mahvoluyor. Haccı da gitti. Eskiden yaptığı ömre de gitti. Nikâhı da gitti. 40 senelik namazı da boşa gitti. Hep gitti. Allah büyük şirkten de muhafaza etsin. Küçük şirkten de muhafaza etsin. Küçük gizli şirk. Bu ne gösteriş? Ama bu hepsini sildirmiyor. Neyi sildiriyor? İki rekat namaz kıldın. Riyâ yaptın. Sonra dört rekat daha kıldın. İhlâsla Allah için kıldın.
O dördü bozdurmaz bu iki. O başka bu başka. Yani hangisine riyâ dahil oldu onu sildirir. Hatta ben dedim ya size 20 rekat kılarsın belki de 2 saat 3 saat hatimle teravihle. Onun 2 rekatına 4 rekatında gösteriş girdi. Aynı teravihin öbür 10 rekatını Allah için kılmışsın. Göstereşe girmedi. Onlar da batıl olmaz. O girdiği namazın o ibadetin kendisini iptal ettirir.
Sebabını yani. Bunları bu şekilde anlatmak lazım. Yine büyük bir fark tabi. Yani zaten buradan anlaşılıyor ama açıkça ifade etmek gerekirse. En büyük şirk ne yapar? Adamı ebedi cehennemde bıraktır. Hiç çıkamaz. Çünkü büyük şirk. Kâfir yani. Küçük şirk gizli şirk riyâ yani artık tevbe edebilir. Hastalıklarla kefaret olabilir.
Ölüm sarhoşluğu, ölümde çok sıkıntı çekebilir. Kabirde azap çekip temizlenebilir. Mahşere kadar bile temizlenmiş çıkabilir. Mahşerde çok uzun kalabilir. İşte 50 bin senenin sıkıntısı. Orada da afya olabilir. Bu sıkıntılar hep kefaret. Ne demek kefaret? Temizleyici. Kefaret kefaret. Kâvura kefaret yok ki. Kâvura hasta da olsa temizlenemez. Kâfirlik çünkü temizlenecek bir şey değil. Ancak ateş baklar. Ama öbürü günah.
Günahlar temizlenmeye müsaittir. Onun için hastalıklar, sıkıntılar, belalar, acılar, sancılar, ölüm sarhoşlukları, sonra kabir azapları. Bunlar hep Müslümanı temizlemek içindir. Ondan sonra mahşerde uzun süre durmak. İşte adama iki rekat namaz kadar kolay gelen var. Bir de 50 bin sene ini mini minlemek var. Beklemek ateşe atılmaktan daha kötü derler. El intizlar. Şetli minneler buyuruyor büyüklerimiz. Yani onun için cehenneme girecek adamlar. Yarabberi hnele bin nâr. Bizi bir rahatlat burada. Çivi gibi kaldık. Böyle çakıldık. Ne ilerine gel, ne oturabiliyoruz, ne kalkabiliyoruz. Fiyyav minkâne miktârû hâmsiyn elfesene. Miktârı 50 bin sene. 50 sene değil. 500 sene değil. 1000 değil. 1500. 50 bin. Güneş de bu tavankada, bu ışıklar kadar yakına gelmiş. Bu ışıklar bak klima taktırdık da nefes alıyoruz. Klima taktırmasaydık buraya 3 ışıkla 1 saatte sırılsıklam oluyorsun. Bir de güneşin buraya geldiğini düşün. Adam diyor ki araba ateşe atacaksan at da bir rahatlat bizi. Biz kaldık burada diyor 50 bin sene. Yani yerimiz belli olsun bari nereye gideceğimiz. Bu işler böyle. Şeyde de öyle yani. Emniyette gidiyorsun. Sorgun bilmem ne.
Oradan savcı, oradan bilmem ne. 2 gün 3 gün nezaret. Nezarete adamın canını çıkar. Ulan içeri gireceksem bilirim de koğuşun belli olsun ya. Kaç günü kaldık haberolarda ne olduğu belli değil. Ne yapacağız alabiliyorsun, ne namazını doğru kılabiliyorsun, yatak yok, yorgan yok. Öyle nezaretlerde de kaldık tabi evvel. Ulan koğuşa gidiyorsun, ohpe diyorsun ya. Hapis ama diyorsun yaparsan yerin belli oldu. Yani diyor ki ateşe de atacaksan at da bizi bir rahatlat diyor.
Onun için küçük şirk de mahşerdeki sıkıntılar da cehennemden evvel temizletebilir. Hep bunlar kefaret çünkü Müslüman ya. Temizlik, temizlik, temizlik. Bazısı hiç cehenneme girmeden o yaptığı gösterişlerden falan da çektiği sıkıntılar karşı gelir, denk gelir. Hadi direkt cehennete de gidebilir.
Ve lakin bazısının o kadar tabi murailiği vardır ki yani ihlası hiç yoktur. O bakımdan artık ona Mevla buyurur ki yani seni ille bir cehenneme girmen lazım. Seni cehennem paklar. Şimdi bak gavura bunu diyemiyoruz. Çünkü gavur cehennemde paklamaz. Niye paklamaz? Paklasaydı ne olurdu? Adam sonunda çıkıp cehennete girerdi.
Ama kafir şirk üzere ölen ebedi yen cennete girmeyecek. Çünkü neden? Cehennemde paklamaz. Ama iman üzere öleni cehennem paklar. Ama inşallah cehenneme kadar işimiz düşmeden burada paklansak, kabir azabı da çekmesek, mahşer sıkıntı da çekmesek, cehenneme de girmesek, keşke dünyada tevbe kapısı açıkken bu rüyaları fark etsek, bu gösterişlerin farkına varsak bize
nerede şirk giriyor? Gizli şirk. Tabi çok gizli benim ümmetimde buyurduğu için. Zaten Perşembe günücü sohbet, akşam namazının müteakıben Ahmet Yesevi derdinde inşallah onu, orada o hadis-i şerifi bitireceğiz. Yani göğün 2 katını 3 katını okuduk. 7 kat, 4-5 katın dersi kaldı. Öyle bir ders ki o. Orada hep gidiyor gidiyor gidiyor. Riyanın en gizli noktasına kadar adamın yaptığı bütün ameller, meleklerin bile beğendiği, hürmet ettiği ameller 7 kattan aşağı atılıyor. Adam 7. katı bile ameli geçen var.
Geliyor Allah’ın huzurunda hiçbir meleğin fark etmediği bir şirk girmiş.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir