"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dünya’yı Hareket Ettirenler | Bölüm 5: FAİK SABRİ DURAN

Dünya’yı Hareket Ettirenler | Bölüm 5: FAİK SABRİ DURAN
videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=YJd55bcLhew.

Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de yüzen nice yelkenli gemimiz burada, Haliç Tersanesi’nde yapılmıştır. Hatta okyanusa yelken açan ilk gemimiz olan Ertuğrul Fırkateyi’ni de gördüğünüz bu tarihi havuzda doğmuştur. Ertuğrul’un batışından iki yıl sonra,
1892 tarihinde Japon İmparator Meiji üzüntülerini bildirmek üzere bir gemi gönderir İstanbul’a. Gemideki subaylar, Türk kültürünü daha yakından tanımak için ziyaretlerde bulunurlar. Bu ziyaretlerden biri Üsküdar’daki bir ilkokula yapılar. Eğitim sistemini incelemek isteyen Japonları burada büyük bir sürpriz bildirmektedir. Girdikleri sınıfta Sabri adlı öğrenci ayağa kalkar ve kara tahtaya bir harita çizer temeşire. Japonlar şaşkındır. Çünkü tahtada eksiksiz, doğru olarak çizilen ülkeleri Japonya’nın haritasıdır. 8 yaşındaki Sabri ertesi gün Japon gemisine davet edilir. Gemide üst düzey bir protokol ile avlanır. Ve kendisine armağan olarak epekli kağıtlara çizilmiş, ileride fırçaların tuvalelerdeki hareketleriyle empresyonizm akımını başlatacak olan ukuyor meslekleri bildirilir. Tebeşir ile kara tahtaya Japonya haritasını çizen o çocuk, büyük atlas kitabı ve daha pek çok haritayı hazırlayan Prof. Dr. Faik Sabri Duran olacaktır.
Türk-Japon dostluğunun bize kazandırdığı en değerli eserlerden biri de Japonların bir çocuğun kalbine koyduğu harita sınısıdır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir