"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dünya’yı Hareket Ettirenler | Bölüm 6: ATİLLA HÜLAGÜ

Dünya’yı Hareket Ettirenler | Bölüm 6: ATİLLA HÜLAGÜ
videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=txzHrbh0jGg.

İmkansızı başarmak adına merak ediyorum. Şu İstanbul Boğazı’nı bir yakasından itiki yakasına yürüyerek geçmek mümkün mü acaba? Hem de su üstünde adım ata ata. Bunun hayalini kurar Atilla Hülagül ve kanatlarını bilimin, fizik ve matematiğin rüzgarına açar. Öyle bir çift ayakkabı tasarlayacaktır ki, suyun üstünde yürüyerek geçecektir İstanbul Boğazı’nı. Hayalini gerçekleştirmek, imkansızı aşabilmek için eşiyle birlikte aylarca çalışır. Su üstünde yürümek, 500 yıl önce yaşamış başka bir macera peresti, Da Vinci’nin de hayaliydi.
Ünlü ressam ve bilim adamı, insanın su üstünde yürümesini sağlayan ayakkabılar üstünde çalışıyordu. Ne var ki, su üstünde yürüyen bir insanı 1961 yılının bir yaz gününde ilk kez İstanbullular görürler. Atilla Hülagül, Rota olarak Boğazın en dar noktası olan Rumeli Hisarı, Anadolu Hisarı arasını belirler.
Ve insanların şaşkın bakışları arasında tam 4452 adım atarak, İstanbul’un bir yakasından öteki yakasına yürüyerek geçmeyi başladı. Da Vinci’nin hayal ettiği hareketleri Atilla Hülagül, yıllar yıllar sonra İstanbul Boğazı’nda gerçekleşti. Sizi bilmem ama ben ne zaman İstanbul’un bir kıyısından öteki yakasına baksam bu imkansızlı başarma öyküsüne alımsadım.
hayallerinin peşinden giderek harekete geçen ve asla vazgeçmeyen insanların hikayelerini yazar.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir