"Enter"a basıp içeriğe geçin

Einstein’ın matematiği ne kadar iyidi? Prof. Dr. Ali Alpar yanıtladı

Einstein’ın matematiği ne kadar iyidi? Prof. Dr. Ali Alpar yanıtladı

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=Pk7I84zbvqE.

Şimdiki soruma geldik o zaman. Ali Alpar hocam. Fizikçi olmak için, iyi bir şey söyleyeceğim, çok iyi bir matematik bilgisi şartlıdır. Çünkü hep şöyle bir şey vardır, bir laf vardır. Ne kadar doğrudur bilmiyorum ben tabi. Bir iddia vardır. Einstein’ın matematik bilgisi aslında çok çok da iyi değildi. Onun fizik kuramlarını matematiksel denktemlere dönüştüren ve kanıtlayan ya eşiydi ilk eşi Milena veyahut da arkadaşlarıydı. Doğru mudur mesela? Çok iyi bir matematik bilgisi olmadan iyi bir fizikçi olabilir mi? Bir kere önce Einstein’la ilgili söyleyeyim. Einstein tabi bir ikom. Einstein’ın tabi ki çok ciddi matematik bilgisi vardı. Ama Einstein, yani çağdaşı olan, kendilerinden de istifade ettiği birçok profesyonel matematikçi kadar matematik bilmiyordu. Doğal bir şey. Fizikçiler için her fizikçinin mutlaka bir miktar matematik bilmesi lazım. Yaptığı fizik türüne göre. Öyle matematiksel teorik fizikçiler var ki onlar doğrudan doğruya matematiğe de katkıda bulunuyorlar.
Yani fizik yapmak için, bir teori geliştirmek için işte sonunda bir tanesi çıkıp matematiğin en büyük ödülü olan Fierce madalyasını alıyor. Öyle fizikçiler de var. Bir de benim gibi yani ben kendi işimde kullandığım matematik,
işte üniversitede öğrendiğim matematik yani daha fazla yani yeni matematik dergileri falan okumak gibi bir ihtiyaç benim için hiç yok. Hiç geçerli. Hiç geçerli değil. Yani matematiği popüler düzeyde şeyler okuyarak anlarım ve kullandığım işte yani türev almak,
türev almak işte çok temel fonksiyonlarla falan ben kendi yaptığım işi ifade edebilirim. Bir takım diferansiyel denkremenleri çözmek falan bana yeter. Fizikçinin çeşitine bağlı aynı şekilde yani kimya da biyolojide de bazı insanlar çok daha ileri matematik kullanabiliyor. Fizik de en çok. Fizik, teorik fiziğin bazı uçlarında.
Yani işte Einstein’ın geliştirdiği genel relativite teorisi mesela çok zengin bir teori başka bir sürü şeye yol açmış ve oradan enteresan matematik de çıkmış. Şimdiki henüz deneyle kanıtlanmamış bir takım teorik fizik alanları benim çalıştığım alanlar değil.
Oralarda da çok sofistik bir matematik var ve matematiği de besleyen cisten çok ileri matematik var. O tür fizikçiler bunları yapıyorlar ama birçok fizikçi de bazısı da benden de az matematik kullanılır. Bazısı her şeyi tamamen hesap makinesiyle, kompütürle yapar. Ben mesela hiç kompütürle kullanmam.
O yaptığınız işe bağlı. Yaptığınız işe bağlı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir