"Enter"a basıp içeriğe geçin

Funda Kocabıyık | Hüseyin Kocabıyık | Osman Uzun | Nureddin Nebati | İstanbul Sözleşmesi Yaşatır

Funda Kocabıyık | Hüseyin Kocabıyık | Osman Uzun | Nureddin Nebati | İstanbul Sözleşmesi Yaşatır

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=arUjdVvqMHc.

Herkese merhaba ve programa hoş geldiniz. Ya son iki günden beri moralim bozuktu. Doğrusu söyleyeyim bu Osman Kavala kararı beni epey üzdü. Yani geleceğimi de çok böyle bir anda şey altına koydu. Tehlike demeyeceğim de bir ümitsizleştirdi beni. Yani yargının bağımsız olmaması böyle Osman Kavala gibi insanların
böyle üstüne tepinen insanlar bu ülkede yaşıyor. Nasıl anlatayım yani sorosçu onlar falan. Sorosçuların kim olduğunu ben biliyorum. Siz de biraz Google’da araştırdıktan sonra sorosçunun da bir suç olmadığını da biliyorsunuz. Yani öyle bir suç yok. Çünkü zamanında sorosun parasını herkes yedi. Herkes. Herkes yedi. Ama sonra gün geçiyor. Böyle beni ümitlendiren şeyler oluyor. Yani böyle olaylar oluyor. Bir iki tanesini size şey yaptım. Tabii ki hiçbir şekilde üzülmüyorum. Yani gerçekten üzülmüyorum. Çünkü bu video ile başlamak istiyorum. Sosyal mesafeyi ayarlayın. Bak çok tip tip insanlar. Orayı düzeltin. Herkes hadi.
Baksana ya. Normal bir gün gibi. Hemen bugün bariyer koydum. Telekom, pkk, bankaların önü, bütün bankaların önü hepsini böyle bariyer koydum. Bankada mı işin var? Pkk’de mi işin var? İzin verecek. Onun dışında herkesi para cezası kesecek.
Böyle gezmeye gelmeyecekler buraya. Bu hanımefendi uşak valisi. Bu pandemi döneminde bunun videosu çıktı. Bu şey yapılan videodayken önünde videocusuyla dolaşıyor. Ondan sonra ama görevden alındım. Sevindim görevden alınmasını. Yani ben şeyden alındığını zannediyordum. Yani biraz fazla geldi bu valilik koltuğu hanımefendiye diye düşünüyordum. Yani günün sonunda unutmayın.
Vali olsun, ne bileyim belediye başkanları olsun. Onlar bizim için çalışıyor. Yani müşteri biziz. Anlatabildim mi ne demek istediğimi? Yani devlet de o şekilde. Onu hiçbir zaman unutmayın. Yani siz oy verensiniz, vergi verensiniz. Bütün buradaki gördüğünüz, bütün bu kişilerin, bu videoda gördüğünüz herkesin maaşını sizin ve benim gibi uşaklılar veriyor. Maaşlarını bu kişilerin.
Ondan dolayı bunun gibi valilerin böyle bir anda böyle halka çıktıklarında böyle çok görev ben işte ben ne oldum ben büyüğüm artık. Deyince ve de sonradan jet hızıyla görevden alınınca, pardon merkeze çağrılınca insan mutlu oluyor. Ama esas ilginç olan şey şu. Onu da söyleyeyim size. Görevden uzaklaştırılmasının sebebi esas hanımefendi değil. Hanımefendinin kocası. Beyefendi 25 ve 26. dönem AK Parti İzmir milletvekili Hüseyin Kocabıyık. Çok ilginç bir şey yazdı Twitter’da. Bu hemen Osman Kavala kararından hemen sonra. Yazdıklarımı kimse başka yerlere çekmesin dedi. AK Parti kuruluş beyanlamesi benim yazdıklarımın referansıdır. Biz bu partide fikirlerimizi her zaman özgürce söyledik ve söyleriz.
Yazdıklarımın ilkesidir. Hukuk dışı kararların hakim ve savcıları bizi hayatımıza adadığımız ne kadar kutsal değer varsa onları savunmaz hale getiriyorlar. Bu karar sahipleri mazide başardığımız her şeyi yıkıyorlar aslında. Bu yıkıma dur diyecek otoriti bellidir ve ondan imdat istiyoruz. Bizim de nasıl bir kader böyle? Tüm hayatımızda CHP’nin 1946’da yaptığı seçim hilesini tenkit ettik.
2019’da İstanbul’da bir benzeri biz yaptık. Hayatımız boyunca menderes ipe çeken zalim, hakim ve savcılara lanet okuduk. Şimdi onların benzerileri dijdansız hükümler kuruyorlar dedi. Ve eşi anında çay merkeze yollandı.
Bu AK Parti milletvekili dediklerine her kelimesi, her virgülü ve her noktasını altına imzamı koyarım. Çünkü gerçekten olan o. Helal olsun adama ayrıca. Gerçekten de helal olsun. Bir kişi sonunda çıkabiliyor diyor ki bu böyle olmamalı. AK Parti’de olunca farklı bir şey oluyor. Anlatabildim farklı bir önemi var. Bu beyefendiye ne yapılacak hiç emin değilim. Muhtemelen maaşı kesilecek. Eşinlerine iş verilecek onu da bilmiyorum. Ama bitti. Bu kariyer burada bitti. Başka bir kişinin de kariyeri daha bitti. Onu da söyleyeceğim size. Hatırlıyor musunuz bu beyefendiyi? Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun ne demişti? Hatırlıyor musunuz? Benim eski programlarımda var izleyebilirsiniz ama ben de size çok kısaca hatırlatayım. Demişti ki zam kararının ardından şöyle bir açıklama yapmıştı.
Uzun kuyruklar oluşuyordu. O yüzden zam yaptık demişti. Ping! O da şutlandı. Sırada günün komik videolarından bir tanesi. Programı öyle hafif tutuyorum çünkü sonuna doğru güzel komiğe geleceğim size. Şimdi bu videoyu baştan izlemenizi beraber gelin izleyin.
Çünkü bu sayın gözlerinden nur ve ışıklar yanan sayın bakanımız Sayın Nebahat’in videosu. Gülçin Dem gözlerime bakar mısınız? Ne görüyorsunuz? Çok seviyorum. Pozitif bir adam. Yani gerçekten pozitif ondan sonra geleceği düşünüyor ve de kazanacağını inanıyor. Ben de inanmaya başladım artık. Yani gerçekten umut dolu bir yarınlar bizi bekliyor. Her videosu izlediğimde. Gelin bakalım beraber izleyelim. Bu kredilerin ana para faiz ödemesiz dönemi kredi kullanım tarafından, tarihinden itibaren iki yıla kadar uygulanacaktır. Sayın Sanayil Odası üyelerimiz. 150 milyar lira, 50 milyar lirası turizm, 100 milyar lirası imalat. Size verdiğimiz bir krediden bahsediyorum.
Akşam uyuşuklu 100 de 9’a kadar daha ne istiyorsunuz? Alkışlıyorlar ama sonra oradaki iş adamları alkışlıyor. Ya iş adamları videoda görüyorsunuz iş adamların. Hâlleri yok adamlar. Batıyorlar adam. Yarını düşünüyor. Anlatabildim mi yani? Cumagün ben nasıl maaş vereceğim? Bayramda adamlar maaş bekliyor, para bekliyor. Asgari ücreti yükseltecekler miyiz, yükseltmeyecekler mi? Dolar ne olacak onu düşünüyor. Ama biz çözüm olarak ne veriyoruz? Her zaman yaptığımız gibi. İki yıl geri ödemesiz kredi. Hop! Sorunu ileriye atıyoruz. Sorunu ileriye atıyoruz. Adam alsa bile bu krediyi iki yıl sonra nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Sıfır, yüzde 9 faiz, iki yıl ödemesiz ya önemli değil. Bambaşka bir yerdeler. Bir realite var. Bu iş adamların suratlarındaki o realiteyi görebiliyorsunuz, o stresi görebiliyorsunuz.
Ve de Sayın Bakanımız Nebahat İver var. Abi, tabii ki kimse alkışlanıyor. Sonra alkışlıyorlar ama ayıp olmasın diye böyle. Ha ha ha falan diye. Abi üzücü yani gayet üzücü. Şimdi bugün çok güzel bir gün. Diyeceksiniz ki ne oldu? Bugün sonunda İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili büyük bir hamle yapıldı. Yaklaşık bir avukat katıldı.
Danıştay’a gelip teker teker çeşitli gruplar, çeşitli dernek ve STK’lar… Danıştay’da İstanbul Sözleşmesi’nden niye çıkılmaması gerektiğini anlatmaya çalıştılar. Ve de inşallah inşallah orada dinleyenler sağlıklı bir karar verecekler. İnşallah. İnşallah diyorum çünkü burası Türkiye. Unutmayın. İstanbul Sözleşmesi’nin en büyük sıkıntılarından bir tanesi. En büyük sıkıntıları şey söylemeyeceğim yani kadınları ve LGBT gibi grupları koruma altına alan bir sözleşme olmasının dışında… Onun yerine herhangi bir sözleşme de gelmedi. Sözde bir Ankara Sözleşmesi gelecekti. O da gelmedi. Ama İstanbul Sözleşmesi’nde yaşatır kelimesini birebir şey yapan anlaşmayı iptal eden Sayın Cumhurbaşkanımız.
Esas ana madde, esas sıkıntı orada. Çünkü savunmaları şu, diyorlar ki böyle bir madde yani şunu söylüyorlar. Temel haklarla ilgili sözleşmeler ancak ve ancak meclis kararı ile çıkartılır. Anayasamızda var bu. Daha geçen gün Anayasa Mahkemesi’nin 60. yıl dönümünü falan kutlamıştık da bu gerçekten öyle bir madde var.
Yani Sayın Cumhurbaşkanımız oturup da bir kararname ile temel haklarla ilgili olan bir sözleşmeye ben iptal ettim diyemez. Gerçekten de diyemez. Şimdi sıkıntı büyük Danıştay’da. Şimdi Danıştay kararı ters şey yaparsa, yani derse ki doğru Cumhurbaşkanımızın böyle bir şey yapma yetkisi yok derse… Danıştay’lılar kendilerini şeyde bulacaklar bir iki gün sonra ülkenin çeşitli yerlerinde PTT görevlisi olarak bulacaklar. Ama gerçekten de bu ülkede vicdan varsa, kanun varsa, çünkü istediğimiz zaman vicdan diyebiliyoruz nasıl şey yaptığımız gibi. Suriye Arabistan’a bütün şeyin dosyasını yolladığımız gibi. Öyle bir iyilik olsun diye yaptık. Değil mi? Vicdan varsa gerçekten İstanbul Sözleşmesi yeniden yerini bulur. Çünkü ihtiyacımız var. Kadınlarımız İstanbul Sözleşmesi hepimiz için önemlidir. Sadece kadınlar ve LGBT için değil. Ben bir kız babası olarak kızımın ve eşimin bu sözleşmeye ile korunabileceğini düşünüyorum. Eminim siz de aynı şeyi düşünüyorsunuzdur. Bana oturup da demeyin efendim LGBT’de bilinler ne de onlar işte öyle olacaklar. Onlar palavra. İstanbul Sözleşmesi yaşatır. Net. Ve de inşallah geri döneriz. Bu hatadan da geri döneriz. Ve de İstanbul Sözleşmesi’ne yeniden katılırız. Programı izlediğiniz için çok teşekkür ediyorum. Abone olmayı unutmayın, yorum yazmayı unutmayın ve like atmayı unutmayın.
Yarın görüşmek üzere.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir