"Enter"a basıp içeriğe geçin

HAYATIMI DEĞİŞTİREN ALIŞKANLIKLAR | Kişisel Gelişim | Engoo

HAYATIMI DEĞİŞTİREN ALIŞKANLIKLAR | Kişisel Gelişim | Engoo

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=JaEzYb1f_LY.

Merhabalar. Bugün sizlere hayatımı değiştiren Günü Kılıç Kanatlarından bahsediyor olacağım. Videoya geçmeden önce kanala abone olmayı, o bildirim tüccarına basmayı ve videoyu beğenirseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Hazırsanız başlıyoruz. İlk olarak ben güne başlarken öncelikle planlarımı kontrol ediyorum. Genellikle haftalık planlar yapıyorum ve bu haftalık planımı o gün hangi günse ne yapmam gerek olsa sabah kalktımda kontrol ediyorum. Bunu kontrol etmek bana iyi geliyor.
Bir dönem plansız yaşamayı denedim. Gerçekten başarılı olamadım. Planlı yaşamak bana kendimi daha iyi hissettiriyor çünkü. Fark ettim ki plansız olduğumda ne yapacağımı bilmiyorum. Ve ne yapacağımı bilmediğim zaman her, bitirmem gereken her işte böyle bir karmaşa, bir adaptasyon sorunu, kafamın başka bir konuya gitmesi, bitmesi gerekiyor muydu, acaba bunu ne zaman test edebilirim gibi bir karmaşa oluşuyor. Bunu başarabilenler elbet vardır ve gerçekten tebrik ediyorum. Ama ben plansız yaşamaktan mutlu olmadım.
En azından şimdilik. Dolayısıyla ben sabahları kalktığımda plan yapıyorum. Böylelikle neleri bitirmem gerekiyor, neleri yapabiliyorum. Mesela bir gün önceye bakıyorum. Neleri yapabilmişim, neler bugüne sarkmış. Bu hafta bitirirsem güzel olur dediğim neler var ve bunu bugünden sonra başka bir gün erteleyebilir miyim? Çünkü bazen öyle bir sabah uyanıyorum ki hani o gün hiçbir şey yapmak istemiyorum. Ama koçluk görüşmelerim var, video çekimlerim var, işlerimle ilgili başka şeyler var.
Bunları nereye konumlandırabilirim sorusunu soruyorum. Tabii bir de zamanımı nelere harcıyorum, bunlara da bakıyorum. Dedim ya size bir gün önce ne yapmışım, o hafta neler yapmışım, nelere çok vakit harcamışım, benim vaktimi en çok neler alıyor ya da neyin vaktini azaltabilirim. Artık o gün programımda ne varsa onlara bakıyorum ve zihnimin karmaşasını olabildiğince azaltıyorum. Zihnim karmaşıksa çünkü ben çalışamıyorum dostlar. Ve günümün ikinci adımı.
Mutlaka ama mutlaka spor yapmaya çalışıyorum. Bu birçok videoda söylediğim bir konu ve bazen yanlış anlaşılıyor ve diyorlar ki hocam her gün spor yapılır mı? Ya da her gün spor yapıyorsunuz ama bedeniniz hiç de öyle fit değil, işte kaslı değil. Tabii ki bu göreceli bir kavram arkadaşlar. Bir, defalarca söylemiştim, tekrar ediyorum, ben bir skolöz hastasıyım ve dolayısıyla her gün spor yapmak zorundayım. Kafanızdaki o spor algısı ne bilmiyorum. Ama ben sizin yaptığınız sporlar gibi, sporları artık yapamıyorum. Eskiden yapabiliyordum. Sakatlanma sonrası başıma gelen bu skolöz durumu bazı sporları yapamamama sebep oluyor. Ben genellikle esneme yapıyorum, gün içerisinde yoga yapabiliyorsam yapıyorum. Meditasyon da benim için bir spor. Meditasyon yapmaya çalışıyorum. Bir takım hocamla birlikte götürdüğüm spor şekilleri değil, egzersizleri var. Onları yapmaya çalışıyorum.
Çok zor çünkü yapmak zorunda olduğunu siz gerçekten insanı bir süre sonra rahatsız ediyor. Ama ben onu eğlenceli hale getiriyorum. Çünkü spor benim aynı zamanda kaçış noktam arkadaşlar. Her gün yapıyorum, ben de insanım ve bazen işimden sıkılabiliyorum. Biraz önce söylediğim gibi o gün mutlu uyanmıyorum. Covid süreci hepimizi allak bullak etti. Her şey ne kadar güzel olursa olsun sevdiklerinizle vağ kuramamak bile o gün canınızı sıkabilir. Bir çalışanınızla ya da bir müşterinizle kötü zaman geçiriyor olabilirsiniz. Bende bu tarz durumları olduğunda ben spor yapıyorum. Çünkü spor benim kaçtığım nokta, enerjimi aktardığım nokta. Zaten daha önce videolarda da söylemiştim bu söylediğim her şeyi ve buna ek olarak şunları da ifade etmiştim. Spor vücuttaki stres hormonunu baskılıyor ve dolayısıyla ben stresli olduğumda spora koşuyorum. Terotonin hormonumu salgılatıp daha mutlu hissedebilmek için
spor yapmaya özen gösteriyorum. Dolayısıyla bu benim ikinci adımım, ikinci alışkanlığım. Çok stresli olduğum anlardan bir tanesi de İngilizce konuşmaya çabalamak, çalışmak. Videolarda belirttiğim gibi öyle mükemmel İngilizcesi olan biri değildim. Hala da değilim bence çünkü benim konuşma özellikle de telaffuzda bir takım sıkıntılarım var. Pratikte bir takım sıkıntılarım var. Ben İngilizceyi uzaktan öğrenmiştim. Bunu ifade etmiştim size. O zamanlar Türkiye’de yanlış hatırlamıyorsam bir ya da iki uygulama vardı. Şu an çok fazla uygulama var ve bunlardan bir tanesi de ENGO. Bu videomuzun sponsoru da ENGO. Ve ben İngilizce konuşma stresimi de önce spor yapıyorum. Stresimi azaltıyorum ve mutlu oluyorum. Ardından ENGO’ya bağlanıyorum. ENGO ile size güzel de bir haberimiz var. Bu videoya özel bir indirim kuponumuz var. İndirim kuponumuzu ekrana yazıyor olacağım. Sadece yeni kayıtlı olan kullanıcılar kullanabiliyor arkadaşlar. 20 Mart’a kadar geçerli indirim kuponumuzda
3 gün kullanabileceğini standart paket hediye ediyoruz. Yani kayıt oldunuz. Kayıttan sonraki 3 gün boyunca standart dersi kullanabiliyorsunuz. Zaten detayları gösteriyor olacağım. Bir de ENGO ile ilgili görüşmem var. Ekrana onu göstereceğim sizlere. Ben de strese girebiliyorum. Ben de konuşurken takılabiliyorum. İngilizce zaten hayatımızın her noktasında olmak zorunda artık. Bunu da biliyorsunuz arkadaşlar. Dolayısıyla ben bu İngilizce konuşma işini daha da ileriye götüreceğim dediğim anda ENGO ile yollarımız kesişmişti ve böyle bir işe de birlikte kalkıştık. Çok da mutluyum. Her gün İngilizce konuşarak aslında kendi yapmak istediklerimi de nasıl değiştirebilirim onları da sizlere göstereceğim. Çünkü İngilizce konuşabiliyor olmak, İngilizce okuyabiliyor olmak, kendini ifade edebiliyor olmak kendi işin de de ileriye gitmen demektir. Dolayısıyla ben böyle bir hayat istediğim için her güne İngilizce dahil ettim. ENGO ile bunu başardık ve ben sizler için bu indirim kuponunu aldım.
Dilerseniz ben neler yaşamışım onları izleyelim sonra yeniden burada buluşalım.
Bu Belna. Belna’nın bir kapağını kaybetti. Bu da şimdi. Siz ne düşünüyorsunuz? Tamam, bu çok ilginç bir bahsettiğim için özür dilerim. Ama o mutlu, iyi. Bu benim bahsettiğim için, benim adım Dr. Luxian. Serbiyemizden geldim. Serbiyemizde öğrenciyim. Engelleyicilerin manajına miktarım ve videoyla oynadığım zaman, bir kedi var. O da yaşıyor. 10 yıldır. Ama hala çalışıyor. Bu benim başlığımdan bir şey. Hoş geldiniz, hoş geldiniz. Hoş geldiniz. Bir konuşalım. Tamam, teşekkürler. Bu benim ilk öğretim.
Opsuzlukla ilginç bironedenluence oy luşasters designated as a beginner’ ve CreateTip hesabını t Call’i Light majestic sevibihle ilgilenejekizar gibi, amber yani zeggen Wieamo’nun asiousioni pleasure
entering
Bizde fotoğraf careerimiz var, yaparak filını alabilirsiniz ve siz realese피 Escape bio xue for a uniktarsanız wasn언ken dah� alphabetlerini art Schüler disponibilmek projects resetçili değil那我們
y Atari veril 바� galaxy hılosun fiy� payoff iyiants h Christy N hi hi
Deniz Elliott ver uneasy and Stanley aldı.�ούμε darem t yanında Matalyaz benden hayal
rrrr impressed
Wör詞ently bu.
Evet, şimdi de buya gitmek için başlayalım. Seninle konuşmak için çok eğlenceliydi. Umarım daha fazla size sergileyeceğimi tanıdığımıza emin olacağım. Ve bu platformu beğenmiştim. Ve eğer merak ederseniz, daha fazla şey var. Umarım tekrar görüşürüz. Tamam teşekkürler. Bir daha görüşürüz.
Gördüğünüz gibi ben de takıldım, ben de heyecanlandım. Zaten İngilizce konuşmak gerçekten zor arkadaşlar. Yani bilmediğiniz bir dil. Türkçe’yi bile cümle kurarken abuk sabuk kurabiliyoruz. Saçma cümleler kurabiliyoruz. Ya da ben bu videoyu çekerken bazen çok takılıp iki kere, üç kere aynı kelimeleri tekrar edebiliyorum. E bunu İngilizcede de yapabilirim. Bunu bu kadar normal ve doğal hale getirebilmeniz için her gün İngilizce çalışmanız gerekiyor. Dediğim gibi ben Engo’yla bu işi götürüyor olacağım.
Umarım sizler de bu indirim kupondan faydalanırsınız ve Engo’yu seversiniz. Çünkü karşınızda çok tatlı hocalarla konuşuyorsunuz. Geldim bir diğer maddeme, hayatımı değiştiren bir diğer alışkanlığıma. Ben kendi kendime sorular soruyorum arkadaşlar. Neler oluyor bunlar? Günüm iyi ya da kötü geçsin. Bir, bu günden beklentim ne? Yani ben bugün ne yapmak istiyorum? Aslında sabahı planlarken çoğu zaman bu soruları soruyorum. Ama bazen böyle hani o günü geçirdiğimiz anlar olur ya,
gün içerisinde de duygu durumum değiştiğinde kendime sorular soruyorum. Zaten benim işim bu biliyorsunuz. Ben profesyonel koşluk yapıyorum. Profesyonel koşuğun temeli doğru soru sorabilme sanatıdır. Bu sanatı kendimde de uyguluyorum. Ve şunu yapıyorum. Kendime doğru sorular soruyorum. Bugün ben beklentim ne? Bugün mutlu olmam için birçok sebep var. Peki mutsuz olmak için kaç sebebim var? Bunu neden soruyorum? Mutsuz. Çünkü bazen kendimi mutsuz hissediyorum ve depresif ama bir sebep yok. Yani neden mutsuzum ben? Hemen bu soruya dönüyorum.
Zaten o sorunun cevabı. Ya aslında mutsuz olmak için bir sebep yok. Galiba şu an iyi hissetmiyorum. Hadi o zaman iyi hissetmek için bir şeyler yapalım. Kendinizle konuşabildiğiniz her an, her dakika, her saniye zaten iletişiminizi kurduğunuz için beyniniz size güzel ve doğru cevaplar verecek. Ve diyecek ya hadi buradan çıkalım burası iyi değil, iyi hissetmiyoruz, mutlu hissetmiyoruz. Hadi bir adım atalım, hadi bir şeyler yapalım diyecek. Dolayısıyla siz doğru soruları sorarak doğru adımlar atıyor olacaksınız. Mesela bazen şunu soruyorum ya bugün başarmak istediğin hedeflerine ulaşmak için neler yap? Bunları yargılamak için sormuyoruz. Hop altını çiziyorum. Çünkü hiçbir şey yapmadım. Allah beni kahretsin. Neden ben yapmadım? İşte herkes başarıyor. Ben zaten başaramıyorum. Gibi kendimi aşağılayan cümleler kendime kurumuyorum. Başkasına da kurumuyorum. Ne yapıyorum? Hop toparlıyorum. Ya evet bugün olmadı, keyifli hissetmedim. Belki yarın bir daha deneriz. Bence doğru zaman şu zaman değil ama yarın mutlaka doğru bir zaman olacak.
Deyip kendimi motive ediyorum. Sizlere de tavsiyem bu arkadaşlar. Kendinizle iletişim kurduğunuz her an, her dakika başarıya, mutluluğa, huzura gidebiliyor oluyorsunuz. Ve geldim son alışkanlığa arkadaşlar. Son alışkanlığım tıpkı sabahları plan yapmak gibi akşamları da şöyle bir gün değerlendirmesi. Aslında farkındaysanız ben yaptığım bu alışkanlıklarda her an kendimi tartıyorum. Ama yargılamadan sadece farkında olarak hareket etmeye çalışıyorum. Mesela bugün neler yaptım diye soruyorum ve mümkünse bunların notunu alıyorum. Bugün neler yaptım? Bir işi bitirdim, bitiremedim, yarım kaldı. Çektiğim video hoşuma gitmedi. İngilizce çalıştım ama pre-team azalmış. Spor yaptım ama bedenimin ne kadar sertleştiğini fark ettim. Çünkü ben oturarak çalışıyorum. Galiba burayı biraz toparlamam lazım. Bugün eşimle biraz tartıştım. Bugün eşimle çok iyi vakit geçirdik. Çünkü şunları şunları yaptık. Eşimle tartıştık çünkü şöyle şöyle oldu.
Ben egosal yaklaştım, o egosal yaklaştı. Her neyse bunların notunu alıyorum. Bunu günlük yazmak gibi de düşünebilirsiniz. Ben çok günlük yazmıyorum. Yani şey değil, merhaba bugün şunları şunları yaşadım. Kocam bana bunları bunları dedi gibi değil de daha madde madde yani ne yazmak istiyorsam. İlla iyi ya da kötü şeyleri yazmak değil. Aferin bugün bunu başardın. Aferin istediğin yolda ilerleyebiliyorsun gibi aslında motivi edici cümleler de kuruyorum. Ve sistemi kendime göre ayarlıyorum.
Yani günlük yazmanın dışında o gün neler yaptığımı özetle maddeliyorum. Birçoğumuz bazen bunları yatağa başımız koyduğunda yapıyor. Şöyle düşünüyor bugün neler yaptım diye ve uykuya dalıyor. Ben onun yerine her gün ne yaptığımı not ediyorum. Ki bir hafta sonra, on gün sonra, bir ay sonra tekrar dönüp bakayım ben neler yapmışım ve neleri değiştirmişim. Farkındaysanız hep kendimi fark edip ona göre adım atma çabası içerisindeyim. Çünkü birçok şeyi fark etmeden yapıyoruz. Ve ben farkındalıkla yapmayı tercih ettiğim için bunların notunu alıyorum. Ve değiştirmiş miyim, değiştirmemiş miyim, neler olmuş mesela bir ay önce. Ben o süreçten bu sürece nasıl adımlar atmışım onları görmek için bunların notunu alıyorum. Ve umarım videoyu beğenmişsinizdir. Bu arada unutmadan lütfen Engo’ya kayıt olup 3 günlük ücretsiz standart paketi deneyin arkadaşlar. 20 Mart son gün ve kayıt olduğunuz günden sonraki 3 gün kullanabiliyorsunuz. Daha sonra kullanamıyorsunuz.
Bu imkanı kaçırmayın. Benimle yorumlarda buluşun. Engo’yu denediniz mi? Keyif aldınız mı? Benim bu alışkanlıklarımı deneyimlediniz mi? Denemek ister misiniz? Ya da sizin alışkanlıklarınız neler? Benimle yorumlarda paylaşmakta. Bir sonraki videoda görüşürüz. Kendinize iyi bakın.
Hoşçakalın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir