"Enter"a basıp içeriğe geçin

KANYE WEST’E NE OLDU?

KANYE WEST’E NE OLDU?

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=nbwpQB6C_94.

Herkesin ne yapacağını bilmek istiyor. Eğer kazanmadım…
…o an risk непf stårarız.
İçeriye geçmeden önce her hafta yeni bir ismi anlattığımız serimizi kaçırmamak için GZT’ye abone olmayı ve bizi arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.
Ben Duygu Göktürk Soy’dan ve karşınızda Kanya West’in profili.
Kanya dönüşünün ardından bir yandan üniversite eğitimine devam etti, bir yandan da müzik yapımcılığıyla ilgilenmeye başladı ve 2002 yılına gelindiğinde ilk hit parçası True to Wayre kaydetti. 2004 yılında ise ilk albümü olan The College Dropout’u yayınladı. 2005’te düzenlenen Grammy ödül töreninde 10 ayrı başlıkta ödüle alay gösterildi. The College Dropout albümüyle en iyi rap albümü ödülünü, Jesus Valks şarkısıyla da en iyi rap şarkısı ödülünü aldı.
Tüm bu başarılı kariyerle müzik dünyasındaki yerini güçlendiren ve tüm dünyaca tanınan West hayatıyla da en az başarıları kadar gündem oldu. Kanya West’in hayatına sıra dışı hale getirenlerin başında siyasi görüşleri yer alıyor.
18 Kasım 2016’da West bir konseri sırasında oy kullanmayacağını söyledi ve ekledi. Kullanacak olsaydım Trump’a oy verirdim.
Bundan 3 gün sonra 21 Kasım’da menajeri West’in düzensiz davranışlar içinde olduğunu söyleyerek hastaneye aradı. Hastaneye gitmek istemeyen West, SED diye kelepçelenerek Ron Dragan UCLA Tıp Merkezinde Psikiyatrik Gözlem altına alındı. Burası bir zamanlar Britney Spears ve Amanda Bainess’in de kaldığı bir klinikti. Burada 10 gün kalan West, çıktığında ağır bir terapi geçirdiği her halinden belliydi. Peki bu 10 günlük sürede ne oldu?
Kanya David Letterman’la yaptığı röportajda buradaki günlerini şöyle anlattım.
Seni kelepçeliyorlar, sana uyuşturucu veriyorlar, seni yatağa yatırıyorlar ve seni tanıdığın herkesten ayırıyorlar. Bu durumdayken her şeye hakkında aşırı parona yaksın. Herkes artık herkes bir aktör, her şey bir komplo.
Devletin kafanıza çip taktığını hissediyorsunuz, kaydedildiğinizi hissediyorsunuz, tüm bunları hissediyorsun. Bu olaylardan 2 yıl sonra West, Trump’a olan siyasi yakınlığıyla tekrardan medyada yer almaya başladı.
2018 yılında West, Twitter’dan Trump’la hemfikir olmak zorunda değilsiniz ama çeteleşmiş gruh beni Trump’ı sevmekten alıkoyamaz. O benim kardeşim mesajını paylaştı. Bu mesaj üzerine West, çevresi tarafından eleştiri okularının hedefi oldu. Kısa süre sonra eşi kimin kendisini arayıp uyardığını belirterek şu paylaşımı yaptı. Eşim şimdi aradı ve şunu herkes için netleştirmemi istedi. Trump’ın yaptığı her şeyde hemfikir değilim. Bir yandan tepkiler büyürken, bir yandan West ve Trump’ın arası ısınmaya devam etti. Beyaz Saray’da Trump’u ziyaret etti. Trump da West’in desteğini kollarını açarak karşıladı. Kelimenin tam anlamıyla. Bu yakınlaşma üzerine Dugardian, beyaz insanlara satılan siyahiler için kullanılan, aşağılayıcı bir terimi West’e yakıştıran bir başlıkla haber yaptı ve West’in Tom amca olarak avlandırılmasının gerekip gerekmediğini sordu. Yapılan mahalle baskısı West’e Trump’tan uzaklaştırdı. Ancak siyasetten uzaklaştıramadı. Temmuz 2020’de Kanye West Twitter hesabından ABD başkanlığına aday olacağını açıkladı. 19 Temmuz’da Kanye, Güney Karolayna’da ilk siyasi kampanya mitingini düzenledi. Muhtemelen ABD tarihindeki en tuhaf kampanya mitingiydi. Uzun ve bazen duygusal bir konuşmada Kanye çok çeşitli konuları ele aldı.
Örneğin Kanye Afrika’da evler inşa etmek için George Soros’ta tanışmak istediğini anlattı. Bu yeterince garip değilse Kanye ayrıca Kim kardeşinin kurtaj olmasını istediği için birkaç kez kızımı neredeyse öldürüyordum diye bağırdı.
Birkaç gün sonraysa West kendisine en yakın insanlara hedef alan bir seri tweet paylaştı ve yaklaşık bir saat sonra hepsini sildi. Bu tweetlerde West, Kim’in kendisine bir hastaneyi kilitlemeye çalıştığını söyledi. Daha da ilginç West durumu Get Out filmine benzetti.
Bu film siyah erkeklerin beyaz bir aile tarafından işe alınıp organ nakli için hasat edilene kadar zihin kontrolü altında tutulmasıyla ilgili. West’in benzetme yaptığı bu filmin tamamı zihin kontrolü anlatısıyla dolu. Aradan geçen kısa sürenin ardından West yeniden tweetler atarak bu kez kimden boşanmaya çalıştığını söyledi. Ayrıca Kim kardeşinin annesi Kris Jenner’dan bahsederken Kuzey Kore Diktatörüne gönderme yaparak Kris Jong-Un lakabını kullandı. Tüm bunların ardından şüphelerin odağı haline gelen Kim kardeşi an Instagram hesabından yaptığı paylaşımda takipçilerinden Kanya’nın akıl sağlığı konusunda şefkatli olmalarını istedi. Başka bir deyişle politik olarak en doğru olanı yaparak onu dinlemeyin o bir deli dedi. Kardeşler Duru mu delilikle açıklamaya çalışsalardı Kanya West’in takipçileri böyle düşünmüyor.
2016’da hastanede yaşadığı travmatik tedaviden 2020’de kimden boşanmaya çalışıyorum açıklamasına kadar hayatının son 5 yılı sürekli bir çalkantı içinde geçen West okların hedefine oturmuş gibi görülüyor.
Bu tartışma nereye gidecek ve nasıl bitecek zaman gösterecek.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir