"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yazı Daha Verimli Geçirmek İçin İpuçları

Yazı Daha Verimli Geçirmek İçin İpuçları

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=yg2jY4b3O3A.

Biraz geç kaldı ama yine de yaz bitmedi. Gelen sorulardan biri Ezgi hocam yazı nasıl değerlendirelim diye bakalım yazı nasıl değerlendirebiliyormuşuz. Fakat videoya geçmeden önce kanala abone olmayı, o bildirim tuşuna basmayı ve beğenirsiniz bizi, yakınlarınızla, sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın. Dilerseniz başlayalım. Klişelerle başlayacağım. Birçoğunuzun bildiği şeyleri söyleyeceğim.
Parantez içerisinde bir kısmını. Fakat bunu neden söylediğimi de şöyle açıklayayım. Ben de bu yaz kendime planlar yapıyorum ve yaparken de aslında sizin bildiklerinizi ben de kendime söylüyorum. Yani sizin bildiklerinizi ben de biliyorum. Bilmeme rağmen çoğu zaman da yapmıyorum. Harekete geçebilmek için ilk yaptığım şey bu söylediklerimi, yani kendi içimde söylediklerimi, bugün size aktardıklarımı bir kağıda dökmek. Bu çok kıymetli.
Bazen bir şeyleri biliyoruz fakat bilmek yeterli olmuyor. Harekete geçmek için adım atmaya çalışıyoruz. İşte bu videonun amacı aslında bildiklerinizi size tekrar hatırlatmak ve harekete geçebilmek için bir adım atmanızı sağlayabilmek. İlk başta gelen şey, en klişeden başlıyorum. İngilizceyi öğrenmek. Aslında İngilizceyi öğrenmek değil. Bu yaz’a koyacağınız en güzel deneyimlerden bir tanesi bence başka bir dil öğrenmek.
Farklı insanlar nasıl konuşuyor? Bir şey söylerken nasıl ifade ediyor? Mesela bizdeki atasözleri gibi onlardaki atasözler niye anlatmaya çalışıyor? Bunu öğrenmeye çalışın. Bunu bir zorunluluk olarak görürseniz öğrenemezsiniz. Ben yıllarca zorunluluk olarak gördüğümde öğrenemedim. Bunu ne zaman merak ettin? O zaman öğrenmeye başladım. O yüzden yeni bir dil öğrenmek için aslında bir merakınız olmalı. Eğer yeni bir dil öğrenme kısmında zorlanıyorsak,
ilk yapmamız gereken şey merakımızın ne olduğunu keşfetmek ve ikinci sıraya hemen yeni bir dil öğrenmeyi eklemek. Söylemeye çalıştığım şey aslında birazcık da kendini keşfetmek. Ve aslında üçüncü madde buraya çok yakışıyor. Evet kendinizi keşfetmeyi öğrenmek. Uzun süredir duyuyoruz yoga, meditasyon, mindfulness, farkındalık, şu anın gücü gibi gibi.
Bunun neden bu kadar önemli olduğunu aslında keşfetmek için güzel bir zaman değil mi? Yani insanlar bir şeyler söylüyor, ortalıkta bir şeyler dolaşıyor ama neden? Kendini keşfetmek neden bu kadar önemli? Bunu sorgulayabilirsiniz ve yapabilirsiniz eğer kendinizi keşfetmekle de devam edebilirsiniz. Bu yazı koyacağınız en güzel maddelerden biri budur. Bir diğerine geçelim hemen. Madem kendini keşfetmek dedik, yoga dedik, o zaman hayatımıza sporu dahil etmek.
Bakın istisnasız başarılı her insan hayatında düzenli yaptığı şeylerin olduğunu ifade ediyor. O zaman senin de hayatında düzenli yaptığın şeyler olmalı ki başarı sana bir şekilde gelsin. Çünkü düzenli yaptığın her şeyde başarılı olursun ya da başarıya gidersin ya da düzenli yaptığın her şeysine sana bir şeyler öğretir. Dolayısıyla da düzenli yapabildiğin eğer sporlar varsa bunları yap.
Bunu yaparken 1,5 saat spor yap demiyorum. Ama haftada 2,5 gün yaptığınız sporun, başlangıç için ya da her gün yaptığınız sporun size çok faydası olacaktır. Dolayısıyla neye ihtiyacınız var bunu tespit edebilirsiniz. Bakın yine kendini keşfetmek aslında. Belki bir hastalığınız var benim gibi ve ona yönelik sporlar yapabilirsiniz. Belki bir hastalığınız yok fakat işte erkekler için adonist, kadınlar için işte kalçakası çalıştırmak gibi spesifik bölgeler vardır.
Ne göre spor yapabilirsiniz? Gibi gibi bunu çoğaltabilirsiniz. Ya da tenis oynayabilirsiniz, basket oynayabilirsiniz. Pandemi sürecinde biraz zor olabilir ama bunları da hayatınıza dahil edebilirsiniz. Şimdi spordan, yogayı ve meditasyonu ayrı tutacağım. Çünkü bu gerçekten önemli. Mindfulness’ı araştırın derken tam olarak da bunu kastettim. Ön yargılı olmadan lütfen olabiliyorsa eğer hayatınıza meditasyonu ve yogayı dahil edin. Spordan ayrı tutabilirsiniz, tutmayabilirsiniz, sadece yoga yapabilirsiniz. Ama lütfen bunu bu yaz en az bir kere deneyimlemiş olun ve size iyi gelip gelmediğini keşfedin. Bakın burada yine bir parantez açıyorum. Yoga ile tanışmam aslında yaklaşık 10 sene öncesinde falan dayanıyor benim. Fakat o zaman bana iyi gelmedi çünkü bu kadar çok çeşidi de yoktu yoganın.
Ve bana neyin iyi geldiğini bilmediğim için o dönem ki yaptığım yoga bana iyi gelmedi. Fakat o kadar çok çeşidi var ki ve fark ettim ki o yaptığım şey değil şu an yaptığım yin yoga, bikram yoga bana çok daha iyi geliyor. Dolayısıyla yine bir keşfetme, yine birkaç deneyim sonrası yapmak istediğim şeyi buldum. Aynı şekilde meditasyon size iyi gelmeyebilir. Çünkü başlangıçta hiç bilmediğiniz bir bilinmezliğin içerisine giriyorsunuz. Dolayısıyla da bu sizi çok rahatsız edebilir. Eğer yapabiliyorsanız bir hafta boyunca deneyimlemeye çalışın yoga ve meditasyonu. Emin olun bir süre sonra değişimi keşfedeye olacaksınız. Lütfen bu ayrıntıyı atlamayın. Her şeyi bir kenara bırakın. Yoga ve meditasyonu bu yaz deneyimlemiş olun. Hadi yine bunlarla alakalı bir konudan daha bahsedelim. Sağlıklı beslenmeyi öğrenin mesela bu yaz. Hepimiz için o kadar kıymetli bir zamandan geçtik ki biz. Korona hala bitmedi fakat daha normal hayatlar yaşıyoruz hep beraber. Ama sağlığın ne kadar kıymetli olduğunu, sağlıklı beslenmenin ne kadar kıymetli olduğunu, evde yemek yapmanın ne kadar önemli olduğunu keşfettiğimiz bu günlerde sağlıklı beslenme üzerine yeni deneyimler edinebilirsiniz. Mesela ben bu pandemi sürecinde mümkünse glütansız beslenmeyi denedim. İyi gelip gelmediğini belki başka bir gün konuşuruz. Ama güzel bir deneyimdi, farklıydı. Bunu yapmak bile bana iyi geldi. Şimdi kafamda birkaç tane daha proje var bununla ilgili. Proje değil, deneyimlemek istediğim şeyler var bununla ilgili. Mesela bir dönem vegan beslenmek gibi, vegan olacağım değil vegan beslenmeye çalışacağım gibi kendinizi çeşitlendirmek, sınırlarınızı zorlamak, belki de o konuya ait deneyimleri paylaşabilmek için onları denemek benim için kıymetli. Sizlere de aynı şeyi tavsiye ederim.
Mesela spor üzerine benzer şeyler. Yani deneyimledim, sevdim ya da sevmedim. Sağlıklı beslenmek üzerine glütansız yaşamayı denedim, sevdim ya da sevmedim gibi aslında kafanızda oluşturabileceğiniz birtakım doneler olacaktır. O yüzden bence sağlıklı yaşamak adına da sağlıklı beslenmek üzerine birtakım çalışmalar yapabilirsiniz. Kitap okuma alışkanlığı edinebilirsiniz bu yaz. Hatta bununla ilgili benzer bir videom var. İşte bir kitap nasıl okunmalıdır diye yukarı bir yere linkini bırakıyor olacağım. O videoyu izleyebilirsiniz. Bir kitap nasıl okumalı ve ona yönelik olarak kitap okumaya başlayabilirsiniz. Ya da kitap listeleri yapabilirsiniz arkadaşlar ki ya da değil ya bunu kesinlikle yapın. Zaten geçen hafta bununla ilgili bir video yayınlamıştık. Bu hafta yine olacak ve YouTube’da bunun gibi binlerce video var. Hepsini izleyerek okumak istediğiniz, size en yakın kitap türlerini bulup kendi kitap listenizi oluşturup bu yaz okunacaklar listesi yapıp bunları da okursanız o kadar keyifli oluyor ki bana sorarsanız listeye okumadığınız türleri ekleyin. Mesela bir tane kitap ekleyin okumadığınız türde ince sürükleyici olduğuna inandığınız ve gerçekten okursam acaba sever miyim, sevmez miyim deyip soru işaretlerinizin olduğu ve yine kendinizi zorladığınız, sınırlarınızı keşfettiğiniz bir kitap olmalı bence listenin içerisinde.
Bununla birlikte hızlı okumayı öğrenmek en önemlilerinden biri. Yaşınız kaç olursa olsun geçtiğimiz günlerde orta yaşlı çok sevdiğim biri benden hızlı okuma eğitimi aldı ve şunu söyledi, keşke yıllar önce yapmış olsaydım, ne kadar kıymetli olduğunu şimdi anlıyorum. O yüzden bunun bir sınırı yok arkadaşlar. Aşağıya Udemy eğitim setimin linkini bırakıyor olacağım sizin için özel indirimde yapılmış olacak o listette.
Dilerseniz bunu yapabilirsiniz ya da benim eğitimimi almak zorunda değilsiniz. YouTube’da bununla ilgili videolar da var. Dilerseniz onlara da bakabilirsiniz. Ve dolayısıyla hızlı okuma eğitimi muhakkak almış olun bu yaz. Ve buna ek olarak, yani Ezgi hocam kitap okumaklı, sağlıklı, yaşamlı, sporlu bu kadar klişeden sonra bize farklı bir şey söyle diyorsanız da benim de kendi listeme eklediğim, bu söylediklerim kendi listemde de var aralarında birkaç tanesi.
Benim de kendi listemek dediklerimden biri, dijital pazarlamayı öğrenmek. Artık hepimiz dijital medralarda yaşıyoruz. Benim işimin büyük bir çoğunluğu dijital medralarda dönüyor. Online koçluk yapıyorum mesela ben. Yüzde 90 koçluğum artık online. Ve dolayısıyla dijital pazarlamanın, dijital dünyanın bu kadar hayatımızda olduğu süreçte ve bundan sonra çok daha fazla olacağını öngördüğümüz
bu süreçte dijital pazarlama ya da dijital dünyaya dair bir şeyler öğrenmelisiniz. Hatta var olan işinizi dijital dünyaya nasıl evretebilirsiniz, dijital pazarlama da bunu nasıl konumlandırabilirsiniz ya da bir dijital pazarlamanın nasıl olduğunu, bir dijital pazarlamacı tutacaksanız onun evrelerinin ne olduğunu bilebilmek adına bu eğitimleri alabilirsiniz. Ben kendi listeme ekledim hatta eğitimlere başladım.
Muhtemelen bir hafta 10 güne kadar da bunun eğitimlerini bitirmiş olacağım. Dolayısıyla da dijital dünyaya dair bir şeyler öğrenmek aslında en önemli maddelerden de bir tanesi. Çünkü hayat bir yere doğru giderken bizim de bu hayata akışına uyum sağlıyor. Olmamız çok kıymetli. Bununla birlikte zaman yönetimi eğitimi muhakkak almalısınız. Çünkü eğer probleminiz varsa tabi. Çünkü zaman yönetiminde problem yaşayan birçok insan hayatında başarı yıskalıyor. Eğer böyle bir durumunuz söz konusuysa bununla ilgili eğitim alabilirsiniz. Yine benim web sitemden eğitimler kısmından bakabilirsiniz. Dilerseniz kayıt olursunuz. İsterseniz olmazsınız ama konuyla ilgili muhakkak bir şeyler yapmak için çabalayın arkadaşlar. Zaman yönetimi plan yapmakla önemlidir.
Sanırım bundan önce şunu söylemeliydim aslında planlı yaşamakla hayata başlayabilirsiniz. Yani bu yaz planlı yaşamak adına bir şeyler yapabilirsiniz. Yapamıyorsanız zaman yönetimine bakabilirsiniz. Güne planlama ile başlamak istiyorum ve ben bu yaz bakalım planlı yaşamayı kendime nasıl çevirebilirim bakmak istiyorum diyebilirsiniz.
Ne demek? Eğer size saat saat plan yapmak iyi gelmiyorsa bunu gün içerisinde yapılacaklar olarak ayırabilirsiniz. Eğer sizin gün içerisinde bir saat oturup bir konuyla ilgili çalışmak sizi zorluyorsa birçok tekneyi kullanarak gününüzü sürdürebilirsiniz. Dolayısıyla planınızı kendinize uyarlamak önemli. Kendi stilinizi bulmak önemli. Mesela ben şu an Elon Musk gibi yaşamaya çabalıyorum.
Ama bu onun stili olduğu için beni zorluyor. Bununla ilgili video önümüzdeki hafta geliyor çekimlerini de yapıyoruz hergüne dair. Dolayısıyla da kendi yönteminizi keşfedip bu sene bu yaz boyunca böyle planlı bir şekilde yaşayabilirsiniz. Bazen öğrenciler geliyor ve diyor ki Ezgi hocam siz daha tek bir tavsiye alabilir miyim? O kadar önemli ki bu diyor. Hayatımı değiştirecek tek bir tavsiye istiyorum. Sizce ben ne yapmalıyım?
O zaman diyorum ki ya bir koçla çalış ya da internetten bak ama değerler çalışması yap. Senin yaptığın bu değerler çalışması ki bunu birçok videoda söyledim. Senin bu yaptığın değerler çalışması kendine koçluk çalışman aslında kendini keşfetmen başta söylediğim şeydi ve hayatını buna göre dizayn etmenle alakalı.
Dolayısıyla sen bir yaşam tasarımı yaparken hayatını dizayn ederken eğer kendi değerlerini bilmeden bunu yapmaya çalışırsan Mutsuzum bu işten ayrılmak istiyorum bu iş beni hiç mutlu etmiyor şu an bir boşlukta hissediyorum gibi kelimeleri hayatında çok kullanıyor olursun. Senin hayatında yaptığın iş değerlerini besliyor olmalı. Senin hayatında eşin değerlerini besliyor olmalı.
Arkadaşların ailen değerlerini besliyor olmalı ki sen mutluluğu yaşayabilesin ya da o mutluluk kavramı varsa bunu hissediyor olabilmelisin. Dolayısıyla da tam olarak söylemeye çalıştığım şey kendinize yapacağınız en iyi iyilik değerler çalışması yapmaktır arkadaşlar. Liste uzun kabarık bunun ikinci versiyonunu yapalım videoyu çok uzatmayalım. Umarım videoyu beğenmişsinizdir.
Başta da söylediğim gibi arkadaşlar aslında bu anlattıklarım sizin bilmediğiniz şeyler değil sadece bazen birilerinin bize bunları hatırlatması gerekiyor. Bazen bizim harekete geçmemiz için birilerinden belki bir onay belki bir destek almamız gerekiyor. Aslında bu video birazcık da onun için yapılmış bir video. Yani bana öyle uzaydan inmedi benim kendi formüllerim değil. Bunları bir tek ben bulduğum gibi bir zaten iddiamda yok.
Kendini fark et kendini keşfet kendin için iyi bir şeyler yap ve düşün sen bu yaz kendin için iyi neler yapabilirsin. Bir koçluk sorusuyla bitireyim videoyu. Yapabileceğin her ne geliyorsa aklına aşağıya yorumları bize bırak. Gel beraber koçluk yapalım aşağıda seninle birlikte. Videoyu beğendiysen beğenmeyi ve arkadaşlarını paylaşmayı unutma.
Bir sonraki videoda görüşürüz kendinize iyi bakın hoşçakalın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir