"Enter"a basıp içeriğe geçin

GRETA THUNBERG PROJE Mİ?

GRETA THUNBERG PROJE Mİ?

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=kRRm0mft70I.

Benim adım Greta Thunberg. Ben 60 yaşındayım. Ben de Suvay’dan geliyorum.
Vuarklarıyer vePassaport Rede mentalizasyon Icarus ona panikkich istiyorsan,
Asperger sendromu hastası 16 yaşındaki Greta Thunberg, 2019’da beklenen bir kurtarıcı gibi Birleşmiş Milletler kürsüsüne çıkıp, öfkeli bakışları ve sert ses tonuyla sonun yaklaştığını haber verdiğinde, tüm dünyanın dikkatini üstüne çekti. Ancak ortada garip bir durum vardı. Topluluk karşısına çıktığı zamanlar Greta tamamen ne diyeceğini bilemeyen birine dönüşüyordu. Peki bu çelişki nereden çıkıyordu? Bunun için hikayenin en başına gitmemiz gerekiyor. Greta 16 Ağustos 2018’de elinde eklim için okul grevi yazan bir pankartla İsveç Parlementosu önünde oturdu.
Greta’nın parlament oyunda oturmasından sadece 4 gün sonra 20 Ağustos 2018’de annesi Melina Erman’la yazdığı Kalpten Sahneler adlı kitap piyasaya çıktı. Bununla eş zamanlı olarak iklim konusunda girişimler yapan We Don’t Have Time adlı şirketin kurucusu İngmar Renzog, şirketinin Twitter ve Facebook sayfalarında Greta’nın sonradan ikonlaşacak olan bu fotoğrafını paylaştı. Yine aynı gün Afton Bladet adlı İsveç gazetesi Greta ile videolu bir röportaj yayınladı. Bu röportajı takip eden diğer gazetelerde Greta hakkında makaleler yayınlamaya başladı. 3 gün sonra İsveç’in meşhur günlük gazetelerinden biri bu kez hem Greta’yı hem de kitabını tanıtan çok geniş bir makaleye yer verdi. Hemen ertesi gün 24 Ağustos’ta da İngmar Renzog da Greta’nın okul grevine katılmaya gitti ve bu eylemi şirketinin sosyal medya hesaplarında paylaştı. Greta’nın kim olduğuyla ilgili konuşacağımız zaman bilmemiz gereken en önemli isim, buraya kadar ki tablodan da anlayacağınız üzere İngmar Renzog ve şirketi We Don’t Have Time. O günlerde çok büyük gibi sunulmaya çalışılan We Don’t Have Time şirketi aslında son derece küçüktü. Facebook takipçileri sahteydi. 470 bin takipçi görünüyor ama bu beğeni ve yorumlara yansımıyordu. Greta ile direkt ilişkisini gizliyorlardı. Kendisini sanki dışarıdan destekliyor gibi görünüyorlardı.
Ancak Renzog bir Facebook paylaşımında PR çalışmasına yardım ettiğini itiraf etti. O güne kadarki kısıtlı bir çevrede bilinen We Don’t Have Time şirketi giderek hem ülkede hem de uluslararası sahada ismini duyurmaya başladı. Şirket Greta üzerinden kazandığı ünü de kısa sürede paraya çevirdi. 26 Kasım’da halka bir teklif yayınlayarak bağış istedi. Bu şirketin ilk finansal talep duyurusuydu.
2 Şubat 2019’da Greta bir Facebook paylaşımında 20 Ağustos’ta bir girişimci ve iş adamı olan Renzog yadıma gelip fotoğrafımı çekti. Onunla daha önce bir iletişimim yoktu dedi. Greta böyle dedi ya da birileri tarafından böyle söylemek zorunda bırakıldı. Ancak çoktan şirketin enkarlı yatırım haline gelmişti. Babası Svente Greta İsvecin meşhur bir gazetesine verdiği demeçle bizim haberimiz yoktu.
Asım’ın adını kullanarak sadece web sitesi yapımı için şirketine 10 milyon İsveç kronu toplamış dedi. Ben düşünüyorum. Ne ilk sorudu ne diye sorunum. Şirketin bu ünü kısa sürede yatırım sitelerine de düştü. Ünlü siteler We Don’t Have Time şirketini iklim aktivisti çocuğu kullanarak milyonluk şirket oldu sözleriyle tanıtmaya başladı.
Bu noktada baba Svente Greta’nın açıklamasına geri dönmek istiyorum. Baba üstüne basa basa bize böyle bir bilgi kesinlikle verilmedi. Kızım reklam için kullanılmışsa bu çok üzücü demişti. Babanın bu sözlerine şirketten cevap geldi. We Don’t Have Time şirketi bir özür yayınladı. Renzoq aileyle konuştuk. Meselenin finansal kısmını belirtmediğimiz için özür diledik. Bu hatamızı bağışladılar açıklaması yaptı. Şirketle ilgili söylentilerin çok yayılması üzerine ise
bu kez Renzoq gazetelere amacım para değil açıklamaları yapmaya başladı. Elbette çeşitli sorunlara dikkat çekmek, kamuoyu oluşturmak ve çözüm üretmek için ton oluşturmak ve propaganda yapmak yargılanacak bir şey değil. Ama burada durum biraz farklı. Asperger’s syndromeu hastası 16 yaşındaki Greta Thunberg şirketin yükseliş ürünü oldu. Haberi var mıydı yok muydu bilinmiyor. Ancak en azından babasının haberinin olmadığı ortada. Peki annesi? Greta’nın birlikte kitap çıkardığı annesi Melina Ermans, opera sanatçısı. 2009 Örevizyon Şarkı Yarışmasında İsveç’i temsil etti. Tesadüf bu ya Greta’nın okul protestosunun başlamasından 3 ay önce, 4 Mayıs 2018’de Stockholm Üniversitesinde düzenlenen Bencimar Renzoq’un da katıldığı iklim günü adlı bir seminere anne Melina Ermans da katılmış. Yani… Ben…
Son olarak Cuma günü Berlin’de bir konuşma yaparak tüm dünya liderlerini iklim konusunda ancak boş laflar üretmekle suçlayan Greta işte bu garip ilişkiler ağından geliyor. Söylediklerini bir kenara koyarsak karşımızda şu an 18 yaşına gelmiş olan hasta bir kız çocuğu var. Ne arkasındaki şirket ne de dünyanın geri kalanı bu kız çocuğunun okulunu bırakmış olması ya da hastalığı ile ilgilenmiyor. İlgilendikleri tek şey politik ve sosyal hedeflerini
Greta’nın ağzından dünyaya duyurmak. Biz de gerçekten çocukluğu çalınmış bir çocuk görüyor ve şunu söylüyoruz sevgili Greta lütfen okuluna dön.
Altyazı M.K.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir