"Enter"a basıp içeriğe geçin

KOMŞUM BANA DDOS ATIYOR! – SORU CEVAP YAYINI!

KOMŞUM BANA DDOS ATIYOR! – SORU CEVAP YAYINI!

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=36m3D1WagZs.

Şimdi sevgili modlar şöyle bir kişiyi çekelim, selamlaşalım, sorusunu sorsun sonra teşekkür edelim, gönderelim. Yarın gelsin bir numara o zaman. Selam. Buna aleyküm kardeşim, naber? Aleyküm selam abi, sen nasılsın? İyi ne olsun, ne yapıyorsun? Abi benim sorum üniversite kulüplere alakalı olacaktı ya. Çünkü hani bazı kulüpler gelecek vadediyormuş gibi geliyor. Özellikle şu IEEE tarzındaki kulüpler, hani daha global ağırlıkta olan kulüpler. Kendimi geliştirebileceğimi düşünüyorum ama bazılarında da bir çekincem var.
Acaba boşuna zaman kaybeder miyim de? Cevaplayalım o zaman, çok kısa sürecek ama cevabım, hazır mısın? Oldu o kadar abi. Hepsi zaman kaybı kardeşim. Hiçbirinden biricik var mısın? Hayda. Hepsi çok. Boşuna vaktini harcama, kulüp bulup hepsi yalan. Git bari hatun matun tanlayabileceğim faydalı bir tane kulübe git. O IEEE hepsi boş. Hiçbir işe yaradıklarını görmedim bugüne kadar. Git vaktini tanıdığın her yerlerden de harcay kardeşim. Git kendini geliş, kendin kendine çalış, çok daha fazla fayda sağlarsın. Orada ben bilmem ne kulübe başkanıyım falan filan, hepsi tırt oğlum.
Hayvan hakları kulübüne gidin, eğlence bilmem ne festival yapan kulüp neyse ona gidin. O sizi geliştirir. Onun dışındakilerde hiçbirini bak olmaz, söyleyeyim yani. Hiç boşuna. Yok IEEE, Uluslararası sentimi kadar. Haaa geçin abi. Hepsi boş iş. Abi iyi akşamlar, ciddi bir soru soracaktım. Yapıştır abi. Abi siber güvenlik olayına nasıl başlarız? Abi ben acemiyim, amatörüm tamam mı? Bize öğretilen yol azıcık network öğrenin, sonra nmap taraması yapın. Açık bulun, versiyon açını, cv’ye taratın. Ondan sonra gidin exploit basın. Benim anladığım kadarıyla işte, hem başlangıç temelinde pentester bunu yapıyor.
Network pentester bu, söylediğin her pentester değil. Perimlere o kadar çok hakim değilim abi. Yani yeni yeni başladım söylemeye. Estağfurullah, pardon abi özür dilerim, dinliyorum. Estağfurullah abi ne demek. Şimdi şöyle bir durum var. Ben buluyorum mesela, falanca işte servisin falanca versiyonunda işte 9. Bilmem kaçlık bir açık var. Ama ben o açığı nasıl kullanacağımı bilmiyorum. Sivya database’i giriyorum, adam anlatmış böyle böyle bir açık var. Ama ben onu nasıl uygulayacağımı bilmiyorum. Bu öğrendiğim açığı uygulayacak donanıma ya da bilgiye nasıl sahip olabilirim? Çok güzel soru. Bir dakika sonra var mı? Hemen cevap vereceğim çünkü buna. Yok abi teşekkür ederim. O zaman öpüyorum seni, uğurluyorum. Böyle durumlarda bir açık var. Ben bir açığı bulabiliyorum M-Map’ten, Zart’tan, Zurt’tan. Ama ben bulduğum açıkları nasıl patlatacağım abi? Ben nasıl öğreneceğim bunu? Hazır mısınız? Hilesini veriyorum, bug’ını veriyorum abi. Manüel olarak pentest yapmaya çalışmayın. Lan, nasıl yani? Basmaya. Manüel olarak bir açığı zafiyeti bulup onu patlatmaya çalışmayın. Onun yerine ne yapacaksınız biliyor musunuz? Zafiyet taraması, vulnerability scanning.
Var ya onu yapın abi, çok basit ve temelde. O uygulamaların hepsi size zafiyetleri çıkartacak ve her zafiyetin nasıl exploit edileceğini anlatacak. Bu bir, oradan öğreneceksiniz nasıl yapıldığını. İki, bir zafiyeti buldunuz. Google’da aramanız gereken zafiyetin CV data vezindeki renk değil. Zafiyetin POCC. Değil mi? Nesi? Proof of concept’i. Gidin o zafiyetin POCC’ni bulun. O zaman nasıl patlatacağınızı da öğrenirsiniz o zafiyeti.
Siz gidip CV’sini okursanız o zafiyetin nasıl anı anlatırlar size. Ama siz onu nasıl yapacağınızı görebilmeniz için proof of concept’ini bulmanız lazım. İşte sorunun cevabı bu. Next. Nasılsın abi? İyi çok şükür. Sen nasılsın? Vallahi çok şükür. Şu an sormam gereken soru aslında sana bunu halletmek için kısa bir zamanımın kaldığı ve hayatımdaki büyük bir değişime sebep olabilecek bir şey. Çok çıkmaz dayım ikilemdeyim. Onun için senden bir akıl almak istedim.
Aklı alacaksın kararı uygulayacaksın s*** herif canın üstüne yıkacaksın küfrü basacaksın. Çakal yer miyim lan ben bunu? Yok yok zaten hani her türlü ben kendi süzgecimden de geçireceğim ama daha çok hani tecrübe sahibi insanlardan fikir almak daha mantıklı geliyor. Buyur kardeşim estağfurullah. Abi ben tıp okuyorum şu an ve yaş tane biraz geçti sayılır hala genciz ama seni takip ettiğimden daha doğrusu keşfettiğimden beri de bu siber güvenlik mevzularına hacking mevzularına ilgim arttı. Çocukluktan gelen böyle bir ilgim vardı seni keşfettikten sonra arttı. Fakat hani hiçbir tecrüben bilgim herhangi bir bu yöne gitmiş bir planım da yok şu ana kadar hayatımda. Şu an bu pandeminin de verdiği çeşitli ruh hallerinden dolayı ben hayatımı tıptan değiştirip bu yöne yönelmeyi düşünüyorum öyle bir fikir var kafamda. Okulu öyle mi diyorsun? Şimdi sana öyle bir şey söyleyeceğim ki hopa diyeceksin tıppı bitir. Evet. Bu arada bitirirken de normal bitirdikten sonra da bunu kaçın sınıftasın bu arada? Şu an üç.
Orta uçunca ortalamışsın süper. Üç seferini yakma. Tıbbı bitir abi. Bitirirken boş vaktin olur fırsatın olur bilmem neyin olur bir yandan siber güvenlik yapmaya devam et iki tane şey var. Birincisi tıp dünyasında siber güvenlik kavramları iot cihazlarının güvenliği tıbbi cihaz güvenliği hastanelerin işte bu veri işleme sistemlerinin güvenliği sağlık sektöründeki siber güvenlik kavramlarıyla ilgili. Çalışabileceğin ürün geliştirebileceğin hizmet geliştirebileceğin senden daha iyi kimse bilemez onları.
Mesela implantların içerisine konan şeylerin hacklenmesi bunların güvenliği bilmem nesi test edilmesi aklıma gelmiyor yani binlerce şey çıkabilir. Bunların ikisini kombola abi siber güvenliği düzenleyici destekleyici faaliyet olarak düşün. Anladım. Tıp şeyini yakma. Çok yanlış bir hareket olur o. Şunu söyle bana ben tıptan nefret ediyorum abi. Yani dersin ki bana abi beni o derse girdin mi burnundan soluyorsun. O zaman tıp okuma abi. O zaman git siber güvenlik yap. Anladım. Ben zaten çok isteyerek yazdığım bir bölüm. Severekte okuyorum. O zaman yürü abi yürü hiç boş ver seninki heves. Yarın öbür gün bizim *** temizden ter damlayan konulara çarptığın zaman *** ben niye bıraktım lan tıbbi diyeceksin. Tamam o yüzden şu anda sen tatlı sularla yüzdüğün için o siber güvenlikte cammış lan ne güzel. Hey hey hey ben bunu yaparım falan diye dolanıyor. O var ya *** kaçacak sonra. O yüzden şimdi hiç sal abi sen onu. Sen tıptan devam et boş vakitlerinde böyle açar iki tane kitap okur keyfine bakarsın. Amamdır çok teşekkür ederim. Amam diyeyim abi aynen.
İyi akşamlar iyi yayınlar. İyi akşamlar sağ ol kardeşim. Baldo hoş geldin.
Merhabalar hocam. Ya benim konum aslında o kadar takacak şey değil de ben akşamlar akşama oyun oynayan bir insanım. Tamam abi. Akşamlarda biraz ses yapabiliyorum. Üst kattaki *** bana diyo diyo satıyor. Bunu nasıl çözerim? Çok iyiymiş lan üst kattaki ***. Sevdim enibini. Abi herifle kanka ol. En basit yöntemi söylüyorum sana. Ciddiyim bu konuda. Ne bileyim yani mesela online oyun oynuyoruz. Rainbow Six falan filan. Adam bir atıyor pink oluyor 1000 1500 kafayı yiyorsun. Daha da çok ses çıkarıyorum. Bu bir çözüm değil de ben bunu nasıl engellerim. IP’ni resetleyeceksin. Resetledim bundan bir hafta önce yine. Bir dakika bir dakika yine bulacaktır o seni. Bir hafta önce resetledim. Bu adam olduğunu nereden biliyorsun? Akşam ses geliyor yukarıdan. Olduğum odanın üstünden ses geliyor. Oda bilgisayar masasının üstünde. Tekerlek sesini filan duyuyorum. Ben oradan çözdüm. Adam uyanık diye adama şey mi yapacaksın yani? Ya abi arada aşağıya da vuruyor böyle. Tamam adam senin çıkardığın ses akıcık oluyor da mesela.
Adam örneğin DDoS’u atıyor. Sen patlıyorsun. Adam sevinç niğdaları falan atıyor. Ondan sonra mesela bu bu bu olabilir. Anlatabiliyor musun? Buradan dersin ki. O tip şeyler var abi var var. Var yani adam araya nasıl kodum ama falan diye bağırıyor mu? Kardeşim burada yapabileceğin tek bir şey var. Hani cebinden hayvan gibi para çıkartman lazım. Mesela çözümlerin birçoğunu halledebilmek için. Harcama yapman lazım. Hiç bunlarla uğraşma. Git kardeşim bir tane avukata. Eğer o adamın olduğundan eminsen. Çağırsınlar ifadesini almaya.
Konu kökünden çözülsün. Hiç uğraştığına da imez yani. Ben sana bir söyleyeyim mi? Eğer herif bile yapıyorsa çocuk adam neyse. O bile yapıyorsa noterden bir ihtat çektir. Elimizde ciddi bulgular var diye. Kesiliyorsa o yapıyordur. Bitti gitti. Bu kadar git çektir abi. O noter kağıdını görünce dikdörtgeni. Oracıkta böyle patlar yani. Ya da şöyle bir şey var. Bu işi anlamanın çok kolay bir yolu var. Apartmanda değil misiniz oğlum siz? Evet evet. Ama bak bundan patlarsan beni beni tanımayacağım. Ben bir hikaye anlatayım sana. Sen artık alman gereken feyizi al.
Ramiz evde oturan sevimli on yaşında bir çocuk. İnternette takılıyor. Bunun Mahmut diye bir tane arkadaşı var. Komşu bunlar. Mahmut buna pislik olsun diye sürekli dido satıyor. Ramiz bu duruma çok sinirleniyor. Ramiz ne yapacağım diye düşünüyor. Mahmut sürekli dido satıyor. Ramiz diyor yapma Mahmut. Mahmut diyor ki yapacağım Ramiz. Ondan sonra yapacağım yapmayacaksın. Yapacağım yapmayacaksın. Yapmayacaksın yapmayacaksın. Ramizin aklına cin bir fikir geliyor. İniyor aşağıya bu duruma. Apartmanın bütün sigortaları var orada. Ramiz üst katın sigortasını indiriyor tam saldırı olduğu anda.
Küt saldırı kesiliyor. Hop Mahmut Zıcinski. Böyle şeyler çok ayıp. Sonra yönetici geliyor. Ramizi bir dövüyor bir dövüyor. Eşek sudan gelinceye kadar. Sıkıntı böyle şeyler olabiliyor. Onun için sizelerle binin şartlerlerini indirmek. Selamlar abi yayınlar. Sağ ol abi ne haber? İyi abi sen nasılsın? İyi ne olsun işte. Abi şöyle bir şey soracaktım ben sana. Ben şu an 18 yaşındayım abi. Ben 18 yaşıma kadar boş beleş geçti hayatım. Hep karitizm muhabbeti dinlemle boş beleş takıldık. Şimdi üniversite sınavına girdik çıktık abi.
Akıllandık şimdi bir şey. Bir pişmanlık falan bir şeyler var abi. Ben şimdi tercimi yaptım bilgisayar programcıydı. Sıra sıra dizdim. En sonunda hiç açıkta kalmıyordum bir yere gideriz diye. Aşçılık yazdım abi. Hayda ee. Ondan sonra hiç alakam yok bölümde. Bu arada ben dedim ki yani boşta kalmayalım. Buraya girelim var ya girdik deriz dedim. Ya ben bir derefberlik hocana falan da danıştım. Adam baktı listeye. Aşçılık ne alaka falan yaptı. Sonra onu da şey yaptım işte açıkta kalmıyordum falan diye.
Adam bana dedi ki zaten önemli değil aşçılık. Ben İK vakıf fiyatı almıştım zaten. %50 bursu vakıf bilgisayar programcıydı 2 yıllık kesin tutar diye. Adam bana dedi ki %99 bu tutar dedi. Sen hiç takma kafana dedi. Refberlikçi. Tamam hocam dedim. Eve gittim işte. Sonra ben bekliyorum. Bilgisayar programcılık kesin kazandım böyle. İntentten bakıyorum. Bilgisayar programcıları ne iş yapar falan. İyice moda girmişim. Kardeşim bunu bir geldi hop aşçılık. Kıaa. Kusura bakma kardeşim. Gül abi gül ben de güldüm zaten. Nasıldı şef? Kıaa. Oğlum burası mı kısmetli? Gitme oğlum ne yapacaksın yani? Yapacaksın. Abi bununla alakalı olanaktan da hani dedim ya. O boş beleş yaşadığın dönemi yaşıyorum şu an diyor. Ya sen şimdi karşında değilim o dönemki can abi var işte. O dönemki can var karşında. Ne önerirsin abi? Nasıl bir şey tavsiye edersin yani? Oğlum çok kötü lan. Çok kötü oğlum. Ne yapayım abi ben? Bir de benim lise hayatımda çok şey geçti böyle. Oğlum bir şey diyeceğim. Harbiden hiç aşçılıkla işin yok mu? Abi yemek falan yapıyorum. Bak profilist falan o tarafında koca var.
O sayılırsa olabilir. Aynen. Seviyor musun bu işi? Abi daha bugün yemek yaptım. Yani yemek yapmak nasıl desem? Eğlenceli. Severim ama yani meslek olarak yapmak. Her gün bunu yapmak. Oğlum çok kötü lan. Çok kötü ya. Abi bir de şöyle bir şey var. Ben bir dahaki sene bir daha tercih yapsam. OBRP’m yani lise puanımı da etkileniyor. O da düşecek. Çok kötü oğlum. Hayır yatay geçişte sen ne yapacaksın oğlum aşçılıktan? Sütçüyü vallaha mı geçeceksin? Neye geçeceksin yani? Sütçüye mi geçeceksin? Abi yapacak hiçbir şey yok.
Gitmeyeceksin yani. Burada yapacak hiçbir şey yok yani. Babam da şöyle bir insan. Yet şef. Babam da şöyle bir insan. Bu sene tutturdun tutturdun. Tutturamadın bizim dükkanda işe başlarsın kafasında. E abi dükkanda işe başlıyor o zaman. Tekstil abi o da tekstil. Tekstil candır altın bilezik yürü. Bence ne olursa olsun yani yapacak bir şey yok. Seneye daha çok çalış. Babayı ikna et. Aşçım olayım baba de yani. Babanı ikna et. Hem çalış babanın yanında hem de üniversite sınavına hazırlan. Bir daha girsene gitme o kadar. Ama babanın yanında çalış.
Adamın da gönlü olsun. Tamam. Hadi kolay gelsin. Ekin hoş geldin. Hoş bulduk abi nasılsın? Sağ ol sen nasılsın? Abi iyi ya ne yapalım keyifli izliyoruz. Eyvallah teşekkür ederim. Can abi ben sana şey tanışmak istiyordum ya. Ben şu anda 6 aydır 7 aydır yazılımı yeni başlamış bir kardeşinizim. Kendimi amatör bir şekilde geliştiriyorum. Backhand ile başladım gelişmeye. Ondan sonra fronthand ile kayıyorum. Yavaş yavaş. Rok’u getirin hemen Rok’u getirin bana. Yok yok Rok’u ile görüştük. Baya bir görüşmemiz oldu. Gerçekten beni çok kurtardığı zamanlar oldu zaten. Abi şöyle ben İngilizce bilgim var. C1 serisi İngilizce biliyorum ve dokumentasyon okuyabilecek seviyedeyiz İngilizceye sahibim. Ben ikinci bir dil öğrenmek istiyorum. Fakat Avrupa’da IT sektöründe full stack çalışma sektöründe en çok komünitisi gelişmiş. En iyi desteği alabileceğim. En iyi iş olanaklarını bulabileceğim ülke hangisi ki onun dilini öğreneceğim. İkinciyi öğreneceğim. Müthiş bir dil söyleyeceğim. Bir atacaksın böyle tak tak tak tak bir sürü dil çözülecek. Hazır mısın? Ratince mi? Hayır lan manyaksın. Şimdi dilim a****. Ne bileyim abi? Yok yok. Almanca öğreneceksin. Almanca ve İngilizce bildiğin anda Danca, İsveççe, Norveççe, Hollandaca dolayısıyla İsviçre ve Avusturya da açılacak sana. Hepsi yani bir anda 6-7 ülke açılıyor. Almanca bildiğin anda. Temel anlama seviyesine mi geçmiş oluyorum Almanca bilgisayarını? Abi bak Almanca bildiğin anda bunların hepsi 3 aşağı 5 yukarı. Hollandaca’yı Flamençe dedim işte yanlış söylüyorum. Hepsi birden plaaat diye açılacak abi. Böyle bir anda bütün 7 kapı açılıyor karşıda bir anda. Anladım abi. Almanca mutlaka hallet. Anladım. Ya ben çünkü şeyden dolayı soruyorum sana bunu abi. Ben kariyerimi San Francisco’da yaşayarak geçirmek istemiyorum. Biraz daha Avrupa’ya hizmetler yani Avrupa’nın herkese. Zaten en büyük abi en büyük 2 tane ekonomi var Avrupa’da bu konularda. Bir tanesi İngiltere bir tanesi Almanya yapacağına onlar. Öbür türlü Polonya ve Çek Cumhuriyetine gidersen zaten ucuz iş gücü haline geliyorsun. Orada ne yazık ki ucuz iş gücüsün yani hani bahsettiğin kalifiye hayat o kadar olmayabiliyor oralarda. IT için ve kendi alanım için konuşuyorum yanlış anlaşılma olmasın. Diğer alanlarda daha farklı şeyler çıkabilir. Ona bir lafım yok. Ama benim alanımda benim uzmanlık dönemimde baktığın zaman bunlar böyle bir durumu var. O yüzden de abi sıkıntı olabilir haberin olsun. Onun için Almanca en güzeli. Anladım abi. Peki ülke olarak hangi ülkeler daha iyi durumda Avrupa’da? Abi işte Almanya’dan başlayacaksın. Hollanda’da çiçek gibi ona göre kaya kaya geçeceksin. Anladım abi. Çok teşekkür ediyorum zamanın ayırtını için. Estağfurullah.
Çet kendinize iyi bakın. Motları da çok teşekkür ediyorum. Kendinize iyi bakın. Hoş geldin abi. Abi nasılsın? İyi kardeşim sen nasılsın? İyiyim abi. Vallahi pandeminin başında 13. sınıftan şimdi 12. sınıf oldum. Bir anda YKS içinde buldum kendimi. Vallahi bir YKS hazırlanıyorum işte. Kolay gelsin. Kaç yaşındasın oğlum sen? 17 yaşında abi. Sese bak. Ergenliğe nasıl girdin oğlum sen? Ergenliğe girişe bak. Çıkarken adam sağ çekmiş ergenlikte. Selamünaleyküm kardeş. Hayırdır sen? Ergenliğe nasıl girdin oğlum sen? Ergenliğe girişe bak.
Benim sorum şey olacaktı. Gelecekte open source ve linux kullanılım oranı ne tür değişir? Yani insanların çoğu öğrenebilir mi yani? Bayağı bir yaygınlaşır mı? Zaten çok yaygınlaşır daha da fazla olacak. Çünkü şundan dolayı masa üstünde open source ve linux kullanan insan yine olmaz. Ama sunucular bilmem neler ıvırlar zıvırlar her şey linux abi. Her şey yani. İş hayatınızda her şey linux olacak. Ben size bir şey söyleyeyim mi? Şu lafımı iyi belleyin lan. Aktif directory dahil olmak üzere windows serverlarının yaptığı birçok işin arkada linux enjinleriyle yapıldığını göreceksiniz yakında. Ben ona inanıyorum. Başka sorum yoktu abi. İyi akşamlar. İyi akşamlar sağ olasın. Abi soracağım soru benim şey olacak. İki sorum vardı. Birisini az önce cevap verdiğim bir arkadaş sormuştu. İkinci sorudan cevap edeceğim. Abi sen şimdi Denmark’a gittin. Orada hani konuşma olarak yabancılık çektim. Oradaki hani insanlar danca konuşuyor. Ben de yurttaşı düşünüyorum ama mesela Almanya’ya gittiğimiz zaman tam İngilizce konuşuyor olabiliriz ama ya oradaki insanlar Anadeli Almanca olduğu için dışlıyorlar mı? Hani yabancılık çektirmeyi ki. Çok güzel soru. Çok güzel soru abi. Teşekkür ederim. Görüşürüz. Soru şu. Yabancı ülkeye gittiğinizde İngilizce konuştuğunuz zaman eğer dil Anadil İngilizce değilse o zaman zorluk çekiyor musunuz sosyal anlamda. 2-3 tane handikap var burada. Almanya örnek verildiği için onu da söyleyeceğim.
Arkadaşlar Almanlar ve Kuzey Avrupalılar da genelde şöyle bir şey var. Danimarkalılar da İsveçliler de de falan Norveçliler de de bu geçerli. Sosyal olarak soğuk insanlar bu adamlar ortaokuldan itibaren ilkokuldan itibaren hep aynı sosyal çevre ve arkadaş çevresiyle beraber büyüdükleri ve onlarla beraber yaşadıkları için hep onlarla arkadaşlıklarını devam ettiriyorlar. Tamam mı? Böyle bir durum var. Bunlar böyle beraber arkadaşlıklarını devam ettirdikleri için de sürekli olarak onları daha çok kabul ediyorlar.
Sizi o iç dairenin dışında tutuyorlar tamam mı? İçeriği almıyorlar fazlalıkla. Biraz dışarıda takılmanız gerekiyor. Diyeceksiniz ki abi ben o zaman nasıl ilişkim kuracağım? Nasıl bu insanlarla aynı eve gideceğim bilmem ne yapacağım falan. Abi sadece Danca, Almanca, Norveççe, İsveççe konuştuğunuz zaman çoğunlukla eve davet ederler sizi. Onun dışında eve davet almanız çok zor. İç arkadaşlarına muhabbetlerinin arasına almazlar genelde soğuk davranırlar ve uğraştırır yani. Böyle arkadaş edinmeniz doğru olur.
Ben de burada çok zorlandım. Özellikle Danca konuşması çok gıcık bir dil. İlk Danca konuşmaya başladığım zaman şimdi çok iyi değilim de yani o zamanlar daha da kötüydüm. Kötü konuştuğun zaman abi sana gerizekalı muamelesi yapıyorlar. Danca öğrenmem ay değil abi yıllar sürdü. Çok zor öğrenilen bir dil ve ben kendi kendime öğrendim o yüzden daha da uzun sürdü. Alayım sorunu. Genellikle şöyle bir algı oluyor. İlk önce güzel bir okul sonra kendini geliştir ve bir iş edin. Genellikle böyle gidiyor sekretide öyle gördüm. Her şeyde öyle.
Sence nasıl yani ilk önce bir ders odaklamak, iyi bir üniversite kazanmak… Oğlum var ya çok çok çok çok şanslısın ha. Neden biliyor musun? Çalıştığım yerden sordun. Daha bugün Duru’yla Kuzey’i aldım yemek masasında karşıma. Bu muhabbet açıldı. İki tane örnek var hayatlarında. Bir tanesi böyle bir yolunu seçmiş bir tanesi diğer yolunu seçmiş. Birinin vardığı nokta diğerinin vardığı nokta ortada A kişisi var B kişisi var. İkisi de iti mezunu.
A kişisi iti den okulda okuyor ama ben diyor salacağım okulu işime gücüme bakacağım. Dalgama gırgırıma bakacağım. Kızlarla takılacağım edeceğim bilmem ne yapacağım keyfime bakacağım. Mezunu olunca iş bulacağım bir yandan iş arayacağım. Ondan sonra iş bulunca okulu bitireceğim. B kişisi de aynı okulda. B’ki de diyor ki ben yardıracağım okulda da derece yapacağım. Birincilik ikincilik yapacağım. Okul bitirdikten sonra ondan sonra güzel bir iş bulacağım. Dedim ki bizimkilere okul her türlü bitecek. Orada yapacak bir şansın yok.
A kişisi gibi olup yavaş yavaş öğlentide yapıp 7 yılda okulda bitirebilirsiniz. B kişisi gibi olup 4 yılda da bitirebilirsiniz. Ama bakın B kişisi mezun olduktan sonra gitti Oracle’da çalışmaya başladı. Mesela A kişisi mezun olmadan evvel kendine iş bulmak istedi. Gitti buldu bir tane Kadıköy’de software devolopment şirketlerinden bir tanesinden ona girdi. Bir yandan okudu bir yandan çalışmak zorunda kaldı. Onlarla uğraşırken 7. yılda da bitirdi okulu. Ondan sonra da A kişisi salan B kişisi kasan.
Ondan sonra da hiç toparlanmadı. Bitirdi okulu bilmem ne yaptı ama o an girdiği iş tabi üniversite mezunu olarak girmediği için bir tık düşük bir işti bilmem neydi falan filan. B kişisi gibi olun dedim. Hep söylediğim hikaye bu. Kedin abi önünüzdeki tabaktaki yemeği bitirin. Danimarkalıların bir sözü vardır abi. Komşunun çimleri her zaman daha yeşildir diye. Sen her zaman başkası için bir şeyler daha güzel gelecek sana. Başkasının yaptığı bir şey seni her zaman daha cezbedici hale gelecek. Ya da işte onun uğraştığı şey her zaman senin daha çok ilgini çekecek.
Sen nihayetinde önündeki yemeğe odaklan. Önündeki işi bitir. Önce okul abi. Sonra iş. Her zaman hepinizi öpüyoruz Youtube’cum. Bay Youtube.
Abone olun olum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir