"Enter"a basıp içeriğe geçin

YouTube’dan Aylık Kaç Para Kazanıyorum? (Sorgu Odası 1. Bölüm)

YouTube’dan Aylık Kaç Para Kazanıyorum? (Sorgu Odası 1. Bölüm)
videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=q9X7DY2M2Xs.

Herkese merhaba ben Ruhi Çenet. Sorgu Adası’nın ilk bölümüne hoş geldiniz. Sorgulanacak ilk kişi benim. Youtube’da dikkat ettiyseniz katıl botonuna özel olarak bir gönderi gördünüz. Bir soru cevap videosu yayınlayacağımı söyledim ve soruları sizden aldım. Buraya yorumlarınız geldi. Her birini tek tek okuyacağım. Eksiksiz bir şekilde hiçbirini pas geçmeyeceğiz ve cevaplamaya çalışacağız. Bu sorgu adası’nın bir sonraki bölümlerinde farklı konuklar da olacak. Sadece ben olmayacağım ve bu konukları siz de talep edebilirsiniz.
Örneğin bize bir youtuberı getir veya bir belediye başkanını, bir ünlüyü getir diye taleplerde bulunabilirsiniz. Ben de elimden geleni yapıp onu buraya getirmeye çalışacağım. İlk soru ScreamJ ve Gokay Tuncay aynı soruyu sormuş. Ne kadar kazanıyorsun? Youtube’un Youtube Studio isminde bir uygulaması var. Görünüyor mu bilmiyorum. Studio’yu açalım. Karşımıza çıkan ekranda aylık kazancın şu anki aylık kazancın, son bir aydaki kazancımın 3000 dolar olduğu bir şey.
Aynı zamanda videoların tekil olarak ne kadar kazandığını da görebilirsiniz. Mesela ben bir Hiroshima ile alakalı bir video yapmıştım. 2 milyona yakın izlenmişti. Ona da bakalım şu video. Ne kadar gözüküyor? 784 dolar gözüküyor. Aslında katıl butonunu da bu yüzden açtım.
Ben Japonya’ya gittiğimde yaklaşık 50 bin lira masraf yaptım. Çünkü bir ekip olarak gittik. Orada otel konaklamamız oldu. Zaten uçak biletleri dolar bazında olduğu için kişi başı 5000 lira maliyete denk geliyordu uçak biletleri. Hiroshima videosundan 800 dolar kazanmak bizim maliyetlerimizi çıkarmıyor. Japonya’da totelde 4 video çektim. 4 video 5000 lira getirse 20 bin lira ben ne kadar masraf yaptım? 50 bin lira kare bile geçemiyorum. Emre Acar acaba İstanbul’la hayran buluşması yapacak mısınız? Ama Sümeyra Ablada olsun demiş.
Eğer bir yerle anlaşma yaparsak emin olun ilk sizlerin haberi olacak. Şu an planlarımda Amerika’ya gitmek var. 51. bölgeye girmek istiyorum. Orada bir video çekmek istiyorum. Amerika’da çekebileceğim çok fazla video konusu var. 1999’da ada pazarında bir deprem geçirdim ve sadece 8.5 yaşındaydım. Cumhuriyetin tarihindeki en büyük depremlerden biriydi.
Ailem yanımda yoktu, ailem Manisa’daydı. Depremin tüm Türkiye genelinde olduğunu zannetmiştim ilk başlarda. Onların başına bir şey geldiğini düşündüm. O korku zaten bana yetti. Şimdi ben kimsenin parasını zorla almıyorum. Hali hazırda videolar devam edecek YouTube kanalımda ücretsiz videolar. Ama ekstra videolar da yapmak istediğimi söyledim.
Daha yüksek prodüksiyonlu işler yapmak için desteğinize ihtiyacım olduğunu söyledim. Kimsenin parasını zorla almadım. O yüzden küfre ne gerek var onu anlamış değilim. Sadece yaptığım işlerin kalitesini arttırmak istiyorum. Ve bunu sizlerle başaracağız. Bu katıl butonuna eninde sonunda çoğu YouTuber başlayacak. İlk başlayan her zaman çok tepki alır. İlklerden birisi olduğum için bunu göğüslemem gerekiyordu. Kerem Ergül, gerçekten Japonya ormanında hiçbir şey görmediniz mi? Yoksa YouTube yayınlamaya izin mi vermedi?
Biz intihar ormanına gittiğimiz zaman o videoyu katıl butonu için çekmiyorduk. Katıl butonundan haberimiz yoktu. YouTube’a video çekerken videonun reklam alabilmesi çok önemliydi. Ama şimdi katıl butonu sayesinde reklam alınmayacak içerikleri de çekebiliyoruz. İntihar ormanında bir şeyler gördük ve bazen de konuşurken maskeleme yaptık. Direkt intihar veya öldü gibi kelimeler seçmek yerine hayatına kıydı. Canını aldı gibi yumuşak kelimeleri seçmeme yüzden gösterdik. Bunun tek sebebi YouTube’un reklam politikası. Bu tarz kelimeleri bile söylediğiniz zaman bu tarz kelimeleri dahi söylediğiniz zaman videonuzdan para kazanamaz hale geliyorsunuz. Fakat artık katıl butonu için videoları çektiğimize göre çok daha sansürsüz bir şekilde size ulaştırabiliriz bulduğumuz görüntüleri. İntihar ormanında bir heykel görmüştük. O heykeli araştırdık bir Japona ait, hayatına kıymış dememe gerek yok. İntihar etmiş bir Japona ait mezar taşıymış o.
Altın abonelerin gümüş abonelerden farkı nedir diye sorulmuş. Gümüş aboneler ve altın abonelerin ortak yönü katıl butonuna yayınladığımız her videoyu izleyebilecekler. Bu konuda hiçbir fark yok. Fakat altın aboneler yaptığımız canlı yayın sohbetlerinde sorularını soracaklar. Bu abonelik sistemi gelmeden önce bir sürü yorum geliyordu ve ben soru cevap videosu yapmaya korkuyordum. Çünkü gelen sorular çok ayıp sorular olabiliyordu, öyle troll sorular olabiliyordu. Fakat şimdi insanlar para verdikleri için soru seçimleri daha mantıklı ve daha akıllı oluyor. Aynı zamanda altın üyeleri Instagram sayfamdan takip etmek istiyorum. Altın üyeseniz Instagram’dan bana DM atın, sizi Instagram’dan takip edeyim. Ama DM atmadan önce YouTube’daki hesap adınızı tam bir şekilde yazıp DM atın ki sizi kontrol edebilelim listeden. Bir şekilde birebir iletişim konusunda iletişime geçen insan sayısını azaltmam lazım ki onlarla daha kaliteli vakit geçirebileyim.
Haydar Topçu, videolarda soğukkanlı kalmayı nasıl başarabiliyorsun? Benim yapım bu. Ani bir olay yaşadığımda çok büyük tepkiler vermiyorum. Mehmetcan Çadırlı, belgesel tarzı videolar çekecek misin? Daha önce yaptığımız bilgi videolarında görüntüleri stok sitelerinden alıyorduk. Sahaya ineceğiz. Mesela Türkiye’deki atmosferin en pis olduğu şehire gidip video çekeceğiz. Veya Mason videosu yapıyorsak Mason locasına gitmeye çalışacağız. Mert Erol, korona virüsü ile ilgili video gelecek mi? Şu an için video yapmayı düşünmüyorum çünkü Çin’e gitmem lazım. Çin’e gidersem de büyük ihtimalle beni tutuklarlar. Yaptığımız Doğu Türkistan, Uygur zulmünü anlattığımız videodan sonra Çin’de kara listeye alındığımı düşünüyorum. Mr.Eternal, bir ceset bulsaydınız intihar ormanında ne yapacaktınız? İnceleyecektik fakat cesete dokunmazdık, temas etmezdik ölüye saygımızdan ötürü. Yunus Akdeniz, eski Nazi askeri üstlerini veya fabrikaları ziyaret etmeyi düşünüyor musun? Çok güzel bir video konusu. Teşekkür ederim.
Akdanıza gelen video konularını bana ulaştırmayı unutmayın. Yorumları okuyor olacağım zaten. Belki bir sonraki katıl videolarında böyle bir bölüm görebilirsiniz. Tarih atomu, YouTube’a yeni başlayacak bir bilgi kanalına önerim var mı? Şimdi aklıma güzel bir fikir geldi. Ben katıl butonuna katılmış olan, yani kanalı destekleyen herkese yani sadece size. Biliyorsunuz ben bir YouTube eğitimi yapmıştım. YouTube eğitimimi 59 liraya satıyordum. Herkese YouTube eğitimimi bedava vermek istiyorum.
Önümüzdeki günlerde bununla alakalı katıl videosu çekeceğim. O videoda size eğitimime bedava ulaşabilmeniz için bir kupon vereceğim. Merak etmeyin sizlere özel ayrıcalıklarım olacak. YouTube tavsiyelerini de orada bulabileceksiniz. 8.5 saatlik eğitim çektik. Dünyadaki bence en iyi YouTube eğitimi oldu. Varış Özcan’dan Oğuzhan Uğur’a hepsi YouTube eğitimimizde katkı sağladı. Onlara da sorular sorup bilgilerini sizlerle paylaşmıştık. Durmuş Kumurcu mesleğin var mı yoksa YouTube üzerinden mi para kazanıyorsun sadece? Yazılı mühendisinin ve ortaya olduğun bir yazılı şirketi var. Ama detayları bilmek iserseniz size anlatırım. Bay Yusuf ismimi söyle. Yusuf Ortakan demiş ismini söyledim zaten. Bu tarz yorumlar yerine herkesin ilgisini çekebilecek sorular sorabilirsiniz arkadaşlar. Just Me yaşadığın en kötü anıyı anlatır mısın? Daha önce anlattığım deprem anım yaşadığım en kötü anıydı. Bu konu hakkında bir video da çekmiştim.
Ruhi çenet geçmişe yolculuk yazın videoya ulaşabilirsiniz. Oba Yana ölmeden önce görülmesi gereken 5 ülke veya 5 şehir çok güzel bir soru. Hindistan dünyada en çok dinin bulunduğu ülke kesinlikle din konusunda bir perspektif yakalamanız için gitmeniz lazım. Japonya dünyada gelecek tasarlanırken her zaman öncü olmuş bir ülke. Amerika Birleşik Devletleri diğer sayacağım iki ülkede iki farklı kıtadan olacak. Afrika ve Güney Amerika ülkelerinden Brezilya’yı tavsiye ederim ve Güney Afrika’yı tavsiye ederim.
Güney Afrika’da hem batılıların nasıl sömürdüğünü görebilirsiniz hem de yerel Afrikalıların hayatına tanıklık edebilirsiniz. Oğuzhan Demir aklında veya hali hazırda yapım aşamasında olan yüksek bütçeli sağlam ister görecek miyiz? Türkiye’de atmosferi en pis olan bir yer var, Dilova’sı. Bu konu hakkında araştırma yapan bazı gazeteciler tutuklandı. Çünkü işin içinde organize sanayi, fabrika ve onların çıkarları giriyor. Biz bu konu hakkında bir belgesel yapacağız.
Bir de oğuzhan Demir’in belediye başkanıyla röportaj yapmak istiyorum. Ama belediye başkanını belki bu sorgu odasında ağırladığımız belki de makamında bize ağırladığı röportaj videosunu katıl özel yayınlayacağım. Kadir Dönmez Japon Hamza ile video çekecek misin? Onunla beraber video çektik aslında intern kafe videosunda yanımızdaydı. Mithat Özdemir Akdeniz şehirleri ile ilgili video yapar mısın? Şu an için ilgimi çekmiyor belki ilerleyen dönemlerde gittiğim bir Akdeniz seyahatini yapabilirim. Mehmet Can Çadırlı çektiğim videolar arasında top 3 listesi yapar mısın? Şuizofrenler ile alakalı Türkiye Şuizofreni Federasyonu ile birlikte bir video yapmıştık. Masonlar ile alakalı bir seri yaptım. Hem bir bilgi videosu hem eski bir Masonın itiraflarını anlattığımız video. Hem de hali hazırda Mason olan birbiriyle röportaj yapmıştık. Bu üç videoyu bir video olarak sayarsak onu da top 3 listesine ekleyelim. Diğer video ise 1 milyon aboneye ulaşınca rastgele bir kura çekmiştim ve güney Afrika’ya gitmiştim.
Orada bir video çekmiştim. Ama bu üç videoyu da unutun. Artık çok daha özel videolar gelecek. Çünkü sizler beni destekliyorsunuz. Ben de elimden gelen her şeyi yapacağım. Yusuf Melih Tekeş üyeler ile ilgili başka etkinlikler olacak mı? Öncelikle canlı yayın sohbetleri yapacağız. Bunlar aylık olacak. Soru cevap videoları gibi gözükebilir bu yaptığım konsept. Aslında bu sorgu odası konseptidir. İlk konuk benim. Bir sonraki konuklara bana sorular sordunuz ama daha sıkıştırıcı sorular soracağım. Onlara da soruları sorarken sizlerden alacağım soruları. İntihar ormanı gibi özel belgesel videoları gelmeye devam edecek. Ve ileride belki üyelerle beraber bir buluşma yapabiliriz. Aynı zamanda benim eğitimlerim oluyor Yüdem’i de. Tüm bunları üyelere özel bedava vermek istiyorum. YouTube eğitimini zaten vereceğimi söyledim. Gelecekte aklıma farklı fikirler gelebilir. Merak etmeyin bunların hepsinde ayrıcalarınız olacak.
Burak Ünal, Japonya’daki depresyon, telefon bağımlılığı ve özellikle intihar ormanıyla alakalı video çekme fikri kafanda nasıl veya neden oluştu? Benim yakın çevremde de aslında depresyonda olan insanlar var. Telefon bağımlılısı olan, bilgisayar bağımlılısı olan, hiç evden çıkmayan. Japonya’ya gittiğimde bu insanların Japonya’da daha çok olduğunu biliyordum. Hikikomoriler hakkında bir bilgim vardı. Ama onları bu denli yaşayışın içinde görmek beni bu konuda daha çok video yapmaya itti ve video yaptık.
Alper, tekrardan doğup hayata sıfırdan başlasan hayatında neleri değiştirdin? Hayat beni öyle bir konuma getirdi ki, çok güzel şeyler yaşadım. Sizlerle de tanışmak buna bir örnekti. Yaşadığım tüm şeyler bugünün hazırlayıcısıydı. O yüzden çok fazla şeyi değiştirmek istemezdim. Ama hata yapmaktan daha az çekinmek isterdim. Daha çok hata yapmak, daha çok öğrenmek isterdim. Çektiğiniz videolar yüzünden başınız hiç derde girdi mi? Türklere yapılmış bir zulüm var. Onu anlatmıştım. Çin yapıyor bu zulmü. O videodan sonra Ruhi Çin ve Türkiye arasını bozmak için propaganda yapıyor başlıklı haberler çıktı. Beni vatan hainliğiyle suçlayan haber ajansları oldu. Başım böyle bir derde girdi. Ama onun haricinde bunların hepsi fasa fisyo. Önemli olan bilgiyi size ulaştırmak, bana ne olursa olsun benim amacım bu. Bunların hiçbirinden korkum yok. Utku Bakır, dindar olmayan bir insan olarak ölümden çok korkuyorum. Siz bu ölüm korkunuzu yendiniz mi? Yendiyseniz nasıl yendiniz?
Yenmemiz sebebi ölüme hiçbir çare olmaması. Başka çaremiz yok. Yenmek zorundayız. Burada dindar olmadığınızdan bahsetmişsiniz. Öteki tarafa inanmıyorsanız doğmadan önce hiçbir şey hissetmiyorduk. Öyleyse sizin için öldükten sonra da hiçbir his yoktur. Doğmadan önce bir şey yaşamadığımız için bu hayata bir yansıması olmuyor. Öldükten sonra da bir şey yaşamayacağınız için bu hayata bir yansıması olmaması gerekiyor.
Bence bu şekilde ölmekten, öldükten sonra ben dünyada olmayacağım fobisinden kurtulabilirsiniz. Ama ben şahsi görüşümü soracak olursanız ki sorulmuş. Ben bir yaratıcıya inanıyorum ve bu dünyada yaptığımız her şeyin bir sonraki hayatımızda bize yansıması olacağını düşünüyorum. Tolga Sağlam, YouTube’a para içimi başladı. Nereden ilham geldi? Mühendisliği bırakıp da YouTube’a yöneldin. Hiç intihar etmeyi düşündün mü? YouTube’a ben başladığımda YouTube’dan reklamlarla da para kazanma özelliği yoktu. Sadece video yüklüyordunuz. Bir forum sitesi gibi düşünün. Yani para için başlamadım. Fakat ben başladıktan birkaç yıl sonra YouTube’dan para kazanabildiğimi gördüm ve yazılı mühendisliğini bırakıp risk almak istedim. Para için değil fakat video yaptıkça keyif almaya başladım. Sizlerin yorumları beni bu konuda daha fazla teşvik etti. Diğer soru, hiç intihar etmeyi düşündün mü? Düşünmedim. İntihar ormanında belki düşünmüş olsaydım bunun sonucunu görmüş olurdunuz. Just me. Japonya’daki intihar ormanında kendi canına kıymak üzere olan birini görseydin ne yapardın? O kişinin kararı, Japonlar İngilizce bilmiyor, cevap gelmiyorsa karışmalasın kendi yoluma devam ederdim. Çünkü o kişinin bana zarar verme ihtimalide çok yüksek. Emre Sevim Bigge. Cem Korkmaz’ı özler misin? Beraber de videolarınız vardı onu nasıl hatırlasın? Cem Korkmaz da o kadar güzel anılarımız var ki beraber Levent’e birlikte yürürken onun boyu kısaydı ve bu konuda takıntısı vardı. Birisi arkasından kısa olduğu ile alakalı bir hakarete bulmuştu yürürken spontane bir şekilde. Onun bu hayatta neler yaşadığını anlayabiliyorum. Gerçekten zor bir hayat yaşadı ve onu gerçekten özlüyorum. Fakat inanın YouTube’da Cem Korkmaz’ın arkadaşı olarak gözüken çoğu insan onu özlemiyor. Bu bilgiyi de size vermek istedim. Fahrettin. Alakasız olacak ama bu konuda mantıklı yorum yapabilecek sayıda insanlardansın.
Nova Prospek kanalını inceleyip bize yorumlar mısın? İçeriklerinin kurgu olup olmadığını filtresiz bir biçimde söyleyebilir misin? O kadar çok YouTuber tanıdım ki ben bir videoya baktığımda kurgu olup olmadığını anında anlayabiliyorum. Nova Prospek benim arkadaşım ama eğer isterseniz katıl butonuna özel videolarını inceleyebiliriz. Dakikası da kurgu var mı görebiliriz. Son zamanlarda videolarını hiç açmadım o yüzden bilmiyorum. Aycan Can Tes orman ile alakalı daha fazla video gelecek mi? Gelmeyecek. Yasir Arslan 4 milyona özel video gelecek mi? 4 milyona değil de 5 milyon abone olduğumda özel bir video atmak istiyorum. 5 daha böyle yuvarlak bir sayı olarak gözüküyor. Erey Bozdağan Barış Özcan ile video çekecek misin? Çeker misin? Çekmek isterim Amerika’ya gittiğimde planlarımdan biri de onunla video çekmek. Daha önce YouTube eğitimimizde Yüdem’i de beraber çalışmıştık. Zaten size onu bedavaya vereceğim. Onunla da video çekmek isterim. Sefa Çevik Mesimi Ronaldo mu? Her soruyu almaya çalışacağımı söyledim. Ronaldo çünkü Mesri biraz daha sinsi duruyor ama konuyla alakalı çok fazla da bir bilgim yok. Yasir Arslan Karadeniz Dağları’nda 2 gün geçirme videosu yapar mısın? Yapmam çünkü bu konu hakkında videolar yapıldı klişe kalır. Ben daha çok yapılmamış konuları yapmak istiyorum. Sefer Çakmak Mobil oyunu oynar mısın? Oynuyor musun? Hayır ama hanım oynuyor. Ne kadar kızsam da elinden telefonu alsam da oynuyor.
Akson Kaan Melih sormuş gerçek hayatta da kamera karşısındaki gibi misin? Konuşman tavrın demiş. Üyelerle bir buluşma yapmak istiyorum sizlerle. O buluşmada siz kendiniz karar verin. Yusuf Altun Türkiye’de olmuş esrarengi suikastlar ile ilgili video hazırlayacak mısın? Sizden gelen talepler doğrultusunda katıl özel video yapmayı düşünüyorum. Korku konularını normal kanalıma yapamıyorum. Katıl özel yapmak istiyorum bunları. Bunlar da arada bir serpiştirilecektir.
Kadir Bayraktar Daha çok gizemli hikayeler paylaşacak mısın? Cevapladım. Size özel paylaşacağım. Özlem Sıla Dünya Savaşı olursa Sence Türkiye hangi politika veya politikaları izlemelidir? Buna o zamanın konjöktörüne göre cevap vermek lazım. Galip Can Çoban Lise son sınaf öğrencisiyim. Sınava 5 aydan kısa bir süre kaldı. Bu süreyi en iyi nasıl değerlendiririm? Odaklanmayı devam et. Youtube’da çok fazla vakit harcamamalısın.
Ama beklentilerini yüksek tutarken hayal kırıklığı yaşamamayı da bir şekilde sağla. Çünkü göreceksin ki sınavdan sonra sınav her şey değilmiş. Hayal sınavdan ibaret değilmiş. Ben 16 Haziran’da sınava girdiğimi hatırlıyorum. Üniversite sınavına. O kadar önemliydi ki benim için o an. Ama şu an hiçbir öneminin olmadığını görüyorum. Burak T En Sevdiğin Dizi Film En sevdiğin dizi Prison Break iki kardeşin hapishaneden kaçış öyküsü. Kardeşlerden biri hapishanede infaz edilme suçuyla karşı karşıyayken yani idam edilecekken diğer kardeş kardeşinin suçsuz olduğuna inanıp kendisini aynı hapse attırıp abisini kurtarıyor. En sevdiğim film Yüzüklerin Efendisi serisi. Petit Omusolleni 2. Dünya Savaşı’na neden katılmadık? 2. Dünya Savaşı’nda Türkiye çok tarafsız bir politika izliyordu. Savaşa girecek durumda da değildi. Ayrıca Almanya’ya yani Hitler’e ihtiyacı olan kurumu ticaret yoluyla tedarik ediyordu. Aynı zamanda bizim arazimiz çok dağlık. Hitler hem yeni bir cephe açmak istemedi hem de Türkiye arazisine girmek istemedi. Halbuki savaş Bulgaristan’a kadar dayanmıştı. Bahadır Soylu aynı işi yapmaktan utanç duyduğun youtuber var mı? Varsa kim? O kadar çok var ki. Bir başka soruyu da gördüm burada. En sevdiğin youtuber kim? Ataberg Doğan diye birisi var. Ataberg Aydoğan mı? Gerçek hayatta da tanıştım. Ekranda kendini anlattığı gibi birisi olmadığını düşünüyorum. Utanç duyduğum kişiler genelde 200’lü insanlar. O yüzden onun cevabını verelim. Ama isterseniz bir sonraki bölümlerde buna özel apayrı bir video çekeriz. Youtuberları sorgu odasına getirir. Beraber sorgularız. Hani bu arkadaşça bir sohbet olmaz. Neden böyle yaptın? Neden insanları şöyle yönlendiriyorsun? Gibi sorular sorabiliriz. Soruları tabi ki sizden alacağız. Japonya’daki Aoki Gahare ormanından nasıl çıkabildiniz? Lucas Baker sormuş. Mustafa Şahin de gerçekten o ormana gitmek için hiçbir izin almak gerekmiyor mu diye sormuş. İzin almak gerekmiyor fakat tabel adı girilmez yazıyor. Fakat sizi yerel halktan biri görürse veya başka birisi görürse polise ihbar etse dahi polis sizi kurtarmaya gelmiyor diye söylendi bize. 48 saat içinde intihar etmiş oğlunuz var sayılıyor. Nasıl çıktın sorusu? Yolumuzu güneşin batışıyla belirledik.
Bir pusula gibi kullandık güneşi. Öyle bulduk. Esra gelecekte kendini nerede görüyorsun? Gelecekte çok daha kaliteli. Belgeseller, sinema filmleri. Türkiye’de daha önce yapılmamış filmler, daha önce çekilmemiş belgeseller, daha önce anlatılmamış hikayeler. Bunları çekmek istiyorum. İnsanlara değer katmak istiyorum. Bu uğurda her şeyi yapacağımdan emin olabilirsiniz. Ümit Arda Ünal hangi takımı tutuyorsun? Takım tutmuyorum. Toprak Erdoğan bir insan beyin gücünü ne kadar zorlayabilir? Sınırına kadar zorlayabilir. Başımız neden ağrıyor zannediyorsunuz? Beyin gücümüzü %10’u ile zorladığımız için değil %100’ünü kullanıyoruz beynimizin. İnsan beyninin %10’unu kullanıyor diye bir yanlış bilgi var. Fakat insan beyninin %100’ünü kullanır. Asuy Bt Mz. Ben de böyle belgeseller yapmak istiyorum ama başlangıç için nasıl bir sistemim olmalı, nelerden yararlanmalıyım? YouTube eğitimimi sizlerle paylaşıyorum. Orada size ekipmanları da anlatıyor olacağım. Aynı zamanda katalı özel çekim ekipmanlarımı tanıtmak istiyorum. Çekim odamı, bilgisayar programları mı, montaj programları mı, telefonumda kullandığım uygulamaları paylaşmak istiyorum. Eğer talep gelirse yorum kısmında belirttiğiniz üzere idare edeceğiz. İsmail Öslemel Venezuela’ya ne zaman gideceksin? Bir planım yok ama gelecekte belki giderim. Kürşat Emre Tekin doğum ve ölüm hakkı tamamen bireyin elinde olsaydı hangisini kullanırdın? Tabii ki doğumayı kullanırdım. Hayata her zaman bir şans vermek isterdim.
Ali Kartal, Quantum teknolojisi ile ilgili video yapacak mısın? Olabilir. Rare Player, yaptığın bu uygulama sana göre bir ayrıcalık mı? Yoksa parayı veren düdüğü çalar mantığımı? Katıl butonundan bahsediyor. Bence bir ayrıcalık ama şöyle bir ayrıcalık. Normal videolarıma devam ediyorum. Ekstra yapacağım işlerde bütçeye ihtiyacım oluyor ve bunu sadece sizler karşılıyorsunuz. O yüzden bu videolar sadece size özel olacak.
Daha iyi işler yapmak için başlattığım bir proje bu ama eski işlerim hiçbir şekilde aksamayacak. Dünyadaki en iyi yönetim şekli nasıl olmalıdır? Bununla birlikte dünyadaki bütün ülkelerin birleşmesinin imkanı var mıdır? Tabii ki yoktur çünkü insanların bölünmesi için çok kolay bahaneler bulunabilir. Aileler bile bölünebiliyor. En iyi yönetim şekli bence ülkelere bakarak bunu anlayabiliriz. En yüksek rafa içinde olan ülkeler Kuzey Avrupa ülkeleri. Onların yönetim şeklinin en iyi olduğunu düşünüyorum.
Müslüman mısınız? Eğer müslümansanız kişilik olarak ne kadar İslam’ı yaşadığınızı düşünüyorsun. İnsanlara örnek bir kişilik olduğunu düşünüyor musun? Teşekkür ederim. Benim örnek olup olmadığımı bence insanlar karar vermeli. Ben elimden gelen her şeyi yapıyorum. Müslümanım fakat çok dindar olduğumu düşünmüyorum. Yusuf Sıraç Saka neden Japonya’ya gitmeyi düşündün? YouTube Türkiye’nin ilklerindensin, senden sonra başlayan bazı YouTuberlar senden daha fazla abone sahipler. Bunun hakkında ne düşünüyorsun? Japonya’da çok fazla anlatılacak hikaye olduğu için gitmek istedim. Benden daha fazla abone olan YouTuberlara başarılar dilerim. Ama önemli olan abone sayısı değil nitelikli kitle. Şu an katıl butonunda bu konu hakkında da soru gelmiş. Yaklaşık 1000 kişiyiz. 1000 kişi milyonlarca izlenmeye eşit değil ama bana nitelikli 1000 kişi de yeterli. Beraber çok daha yüksek kaliteli işler yapmak istiyorum. Bakalım gelecekte bizi ne bekliyor. Fatih Yücedağ, bilime olan merakın ne zaman başladı?
Ben kendimi bildiğim bileli zaten bilimle iç içeyim. Küçükken anaokulunda mesleğin ne olsun diye sorulduklarında bilim adamı olmak istediğimi söylüyordum. Hayvanlarla başladı, karıncalarla başladı. Fatih Okçu, gerçek adın Ruhi mi? Evet, Ruhi Çenet olarak geçiyor. Enes Eljuk, çocukken yaşadığınız ve sizi hala etkilemekte olan bir olay var mı?
Deprem olayı beni hala etkiliyor. Depremde insanların yakınlarını kaybetmesi, benim yakınlarımı kaybedecek olma riskim beni korkutuyor açıkçası. Kebap Store, hayatında biri var mı? 4 Ağustos 2019 tarihinde resmen evlendim, hayatımda birisi var. Arda Güven, YouTube’u bıraksan hangi iş yapardın? Zaten yazılım mühendisiyim ve yazılım piyasasının içindeyim. Yaptığım işleri de paylaşırım sorarsanız. Alpacan, sizce YouTube’da bu kadar çok içerik üreticisi varken bu işe girip sürdürülebilir bir gelir elde etmek hala mümkün mü? Mümkün çünkü YouTuberlar hep birbirlerinin aynısı. Yapamamış daha birçok şey var. Önemli olan içinizde anlatabilecek bir hikayeye sahip olmanız. Sophie Dumbledore, Ruhi Çenet videoları iki kanalındaki videoları kardeşin Sümeyra sunuyor. Kanalın isminde bir değişiklik yapılacak mı? Bu konuda bir düşüncem olmadı, Sümeyra’nın da bir talebi olmadı. Ama isterlerse, tabii Sümeyra da isterse kanalın ismini değiştirebilir. Incurcio, sence doğuştan işitme ve görme engelli olanlar ne tür rüyalar görüyordur? Bir videoda bahsedebilir misin? Özel video yapar mısın? Olabilir güzel konu. Biz rüyada ne görüyorsak o an bilinçaltımızda ne varsa onu görüyoruz. Yani hayatta daha önce görmediğimiz veya duymadığımız, algılamadığımız bir şeyi rüyamızda göremeyiz.
Sokakta bir insanı gördüyseniz rüyanızda o kişiyi belki sizden alacaklı olarak görüyor olabilirsiniz. Artık olaylar birbirine çorba gibi giriyor sizin ruh halinize göre. Görme ve işitme engelliler dünyayı nasıl algılıyorlarsa rüyaları da öyle görüyorlardır. Mesela görme engelli rüyasında sadece duyuyordur. Görme ve duymaz engelli belki rüyasında dokunma hissiyatı yaşıyordur. Çünkü diğer algıları kapalıydı, tatma algısıyla bir şeyler hissediyordur. Benim düşüncem bu bu konu hakkında detaylı bir video yapabilirim. Talep gelirse. Ömer Girgin en meraklı olduğum konular insan draması, depresyonda olan insanların hayatlarını, tuhaf insanları paylaşmayı seviyorum. Astronomi, astronoloji ile karıştırmayın lütfen. Hayvanlar alemi de meraklı olduğum diğer konular. Can Kırkgöz, youtuberların yükselmek için yaptıkları etik dışı davranış örnekleri verebilir misin? Tabii ki veririm. Bu konuda ayrı bir seriye bile başlayabiliriz.
Sorgu odasında youtuberları alabiliriz. Bu konuyu şimdi burada harcamayalım. Bir sonraki katıl bölümünde detaylı anlatmak isterim. Talep gelirse. Musa Berken Solak, Dejavu hakkında bilgi verir misin? Bunun hakkında yine ayrı bir video yapalım. Harcamayalım bu konuyu. Can Kırkgöz, bu platformda en sevmediğin ve en sevdiğin insan kim? En sevmediğim gerçek hayatta da tanıdığım için Ataberg Doğan oldu. En sevdiklerim de Murat, Turgut ve Afgan.
S.S. Ruhi Çenet Videoları 3 kanalı gelecek mi? Demiş. Şu an için öyle bir planım yok. Kul Strilles, 100 yüze tanıdığın en zeki insan kimdi? Büyük ihtimalle İlber Ortaylı’ydı. Sefer Çakmak, Youtube’u ne zaman bırakacaksın? Bırakmayı düşünüyor musun? 40 yaşına gelince Youtube’u bırakmayı düşünüyorum. 40 yaş benim farklı bir kimlikle hayatı yaşamak istediğim bir yaş. Hayatı iki devre olarak düşünüyorum.
40 öncesi ve 40 sonrası tabii ki uzun bir ömrüm olursa 40 yaşında hayatımda çoğu şeyi değiştireceğim. İsmi mi bile değiştireceğim, yaşadığım yeri, çevremi değiştireceğim. Tabii ki bazı insanlar dışında. 40 yaşında büyük bir değişiklik yapacağım. 40 yaşına kadar da yaklaşık bir 11 senem var. Erya Erenoğlu, ülke tarihleri hakkında video yapacak mısın? Ülkeler hakkında ikinci kanalda video yapıyoruz. Ama isterseniz katıl özel istediğiniz bir ülkenin tarihinde anlatmaya çalışabilirim. Ercan Ulu da mason araştırmasını yaparken başıma bir şey gelir mi diye korkum var mıydı? İşin tuhaf yanı mason videosunu yayınladıktan sonra bazı Youtuberları bir toplantıya gitmek için arabama bindiriyordum. Arabama bineceklerdi. Enes Batur arabama binmek istemedi. Arabamın patlayacağını düşündü, patlatılacağını düşündü. Benim bir korkum yoktu ama çevremin korkuları oldu. Benim hiçbir korkum yoktu. Mert Köse, Çernabülye gitmeni çok istiyorum. O tarz bir yere gidersen iyi olur.
Ben de isterim Çernobil’de bir video çekmek. Aynı zamanda Çernobil’in, biliyorsunuz Türkiye’ye etkileri oldu. Karadeniz’e gidip sağlık bakanlığının yardımıyla da bu videoyu gerçekleştirebiliriz. Uzmanlarla röportaj yapmak istiyorum. Türkiye’ye ne gibi bir etkileri devam ediyor. Emre Yazacı, kendini Barış Özcan’la yarıştırılmaktan rahatsızlık duyuyor musun? Duymuyorum. Bence herkes yaptığı işte gayet iyi. Kuyucu haritacılık. Ülkemizin ekonomik ve dış politika bakımından ne durumda olup bittiğini, nereye gittiğini düşünüyorsunuz.
Çok teşekkürler. Bence ekonomi olarak toparlanmamız gerekiyor. Özellikle bizim bu konuda bilinç sahibi olmamız lazım. Daha çok yerli malı tüketmemiz lazım. Özelleştirilmelerin azaltılması gerektiğini düşünüyorum. Devlet tarafından Türk şirketlerine daha çok sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Dış politika olarak da maalesef hiçbir ülke Türkiye’yi sevmiyor. Öyle bir coğrafya konumundayız ki bütün ülkelerin çıkarları adeta bizim çıkarlarımızla çelişiyor. Dış politikada daha başarılı olunabilir. Anlaşmalı, uzlaşmalı bir politika izlenebilir.
Fakat ben kendim de gittim Suriye’ye. Barış Pınar’ın harekatını bizzat yakından gördüm. Fakat uluslararası medya okuduğumda siz de biliyorsunuz ki bütün ülkeler Türkiye’ye karşıydı. Uygar Bahaki, ülkenin gidişatını nasıl buluyorsun? Şu anki iktidarı destekliyor musun? Konu dediğim gibi ülkenin çıkarları olduğu zaman tabi ki hükümeti destekliyorum. Fakat her konuda aynı fikirde değilim. Burak Yüce ve daha bir çok insan aynı soruyu sormuş. Ölmeden önce oku dediğin 5 kitap tavsiye eder misin?
Robert Greene’den İktidar, Güç Sahibi Olmanın 48 Kuralı kitabını öneririm. William Golding’ten Sineklerin Tanrısı kitabı. Erkeğin Özüne Giden Yol kitabı. George Orwell’ın 1984 kitabı. Ve Ursula Gwinn’in Mülk Süzler kitabını öneririm. Vycock TWT sormuş. Bu kadar özel, yasaklı veya gizli olması gereken bilgileri nereden ve nasıl öğreniyorsun? Tabi ki konuyla alakalı bir internet araştırması yapıyorum. Daha sonra röportajlar yapıyorum.
Videoya çekmediğimiz röportajlar da oluyor. Yüzünü göstermek istemeyen veya videoda olmak istemeyen kişilerden bilgiler de edinebiliyoruz. Bu konuya göre çok değişebiliyor. Mason röportajıysa hali hazırda Mason alan yüzünü göstermek istemeyen birisini buluyoruz. Konu Doğu Akdeniz ise danıştığım siyasetçi arkadaşlarım var onlara soruyorum. Genel olarak yazılı ve dijital basından bilgilerime edinmiş oluyorum. Turhan Aygül hangi ayda doğdun? 22.990 yılında doğdum. Burada her soruyu cevaplamaya çalışacağım.
Emrecan Sevinç ben kimim? Sizler destekçi üyelerimsiniz. Bu arada söylemeliyim ki tüm soruları alamadım. Soruların yüzde 95’ine alabildim. Çünkü hepsini okuyamadım bir. İkincisi bazı sorular yine troll olarak geldi. Haydar Atmaca arada sırada oyun videosu eşliğinde video çeker misin? Çekmem tarzım değil bu son soruydu. Ben bu katıl butonunu yayınladığımda kitlemiz tarafından yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum. Kendimi çok iyi izah edemedim.
Hali hazırdaki videolarım gelmeye devam edecek. Sadece bu katıl butonuna özel ekstra videolar yapacağım. Daha yüksek prodüksiyonlu işleri sizlere özel yapacağım. Ama kendi kanalımda yaptığım işlerin kalitesinde de bir azalma olmayacak ücretsiz videolarda. Ve o videolar aksamayacak. Ben paragöz bir insan olsam et sensimi arttırmayı düşünürdüm. Yani Youtube’da daha çok video yapar daha çok para kazanmaya çalışırdım. Bildiğiniz gibi 8 yıldır video piyasasındayım ve haftada bir bazen 10 günde bir bazen 3 haftada bir video yayınıyorum.
Seyrek yaptığım videolara daha fazla emek ayırıyorum. Daha çok video yükleseydim daha çok reklam gösterimim olurdu daha çok para kazanırtım. Ben ne yaptım? Az video yükledim. Reklam çıkmayacak konulara da el attım. Doğu Türkistan’daki Uygur katliamını anlattım. Doğu Akdeniz’i anlattım. Politika korku bu tarz videolarda reklam zaten gösterilmiyor. Ben o videolardan hiç para kazanmadım. Paragöz bir insan olmadığımı düşünüyorum. Daha kaliteli işler için katıl butonunu açtık. Güzel bir şekilde ilerleyeceğiz. Destek olduğunuz için teşekkür ederim.
Paragöz olarak yaklaşmadım ki bu üyelik sisteminde 5 lira ve 15 lira olarak tuttum. Netflix’ten ucuz. 5 lira bir dolmuş fiyatı bir McDonald’s menüsünden ucuz tuttum. İnsanlar dışarıda yemek yiyorlar. Binlerce liralık telefonlarıyla videolar izliyorlar. Bence bu tarz içeriklere de ilgileri varsa para harcayabilirler. Zaten kimsenin parasını zorla almadım. Dileyen destekliyor ve Dileyen bunları izliyor. Kimseye sırtımı da çevirmedim. Ücretsiz videoları yapmaya devam edeceğim.
Ama size özel birçok şey olacak. Hiç merak etmeyin. Altın abonelerin farkını soruyorsunuz. Altın abonelerde ekstra canlı yayınlarda sorularını seçmiş olacağım. Herkes canlı yayına katılacak. Herkes özel videoları izleyecek. Fakat altın abonelere soru kısmında öncelik vermek istiyorum. Çünkü çok fazla soru geliyor ve bu soruların filtrelenmesi lazım. Altın aboneleri Instagram sayfamdan da takip etmeyi düşünüyorum. Hani böyle bir düşüncem yoktu bu katıl butonunu duyurduğumda.
Ama altın aboneyseniz Instagram’dan bana DM’ye gönderin. Youtube’daki hesap adınızı da yazın bu DM’nin içine. Ben de sizi Instagram’dan takip edeyim. Yakın bir çevre olalım. Birbirimizden haberdar olalım. Bana her konuda danışabilirsiniz. Soru cevap videolarında bunları cevaplamaya çalışacağım. Bir sonraki videolarda sizlere özel görüşmek üzere.
Hoşçakalın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir