"Enter"a basıp içeriğe geçin

MEVZULAR 3 – Eğitim Sistemi, Türbe, Reklamlar

MEVZULAR 3 – Eğitim Sistemi, Türbe, Reklamlar

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=wpKm8D38uiw.

Benim matematikliği çağıram iyi olmadı yani. Duygusal zekam, matematiksel zekamıydı. Yabancı ülkelerde ne yapıyormuş biliyor musunuz? Mesela çocuğunuz edebiyatı yetenekliyse, edebiyattan özel ders aldırıyorlarmış. Edebiyatçı olacak bu belli ki bu piç. Daha fazla edebiyatı öğrense falan. Bizde çocuğun edebiyatı zayıf geldi, edebiyattan ders aldırılma. O çocuk demek ki matematiğe yetenekli. Matematiği zayıf gelene de matematikten özel ders aldırıyorlar. Her boku bilebilir misin zaten abi? Niye çocuğu böyle her şeyi bilsin? Aman ne olsun. Türkiye’de eğitim sistemi zaten fena.
Hiçbir şey hatırlamıyorum ben lisede. Ne öğrettiler ya? Beden derslerini hatırlıyorum. O da şu. Günaydın çocuklar ya da iyi akşamlar çocuklar. Sağ olun hocam. İşte hadi bakalım. Çok şey yapmayın falan. Bu. Kabire maç yapıyoruz yani. Beden dersi demek maç yapma. Bir de başında diziliyorsun ama. Sen eşofmanı giymemişsin. Siktir git falan. Beden dersi eşofman giymek. Eşofman ya da. Ya da eşofman. Ya da eşofman. Ya da eşofman. Beden terbiyesi mi? Beden terbiyesi nedir ya? Beden terbiyesi Tibet’te. Matematik dersi. Hiçbir şey hatırlamıyorum.
Matematik hocasının suratını bile hatırlamıyorum. Hiçbir şey hatırlamıyorum ya. Coğrafya. Coğrafya dersini hatırlıyorum. Dağlar da henüz paralel. Tarih dersini zaten tarih kitapla inanılmaz. Osmanlı bir yere girdi, ağladı anası ****** geri çıktı falan. Bu kadar. Neden girdiği hakkında bir bilgi yok. Masal kitabı gibi tarih kitapları mı? Ankara savaşında Timur Yıldırım Bayezid’de karşı karşıya geldiğinde filleri kullandığı için Yıldırım Bayezid’in atları ne oldu? Ürktü. O sırada Kara Tatar denen o ****** çocukları. Yıldırım Bayezid’in safından ayrılıp Timur’a katıldılar. Yıldırım Bayezid mort. Yıldırım Bayezid eşidir düşünce. Yüzüğündeki zehiri çıkarttı. İnanılmaz bir esirlik sistemi. Yüzük falan girebiliyorsun yani. Öyle bir esirlik sistem. Yüzük. Carieler falan. Kendi cariyesinin kafasını kendine vurarak öldürdüm. Zindanda, Kahır’ından yüzüğündeki zehiri çıkarttı ve Morty’ın yaştırazi. Bu arada gerçekten öyle bir bilgi yokmuş. Öyle bir intihar falan yokmuş. Gerçekten adam Kahır’ından ölmüş. İnsan demek ki Kahır’ından da ölebiliyor. Tamamen masal. O yüzden ben çok severdim tarih derslerini. Ama Japon denilen çocuk ilkokul beşleri radio yapabiliyor. Bizde tekrar alayalı ezber sistem. Yani ben ilkokul üçte öğrendiğim bilgi, ortaokul üçte öğrenip lise sonunda son bir daha bakıp üniversite sınavına giriyorum. Hayatta anlamayacağım bir bölüm kazanıyorum. Gidiyorum oraya okuyorum okuyorum okuyorum. Çıkınca baba parasıyla iş kuruyorum. Bambaşka bir meslek. Bizde herkes her şeyi yapabiliyor. İşte o yüzden… Bunu ne anlatıyorum ben şu anda ya? Türbe olayı geldi aklıma. Zamanında birkaç alkolik böyle içiyorlar. Ağacın kenarında falan filan. Çay bardaklarında rak içiyorlar falan. Laap laap laap götürüyorlar falan. Akşam da böyle bir… Bardakları kırıp orada bırakıyorlar. Ertesi sabah bir tane adam sabah namazına giderken bakıyor.
Kırık bardaklar var ağacın yanında. Bardakçı baba türbesi oluyor orası. Kadınlar çaput bağlıyor falan. Yemin ediyorum ya. Oruç baba türbesine her böyle sınav öncesi üniversite sınav öncesi filan filan aileler böyle akın ediyor. Bak şunu anlarım tamam kutsal değerlerimiz var. Oruç baba türbesinin olması, insanların gidip orada işte çaput bağlaması, direkte bulunması filan çok güzel. Dua ediyorsun en azından ama… Oruç baba türbesine ne gördüm biliyor musun? İnsan yapımı, kale kilit. Oruç baba türbesinin kapısında kale kilit var. Çocuğun dilini kale kilide sürtüyor. Çocuğun dili açılır diye.
Kale kilide tapıyorlar. Çıt çıt çıt Allah kabul etsin. Kızım evlensin falan. Zabıta geliyor değil mi? Kilit nerede hanım? Valla kızım evlensin diye yani. Türbeden ne gibi istekleri oluyor insanların acaba? Tamam çocuğum konuşamıyor falan. Kötü bir durum bir aile için. Çocuğun böyle bir engelinin olması. Hiçbir çare bulamadılar da mı acaba? En son çare türbeye gidiyorlar. Faydasını gördüler mi acaba? Ben onu gerçekten çok merak ediyorum. Mesela oğlu üniversite sınavını kazanamıyor deyip türbeye götürüp çocuğun böyle kafasını yüzünü böyle türbeni toplanana sürtüp. Oğlunu ot türbüyü kazandıran var mıdır? Yok mudur? Bir ekip olarak gidelim mi türbeye ya? Oruç baba türbesine? İstanbul’uyuz nasıl olsa. Gidelim deneyelim mi? Çapıt bağlayalım ağaca ve şey diyelim mesela. Mesela ben ne dilerim? Ama bunu Allah kabul etmez ki. Tabii ki türbe gideceksiniz. İbadetinizi edeceksiniz. Çok kutsal yerler, çok güzel yerler. İnsan içeri girdiği zaman böyle bir huşu, fenli duyguların kabarıyor ya. Ama bir şey dilemek çıkarcılık gibi geliyor. Mesela ne zaman Ramazan ayı olsa Oruç baba türbesinin önünü dolduruyorlar. Ben de Oruç baba olsam normalde geldiğin yok. Her gün git rakı iç falan filan.
Aa Ramazan geldi. Hoş geldiniz. Ne istiyorsun? Kızım evlensin. Ah ben hayatta var mı? Türbe olsam. Ben niye türbe olayım ki? Bunun da bir maalesef bilimsel açıklaması var bu batıl inanç denen mevzunun. O da şuymuş. İnsanın beyninin şu tarafında bir yerinde beyin zaten çok mürit bir şey. Mesela bulutlara bakıyorsun ve şey diyorsun ya. A a buluta bak aynı koyun. Bulut lan o. Ne koyunu a**ıyım? Salak. Bulutu koyuna benzetiyorsun ya işte o beyninin bir yeriyle alakalıymış. Mesela ekmek kesiyorsun bir bakıyorsun. Ekmeğin üstüne surat gördüm.
Görmedin de oradaki bazı çizgileri surata benzeyen ve beyninden sana sinyal gönderen bir bölüm varmış. Beynindeki bu bölüm gelişiyorsa senin batıl inancın daha kuvvetli oluyormuş. Batıl inancı dinle harmanladığın zaman ortaya türbeden istenen garip istekler çıkıyor. Orada bir adını tam olarak bilemiyorum. Google’dan girip yazabilirsiniz. Nasıl olsa şu anda Youtube’dasınız. Bir sekme açıp Google’a girebilirsiniz yani ama bizi izlemeye devam edin. Mesela reklam geliyor. 5 saniye içinde geçin falan filan muhabbeti var ya. Lap diye geçiyorsunuz ya. Yorumlara yazmışlar abi. Demişler ki öğrenemediniz şu green box’ı lan. Nasıl öğrenelim? Elimizde eleman yok. Hepsi para.
Ama ne yapıyorsun? Reklamı geç reklamı geç. Lan geçme. Geçme alalım yeni böyle. Lan ne yeni? Green box’ı geç. Ben sana buraya stüdyo kuracağım o reklamı geçmez sen. Ama o da geçilmeyecek gibi mi ya? Basıyorum videoya. Bir otel mi arıyorsunuz? Yeni bir internet sitesi mi arıyorsunuz? Trivago. Yok Trivago otel olan mıydı? Bir internet sitesi mi ihtiyacınız var? Türkçe bilen de bir herif koymamışlar. Vix sayesinde artık her türlü pronosteyi kurabilirsiniz. Vixcon. Bu sesle neyi seslendirebilirsin ki? Bir internet sitesi mi ihtiyacınız var? Yok a**** koyayım. Reklamı geç.
Bir otel mi arıyorsunuz? Trivago. O çocuk süper. Tarkan’a da benziyor. Böyle bir anda geliyor falan filan. Trivago. Öyle bir Trivago diyiş var mı ya? Trivago. Ben de yanınıza kıvırılayım mı? Tabi geçiyorum reklamı. Adam gibi internet reklamı yap. Millet tam reklamı geçecekken aha çok ilginç lan falan deyip izlesin. Buradan sevgili reklam verenlere ve reklam verenlerin tonlarca para akıtıp reklam çektirdiği geri zekalara sesleniyorum. Adam gibi reklam çekin de millet geçmesin reklamı. Cem Yılmaz’ın mesela banka kartı reklamı. O çıkınca ben izliyorum ha bir sonuna kadar. Böyle izliyorum yani. Haa diye de gülüyorum.
Ne yapar öyle reklamlar? Bizim abonemiz vefalıdır. Bak Türk insanı bak şimdi gaza getiriyor. Bizim abonemiz doğruyu bilir.
Oğlum bizim abonemiz bize abone olmuş ya. Anladın mı? Çok kötü.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir