"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mevzular Açık Mikrofon Özel Tanıtım (Sosyal Medya Yasası)

Mevzular Açık Mikrofon Özel Tanıtım (Sosyal Medya Yasası)

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=Blr0MRL9vrk.

Hepiniz hoş geldiniz. Kısa konuşmalar yapacağız. Ben mesela Cüneyt Bey’e, Cüneyt Bey’e siz buyurun diyemem. Buradaki hiç kimseye siz buyurun diyemem. O yüzden lütfen istediğiniz anda yorum yapmak için söz alın ve yorumlarınızı bizimle paylaşın. Çok teşekkür ederim. Tekrar ayaklarınızı sağ olun. Hoş geldiniz. Burada hakikaten izleyenleri bilinçlendirmek gerekiyor. Beğenilerinize dikkat edin. Neyi beğendiğiniz, neyi retibüt ettiğiniz.
Beğeniler suç kapsamına girmiyor. Sadece retibütler giriyor. Rahatladım valla. Ama 29’a da girebilir. Halkı korkuya iterse o… Yapma ya! Ben şunu merak ediyorum. Mesela atıyorum bir resmi devlet görevlisi. Bir açıklama yapıyor. Yaptığı açıklama yalan. Biliyoruz yalan olduğunu. Bir dava açıyoruz. Örnek vereyim ve vermeyim başım belaya girmesin. Ver ver ben keserim. Harbiden. Kesme lan. Ver. Tamam.
Bu ülkenin bir Tarım Bakanı vardı abi geçen sene. Aramızda bu yasanın tümüyle gerekli olduğunu düşüren bir beyefendi var. Fevzi Alperen Ersoy. O da aramızda. Mikrofonda var değil mi beyefendi elinizde? Hatta bir örnekle verelim. Burada Haluk Levent’e ilgili örnek verecek değil mi? Vermeyin abi abi. İyi bir örnek. Allah Allah. Ya Oğuzhan sen beni aradığında abi gel Twitter’e… Hayır hayır bir saniye. Ne oluyor ya? Başkasından örneklerin ya. Haluk Levent tutuklanmalı mı onu mu diyorsun abi sen? Bu hükmün korkulduğu kadar da sorun çıkarmayacağını düşünüyorum. Hakimin bu konuda şüpheyi ortadan kaldırabilmesi için kime talepte bulunup evrak alması lazım? Milli İstihbarat Daire Başkanlığına. Ya da atıyorum bu olay Diyarbakır’da olduysa Diyarbakır bölgeye istihbarata yazı yazıp haberi yalanla demesi gerekiyor. Ve gene kişi beraat eder. Peki beraat edene kadar ya da bu belge gelene kadar kişinin tutuklu kalmasına engel bir durum var mı? Yani bu keyfiliği önleyici bir şey var mı maddede? Yok. Yok. Özür dilerim ama YouTube’dayız nasıl olsa bir boku boku ne yapma durumu söz konusu yani. Biz zaten kanunlarla ilgili çok sıkıntı yaşayan insanlar değiliz de uygulamayla ilgili sıkıntılarımız var sanırım. O yüzden yanlış uygulamalara mal verebilecek kanunlar bizi korkutuyor. Yoksa biz de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız ve kanunlarımıza saygılayız. Ama uygulamaya gelince bazen böyle yanlışlıklar olunca gencecik çocuk attılar içeri mesela işte. Porçay neredesin? Porçay ne kadar kaldın içeride? Üç gün. Olsun o sana yeter. Ömür boy anlatır beş de kitap yazarsın.
Bilgi kirliliği olur ve insanlar medyaya neden güvenmiyor? Siz dediniz ki iktidara karşı çıkan hiç kimse özgür bırakılmadı medyada. Aynı şeyi muhalefet kanadında yapıyor. Muhalefet medyası da AK Parti medyası ne yapıyorsa aynısını yapıyor şu anda. Ben muhalefetin savunucusu değilim. Efendim biliyorsunuz oluşturulan başlıklar bu şekilde. Medya iki taraflı karşı karşıya kafa kafaya çarpışırken insanlar o çarpışmadan uzak durup sosyal medyaya yönelirler haber almak için. Sosyal medyaya yöneldiklerinde de yanında mavi tik olanı likelamaya başladılar ya da retweet etmeye başladılar.
Sosyal medyanın bu işi devralmasının sebebi medyanın durumu. Tamamen bu. Benim bütün derdim bütün anlatmaya çalıştığım bu. Ben zaten şu anda bir sosyal medya yayıncısı olarak rapçilerin hayal ettiği hayatı yaşıyorum. Devamlı karakollardayım, devamlı adliyelerdeyim, abiler peşimde. Taylan bey bu sorunun geleceğine emindiniz zaten. Siz muhalefet partisi üyesisiniz. Peki neden muhalefet uzun zamandır üzerinde konuşulan yasayı halk anlatmadı? Neden çıkıp itiraz etmedi? Hala çok da yüksek ses çıkartan yok. Yoksa 2023’de seçimleri siz kazanacaksınız da bu yasaları bize karşı mı kullanacaksınız?
Hakikaten yani cuma günü Konya’daydım. Konya gibi AK Parti’nin kalesinde çok enteresan bir şey söyleyeyim. Z kuşağı hiçbir genç bu sansür yasasını savunmuyor. Hepsi ablacığım ben medya okudum. Bana ne olacak? Şöyle olacak. Hepsi isyan ediyorlar. E sen Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki gençlerle buluşacağına Z kuşağı Türkiye’nin en büyük partisinin oyuna salip değil misin buluş
ve sansür yasasının üzerinde tepin kamuoyu yarat. Burası tıklanmaya muhtaç, takip edilmeye muhtaç. Tıklanıp takip edildikçe Twitch’den, YouTube’dan, şuradan, buradan para gelecek. Uğur abiden başlayarak söyleyebilirim. Sen de öylesin bütün bu ekip. O yüzden buradayız zaten parayla satın alamazsınız. Ya sana şu kadar para vereyim de şu haberi yap diyemezsiniz. Ama sosyal medyada şu kadar para vereyim şu kremi tanıt diyebiliyorsun.
Emin olun buradaki bir çok kişiyi de kimse satın alamadı. Yani bunu da ben size söyleyeyim. Çocuklar bir durun ya. Bir dakika. Okan. Gelsene bir sigaracı. Rain Man çok başarılı bir arkadaşımız. Hiç tartışmıyoruz. Biz de hastasıyız. Ama sadece Rain Man dedi diye birilerinin birine oy vereceğine inanıyor musun? Ben inanıyorum.
Trendyoldan tişört almakla senin için söylemiyorum. Sakın ha Yusuf. Ya ben şeyi soracağım. Şimdi biz YouTube’dan mizah yapıyoruz. Bir tane skeç daha atıyorum. Mehmet diyor ki ekonomi çok kötü. Ben diyorum ekonomi çok iyi. Biz hangimiz tutuklanacağız? İkiniz de. Bundan sonra bakanlar ve resmi kurumların açıklamalarına dikkat etmeyerek açıklama yaptığın için endişe yaratma amacıyla konuştun denilebilir benim anladığım kadarıyla. Fevzi Bey tabii cevap vermeden evvel burası böyle yüksek mahkemede siz orada yargılanıyormuşsunuz gibi oldu karşıt görüşü olarak. Olmasın her ses olsun. Herkes yasanın karşısında. Arkadaşımız savunuyor. Diyorum ki ben biraz böyle daha rahat oturmak için yerimizi değiştirsek bari o savunsa arkadaşım ne olacak ki? Şöyle yaptım ben. Bakın. Beyefendi yanıma alacağım. Buyurun. Beyefendi böyle alayım siz lütfen. Merdiven ne tarafta? Solda mı sağda mı? Aa, solu seçtiniz. Ama size göre sağda. Buyrun. Ben tamamıyla sosyal medyayı destekliyorum. Bunu söyleyeyim o zaman. Tabii söyle. Ben Uğur Abi Babalı TV davet ettim. İnşallah olumlu bakacak. Gayet tabii. Buyrun. Ben doğduğum evde sansürle tanıştım. Doğduğum ülkede de sansürlü bir şekilde hayatım yaşamaya devam ettiren bir insanım. Ya benim daha yeni bir okuyucu dostum. Şimdi ekran görüntüsü göndermiş.
Benim yazdığım Twitter’da bir haberi paylaştığı için karakola gidip ifade veriyor. Dolayısıyla bu yasa henüz yürürlükte yok. Bu zaten uygulanan bir şey değil mi? Değişik bir şey ya. Senin okuyucun senin yazdığın haberi paylaştığı için karakoldan mı çağırdın? Evet evet. O zaman bu yasa zaten varmış. Başka bunu söylüyorum ben de. Atayan belli, atanan belli. Savcının hangi şartlarda o soruşturmayı açacağı belli. Kimden izin alacağı belli. Biz burada diyoruz ki beş madde olursa böyle olur. Dört maddeye tutar mı? Tutmaz mı?
Burada bir kanun olsa ve dese ki hayır olsam bak şu kanunun şu maddesi seni koruyor dese ben o madde beni koruyor olsa bile o maddeye güvenemiyorum ki şu anda. Bu çok üzücü. O yüzden bu programı yapan adam olarak söylüyorum. Bence slogan atıp dağılalım. Bence de slogan atalım dağılalım. Buna gel. Bu arada Jahreyn dedi ki en çok şikayet edilen benim. Onu bir düzeltme yapalım. Siz belki yaptığınız birden fazla hareketle çok defa şikayet edilmişsiniz ama burada aramızda çektiği tek bir video ile on bin kişi tarafından şikayet edilmiştir.
Şikayet edilmiş biri var.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir