"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ne olacak bu dolar? | Faiz | Enflasyon | Zam | Uzay Ajansı Başkanı

Ne olacak bu dolar? | Faiz | Enflasyon | Zam | Uzay Ajansı Başkanı

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=IyTjlsMHvQs.

Herkese merhaba ve programa hoş geldiniz. Bugün salı. Hangi salı? Sallanır salı. Evet doğru öyle. Bugünkü dolar kuru en son ne zaman gördük biliyor musunuz? Hadi bir tahmin edelim. Peki. Ben size söyleyeyim. Meşhur 20 Aralık 2021 günü. O gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
kabine toplantısından sonra uzun uzun açıklamalar yaptı. Hatta açıklamalarından sonra dolar bir anda 18’e kadar yükseldi. Çünkü gene aynı şeyleri söyledi. İşte sebep faiz, enflasyon netice, netice enflasyon. Var ya o denklem. Hiç kimsenin anlamadığı bir denklem. Ama onları söyle. Dolar 18’e kadar yükseldi. Ersi sabah tepe taklak oldu. Ne oldu Ersi sabah biliyor musunuz? Ersi sabah bütün muhalif televizyoncular, gazeteler işte büyük başarı.
Oh oh bak dolar nasıl düştü diye bugün o aynı kurdayız. 6 ay harcadık. Boşu boşuna. 6 ay. Aralıktan yani bu Haziran ayına kadar 6 ay resmen hiçbir şey yapmadan aynı sistemde gittiğimiz için, aynı inatla gittiğimiz için aynı yere geri geliyoruz şu an. 18’i ne zaman görür inşallah görmez ama bu tempoda giderse
yani şey olmanıza gerek yok burada. Böyle illa ekonomist olmanıza gerek yok. Şöyle bir yokuş var. Tamam mı? Biz şuradayız. 18’de burada. Buraya gelmesine muhtemelen 1-2 hafta falan kaldı. Ekonomimiz bu durumda. Başarı hikayemiz yok. Sahi Nebati Bey’in söylediği gibi gözlerinden ışıklar yakan şey yapan Nebati Bey gibi esas ilk defa doğru bir şey söyledi. İlk defa gerçekten piyasaları yansıtan bir şey söyledi. O da dedi ki bu sistemden dar gelinler hariç firmalar, iracaçlar kar ediyor dedi. Haklı. Dar gelinler zarar ediyor ve fakirleşiyor. Kimler kazanıyor biliyor musunuz? Bankalar kazanıyor. Bankalar kazanıyor. Ya Türkiye’nin büyümesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi bankaların daha fazla para kazanmasından dolayı kaynaklanıyor. Ama tabii ki bunu dedikten sonra o akşam Cumhurbaşkanımız daha doğrusu Sahi Nebati Bey geçen hafta cumadan itibaren şunları söylemeye dedi ki Faiz’i indirmeyeceğiz dedi. Biz yine öyle mi deriyor yapıyoruz. Çok başarıyız. Başarı hikayesi anlatıyoruz. Böyle bir yani hayaller dünyasında yaşayan bir bakanımız ne oldu? Dün Cumhurbaşkanı Zerdan dedi ki Faizleri indirmeye devam edeceğiz dedi.
Biz böyle biz böyle şey yapmayız dedi. Nebati Bey de bir iki açıklama daha yaptı sonra. Ya işte yatırım üretimi iracaç adlısızlığa odaklı süzülebilir büyümeye sağlayacak. Toplumsal refahı artıracak. Emin ve alın terini ne kadar değerli olur bilinciyle vatandaşımızın gelirlerin artıcı tüm tedbirleri hayata geçireceğiz. Yapacağız. Geçen yıldan beri yapacağız edeceğiz yapacaktınız edecektiniz
ama yapamıyorsunuz olmuyor. Abi ha babam benzine zam geliyor. Ha babam benzine zam. Yani bir yere kadar. Bu 3600 ek gösterge mini maaşları biraz dağıtılacak. Ama aradaki farklara bakıyorum. Ya polis miyim bu 7383 TL’den 8859 TL kazanır. Abi zam değil ki bu. Affedersin zamcık. Anlatabilir miyim yani? Var ya zamcık. Galiba küfür ediyorum ama emin değilim şu an. Ondan dolayı yani dikkat almayın. Ama tam da emin değilim. Ama zam değil zamcık. Neyse bunu sonra oturup da montajda düzenlemeye çalışacağım. Yani öğretmen 8000 TL 8668 TL’den 10401 TL.
Abi bunlar zam değil. Yani garip böyle bir zam yaptı. Büyük bir tepki etki olacağını zannediyor Sayın Cumhurbaşkanımız. Yanılıyor. Ya TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı %5. ENAK açıkladı %7. Nebati Bey’in açıklamasına göre bir düşüşle başladık şimdi. Yani düşüşle. Abi tamam.
Hani 6 ay sonra ekonomimizi rahatlayacaktı. Çin modeline geçtik. 6 ay sabredin dedik. Sabrettik ne oldu? Aynı yerdeyiz. Hiçbir yere gidemiyoruz. Hiçbir yere ilerleyemiyoruz. Ve de çözüm de yok. Ben bir çözüm bulamadığınızı düşünüyorum. Ha bir inat var. Nasıl? Ha tamam faizleri çıkartmayın. Tamam. İndirmeye de devam edin. Zaten niye önceden daha da indirmediniz? Ya niye binlerce kaç aydan beri bu faizler aynı rakamda?
Ha diyeceksiniz ki biz enflasyonu şimdi unutabiliyormus… Ya Ukrayna’da adamlar Rusya’yla savaşta enflasyonları %17. Biz kiminle savaşıyoruz? Affedersiniz. Hiçbir zaman işe yaramamış bir ideolojiyle tartışıyoruz. Bir ekonomik düşünceyle tartışıyoruz. Nedir o?
Faiz netice binlemle zıp zıp. Yeter artık ya. Vallahi yeter artık. Dalga geçiliyor bizim de. Gerçekten yani gerçekten dalga geçildiğini zannediyorum. Ben oğlumu bu şekilde kandırıyorum. Resmen oğlumu bu şekilde kandırıyorum. Oğlum 11 yaşında ve de gittikçe kandırmamaya… Yani gittikçe inanmamaya başladı beni. Baba cumartesi günü binlemlereye gidelim mi? Tabii oğlum. Cuma günü olsun cumartesi hatırlat bana.
Tamam geçti cumartesi pazar. Ya hani gidecektik? Eee? Oraya doğru gelmeye başladık. Çocuk muamelesi görüyoruz. Ve affedersiniz. Bugün de Cüneyt Özlem’in programında aynı şey söyledi. Biz gerizekalıyız. Yani sizin dedikleriniz ve hükümetimizin dedikleri uymuyor birbirine. Sayın Nebahat Bey diyor ki biz ekonomiyi biz faizleri indirmeyeceğiz diyor. Cumhurbaşkanımız indirmeye devam edeceğiz diyor. O zaman niye var abi? Niye bir ekonomi bakanımız var? Gözlerimden ışıklar yanan, ışıklar saçan ve gayrpozitif bir dünyada olan. Ben isterdim onun yerinde olmayı. Neyse. İlerleyelim. Ya uzun zamandan beri bu haberleri izliyoruz. Ve de eminim sizin başınıza da geldi. Böyle gidiyorsunuz. Önünüzde bir tane 12 arabalık Mercedes’in bilmem neli böyle bir ayı konvoyu böyle. Yeni evleniyoruz. İçinde böyle bir gelin.
Hayatından bezmiş hafif korku içerisinde akşam ne olacağını bilmiyor. Anladın mı? Böyle bir konu. Sonra bu adamlar çıkıyorlar ya halay çekiyorlar ya da havaya silah ediyorlar. Sonunda abi. Sonunda bir polis memuru çıktı. Gelin o videoyu birlikte izleyelim. Baksanıza bunlara ya. Abi İstanbul’un göbeğindeyiz.
Ayılara bak. Ha bu Sivil Polis.
Çok iyi abi daha daha.
İt, it, it, it. Neyse küfürleri fazla şey yapmayın aldırış etmeyeyim.
Bu konvoyu bırakmam. Bu konvoyu bırakmam geç şöyle. Bak araçlara. Maganda mısınız? Oh. Oh be yemin ediyorum yani bu hafifte keyif veren videolar bunlar. Çünkü gerçekten ben de çok sıkıldım bu adamlardan. Abi böyle bir gösteriş meraklısı Mercedes’ten. Eminim yarısı da kiralık ha. O nasıl size ben söyleyeyim yani yarısı kiralık. Tüfekler böyle gelin arabasında oh kocama bak gelecek de şey yapacak falan. Oh gelin gelin de orada böyle heyecanlı bir şekilde erkeğim benim. Erkeğin abi demeye başladı iki dakikada polise. Abi ne oldu? Çok güzel bir videoydu. Bu polisleri de gerçekten gerçekten gerçekten tebrik ederim. Elinize sağlık. Umarım diğerlerini de yakalarsınız.
O diğer ayıları da yakalarsınız. Süper bir de o. Dünyalılar uzaya gitmek için onun bir hem ulusal bir şey olarak görüyorlar. Yani bir başarı olarak görüyorlar. Hem de insanoğlu için bir başarı olarak görüyorlar. Yani uzaya adım atmak, uzaya ulaşabilmek hatta aya ulaşabilmek ki ulaştık. Mars’a gitmek, daha ileriye gitmek.
İnsanoğlunun bir başarısı olarak görüyor. Bizim uzay ajans başkanımız uzaya Türk mutfağından bir şeyler götürülebilir olarak görüyor. Limit orada. Öyle dedi öyle bir açıklama yaptı. Hatta uzay yolcumuz orada bulunanlara da bundan ikram etsin. Şimdi şöyle manzara şu. Uzaya bir adam yollayacağız 2023’te 100. yılımızda. Muhtemelen de Elon Musk’ın uç şeylerinden bir tanesi yollayacağız. Türk yapımı değil üstüne bir tane Türk bayrağı koyacağız. AKP’ye yakın olacak büyük bir ihtimalle. Çünkü ne zannettiniz sen? Seni mi yollayacaklar? Beni mi yollayacaklar? Ondan sonra şey olacak böyle gelecekler bağlanacaklar. Sonra vakumlu yerden böyle geçişten böyle açılacak. İçinden bir tane böyle adam çıkacak. Baba baklava. Manzara o. Yani şey anlamıyorum. Yani bu macerayı anlamıyorum.
Gerçekten yani dünyanın en gereksiz macerası. Ha, uyduyla karıştırmayın. Kendi uydularımızın kendi şey yapma o ayrı bir olay. Ama bu uzaya adam yollayacağız. Ondan sonra uzay istasyonu bilmem neler yollayacağız. Çünkü zaten açıklamalar da birbirini tam karşılamıyor. Yani şöyle demişti zamanında Türkiye Uzay Başkanımız. 2029’da Aya insansız araç indirmeye hedefliyoruz demişti.
Ondan sonra sonra düzeltti ben insan demedim. İnsan insana daha 10 yıl daha var uzaya gitmek için falan filan dedi. Sonra Cumhurbaşkanımız 2-3 ay sonra biz uzaya adam yollayacağız dedi. Şimdi 1 para yok. 2 beni hiç heyecanlandırmıyor uzaya bir tane baklavacı göndermeyi. 3 para yok. 4 en önemlisi para yok. Ama bir beşinci sebep daha var. Para yok abi. Dünyanın en gereksiz böyle. Ne o? Uzaya adam yolladık. Abi uzaya adam yolladık yani bırak uzaya adam yollamayı. O bir beceri değil yapıldı o. Ama nedense yapılmayanların tam tersini yapılanları yap. O zaman faizleri yükselt. Değil mi? Yükselt ki nefes alalım şu ekonomi. Çünkü anlaşılan o faizler yükseldikçe biz bu enflasyonu yenebileceğiz. Başka bir şeysi yok. Biz nas. Peki. Neyse. Programı izlediğiniz için çok çok teşekkür ediyorum. Bir kere daha söylemek istiyorum size sevgili arkadaşlarım. Zamcık kelimesi küçük bir zam demek. Programı izlediğiniz için teşekkür ediyorum.
Abone olmayı unutmayın.
Abone olmayı unutmayın ve like atmayı unutmayın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir