"Enter"a basıp içeriğe geçin

Rap müziğin efsane isminin acı dolu hayatı

Rap müziğin efsane isminin acı dolu hayatı

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=gMEzFb1KuI0.

Elektriksiz bir mahallede büyüdü. Rap müzik onun dünyası oldu ve henüz çocuk denecek yaşlarda milyonlarca dolar servette ulaştı. Hızlı hayatı çabuk sonlandı ve 25 yaşında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. O öldü ama rapi ölmedi. Ölümünden sonra dahi yeni söz ve bestelerden oluşan albümleri piyasaya çıktı. Profilin bu bölümünde Amerikan rap müziğinin en garip isimlerinden birini anlatacağım.
Tupek Şakur ya da meşhur lakabıyla makabeyle.
Burada oyunculuk, şiir, caz ve bal eğitimi aldı. Böylece Tupek’in karakteri de şekillenmeye başladı. Sanatın inceliği ve sokakların sertleği. 1991’de Tupek Şakur’un Apocalypse Now filminden esinlenerek çıkardığı ilk albümü, Tupakalips Now Rap Dünyası için bir milattı. Bu albümde bulunan Brandeis Gad e Baby şarkısının fakir siyahiler için sosyoekonomik dezavantajları aktarması Amerikan hükümetini rahatsız etti. Dönemin başkan yardımcısı olan Danko ile albüme tepki göstererek böyle bir kaydın yayınlanması için hiçbir sebep yok. Toplumumuzda böyle şeylerin yeri yok dedi. Bu eleştiriler Tupek’in şöhretini durdurmadı besledi. Albüm tam 500 bin satış yaptı. Bu o yıllar için muazzam bir sayıdı. Ünlü sanatçının ilgilendiği tek alan rap müzik olmadı. Sinemada Tupek’in yerinde büyük bir önemeye sahipti. 1992 yılında Juis filminde Roland Bischoff karakterini başarıyla canlandırdı. Ancak buradaki rolüyle de Amerikan toplumunda özellikle refah içindeki beyazlar tarafından istenmeyen adam olmaya doğru gidiyordu. Tupek’in ikinci albümü Strictly For My Niggaz 1993’te çıktı. Dili daha da sertleşiyordu. Ice Cube ve Ice-T gibi polis şiddeti karşıtı şarkılarla ünlenen rapçilerle düetler gerçekleştirdi.
Şarkılarında hayatın gerçeklerinden bahseden Tupek, bu albümündeki Keep Your Hands Up şarkısıyla daha da ünlendi. Şarkının ana teması, bir dükkanda vurulup öldürülen 15 yaşındaki Latasha Harlins’in anısı üzerineydi. Tupek’in ikinci albümü 1 Milyon satarak ilk albümünü ikiye katladı. Tupek hem kazanıyor hem toplumsal sorunları anlatmaya devam ediyor hem de ünlüler dünyasında çevresini genişletiyordu. Mike Tyson, Jim Carrey, Madonna gibi ünlü arkadaşları oldu. Tupek aynı yıl John Singleton’ın Poetic Justice filminde Janet Jackson’la beraber başrol oynadı. Buraya kadar Tupek’in başarılı sanat profilini anlattım ancak her şey bu kadar parlak değil. Siyahi gettolarda ve Amerika’nın baroş şehirlerinde büyüyen Tupek, buralardaki yaygın suçlardan da uzak kalmadı. Müzikte ve sinemada ilerleyen kariyeri de Tupek’i silahla iç içe dünyasından koparamadı. 1992’de verdiği bir konser sırasında çıkan çatışmada Cate Walker isminde 6 yaşındaki bir çocuk kaza kurşunu sonucu yaşamını yitirdi. Merminin baristik incelemesi sonucunda Tupek’in silahına ait olduğu ortaya çıktı. 93’te Atlantada Mark ve Scott Witwell isimli iki polisin bar çıkışında Tupek ve adamları tarafından vurulduklarını iddia etmeleri de Tupek üzerindeki okları artırmaya başladı. Her ne kadar bu iki polis memuru iddialarını yasal olarak ispatlayamamış olsa da 1993 Tupek için zorlu bir yıl oldu. Venice’da Society filminde oynayacakken sette çıkan tartışma sonucu filmin yönetmenlerini dövdü ve filmden çıkarıldı. MTV’de verdiği röportajda filmin yönetmenlerini dövdüğünü alaycı bir şekilde itiraf etmesi mahkemede kanıs sayıldı ve Tupek’e 15 gün hapis cezası verildi. Aynı yıl Michigan Üniversitesi’nde rapçi Kasey Winnie’nin konserine katıldı ve Winnie’ne beyzbol sopasıyla saldırdı. Bunun üzerine bir ay daha hapis cezası aldı. Tüm bunlar Tupek’in suç profilini kabarsa da hayranlarının gözündeki karizmasını azaltmadı çünkü onlara göre bu şiddet Tupek’in asi imajıyla uyumluydu. Ancak bir söz vardır silahla yaşayan silahla ölür. Tupek’in yükselen kariyeri de mermilerin gölgesinden hiç uzaklaşmadı.
Ölü rapçi 30 Kasım 1994’te New York’ta bir stüdyoda kayıt alırken siyahi bir grup saldırgan tarafından soyulmaya çalışıldı. Direnmesi üzerine saldırganlar Tupek’in vücuduna beşer ateş etti. Tupek hastaneye kaldırıldı ancak ameliyattan 3 saati sonra doktorun tüm tavsiyelerine rağmen hastaneyi terk etti. 1995’te ününün zirvesine yükselen Tupek Me Against The World albümünü yayınladı. Album ilk haftasında 240.000 kopya satarak rekor kırdı. O dönemlerde önceki davalardan ötürü hapiste bulunan Tupek devamlı olarak başını belaya sokmayı sürdürüyordu. Tupek hapisteyken aralarında Dr. Dre ve Snoop Dogg gibi ünlü rapçilerin de bulunduğu Death Row Records bünyesine katılmak için şirketin sahibine haber gönderdi. Şirket o dönemde revaçta olan Doğu-Batı çatışmasının reyting ve para getireceğini umarak Tupek’i bünyesine katmayı kabul etti ve kefaret olarak 1.4 milyon dolar ödeyerek Tupek’i hapishaneden çıkardı. Tupek artık politik mesajlardan uzaklaşarak siyahi mafya yaşam biçimini anlatan şarkılar yapmaya başladı. Shakur’un dördüncü albümü All I Zone Me 13 Şubat 1996’da çıktı ve ilk haftasında 566.000 kopya sattı. 7 Eylül 1996’da Tupek, Mike Tyson’ın boks maçını izlemek için Las Vegas’a gitti. Maç çıkışı bağlı olduğu şirketin sahibi Suge Knight’ın sürdüğü araçla trafik ışıklarında durdukları sırada yanlarına bir araç yanaştı. Cadillac marka aracın arka koltuğundan ateşlenen silahlar Tupek’in bulunduğu aracı hedef aldı ve ünlü sanatçının başına 4 mermi isabet etti. Tupek derhal hastaneye kaldırıldı. 6 gün süren mücadeleden sonra Tupek’in vücudunun pes ettiği ve 13 Eylül 1996 tarihinde saat 16.03’de hayata veda ettiği açıklandı. Ölüm her profilin sonudur ancak Tupek için bu böyle olmadı. Tupek’in cenazesini kimse görmedi. Arkadaşları bedeninin yakıldığını söyledi. 5 Kasım 1996’da ise beklenmeyen bir gelişme yaşandı.
Tupek’in Macaveli takma adıyla yeni bir albümü yayınlandı. Albüm kapağındaysa Tupek charmaha gerilmiş şekildeydi. Kafaları karıştıran bu durumda unutulmadan 25 Kasım 1997’de Tupek’in Bu Sefer Beni Hatırladın mı adlı albümü yayınlandı. Bu albümde tıpkı ilk albüm gibi son olmadı. Bunlarla birlikte Tupek’in oynadığı filmlerde çıkmaya devam etti. Ölümünden 1 ay sonra Bullet isimli filmi, 4 ay sonra Great Locked isimli filmi, 1 sene sonra da Gang Related filmi yayınlandı.
Tüm bunlar bitmeyen bir tartışmayı başlattı. Tupek aslında ölmedi mi? Bunun cevabını şimdilik bilmiyoruz. Belki bir gün anılarını yazan birileri bize bilmediğimiz bir son anlatır.
Elektriksiz bir mahallede büyüdü. Rap müzik onun dünyası oldu ve henüz çocuk denecek yaşlarda milyonlarca dolar servete ulaştı.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir