"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dünyanın en zengin kralı

Dünyanın en zengin kralı

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=wKsIGQuqYPg.

Bu Tayland’ın hava kuvvetleri komutanlarından biri. Hayır hayır, koltukta oturan değil. Bu. Adı ise Fufu. Ama biz bugün Fufu’yu bu mevkiye atayan kişiyi konuşacağız. Dünyanın en tuhaf insanlarından Tayland kralı Maha Vajiralongkornu. O resmi rakamlara göre 30 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kralı. Bu cümleyi kurduğumuz kişinin körfez ülkelerinde yaşamasını beklerdiniz belki. Ama gözlerinizi biraz daha doğuya, gözlerden uzak bir bölgeye götüreceğim.
Bugüne kadar Tayland’ın adına çoğunlukla dağ yamaçlarında mütevazı hayat vazilerinde bulunan Budist rahiplerle duymuş olabilirsiniz. Ancak profilin bu bölümü de bu vazilerle tamamen ters olan Vajiralongkornun sıradışı hayatını anlatacağız. Vajiralongkorn 28 Temmuz 1952’de Bangkok’taki Dusit Sarayı’nda doğdu. İsmini ülkenin Budist dini liderinden aldı. Anlamı mücevherlerle süslenmiş demektir. Öyle de oldu. Ülkesindeki eğitim koşullarının kötü olması sebebiyle kral ve kraliçoğlan ailesi Vajiralongkornu 7. sınıfı bitirir bitirmez yurt dışına İngiltere’ye gönderdi. Buradaki eğitimi ardından ise Avustralya’nın Sydney bölgesinde bulunan The King’s School’a gitti.
Burada askeri konulara ilgisinin olduğunu fark eden Prens 1972’de Avustralya’nın başkenti Canberra’daki Dantrun Kraliyet Askeri Koleji’ne kayt oldu. Aynı yıl Tayland’ın Velaat Prensi ilan edildi. Prensin dünya hayatını terk etmiş müzevi bir alim ya da kırsalda yaşayan bir keşiş olmadı. Elbette biliniyordu ancak Tayland halkı geleneklerine bağlıydı ve Velaat Prens de bunlara uymak durumundaydı. Prens 6 Kasım 1978’de henüz 26 yaşındayken Zümrüt Buda Tapınağı’na bir keşiş olarak kabul edildi. Budist geleneklere göre 15 gün boyunca tapınakta kalan Prens, töreninin tamamlanmasının ardından kralın koruma taburunun başına geçti. Burada hem aldığı askeri eğitimleri geliştiriyor hem de savaş pilotluğu gibi yeni eğitimler alıyordu. Bu eğitimleri onu usta bir pilot haline getirdi.
Velaat Prens büyük bir servetin mirasçısıydı ancak 2016 yılında hayatını kaybedecek olan babası hayatta olduğu sürece tahta geçmesi de imkansızdı. Bu sebeple yönetim dışındaki işlere bolca vakit ayırıyordu. Bunların başında da yurt dışında vakit geçirmek geliyordu. Burada geçirdiği vakit sırasında basına yansıyan ve Velaat Prensin düşük belkot pantolon giydiği fotoğraflar dünyada alay konusu oldu. Ülkesindeyse Prens istenmeyen de sevilmeyen bir isim haline geldi.
Bir Velaat Prens ve yüksek rütbeli bir asker olmasına rağmen Vajilaron Korn ülkesi Tayland’dan çok Almanya’da vakit geçirmeyi tercih etti. Babası Bumi Bol Adul Yajet 13 Ekim 2016’da öldükten sonra Velaat Prens Vajilaron Korn tahta davet edildi. Velaat Prensin tahta geçmesi bekleniyordu ancak tahta geçmeden önce yaz tutmak için zaman istedi. Babasının ölümünden 50 gün geçtikten sonra tahta çıkan Velaat Prens bir taç giyme töreniyle Tayland’ın 10. kralı oldu. Vajilaron Korn kralı olduktan sonra da aşırı lüks harcamalarıyla ülkesindeki yoksulluğa ve geleneksel öğretilere tezat bir hayat yaşamaya devam etti. Tayland kralı bir yeri ziyaret etmek istediği zaman, kraliyete ait olan 38 jet ve helikopterler tarafından korunan, her biri ortalama 89 milyon dolar olan 4 Boeing ve 3 Airbus ile harekete geçiyordu.
Kralın tartışmalara yer açan bir yanı da çevresindeki kadınlardı. Kral Covid-19 salgını çıktıktan sonra ülkesini terk etti ve 20’ye yakın sevgilisiyle birlikte Almanya’da lüks bir otelde kendisini karantinaya aldı. Bu durum hem Tayland’da hem de Almanya’da büyük tepki topladı. Taylandlılar kralın bu zor günlerde ülkeyi terk etmiş olmasına kızgın. Almanlarsa bu ismin Alman toprakları içinde başka bir ülkeyi yönetiyor olmasına. Tayland da kralı eleştirmek suç.
Bu konuyu düzenleyen ceza kanununun 112. maddesi krala yönelik karalamalara 15 yıla kadar hapis cezası verebiliyor. Taylandlı yetkililer ise bu suçlama ile eleştirileri ve protestoları bastırıyorlar. Ancak şimdilik. Tayland’da uzun süredir hükümet karşıtı gösteriler yapılıyor. Başbakan Prayuth Chan-o-Chan’ın istifasını isteyen muhaliflerin hedefinde sadece hükümet yok. Ülkede aynı zamanda ilk kez kraliyetle sorgulanıyor. Öte yandan Almanya için ise durum biraz daha karışık. Kralın vizeye ihtiyacı olmadığı için ülkede ne kadar kalabileceğini etkileyemiyorlar. Alman siyasetçiler ise Vagilaronkorn’un Persona Nondrata yani istenmeyen kişi ilan edilmesini düşünüyor. Ancak kral Vagilaronkorn ne ülkesindeki karışıklıkları ne de Almanya siyasetinden gelen sepdileri önemsiyor.
Çocuğunu da Almanya’da okula veren kral bir devlet figüründen çok bir karikatür andıran yaşantısını refah içinde sürdürmeye devam ediyor. O resmi rakamlara göre 30 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kralı.
Bu cümleyi kurduğumuz kişinin…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir