"Enter"a basıp içeriğe geçin

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın bir numaralı ismi Valerii Zaluzhnyi kimdir?

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın bir numaralı ismi Valerii Zaluzhnyi kimdir?

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=XEE5CETr6kY.

O Rusya-Ukrayna Savaşı’nın seyrini değiştirmesiyle dikkatleri üzerinde topladı. Daha şimdiden Time tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçildi. İleride tarih kitaplarında adına sıkça rastlayacağımız kesin. O şu anda Rusya-Ukrayna Savaşı’nın bir numaralı ismi. Ona Demir General denilmesinin ise pek çok sebebi var.
Karşınızda Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Valeri Zaluzni’nin profili. Tam adıyla Valeri Fedorovic Zaluzni 8 Temmuz 1973’te Ukrayna’nın kuzeyindeki bir Sovyet askeri garnizonunda doğdu. Sovyet Ukrayna’sında büyüdü. Oldukça zeki bir çocuktu. Mize handlayışı da oldukça gelişmişti. Hayallerinde komedyen olmak vardı.
Ama ailesinin ona açtığı yolu takip ederek asker olmayı seçti. O yıllarda kimse onun büyüdüğünde Ukrayna için son derece önemli biri olacağını bilmiyordu. İyi bir eğitim aldı. 1989’da 9 numaralı şehir okulundan mezun olduktan sonra Novohrad Volinsky Makine İmalat Teknik Okulu’nda okudu. Bu okuldan da 1991’de onur derecesiyle mezun oldu. Ardından askeri eğitim almaya karar vererek Odessa Kara Kuvvetleri Enstitüsü’nde eğitim almaya başladı.
1997’de buradaki eğitimini de onur derecesiyle tamamlayarak genel takım komutanı, eğitim takım komutanı, muharebe takım komutanı, tabur komutanı gibi askerlik alanındaki tüm aşamalardan geçti. Eğitim hayatını devam ettirmek istiyordu. 2005’e gelindiğinde Ukrayna Ulusal Savunma Akademisi’nde eğitim hayatını devam ettirdi. Başarısını burada da göstererek 2007’de altın madalya almaya hak kazanarak mezun oldu. Onu artık başarı dolu askeri bir kariyer bekliyordu.
Mezun olduktan sonra Ukrayna Kara Kuvvetleri’nde 24. Ayrı Mekanize Tugay Kurmay Başkanı ve 1. Komutan Yardımcısı olarak görevlendirildi. 2.5 yıl boyunca bu görevde kaldıktan sonra 51. Ayrı Mekanize Tugay Komutanlığı’nı atandı. Bir süre bu görevde kaldıktan sonra Ukrayna Ivan Cerniakovski Ulusal Savunma Üniversitesi’ne gitti. Buradan da operasyonel ve stratejik eğitim alanında en iyi dereceyi alarak 2014’de mezun oldu.
Aynı yıl İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in geçiş kılıcı ile ödüllendirildi. 2014’de Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin ardından Doğu Cephesi’nde görev yapmaya başladı. 2017’de Batı Harekat Komutanlığı 1. Komutan Yardımcısı, 2018’de de Müşterek Kuvvetler 1. Komutan Yardımcısı oldu. Bir yıl sonraysa Kuzey Harekat Komutanlığı’na atandı. 2020’de National University Ostroh Akademide Uluslararası İlişkiler Alanı’nda yüksek lisansını tamamladı. Tezi, Amerikan askeri yapısı üzerineydi. Aslında oyuncu ve komedyen olan Zelenski, Ukrayna Devlet Başkanı olduktan sonra askeri operasyonlar ve komuta yapıları hakkında bilgi vermek ona düştü. Bu Zelenski’ye Zaluzny tarafından verilen bir eğitim gibiydi. 27 Temmuz 2021’de Zelenski tarafından Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanlığı görevine getirildi. Zaluzny yeni görevini öğrendiğinde eşinin doğum günü partisindeydi. Cep telefonuyla görüşme yapmak için dışarı çıktı ve yeni görevini o esnada öğrendi. Onun bir önceki pozisyonu yeni görevinin çok altındaydı. Bu terfiye kendisi de çok şaşırmıştı. Hatta bir röportajunda şaşkınlığını şöyle anlatıyordu. Sık sık geriye baktım ve kendime sordum. Kendime buna nasıl dahil ettim demiştim. Sadece bir gün sonradan Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi üyesi oldu. Bu görevlendirmeler onun hayatının dönüm noktası olacaktı ve onu artık tüm dünya tanıyacaktı.
Orduda açık fikirli bir komutan olarak biliniyordu. Askerlerin ve genç subayların sorunlarını anlıyor, onları dinliyor ve sorunları hızlıca çözümler buluyordu. Gençlere büyük önem veriyordu. Ordudaki genç personellerin yenilenmesi anlamında pek çok olumlu adım attı. Sovyet uygulamalarından ayrılmaktan yana bir tutum sergiliyordu. Göreve gelir gelmez pek çok değişiklik yaptı. Bunlardan en çok dikkat çeken ordu mensuplarının gereksiz belgeleri doldurma ihtiyacını ortadan kaldırmaktı.
Bir diğeri de üst yönetimin rızasına ihtiyaç olmadan işgalcilere karşı ateş emri vermekti. O Ukrayna ordusunda NATO ilke ve standartlarına uygun reformlar yapmaya amaçlıyordu. Bu yönde pek çok adım attı. Değişiklikler önce dünya görüşü ve tutumunda yapılmalıdır. İnsanlara karşı tavrım hizmetin boyunca değişmedi diyordu. O Ukrayna’nın başkomutanı iken Rusya Ukrayna’yı işgal etmeye başladı. 5 Mart 2022’de işgalin ortasında Zelenski tarafından
genel rütbesi verildi. Bu, Ukrayna silahlı kuvvetlerinde mümkün olan en yüksek rütbe olması bakımından oldukça önemli bir görevlendirmeydi. Genel Rusya-Ukrayna savaşı esnasında kısa sürede savaş düzenini oluşturduklarını ve savunma güçlerini konuşlandırmayı başardıklarını söyleyerek Rus ordusuna cehenneme hoş geldiniz demişti. Profesyonel Rus ordusuyla uğraştık, şimdi profesyonel olmayan orduyu yenmenin zamanı geldi sözleriyle de konuşulan genel pek de hafife alınacak bir isim değil. O aslında Batı’nın da Rusya’ya karşı en güçlü silahlarından biri. ABD’li genel Mark Millay onun için Zaluzny ülkesinin ihtiyaç duyduğu askeri akıl olarak ortaya çıktı demişti. Batı’dan gelen bu övgü dolu sözler aslında Zaluzny’nin özellikle Amerika Birleşik Devletleri için önemli bir fügür olduğunu kanıtlıyor. Eylül ayındaki Yıldırım Karşı saldırısıyla Rus birliklerini işgal altındaki toprakların bir bölümünden geri itmeyi başardı. Rus ordusunun sadece iki hafta içerisinde 6000 kilometre kaleden fazla bir alandan çekilmesiyle birlikte pek çok kasaba ve şehir kurtarılmış oldu. O benim için savaş 2014’te Kırım’ın ilhakıyla başladı. O zaman kaçmadım şimdi de kaçmayacağım diyordu. General Zaluzny başarılı adımlar attıkça Putin üzerindeki baskı da giderek artıyordu. Hatta bu baskı o kadar arttı ki Putin bu hamleden sonra ikinci dünya savaşından sonra ilk defa seferberlik ilan etti. O askeri görevlerinin getirdiği ciddiyetin ve sert görünümünün yanı sıra aynı zamanda mizah anlayışı oldukça güçlü bir isim, renkli bir kişiliğe sahip. Sivil hayatında da bu kişiliğine uygun şekilde onu tişört ve şortla gezinirken görmek mümkün. Zaluzny aynı zamanda kendisinden 17 yaş büyük olan Rus Silahlı Kuvvetleri’nin komutanı General Gerasimov’a da hayranlık duyduğunu çekinmeden söylüyor. Hatta Rus General Gerasimov’un yazdığı her şeyi okudum diyordu.
Gün geçtikçe General’a duyulan sevgi ve simpati artmaya başladı. Hatta onu artık Demir General deniyordu. Telegram’daki hayran hesabında bile yüzlerce takipçisi var. Hatta TikTok’da şu sözü viral oldu. Zaluzny karanlık bir odaya girdiğinde ışığı açmaz, karanlığı kapatır. Rusya’nın Ukrayna’yı işgale devam ederken dört yıldızlı General Zaluzny Time tarafından dünyanın en etkili 100 kişisi arasında gösterildi.
Aynı zamanda Time dergisinin kapağında da General’e yer verildi. Bu kapak Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’yi çok kızdırmış olacak ki Devlet Başkanlık Ofisi General’in Batı medyasındaki PR kampanyasından memnun olmadığını açıkladı. Aynı zamanda General’in bu denli yüceltilmesi, onu saldırıların birincil hedef haline getirmesi bakımından da oldukça tehlikeli. General’in kapakta yer alması aynı zamanda akıllara
1941’de Nazi Maraşeli Fedor’unda Time’a kapak olmasını getirdi. Sayısız hesap iki kapağı yan yana paylaşarak kıyas yaptı. General hakkındaki bir diğer eleştiri de Savaş henüz Ukrayna’nın başarısıyla noktalanmamışken Zaluzny’nin kahraman ilan edilmesi. Çünkü o daha şimdiden Rus ordusunu askeri hünelleriyle durdurmayı başaran asker ünvanını aldı. Rus ordusu yavaşlatılmış olsa hatta belli noktalarda geri çekilmiş olsa da Savaş henüz bitmiş değil. Yani birileri General’i kahraman ilan etmek için çok aceleci davranıyor gibi görünüyor. Pek çok kişi ise General Zaluzny’nin Amerika Birleşik Devletleri tarafından Ukrayna başkanlığına hazırlandığını iddia ediyor. Onun şimdiden harp tarihine geçen bir komutan olduğu kesin. Ama ileride Ukrayna’nın başına gelen ya da getirilen isim olur mu?
Bunun cevabını bugün vermek mümkün değil. O Rusya-Ukrayna savaşının seyrini değiştirmesiyle dikkatleri üzerinde topladı.
Daha şimdiden Time tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri seçildi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir