"Enter"a basıp içeriğe geçin

Rusya’yı bir Türk mü yönetecek?

Rusya’yı bir Türk mü yönetecek?

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=iATyodQKqI4.

Tugba Türk’ü bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Rusya Federasyonunun Savunma Bakanı ve bugüne kadar ülkenin en uzun süre bakanlık yapan ismi oldu. Anketlere göre Rus halkının devlet başkanından sonra en sevdiği politik acı ve kimi uzmanlarcaysa Putin’in varisi olarak görülüyor. Peki medyada sık sık Türk kökenli savunma bakanı olarak sunulan bu kişi kim ve gerçekten Putin’den sonra Rusya’nın başına geçecek mi?
Karşınızda Sergiy Şoygu’nun profili.
Babasının ismiyle soy ismi yer değiştirdi. Bu olay sıradışı ve soydaşlarından çok farklı bir hayat yaşayan Şoygu’ya kaderin ilk mesajıydı. Şoygu Üniversiteyi Kronos Yars Polytechnical Institute’e okudu ve 1977’de inşaat mühendisi olarak mezun oldu. 10 yıla yakın bir süre mesleğini yapmasının ardından 1988’de Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nde politik hayata başladı. 1990’a gelindiğinde ise doğduğu Sibirya topraklarından Moskova’ya taşındı. Rusya Federasyonu Devlet Mimarlık Şef Yardımcılığı ve Yapı İnşaat Komisyonu’nda görev aldı. 1991’de ise askeri bir görev olan Kurtarıcı Kolordu Bakanlığı’na getirildi. Sovyetlerin dağılması Şoygu için bir değişim değil, devamlılıktı. O bürokrasi içindeki yükselişini hiç durmadan sürdürdü ve bunu yaparken Rus devlet otoritelerinin de güvenini kazandı. Bu güven arttıkça, şovguya verilen görevler de artmaya başladı. 1992’de ilhak edilen Kuzey-Osetya ve Ingushetya topraklarındaki geçici yönetimin başkan yardımcılığına atandı. 1994’te ise Olağanüstü Haller Bakanı oldu. Özellikle doğal afetler sırasında aldığı görevlerle Rusya halkı nezdinde gözde bir kurtarıcı oldu ve 1999 yılında Rusya’nın kahramanı olarak ödüllendirildi.
Bu gelişme ile ilk kez TÜVATÜRKÜ kökenli bir isim Rusya’nın kahramanı olarak ödüllendirilmiş oldu. Şoygu 2000 yılında Birlik Partisi’ne başkanlık etti. Bu parti daha sonra Anavatan Bütün Rusya adlı blog ile birleşerek Birlik Blog’unu oluşturdu. Bu blog da daha sonra Putin’in de içinden geldiği Birleşik Rusya Partisi’ne dönüştü. Aynı yıl gerçekleşen seçimlerde Putin, Birleşik Rusya Partisi lideri olarak Rusya Komünist Partisi’ni geride bırakarak
%52,9’luk oy oranıyla devlet başkanı seçildi. Bu durumda Şoygu da yeni başkanın iktidar yolunda kilit destekçilerinden biri oldu. Bu tarihten sonra bürokrasinin çeşitli kademelerinde görev alan Şoygu, Ekim 2010’da Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi üyesi oldu ve 2012 yılına gelindiğinde ise şu anda hala sürdürdüğü Savunma Bakanlığı görevine getirildi. Bu tarih aynı zamanda Şoygu’nun Putin ile yakınlaşmasının da başlangıcı oldu.
Savunma Bakanlığı görevine getirilmesi ardından Şoygu kısa süre için yetkinliğini kanıtladı. 2014’de Rusya’nın Vietnam, Küba, Nicaragua, Şehzaller ve Singapur’da askeri üst bulundurabilmesinin önünü açtı ve Rusya’nın Aktik’teki çıkarlarını korumak için burada birlikler meydana getirdi. Ukrayna’da iç savaş patlak verdiğinde ise Şoygu ülkedeki ayrılıkçı gruplara yardım etmekle suçlandı. 2015’te Rusya’nın Suriye iç savaşındaki politikalarının altına imzasını attı. Şoygu Rus kamuoyu anketlerinde de yıllar boyunca üst üste en çok takdir gören bakan seçildi. Ayrıca Şoygu’nun Japonca, Mandarince, İngilizce ve farklı Türk dilleri başta olmak üzere 9 dil bildiği de başarıları arasında sayılıyor. Özellikle Türkiye’de Şoygu’nun Türklük yanına çok vurgu yapılsa da geneti dışında karşımızda bir Türk’ten bahsetmek imkansız.
Neredeyse Sovyetlerin yıkılışından beri devletin zirvesinde yer alan bu isim Rusya tarafından gerçekleştirilen başta çeçenler olmak üzere sivillere ve masumlara yönelik pek çok katliamda da yer aldı. Hatta pek çoğunun altında bizzat imzasının olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil. Aynı zamanda Şoygu Rusya ve Türkiye arasında 2015’te yaşanan uçak krizinde Ankara’nın eyleminin planlı bir profakasyon olduğunu dile getirenlerden biriydi. Ayrıca Suriye, Laskiye’ye S-400’lerin yerleştirilmesinde de rol oynadı. Rusya’nın elitlerinden bahsettiğimizde sık sık yolsuzluk ve pahalı zevklerden de bahsetmemiz gerekir. Şoygu için bu kural değişmiyor. Bakanla ilgili dile getirilen idialardan biri yolsuzluk sonucu elde ettiği paraları eşinin üzerinden akladı. Şoygu’nun 2011’deki varlığı 4.94 milyon rubleyken eşininki 78.7 milyon rubleydi. Şoygu’ya maaş gelirine karşın Moskova’da 16 milyon dolar değerinde bir eve sahip olması sorulduğundaysa küçük kızına ait olduğunu söylemişti. Fakat Mevzubahis evin 2009’dan beri kızının üstünde olduğu ve Ksenia’nın bu tarihte sadece 18 yaşında olduğu biliniyor. Şoygu ayrıca pahalı zevklere sahip bir isim. Değeri 40 milyon dolar olduğu belirtilen Hint, Çin ve Japon kılıçları ile hançerlerinden oluşan bir koleksiyonu var. Şoygu ile ilgili dile getirilen en ilginç idyalardan biri de onun Putin’den sonra Rusya lideri olma ihtimali. İngilizde Ekonomist Dergisi’nden Moskova Times gazetesine pek çok basın kuruluşu Şoygu’yu Putin’in varisi olarak tanımladı. Ancak tabi ki ne Şoygu ne de Putin, Putin sonrası Rusya konusunda hiç bir yorumda bulunmuyor. 2013’de kendisine açıkça Şoygu’yu varisi olarak düşünüp düşünmediği sorulduğundaysa yerime gelecek kişiyi Rusya halkı seçecek cevabını verdi. Ancak soyadının Rusya olmaması sebebiyle asla böyle bir göreve gelemeyeceğini söyleyen siyasi analizler de mevcut. Şoygu ile ilgili hafızalara kazınan bir başka ilginç detay da kızının sosyal medya hesabından yaptığı bozkurt işareti. Rusya-Güney Kıbrıs futbol maçı öncesinde yaptığı paylaşımda rakip takımı hedef aldı. Rusya-Ukrayna arasındaki gerilimin tırmandığı şu günlerde Rusya Savunma Bakanlığının başında oturan Şoygu işte böyle bir isim.
Putin’den sonra Rusya’nın devlet başkanlığında Türk kökenli bir isim görecek miyiz? Bunu tarih gösterecek ancak Şoygu ismini duymaya daha çok devam edeceğiz. İNTRO Peki medyada sık sık Türk kökenli savunma bakanı olarak sunulan bu kişi kim ve gerçekten Putin’den sonra Rusya’nın başına geçecek mi?
Karşınızda Sergi Şoygu’nun profili.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir