"Enter"a basıp içeriğe geçin

Sıfır’ın bulunmasının matematikteki önemi nedir? Prof. Dr. Ali Nesin yanıtladı

Sıfır’ın bulunmasının matematikteki önemi nedir? Prof. Dr. Ali Nesin yanıtladı

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=gX2PalcSxF8.

Peki Ali Bey, ondalık sistem dediniz. Ondalık sistem nedir? Diğer sistemden farkı nedir? Sıfırın bulunmasının matematik diye önemi nedir? Sıfır çok önemli tabii. Sıfırı bulmakla… Şimdi mesela eski Sümerliler, sıfırı biliyorlardı. Ama mesela yüzük yazacakları zaman, bir, ot, sıfır, sonra iki. Sıfırı koymayı bilmiyorlardı. Sıfır yerine boşluk koyuyorlardı. 1002 için daha fazla boşluk koyuyorlardı. 1002 için daha fazla boşluk koyuyorlardı. Sıfır çok önemli.
Ondalık sistem aslında kötü bir sistem. Mesela Bileve’yi üç eşit parçaya bölebilir misiniz? Böymezsiniz. Niye? Çünkü üç var işte. Peki Bileve 120 kuş olsaydı? Bölülürdü. Demek Bileve 120 kuş olmasa daha iyi bir şey. Çünkü bir sistemi kapatmak için… En mükemmel sistemler nedir? En fazla sayıya bölünenlerdir. Eski Sümerlilerde 60 sistemi vardı. Hem 60 sistemi hem 10 sistemi vardı. İkisi kaç kullanılardır? 60 çünkü çok sayıda böleni vardır. 1, 2, 3, 4, 5, 6… 8’e bölünmüyor galiba. 10, 12, 15, 20, 30 falan filan 60. Bayağı bir böleni var. Ama tabii 60 çok büyük. 60 için 60 tane rakam lazım. Ondalık sistemde 10 tane rakam lazım. Niye biz 10 sistemi kullanıyoruz? Çünkü 10 parmağımız var. Yani ilkokulda gelip 5-7 dal dediği zaman sen bir arkanda… Arkadan sayarsın. Hile yapıyordun. Öğretmen görmemiş gibi yapıyordu. 10 parmakla ondan faydalanıyorduk. 12 sistemi daha iyi olalı. 12 parmağımız olsa 12 sistemi mi çıkardı? Aslında tıp ilerledi. Doğuştan sünnet dediği zaman şöyle birer parmak eklersek. Halil bir şey söyleyecek galiba. Halil Hoca bir şey diyeceksiniz. Gülsünüz ama. Yok yok ben keyifli dinliyorum. Bir şey söyleyebilirim tabii. İsterseniz.
Yani… Peki sıfırı kim koydu bu işin içerisinde? Matematiğe bugünkü anımız anında sıfırı kim koydu? Kim olduğu belli değil. Bu şey… Fokylo deniyor bunu. Kim olduğu… Öyle sıfırı kim izah ettiği bir şey yok. Ya hangi… Nereden geldi bu? Eski Sümer’den geldi. Yoksa Araplarda mı geliyor yoksa… Sümerlerden geliyor. Sıfır Sümerlerden geliyor. Araplardan önce.
Ama onluk sistem ne zaman yazılmaya başladı? Bunu biliyordum galiba ama unuttum. Rumanlardan sonra tabii de. Bilmiyorum ama artı falan kitaplarda yazıyor. Artı nereden? O artı sizlere bak. O şeyden geliyor. İngilizce… End. V. O V’den geliyor artı mesela. O V’nin satılmışı. Odan geliyor. Eksi de o da var kitaplarda.
Nereden geldiği. Şey var. Simgeler nasıl birisi var. Çok ilginç. Evet. Sıfır da galiba… Buyurun. Sıfır da Sümerler… İşte Ali’nin dediği gibi boşluk da gösteriyor. Sıfır karan var ama sıfırı ifade eden bir rakam… İcat etmek, boşluk yerini. O birinci kadarıyla Hindistan. Hindistan. Yani bütün büyük medeniyetlerde Ali’nin söylediği gibi… Bir takım pratik ihtiyaçlardan başlayarak… Soyutlamayla matematik sistemleri… Önce geometri daha sonra aritmetik. Ama bunun formal bir yönteme oturtulması… Ve kanıt o yöntemin temeli. O da işte eski Yunanlıların katkısı.
Evet.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir