"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tüm dünyaya hakim mafya örgütü: YAKUZA

Tüm dünyaya hakim mafya örgütü: YAKUZA

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=95U1Rmh2S1A.

8, 9 ve 3. Bu üç sayının birleşimi dünyanın en tehlikeli mafya organizasyonunu simgeliyor. Yakuza Uzak Doğu filmlerinde gördüğünüz, bilgisayar oyunlarında adına mutlaka rastladığınız, dünyanın en tehlikeli mafyasını bugün çok nette anlatacağız. Neden bahsettiğimizi netleştirmek için söylüyorum. Japonya’da hükümetlere kafa tutan, dünyanın yüzden fazla ülkesinde gayet güçlü, haraçtan insan kaçakçılığına kadar hemen her işi yapan, gerahsi konusunda oldukça katı ve acımasız bir insan topluluğuyla karşı karşıyayız. Hikayenin en başına gidelim. Tekiye Örgütün geçmişi bundan yaklaşık 400 yıl öncesine Japonya’nın Edo adı verilen dönemlerine dayanıyor.
O zamanlar Tekiye adı verilen ve çoğunlukla hırsızlık ve kumar işleri yapan çok da büyük sayılmayacak bir organizasyondan bahsedebiliriz. Hatta o dönem Yakuza’ya, pardon Tekiye’ye katılan Japonların oldukça niteliksiz, eğitimsiz ve hatta çok zor durumdaki insanlar olduğunu da mutlaka belirtmeliyiz. Örgüt basit işler yapıyor ancak bunları oldukça acımasız yöntemlerle gerçekleştiriyor. Küçük bir hırsızlık için mal sahibini öldürmek yahut ağır işkenceler yapmak onlar için oldukça kolay meselelerdi. Zaman geçtikçe örgüt para kazanmaya ve bu parayı daha da güçlenmek üzere harcamaya başladı. Tüm kırılma da burada yaşandı. 1700’lerin sonuna gelindiğinde Yakuza üyeleri zengin Japonlara büyük mevla karşılığında güvenlik hizmeti vermeye başladı. Kimi kimden koruyorsunuz sorusunu tam da burada sorabilirsiniz. Çünkü o dönem Japonya’daki suçların neredeyse %90’ı Yakuza üyeleri tarafından işleniyordu.
Her neyse gücü, etki alanı ve insan sayısı hızla büyüyen Yakuza Japonya ve çevresinde oldukça kudretli bir hale geldi. 1900’lerin ortalarından itibaren tüm dünyada örneğe görülmemiş seviyede zengin bir mafya organizasyonu apacık biçimde karşımızdaydı. Kurulduğu ilk zamanlarda geleneksel Japon hiyerarşi yapısı olan Oyabun Kabun’u uygulayan örgüt tüm işlerinin temeline sonsuz bir sadakatik oydu.
Tabii özel ritüeller de eksiksiz biçimde uygulanmaya başlandı. Bu ritüeller mantıklı açıklanabilecek durumda değil. Birkaçından hızlıca bahsetmek istiyorum. Bir Yakuza mensubu herhangi bir hata yaptığında parmaklarını kesmek zorunda. İlk suçta sol elin küçük parmağının bir kısmı patrona hediye ediliyor. Hata sayısı arttıkça parmak sayısı da otomatik olarak artıyor. Yüzünüzü daha fazla buruşturmadan bu bahsi kapatıyorum. Yakuza üyelerinin tamamı tüm vücudu kaplayan Japon dövmeleri yapmak zorunda. Bazen bir dövmeyi tamamlamak bir yıldan daha fazla bile sürebiliyor. Dövme şekilleri ve büyüklüklerinin örgüt içerisindeki konumları belirttiğini söylememe sanırım gerek yok. Yakuza üyeleri herhangi bir toplantı sırasında güneş gözlüğü taktığında toplantıdaki durumdan mutsuz olduğunu ve saldırıya geçebileceğini simgelemiş oluyor. Yolunuz bir gün Japonya’ya düşerse ve bulunduğunuz noktada biri durup duruyorsan güneş gözlüğü çıkarıp takıyorsa bir tık dikkatli olmanıza fayda var.
Yakuza üyeleri gizlilik içeren konuşmalar yapabilmek için masaya vurma sayısına göre şekillenen özel bir dille geliştirmiş durumda. Eski Yakuza üyelerinin emniyet güçlerine verdiği ifadelerden öğrenilen bu bilgiler örgütün yeni yöntemler geliştirmesine neden olmuş olabilir. Ancak bugün bildiğimiz ritüeller bunlarla sınırlı. Peki Yakuza’nın dünya genelinde güncel durumu ne? Öncelikle Gezegen’in en büyük mafya organizasyonu bu örgüt. Toplamda 300.000’den fazla üyesi olduğu tahmin ediliyor. Yakuza güçlü ailelere ayrılmış durumda ve üye sayısı 20.000’den fazla olan aileler bile mevcut. Örgütün en güçlü olduğu ülke Japonya’dan sonra Amerika Birleşik Devletleri. ABD’nin tüm büyük eyaletlerinde Yakuza faaliyet göstermeye ve büyük paralar kazanmaya devam ediyor. Amerika demişken 2011’de yaşanan kırılmaya da değinelim. Dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Yakuza’ya resmen savaş açtı.
Büyük Yakuza parçalarından Yamaguchi Gumi ve iki liderinin ülkedeki tüm mal varlıkları hazine kararıyla donduruldu. Gumi’nin babası yani lideri konumundaki Kennedy Shinoda ve yardımcıları tutuklandı. Obama’nın başlattığı Yakuza operasyonu yalnızca birkaç ay içerisinde Avrupa’ya da sıçadı.
Bu müdahale, Yakuza’nın tarihi boyunca aldığı en büyük darbe olarak değerlendiriliyor. Örgütün birkaç milyar dolar kaybettiği gibi çok sayıda kripto elemanının da bu operasyonla açı açıklığı biliniyor. Biz konumuza dönelim. Yakuza, ABD’nin ardından Avrupa’da da çok sayıda aileyle karanlık işler yapmayı sürdürüyor. Avrupa’daki Yakuza mensubu sayısının en büyük Yakuza’nın en büyük karanlık işler yapmayı sürdürüyor. Bu müdahale, Yakuza’nın tarihi boyunca aldığı en büyük darbe olarak değerlendiriliyor. Örgütün birkaç milyar dolar kaybettiği gibi çok sayıda kripto elemanının da bu operasyonla açı açıklığı biliniyor. Biz konumuza dönelim. Yakuza, ABD’nin ardından Avrupa’da da çok sayıda aileyle karanlık işler yapmayı sürdürüyor.
Avrupa’daki Yakuza mensubu sayısının 70.000’e yaklaştığı da uzun süredir konuşulan bir gerçek konumunda. Yakuza’yı diğer mafya üyelerinden ayıran ilginç bir detayı daha masaya yatıralım istiyorum. Örgüt, Japonya halk tabanında yüksek bir ilgiye ve hatta desteğe zannet. 2011’de gerçekleşen Tehoku depremi ve tabi tsunami’si sırasında Yakuza üyelerinin vatandaşlara devletten çok daha önce yardım götürdüğü biliniyor. Yüzlerce yapının onarılması ve mağdurlara destek sağlanması bizzat üst düzey Yakuza üyeleri tarafından gerçekleştiriliyor. Yakuza money Örgüt ayrıca her yıl yaklaşık 400 milyon dolar değerinde erzak yardımını da zaman zaman örtülü bazense açık biçimde yapmaya devam ediyor. Bir çok farklı analist bu tezatı dünyanın en karanlık işlerini yapan örgütün meşrulaşma çabası olarak değerlendiriyor.
Yakuza’nın Japonya genelinde çok sayıda restoran, kafe ve sosyalleşme alanlarına sahip olduğu da net biçimde bilinir durumda. Japonya’daki inşaat süreçlerinin büyük bölümü de onların elinde. Hatta pandemi nedeniyle ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları için inşa edilen çok sayıda tesisde de Yakuza imzası mevcut. Şunu da ekliyim, Olimpiyatlar için harcadıkları paranın 50 milyar doları geçtiği söyleniyor. Yakuza’nın ve liderlerinin şu sıralar çok daha rahat durumda olmadığını da konuşalım istiyorum.
Yamaguchi Gumi, neredeyse her gün sokak kavgalarına karışan iki ayrı grubu ayrılmış durumda. Anlaşmazlığın temelinde para olduğu söylenirken, ortaya çıkan son durumun örgüde fazlasıyla güç kaybettirdiği de bir gerçek. Yakuza Japonya’nın en çok okunan kitaplarına, en çok gizlenen dizi ve filmlerine konu oldu. ABD Başkanlarından NATO temsilcilerine kadar oldukça geniş bir yelpazede gündeme getirildi. Onlarla mücadele için uluslararası işbirlikleri yapıldı.
Bugün, yayıldığı tüm ülkelerde en aktif illegal yapı konumunda diyebileceğimiz örgüt, ritüelleri, geçmişi ve sahip olduğu güç ve gizem ile ilgi çekmeye devam ediyor. Yakuza’nın içindeki savaşın nasıl sonuçlanacağını ve örgütün büyümeye devam edip edemeyeceğini zaman gösterecek.
İnstagram’daki kanalımıza abone olmayı unutmayın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir