"Enter"a basıp içeriğe geçin

15 Dakikaya Neler Sığdırabilirsin? | Kişisel Gelişim

15 Dakikaya Neler Sığdırabilirsin? | Kişisel Gelişim

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=itjHRFmsCm0.

Gün içinde 15 dakikanı herhangi bir şey ayırdığında hayatında neler değişiyor, bugün bunları konuşacağız. Mesela kaç tane farklı dili öğrenebilirsin, yapmak istediklerine sadece 15 dakika ayırarak neler başarabilirsin, 15 dakikaya neleri sığdırabiliriz bunları konuşuyor olacağız. Videoya başlamadan önce kanala abone olmayı, o bildirim tuşuna basmayı ve beğenirseniz videoyu arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın. Dilerseniz başlayalım.
Hepimiz birçok şeyi başarmak, hayatımıza yeni diller, yeni iş imkanları sunmak belki birçok şeyi öğrenmek istiyoruz ama bunları yapabilmemiz için vaktimizin olmadığını ifade ediyoruz. Yani beynimize küçük küçük bahaneler sunuyoruz. Bu bahanelerin en önemlisi de vaktim yok demek. Peki biz her gün 15 dakika istediğimiz şeye ayırırsak neler yapabiliriz? Öncelikle yani o çok sıkıcı olan işlere 15 dakika ayırarak nefret ettiğiniz, başaramadığınız, kaçtığınız ne varsa başaracaksınız. Bunlara şöyle bir örnek verelim, bence ikinci maddeye de geçelim bu arada. Mesela uyumadan önce telefonunuzu bırakıp sadece 15 dakika kendinizi ayırırsanız ne olur? Bu süre bir cevabınız var mı? Varsa bile önce beni dinleyin bakalım neler oluyor. Eğer uyur uyumadan önce telefonu elimize alırsak arkadaşlar telefonun yaylığı, ışık, melatonin hormonunun salgılanmasını engeller. Dolayısıyla da uykuya geçiş süremiz uzar. Ne olur ertesi gün uyanmada zorluk çekebiliriz ya da uyansak bile halsiz olabiliriz. Bu bizim hem iş hayatımızda hem de özel hayatımızda bizi etkileyen bir durum olarak karşımıza çıkacaktır ve dolayısıyla günümüz keyifsiz geçecektir.
O yüzden uyumadan önce telefonu bırakıyoruz. Uyumadan son 15 dakika önce, yatağa girmeden önce diyelim. Ve bu 15 dakikalık süreçte hayal kurabiliriz. Bu hayalleri kurduğunuzda ne oluyor biliyor musunuz arkadaşlar? Beynin şunu gönderiyorsunuz, evet bazı şeyleri başarabiliriz. Ve bunları yapabilmek için hangi adımları bulabileceğimizi aslında uyurken beynimiz bizim için çıkarıyor. Bu bir. Lütfen rüzgar, 20 dakika müsaade eder misin bana? Evet telefonu bıraktık. Peki ne yapabiliriz? Arkadaşlar ertesi gün yapılacakların listesini çıkarmak aslında bu 15 dakikalık sürede bizim programlanmamızı sağlar. Yani ben plan yapmak istiyorum, düzenli yaşamak istiyorum, bir türlü başaramıyorum. Diyen arkadaşlara sesleniyorum. Telefonu bırakın ve yatmadan 15 dakika önce ertesi gün ne giyeceğinizi, ertesi gün neler yapacağınızı, hangi adımları atacağınızı listeleyin. Bu hem erken kalkmanızı sağlayacak. Aynı zamanda melatonin hormonunuz salgılanması gerçekleşeceği için rahat öykeye geçeceksiniz. Sabah uyanma süreniz erken olacak ve dinç kalkacaksınız çünkü neler yapmanız gerektiğini beyniniz geceden öğrendi. Sabah size diyecek ki hadi kalk kalk yapacak çok işimiz var. Dolayısıyla dinç ve zinde kalkacaksınız. Ve ertesi günü programladığınız için aslında birçok şeyi de istediğiniz gibi götürebiliyor olacaksınız. Peki uyandık. Uyandıktan sonraki 15 dakika neler yapabiliriz? Yine hepimiz telefonlara bakıyoruz ve bu 15 dakikalık süreçte aslında hayatı kaçırıyoruz arkadaşlar.
Nasıl kaçıyoruz biliyor musunuz? Uyanır yağmaz. Vücut zaten o dingin, o sakin süreçten hayatın ya da dünyanın karmaşasına cık diye düşüyor. Düştüğü an eyvah yaşayabilecek miyim diyor. Ve bu süreçte siz eğer beyninize bir de o sosyal medyaların yüklemesini yaparsanız o 15 dakikada ki hepimiz yapıyoruz. Ben bıraktım, olabildiğince bıraktım bazen bakıyorum ama olabildiğince bıraktım. O zaman beyin daha çok panik yapıyor. Bir sürü karmaşa var. Bir sürü negatif durum var. Çünkü bazen yaşamak istediğimiz hayatları da orada görüyoruz ve yaşayamadığımızı fark edince de üzülüyoruz. Dolayısıyla da uyandıktan sonraki 15 dakika telefonu elimize almıyoruz. Peki neler yapabiliriz? Evet. Bu ikinci maddeye ek maddeler ekliyorum. Aslında 10 tane madde var ama bunların her birini uyandıktan sonra yapabilirsiniz. Nefes çalışması arkadaşlar. Her gün sabahları uyanır uyanmaz yapacağımız 15 dakikalık nefes çalışmasının size faydaları nelerdir? Bir, anksiyeteniz varsa azalacaktır. Hatta bitiren arkadaşlarım var. Stres seviyesiniz azalacaktır. Çünkü uyandık ya yeni bir gün, yeni bir dünya neler olacak bilmiyoruz ve beyin panik halinde yaşayabilecek miyiz acaba diyor.
Onun o stresini o nefes çalışmasıyla gideriyor olacağız. Nefes çalışmalarının en önemlilerinden bir tanesi arkadaşlar. Eksersiz yaparken biz nefese çok önem veriyoruz. Ne diyoruz ki doğru nefes alamazsan doğru egzersizi doğru yapamazsın. Hareketi doğru yapamazsın. Dolayısıyla doğru nefes alabilmek çok çok kıymetli.
Beyni oksijen gittiği için sabahları uyanır uyanmaz yaptığımız nefes egzersiziyle daha dinç olacaksınız. Sakin ve daha dinç. Hareketli hadi bakalım koşalım. Kan basıncınız dengelenecek. Zihniniz, bedeniniz ve ruhunuz aslında bir bütün olarak dengede kalacak. Oksijen seviyemiz arttıkça daha mutlu olacağız.
Daha kolay odaklanabileceğiz aslında ve her sabah yaptığımız nefes egzersizleri bize arkadaşlar bedenimize onu doğru yönetebilmeyi de öğretiyor olacak. Tıpkı her sabah yapabileceğimiz 15 dakikalık meditasyon gibi. Aslında meditasyon ve nefesin birbiriyle bağlantısı var arkadaşlar. İkisini birlikte yapmak çok daha keyifli. 15 dakika 15 dakika o yapabilirsiniz ya da her ikisini 15 dakikaya sığdıra bilirsiniz.
Peki meditasyonun faydaları neler? Tıpkı nefeste olduğu gibi odaklanmayı kolaylaştırır. Bedeni ve zihni dengeler sakinleştirir. Anksiyetiniz, stresiniz varsa bunu yazaltır. Meditasyon sonrası öğrenme ve odaklanma çok artıyor arkadaşlar. Çünkü zihin berraklaşıyor, sakinleşiyor. Dolayısıyla daha kolay öğreniyor ve odaklanıyoruz hatta daha kolay hatırlıyoruz öğrendiklerimizi.
O yüzden meditasyona 15 dakika ayırmak, hele de bir şeyi öğrenmek istiyorsanız öncesinde küçük bir meditasyon yapmak çok kıymetli. Öz farkındalığımız artıyor arkadaşlar meditasyon sırasında. Özellikle beden tarımaları yaptığınızda öz farkındalığınız daha da artıyor. Ve bunlara ek olarak arkadaşlar sporda bahsedeceğim gibi meditasyon yaptığınızda beyninizde bazı salgılar devreye giriyor. Bunlar mutluluk hormonları olarak adlandırılıyor. Endorfin ve serotonin çok kıymetli meditasyon sırasında bunlar da salgılamıyor.
Peki her gün 15 dakika kitap okursak neler olur? 1 saatte ortalama 30 sayfa okuduğunuzu varsayalım. 15 dakikada 7.5 sayfa yapar. Hadi bunu da sizin için çevirdim 8 sayfa. Çarpı 30 dersek arkadaşlar yani 1 ayda ortalama 240 sayfa kitap okumuş oluyorsunuz. Evet yani her ay neredeyse 1 kitap okumuş oluyorsunuz. Bence bu hiç okumamaktan çok daha kıymetli.
Ben hiç kitap okuyamadığım zamanlar olmuştu özellikle öğrencilik yıllarında ve şunu diyordum yani hiç vaktim yok hiç vaktim yok. Bittim bir arkadaşıma dedi ki Ezgi ya kitaba nasıl vakit ayıramıyorsun yani her günde 10 dakikan mı yok ya 10 dakika ayıramıyor musun dediğinde çok utanmıştım. Çünkü evet ya her şeye vakit ayırırken kitap okumaya 15-20-25 dakikalar ayıramıyorsak yani öğrenci olmanın da bir mantığı yok bence. Çünkü bilgiyi öğrenebilmek için de aslında kitap okumak kıymetli arkadaşlar.
Kendimizle 15 dakika kalabilir miyiz her gün? Birçok şeyi yapıyoruz hayatta birçok şeye vakit ayırıyoruz. Başkaları için çok fazla zaman harcıyoruz mesela evet diyoruz ve onların istediklerini yapıyoruz. Arkadaşlarımız bizi çağırıyor ve gidiyoruz ders çalışmamız gerekecekken mesela ama biz kendimiz için aslında tek de bir şey yapmıyoruz. Ama da yapmadığımızı fark edemiyoruz arkadaşlar. Kendini 15 dakika ayırabilir misin? Bu 15 dakikada hiçbir şey yapmayacağız. Sadece duracağız. Sadece durmak o kadar zor bir şey ki arkadaşlar. Çünkü şunu yaşıyoruz. Ne telefon var ne tablet var ne bilgisayar var ne kitap var. Sadece sen mi varsın orada? Kendinle baş başa kaldığın 15 dakika.
Herkese zaman ayırırken kendine vakit ayıramıyor musun? Bu çok kıymetli. Orada ne yaşıyoruz biliyor musunuz arkadaşlar? En azından ben neler yaşadım onları paylaşayım sizinle. Ben kendime ilk vakitler ayırmaya başladığımda çok zorlandım. Yoga’da Shavasana diye bir poz var. Bu poz ölü kozu olarak geçiyor. Çok zordur. Meditasyona nefese neden bu kadar uzak olduğunuzu anlatan şeydir aslında.
Çünkü sadece onu yapmak sadece bir tane bir şey yapmak gerçekten çok zor. Zihinden geçen onlarca şey varken kendinizle baş başa kalmak da çok zor arkadaşlar. Kendinizle baş başa kaldığınızı önce bir dakika ya ne oluyor burada diyorsunuz. Zihninizden zibilyon tane yüz bin tane şey geçiyor ve sakinleşmeye çalışıyoruz. Çoğu zaman kendimize kızıyoruz. Çünkü kendimizle baş başa kaldığımızda kendimize daha müdümüzün olmadığını fark ediyoruz. Tabii çoğu zaman.
Bu süreçte kendimizle vakit geçirmeyi öğreniyoruz. Çocukken mesela tek başımızda bir odada oyun oynardık. Ne kadar keyifliydi onlar. Orada bir sürü hayal kurardık. Orada bir sürü şey yapardık. Orası bize ait bir dünyaydı. Kendine ait bu 15 dakikalık dünyan var mı senin? Bence olmadı sevgili dostum. Mesela her gün 15 dakika spor yaparsan vücudunda ne gibi değişiklikler olur? Bunları biliyor musun? Ben sana şöyle kısaca anlatayım. Mesela her gün 15 dakika koşarsan. Bir, mutluluk hormonu dediğimiz hormonumuz saldırılıyor.
Her gün yaptığımız spordan. Nedir bu? Biraz önce söyledik. Serotonin ve endorfin. Serotonin ve endorfin salgılandığı için aslında sen mutlu oluyorsun. Dolayısıyla ben mesela şunu yapıyorum. Eğer çok sinirliysem, çok mutsuzsam, birine çok kızmışsam kendime bir 15 dakikalık spor alanı oluşturuyorum. Ve o mutsuzluğumu serotonin ve endorfin salgılatarak vücuduma aşıyorum.
Bu hormonları salgılanma sevbi aslında kaslardaki ağrıları ortadan kaldırmaya çalışmak ya da azaltmak ama bana iyi geliyor. Dolayısıyla böyle bir şey yapabilirsin. Hemen araya bunu ekleyin. Bunları ek olarak. Mesela her gün 15 dakika koştuğunuzu düşünün. Kalp ve damar sağlığınıza iyi gelecek arkadaşlar. Metabolizmanın sızlanınca zaten vücudumuz fitleşecek. Hangi spor yaparsak yapalım. Mesela her gün 15 dakika piletlesi yaparsanız karın çevrenizdeki yağlardan kurtulabilirsiniz.
Her gün 15 dakika step yaparsınız. Ortalama 110-120 kalori harcarsınız arkadaşlar. Sadece spor yapmak, vücudunuzu fitleştirmek ve onu forma sokmak sadece yağ yakımı olarak düşünmeyin. Aynı zamanda bedeniniz güçlenecek. Her gün yaptığımız için kaslarınız güçlenecek arkadaşlar. Mesela her gün 15 dakika İngilizce öğrensek ne olur? Değil mi mesela vakit bulamıyoruz da biz kursla gideceğiz, bunu yapacağız, bunu yapacağız. Acaba ne olur gelin bir matematiğe vuralım.
Her gün 15 dakika İngilizce’de bir kelime öğrenseniz, bir cümle kursanız ortalama 30 günün sonunda 30 kelime öğrenmiş olacaksınız. Ve 30 tane cümle kurabiliyor olacaksınız. Bence bu muazzam. Hatta bunları ekli de konuşma eklerseniz 15 dakika ya mesela kurduğunuz cümleyi, ki kurduğunuz cümleyle bağlantılı kelimeyi ve cümleli bir arada tutup onu bir de söyleyebiliyor olursanız 30 günün sonunda 30 cümle kalıbı kurabiliyor ve konuşabiliyor olacaksınız.
Bence bu muazzam. Buraya ister İngilizce’yi koyun, ister başka bir şey koyun. Mesela öğrenciler için o öğrenemediğiniz matematik problemleri, o öğrenemediğiniz fizik-kinyol problemleri, tarihler mesela sözhalci ve iştahilçi arkadaşlar için. Her gün 15 dakika yapamadığınız şey hakkında bilgi sahibi olursanız ayın sonunda ortalama bir seviyede olacaksınız ki bunu yıla vurmak bile istemiyorum. Artık oradaki hesabı sizin.
Bir şey söylemeyi sevdiğim maddeye geldi. Her gün 15 dakika temizlik yapmak. Benim gibi temizlik yapmaktan nefret ediyorsanız evimize ayıracağımız 15 dakika sizin haftanın bir gününü temizliğe ayırmaktan çok daha kısa sürede ve aslında bütün bir hafta evimizi temiz tutacak bir tek. Ben en azından bunu uyguluyorum. Çünkü ben gerçekten temizlik yapmaktan hoşlanmıyorum. Mesela bir şey ayıklanacaksa, bir dolap ayıklanacaksa sadece 15 dakika veriyorum ve diyorum ki şu an senin için 15 dakika veriyorum. 15 dakikada bu iş bitecek ve ben sonra yapmam gereken bir işe odaklanacağım. Ya da o gün yapmam gereken 2-3 temizlik işi var. O zaman diyorum ki 15 dakika sabah bunu yapsam, 15 dakika öğleden sonra bunu yapsam belki akşama bunu yaparım ya da öğleden sonra ekleyip yarım saate çıkarabilirim. Ama parçalıyorum ve 15’er dakika ayırıyorum her birine. Ona göre temizlik yapmak hoş bir şey olmadığı için. Siz buraya ne koymak istiyorsanız mesela banyo temizlenecek 15 dakikada banyonun ne kadarını temizleyebilirim ve ne yapabilirim?
Bunu kendinize sorun ve eğer gerçekten o kadarlık bir işiniz varsa o gün banyoyu temizleyin. Bence belki de en kıymetli maddemiz bu. Çünkü sevdiklerimize çoğu zaman sevgimizi gösteremiyoruz, ayırmamız gereken vakit ayıramıyoruz.
Belki de ifade edemiyoruz. Sevdiklerimizi her gün 15 dakika ayırabilir miyiz? Bence yapabiliriz. Keşkeleri yaşamamak adına, onları kaybettikten sonra onunla şu kadar vaktim olsaydı neler yapardım dememek adına en azından 15 dakika ayırmak. Aynı evde yaşıyorsanız sadece 15 dakika sarılıp ona ne kadar sevdiğini söylemek. İlla eşiniz olmak zorunda değil, çocuklarınıza bunu ifade etmek. Annemizi babamızı telefon açıp ya 5 dakika belki her ikisinde 5’er dakika arayıp nasılsın diye bilmiyor.
Mesela duymak istediğiniz arkadaşlarınıza sadece 15 dakika ayırabilmek. Sonrasında keşkeyi yaşamamak için. Bağları koparmamak çok önemli arkadaşlar. Hayatınızda ne yaşarsanız yaşayın. Eğer bağlarınız kuvvetli değilse ne yaparsanız yapın mutlu olmayacaksınız, ne yaşarsanız yaşayın mutlu olmayacaksınız. Ne kadar başarılı olursanız olun o başarıyı hissedemeyeceksiniz. Bağları koparmamak ve sevdiklerimizi en azından 15 dakika ayırabilmek benim için çok kıymetli.
Evet arkadaşlar benim inancı zahni anlatacaklarım bu kadar. Sizin hayatınıza dahil etmek istediğiniz ve sadece 15 dakikamızı ayırabileceğiniz maddeleriniz var mı? Bizimle yorumlarda paylaşır mısınız? Ya da söylediklerimden yapmak isteyip de bir türlü yapamadığınız her ne varsa bugünden itibaren 15 dakika ayırıp yapabilir misiniz? Bizimle paylaşmayı unutmayın.
Videoyu beğendiyseniz de arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Bir sonraki videoda görüşürüz. Kendinize iyi bakın. Hoşçakalın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir