"Enter"a basıp içeriğe geçin

HÜCRESİNDE ÖLÜ BULUNAN JOHN MCAFEE KİM?

HÜCRESİNDE ÖLÜ BULUNAN JOHN MCAFEE KİM?

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=Pz6tXW62J38.

John McAfee, kripto para dolandırıcılığı ve veri kaçakçılığı gibi bir dizi suçtan dolayı İspanya’da tutuklandı. Amerika’ya iade sonaylandıktan birkaç saat sonra hücresinde ölü bulundu. Otopsi raporu bunun bir intihar olduğunu belirse de kimilerine göre McAfee bir siyasi cinayet kurbanı. Peki McAfee kim ve birileri onu neden öldürmek istesin?
Ben gezeteden Duygu Göktürk, Soy’dan ve karşınızda John McAfee’nin profili.
McAfee Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda bunu söylüyordu. Çizdiği protest Dimash ortaya bir kahraman çıkarıyordu. İntiharının kamuoyunda şüphe oluşturması da bu yüzden oldu. Teknoloji konusunda bir dahi olan McAfee bazı gizli bilgiler biliyordu ve bu sebeple öldürüldü iddiası kısa sürede sosyal medyada yayıldı. Yarı İngiliz yarı Amerikalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen McAfee çocukluk yıllarını Amerika’nın sahil eyaletlerinden Virginia’da geçirdi. Babası hem alkolikti hem de kendisine ve annesine şiddet uyguluyordu. Ancak McAfee’nin babasıyla ilişkisi çok uzun sürmedi. 15 yaşına geldiğinde baba McAfee kendisini vurarak intihar etti. Babasının kendisine bıraktığı tek mirasta alkol ve uyuşturucu oldu. Eğitim hayatında son derece başarılıydı ancak hayatı da bir o kadar dejenereydi. 1960’larda Louisiana Devlet Üniversitesinde doktorasını yaptığı sırada bir lisans öğrencisiyle test karşılığında gayri ahlaki ilişki yaşaması. McAfee’nin akademik hayatını bitiren olay oldu. McAfee akademiden atıldıktan sonra hızlı bir şekilde iş hayatına girdi. NASA, General Electric, Siemens, Univac, Erox gibi şirketlere programlama yapmaya başladı. Ancak dejenere hayatı peşini burada da bırakmadı. 80’li yıllara gelindiğinde uyuşturucu ve alkol problemi iyice artan McAfee önce karısı tarafından terk edildi. Ardındansa çalıştığı işlerden tek tek atıldı. 1987’de kendi siber güvenlik firmasını kurdu. Kısa sürede yüksek kârlar yapan şirketindeki hisselerini 1994’te sattı ve bu satışla birlikte dolar milyonerlerinin arasına girdi. 2008 küresel ekonomik krizinde servetinin büyük bir bölümünü kaybeden McAfee, bir Orta Amerika ülkesi olan Belize’ye yerleşti ve orada kendine bir malikane inşa etti. Belize’ye yerleşme amaçlarından en büyüğü bakteriler üzerinde araştırmalar yapmak ve yeni keşifler ortaya çıkarmaktı. Ancak dejenere hayatını burada da bırakmadı.
Çoğu insan ticareti kurbanı olan pek çok kadın McAfee’nin malikanesinde yaşamaya başladı. 2012’de Belize polisi çetelerle mücadele birimi malikaneye bir baskın düzenledi. Polisin şüphesi McAfee’nin yasa dışı uyarıcı maddi ürettiği yönündeydi. Bu baskın McAfee’nin Belize’de yaşayacağı ilk polis baskını değildi. İki hafta sonra polis aynı malikaneye yeniden baskın yaptığında McAfee 16 yaşında bir kızla birlikte yakalandı. McAfee bu suçlardan paçayı nasıl sıyırıyordu bilinmiyor olsa da kimi iddialar bu orta Amerika ülkesinde rüşvetin son derece işlevsel olduğunu söylüyor. Aslında McAfee’nin malikanesine bir kadın hapishanesi desek yeri. Böylesine dejenere bir hayatın içinde yaşayan McAfee ise kendisiyle görüşen gazetecilerin izlenimleriyle yalandı çok başarılı bir manipülasyon ustasıydı. Yani teknoloji anlamında DH denilecek düzeyde başarılı bu isim, insani ilişkilerindeyse dejenere bir sapkınlığın içindeydi. McAfee’nin Belize’deki komşusu evinde ölü bulundu. Polis şüphelerden biri olarak McAfee’nin de ifadesine başvurmak istedi. Cirayetin zanlısı olarak aranmamasına sadece ifadesinin istenmesine rağmen polise ifade vermemek için önce saklandı sonra Guatemala’ya kaçtı. Daha sonra Belizeli yetkililer McAfee’nin bu davranışını Paranoia kolmasına bağlayacaktı. McAfee kaçtığı Guatemala’da fazla saklanamadı. Polis tarafından yakalanarak sınır dışı edildi ve ülkesi Amerika’ya gönderildi.
Amerika’ya varmasıyla birlikte McAfee tekrar teknoloji işleriyle ilgilenmeye başladı ve insanları internette görünmez yapacak bir cihaz üreteceğini söyledi. McAfee’nin sözüne ettiği cihaz hiçbir zaman hayata geçmedi. Birkaç yıl içinde McAfee elde ettiği yüksek gelirlere rağmen Amerikan devletinden vergi kaçırdığı gerekçesiyle aranmaya başladı. Bir süre kendisine ait bir yadla açık denizlerde yaşayan McAfee, Ekim 2020’de İspanya’da gözaltına alındı ve tutuklandı. ABD’ye iade edilmesi halinde hayatının geri kalanını hapishanede geçirmek zorunda kalacağını dile getiren McAfee, iade edilmemek için çaba sarf etti. Ancak İspanyol mahkemeleri iade kararı aldı. McAfee’nin avukatları ise bu karardan saatler sonra zanlının kendisini hücresinde astığını belirtti. Otopsi raporu da intiharı doğruladı. McAfee’nin teknoloji konusundaki dehası ve devlet karşıtı protestiyanı onu kamuoyunun gözünde WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange benzeri bir figür haline getirdi. Bazı çevreler ölümünün arkasında bir komple olduğunu öne sürtü. Bu iddiayı dile getirenlere göre McAfee ölümünden önce bir paylaşım yaparak başına bir şey gelmesi halinde geride 31 terabaytlık bir dosya bıraktığını söyledi. Adres olarak ise geçtiğimiz günlerde Miami’de çöken 12 katlı binayı gösterdi. Yani McAfee’yi öldürenler dosyalarını tuttuğu binayı ise yıktılar. Ancak bu iddiaya konu olan paylaşım internette sadece görsel olarak mevcut. Yani McAfee’nin profil sayfasında böyle bir paylaşım bulunmuyor. McAfee üzerinden görültülen tartışma daha çok konuşulacak gibi duruyor. Biz bu ismin kim olduğunu her yönüyle aktarmaya çalıştık.
GZT Profil’in yeni bölümlerinde merak edilen ve konuşulan yeni isimlerle karşınızda olacağız.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir