"Enter"a basıp içeriğe geçin

Jeff Bezos nasıl zengin oldu?

Jeff Bezos nasıl zengin oldu?

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=wL9fR38WS8U.

Angela yieldar
Bizde Cev Bezos’un profili.
Bu videoda Cevbe’nin İlgisi ve Kararını İlgisi ve Kararını İlgisi ve Kararını İlgisi ve Kararını
ve Kar reass Bezos’un�先 Ve 1990’da show
başkan yardımcısı olarak işe başladı. Çoğu hedgefonda çalıştığı sırada şirketine Amazon projesini önerdi ama kabul edilmedi. Jeff de istifa edip projesini hayata geçirmeye karar verdi. Böylece 1995’te Amazon’u kurdu. Yıllar ilerledikçe Amazon site de kitap satışından çok daha ileri giderek ürün yel fazlasını genişletti. Bugün site günlük 100 milyon doları bulan cirosuyla e-ticare sektörünün zirvesinde.
Ancak Jeff’in devasa serveti sadece Amazon’a dayanmıyor. Hatta Amazon olmasa da Jeff yine de 1 dolar milyarderi olacaktı.
Sebebi büyük markaları henüz küçükken tespit edip yatırım yapmaktaki başarısı.
Ve bu kahvaltıda ikilinin şirketi Google’a 250 bin dolar yatırım yapmayı teklif ediyor. Aslında Google için erken fonlama süreci bitmiş olmasına rağmen Jeff ikiliden 250 bin lira karşılığında 3.3 milyon hisse alıyor. Bu yatırımın şuan ki değeri yaklaşık 5 milyar dolar. Ticari başarılarının ardından Jeff üniversite yıllarında kürsüden söylediği hayalini gerçekleştirmek için kolları sıvadı ve Blue Origin projesini 2000’de hayata geçirdi. Merkezi Washington’da bulunan şirketin amacı uzay araştırmalarını gerçekleştirmişti. Daha açık ifadeyle uzaya çıkmaktı. Bu amaç ise geçtiğimiz günlerde gerçeğe dönüştü. Jeff, Blue Origin’in New Shepard isimli uzay aracıyla 1.5 dahi kalık uzay seyahati gerçekleştirdi. Bu uzay seyahati Jeff için sadece bir merak ve çocukluk hayali değil. Uzun süredir dolar milyarderleri arasında başlayan yarışta da bir adım.
Çünkü eskiden devletler arasında soğuk savaşa dönüşmüş olan uzay yolculukları artık zenginler arasında bir güç gösterisi. Jeff daha önce uzaya seyahat yapmış Virgin grubun sahibi Richard Branson ve Tesla’nın sahibi Elon Musk’un arasına ismini yazdırarak adeta bu yarışta bende varım dedi. Ancak Jeff güç konusundaki yarışının uzayla ve teknolojiyle sınırlı olmadığını 2013’te Washington Post’u satın alarak ispatladı.
Bu hamlesi ise gazetenin özellikle düşünce bölümüne güldüren başlıklarla yansıdı. Bir düşünce yazı, milyarderlerden para çekmek için vergi kurallarını değiştirmeden önce iki kez düşünün başlığını taşıyor. Başka bir yazı, milyarderlerin uzay yarışı geri kalan hepimizin yararına başlığını taşıyor. Başka bir yazı ise, zenginlere ödeme yapmanın en akıllı yolu servet vergisi değil başlığını taşıyor.
Bunlar sadece son iki ayda Washington Post’a çıkan üç yazı. Öyle görünüyor ki ya gazetenin çalışanları patronlarının gözüne girmede büyük bir yarış içerisinde ya da Jeff koca gazeteyi kişisel bloguna çevirmiş durumda. Tüm bu güçlü pozisyonuna ve medya yatırımlarına rağmen Jeff kamuoyunda kendiyle ilgili oldukça fazla negatif yuruma sahip. Bunun sebeplerinin başında Amazon’daki çalışma koşulları geliyor.
2018’de şirketin ABD’deki merkezinde çalışanların bir bölümü, gıda yardımının da aralarında olduğu federa yardımlara başvurmak zorunda kaldı. Bunun sebebi ise şirketin çalışanlara saatlik yalnızca 11 dolar ödüyor olması. Bu paraysa ABD koşullarında yaşanabilir ücret olmanın çok altında. Senator Barney Sanders bu duruma müdahale etmek için senatoya Stop Bezos Act yani Bezos’u durdur yasası adını verdiği bir taslak sundu. Bu koşullar sadece düşük ödemelerle sınırlı değil. İngiltere’de yapılan gizli bir araştırma Amazon tarafından konulan hedeflerini tutturabilmek için çalışanların tuvalete dahi gidecek vakit bulamadığını ortaya çıkardı. Business Insider’a konuşan bir Amazon çalışanışsa elini kapıya sıkıştırması ardından kendisine tıbbi müdahaleden önce işini bitirmesinin söylendiğini aktardı. Şüphesiz ki Jeff Bezos başarılı bir girişimci ancak ortaya çıkan skandallar devasa servetinde içilere yönelik acımasız politikalarında payını gizleyemiyor. Bununla beraber değişen dünya, değişen güç yarışlarını da beraberinde getirdi.
Milyarderlerin arasında süren bu rekabet bize şaşıracağımız daha çok manzara gösterecek ancak Jeff Bezos yakın tarihte de bu manzaranın değişmeyen isimlerinden biri olmayı sürdürecek.
www.feyyaz.tv

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir