"Enter"a basıp içeriğe geçin

Angela Merkel nasıl yükseldi?

Angela Merkel nasıl yükseldi?

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=B6Iqq0fJN5o.

Sayın Merkel, Putin’le görüşmeniz haftayaydı değil mi? Haftaya. Putin’le görüşmelerinizde duygularınız çok belli ediyorsunuz. Hayır. Bakın yine yaptınız. Ne yaptım?
Sayın Merkel lütfen kendinizi bir izleyelim.
Dünya siyasetinin merkezinde bir ülkenin 16 yıldır başbakanlığını yapacak kadar da güçlü. Peki Angela Merkel kim? Ben Duzuz Gökçüksoy’dan ve karşınızda Angela Merkel’in profili. Merkel siyasetteki uzun kariyeriyle her zaman dünyanın en popüler isimlerinden olmayı başardı. Ne onu doğal karizma yapan bir vücut diline ne de kuvvetli bir hitabete sahipti.
Ancak bunların ikisinden de etkili bir özelliği vardı. Zekice planlar kurma ve sabırlı şekilde bekleme. O sadece Almanya’nın başbakanı değil aynı zamanda Avrupa Birliği’nin de fiili lideri. Aynı zamanda yine Avrupa genelinde pek çok parti ve lider içinde sıkı bir müttefik hatta rehber destek yeri. Forbes dergisi ise bu ismi on kere üst üste dünyanın en güçlü kadını olarak işaret etti. Peki bu güç nereden geliyor?
Merkel 17 Temmuz 1954’te Hamburg’da Lütharen bir papazın kızı olarak dünyaya geldi. O yıllarda henüz Berlin duvarı yıkılmamıştı. Ülke Doğu ve Batı Almanya olmak üzere ikiye ayrılmıştı. Merkel’in çocukluğu da sosyalist Doğu Almanya sınırları içinde yer alan Brandenburg’un Templin kentinde geçmiş. Başarılı bir öğrenciydi. İlk ve orta öğrenimi sürecinde matematikteki başarılarıyla ödüller aldı ve Rusça öğrendi.
Yüksek öğrenimi içinse 1973’te Leipzig Üniversitesinde fizik okumaya başladı ve 1978’de mezun oldu. Merkel 1986’da kuantum kimyası alanında doktorasına başladı. Ancak bu yılın Merkel için bir başka önemi daha vardı. İlk kez Batı Almanya’ya geçti. 80’li yılların sonuna doğruysa Merkel Doğu Almanya merkezli demokratik uyanış hareketine katıldı. 1989’da Berlin duvarı yıkıldıktan sonra bu hareket Batı Almanya merkezli Hıristiyan Demokrat Parti ile birleşti ve Merkel siyaset sahnesine ilk büyük adımını attı. Almanya’nın yaşlı siyasetçilerine göre o Doğu Almanya’dan gelmiş utangaç bir kız çocuğuydu. Ama Merkel kısa sürede öyle olmadığını kanıtladı. Siyaset sahnesinde hızla yükselen Merkel 1991-94 yılları arasında Kadın ve Gençlik Bakanı 1994-98 yılları arasındaysa Çevre Bakanlığı görevini yürüttü. 2000 yılında Hıristiyan Demokrat Birliği liderliği görevini aldı ve 2005’te Partisi seçimi kazandı.
Merkel ise Türkiye’de Başbakanlığa karşılık gelen Almanya şansölyesi oldu. O tarihten bugüne de koltuğu kimseye bırakmadı. Merkel 2018 yılında Parti liderliği görevinden ayrıldı. Aynı yıl siyaseti de bırakacağını açıkladı ancak Başbakanlık görevini 2021 yılına kadar sürdüreceğini bunun son dönemi olduğunu belirtti. Peki Merkel nasıl bir siyasetçiydi?
Neonaziler kısa ismiyle bilinen NSU yani Nasyonel Sosyalist Yeraltı Örgütlenmesi Merkel’in bizim açımızdan önemli sınavlarından biri oldu. Türk kazınlığa karşı işlenen bu cinayetleri aydınlatacağını söyleyen Merkel’in sözleri maalesef yalnızca sözde kalabildi. Merkel’in Avrupa Birliği ülkeleriyle ilişkileri de bazı kesimler tarafından emperyal olarak nitelendirildi. Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la kurduğu yakın ilişki buna bir örnek. Bu salca aday Marine Le Pen Macron’a rakip olduğu seçimlerden önce ülkeyi bir kadın yönetecek bu ya ben olacağım ya da Merkel dedi. Avrupa Birliği’nin fiili başbakanı olarak elbette Merkel’in en çok siyasi çatışma yaşadığı isimlerin başında Vladimir Putin geliyor. İkili’nin arasında gerçekleşen olaylardan en ilginci ise ünlü köpek krizi. Putin 2007 yılında Merkel’i Kremlin’de kabul ettiği sırada köpeğinin de görüşme yapılan salona girmesine izin verdi.
Köpek korkusu olan Merkel için bu son derece gergin bir 60 dakika oldu. Almanya başbakanı görüşme sonrası yaptığı açıklamada Putin’in bunu neden yaptığını anlıyorum. Bir erkek olduğunu kanıtlamak için yaptı. Başarılı hiçbir şeyleri yok sahip oldukları tek şey bu diyerek öfkesini gösterdi. Peki Merkel özel hayatında nasıl biriydi? Merkel siyasi bir figür olarak elbette basının ilgi odaydı ancak özel hayatını bu ilgiden uzak tutmayı başardı.
1981 yılında tanıştığı kuantum kimyacısı Joachim Söhrle 1998 yılında evlendi. Evlendiğinde Söhrün iki çocuğu vardı ve Merkel’in başka çocuğu olmadı. Merkel’in hafta sonunda evde yemek pişirmeyi sevdiği biliniyor. Bundt dergisine göre başbakan cuma günleri eşine alışveriş listesi hazırlıyor ve hafta sonunda eşine, iki üvey çocuğuna ve torunlarına bizzat kendisi yemek hazırlıyor. Bir kaç kez kendisine sorulmasına rağmen Merkel en sevdiği yemeğin ne olduğunu sır gibi saklıyor. Gerekçesi ise gayet haklı. Eğer sevdiğim yemeği söylersen her yerde pişirip önüme koyarlar. Döner tutkusu ve döneri Almanlar gibi soslu değil, Türkler gibi sade yemesi de Merkel’in özel hayatıyla ilgili bir başka detay. Merkel’in sağlık durumu ise çok konuşulan bir başka gündem oldu. 2017’den beri Merkel’in halka açık birkaç etkinlikte gözle görülür şekilde titrediği görüldü. Bu titremeleri suçsuzluğa bağladı ve bir bardak sudan sonra kendisini daha iyi hissettiğini söyledi. Bu gerekçe her ne kadar kamuoyunu tatmin etmese de konuyla ilgili başka bir bilgiye ulaşılamadı. Eğer kararını değiştirmezse içinde bulunduğumuz sene Merkel’in aktif siyasetteki son senesi olacak.
Ancak tarih onu ve anılarını her zaman hatırlayacak.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir