"Enter"a basıp içeriğe geçin

ABD’de Mehmet Öz kaybetti: Sonuçlar Türkiye için neden önemli?

ABD’de Mehmet Öz kaybetti: Sonuçlar Türkiye için neden önemli?

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=VJGBGAG3F74.

Bugün Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en önemli ve en gergin arı seçimlerinden birine gidiyor. Bu seçim diğerlerine pek benzemiyor. Sadece bir hafta önce Nancy Pelosi’nin evi basıldı, kocasının kafasız çekişle yarıldı. Her şey tabii bununla da sınırlı değil. Bir Türk’ün seçimin kaderini belirleyebileceğini de söyleyebiliyoruz. Trump, Biden, Kamala derken ortalık fena halde karışmış durumda.
Ben de 8 Kasım arı seçimlerinden nelerin beklendiğini GZT için değerlendiriyorum.
Ve hemen içeriye dönüyoruz. Başlayalım. Amerika Birleşik Devletleri 8 Kasım’da çok önemli bir seçim için sandık başına gidiyor. ABD’de her iki senede bir yasama meclisi olan kongre için seçim düzenleniyor. ABD kongresinin iki kanadı var. Senatör ve temsilciler meclisi. 8 Kasım’da senatörün üçte biri, temsilciler meclisinin ise tamamı yeniden seçilecek. Toplam 35 senatör ve 435 temsilciler meclisi üyesi belirlenecek.
Ayrıca 39 eyaletin valisi ve 33 eyaletin baş savcısı da yeniden seçilecek. ABD’nin 50 eyaleti, senatoda iki senatörle eşit temsil edilirken, temsilciler meclisinde nüfuslarına oranla farklı üye sayılarıyla temsil ediliyor. Senatör ve temsilciler meclisinin çok önemli yetkileri var. ABD Başkanı’nın aday gösterdiği yargıçları, bakanları, büyük elçileri olaylamak,
uluslararası anlaşmaları imzalamak, bütçeyi oluşturmak, kanunları hazırlamak ve kabul etmek, hatta Amerikan Başkanlık seçimlerinin sonuçlarını tasdik etmek. Bu nedenle bu seçimde yenilecek olan senatör ve temsilciler meclisin üye yapısı oldukça kritik. Eğer ara seçimlere cumhuriyetçiler kazanırsa, senatör ve temsilciler meclisinde çoğunluk elde edecekler. Bu durumda ABD Başkanı Joe Biden topal ördek olacak, yani varteni gerçekleştiremeyecek. Her türlü yasa önerisi kongre tarafından reddedilecek, hatta belki cumhuriyetçi kongreleri Biden’ın görevden alınması için aziz sürecini başlatacak. Biden, büyük elçiyi, bakan adayları engellenecek, bütçe öneleri reddedilecek, yürütmeyle ilgili alacağı kararları engellemek için özel netelikli yasalar yapılacak. Bu nedenle senatör ve temsilciler meclisinin hangi partinin çoğunluğunda olduğu,
ABD’nin geleceğini hatta 2024 başkanlık seçimlerinin sonuçları dahi etkileyecek. ABD Başkanı Joe Biden’ın 2024’te ikinci kez başkan adayı olup olmayacağı 8 Kasım 2022 ara seçim sonuçlarına bağlı. Biden eğer ara seçimlerde cumhuriyetçiler büyük bir zafer elde eden senatör ve temsilciler meclisinde çoğunluğu sağlarsa, bir daha başkan adayı olmayabilir. Fakat eğer demokratlar senatör ve temsilciler meclisinde şu anda sahip oldukları çoğunluğu korursa, Biden daha güçlü bir şekilde 2024 seçimleri için adaleti açıklayabilecek. Joe Biden geçen hafta 2024 adaleti için henüz karar veremediğini söylemişti. 2024’te 81 yaşında olacak Biden’ı yönelik kendi partisinden de yoğun eleştirler var. Demokratların %65’i Biden’ın bir daha aday olması istemiyor. Biden eğer 8 Kasım’da zafer elde ederse kendi seçmeni ikna edebilir. Trump 2020’de koltuğu bıraktıktan sonra sahaya indi ve eyalet eyalet dolaştı. Trumpçı cumhuriyetçileri 2022 seçimlerinde kongre yüirliği için aday olmaları konusunda cesaretlendirdi. Trump’un desteklediği adaller Arizona, Georgia, New Hampshire, Pennsylvania gibi eyaletlerde cumhuriyetçi parti ön seçimlerini kazandı.
Bu nedenle ara seçimleri cumhuriyetçiler kazanırsa kongre’de daha fazla Trump destekçisi siyasetçi olacak. Trump’a saadet cumhuriyetçiler Trump’un politikalarının yayılmasını sağlayacak ve 2024’te Trump’un başkanlık kampanyasını daha fazla destekleyecek. Bu nedenle bu ara seçimler Trump için çok önemli ve hayati.
Evet, cumhuriyetçiler ana seçimleri kazanırsa Trump büyük ihtimalle 2024 Başkan Adaylılığı’nı açıklayacak ve seçim kampanyasına hemen başlayacak. Trump’un desteklediği adallerin eyalet valisi, sekreteri, temsilciler meclisi üyesi ve senatör seçimisi ise Trump’un başlatacağı kampanyayı güçlendirecek. Cumhuriyetçiler bu ara seçimlerde daha fazla kadın, genç ve beyaz olmayan adayla yarışıyor.
Bu nedenle Trump daha önce ulaşmakla zorlandığı seçmen gruplarına bu yeni siyasetçilerle daha fazla ulaşacak. Trump’un 2004 kampanyasında daha fazla siyah, hispanik, genç ve kadın cumhuriyetçi muhafazakar göreceğiz. Federal sistem nedeniyle ABD’deki eyaletlerdeki valiler o eyaletlerin adeta devlet başkanı konumundalar. Çok önemli yetkileri sahipler.
Eyalet yasalarını onarlamak, kolluk kuvvetlerini yönlendirmek, suçları affetmek gibi. Fakat özellikle Trump ile Biden’ın bir daha karşı karşıya gelme olasılığının olduğu 2024 başkanlık seçimlere giderken bu eyalet valilerinin önemi çok yüksek. Eyalet valileri, eyaletlerdeki başkanlık seçim sonuçlarını tasdik ediyor, onarlıyor.
2020 seçimlerinde Donald Trump seçimi kaybettiği, Georgia ve Arizona eyaletlerinin valilerinden seçim sonuçlarını reddetmesini istemiş, yargı önünde ispatlanamayan hili iddialarını gerekçe göstermişti. Dönemin cumhuriyetçi valileri Trump’ı dinlememişti. Fakat 2022 Arı seçimlerinde Trump’a yakın vali adayları seçimleri kazanırsa, 2024 seçimlerinde Trump’ın talimatları doğrultusunda bazı sonuçları onarlamayı reddedebilir.
Biden’ın seçimi kazanmasını engellemeye çalışabilir. Evet, Türk asıllı Amerikadan doktor Mehmet Öztürk Cumhuriyetçi Partisi’nin Pensilvanya Senatör adayı. Trump da özü aktif bir şekilde destekliyor, ikili birlikte mitik düzenliyor. Çoğu eyalette kimin kazanacağı anketlere göre neredeyse net. Fakat Pensilvanya’da iki adayın oy oranları oldukça yakın. Şimdiden seçim sonuçlarının çok yakın çıkma olasılığına karşı avukat timleri oluşturuluyor.
Mehmet Öztürk Senatör seçilirse ABD tarihindeki ilk Türk kökenli ve ilk Müslüman Senatör olacak. Aynı zamanda Öz seçimi kazanırsa büyük ihtimalle Cumhuriyetçiler Senatör’de çoğunluk sağlayacak, Biden’ın koltuğu sarsılacak. Biden’ın kariyeri Özlük başarısına bağlı dersek abartmamış oluruz sanırım. Ki Biden’ın Cumhuriyetçi adaylardan sadece özlük kişisel olarak hedef aldığını da unutmamamız gerekiyor.
Türkiye için 2022 ara seçimleri oldukça önemli. Türkiye hakkındaki olumsuz görüşleriyle tanınan Serato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Melendez Serato’nun Cumhuriyetçi ve geçmesi durumunda görevi bırakacak. F-16 satışına karşı olanlar çoğunlukla demokrat siyasetçiler. Bu nedenle kongrenin Cumhuriyetçi ve geçmesi de bu süreci hızlandığına olasına sahip. Serato ve temsilciler meclisinin Cumhuriyetçi ve geçmesi durumunda
Türkiye’nin hem Biden üzerinden demokratlarla hem de kongre üzerinden Cumhuriyetçi ile ilişki kurulması zorunda olacak. Türk İletişim Kanalları çeşitlendirmek zorunda kalacak. Anketlere göre Cumhuriyetçiler hem temsilciler meclisi hem Serato’yu kazanıyor ve ülke çapında demokratlardan daha fazla oyalıyor gözüküyor. Biden’ın halk desteği de %30’lara düşmüş durumda.
Fakat ABD Yüksek Mahkemesinde ki muhafazakar yargıçların eyaletlerin kürtajı yasaklamasına imkan tanıyan kararı dedeyle mutluluk tersine dönebilir. Cumhuriyetçi kongre seçimlerini kazanması durumunda ülke çapında kürtajın yasaklanması bir olasılık olarak görülüyor. Bu nedenle kürtajın yasaklanmasından korkan kadınlar demokratlar lehine oy kullanmak için sandığa daha fazla gidebilir. Seçime katılım demokratlar lehine artabilir. Bu nedenle kürtaj tartışması seçimi daha da belirsiz hale getirdi.
Fakat beklentiler vanketlenen cumhuriyetçi seçim zafiri elde etmesine yönelik. Çünkü ABD’deki ara seçimlerde kongreyi genellikle beyaz saraya hakim olmayan parti kazanıyor. İçeriye geçmeden yalnızca birkaç saniyenizi alacağız. GZT olarak yaptığımız işe önemsiyoruz ve çok çalışıyoruz. Amacımız da GZT YouTube kanalına 1 milyon aboneye ulaştırmak. Bu da sadece sizin katkılarınızla mümkün. Abone ol butonuna tıklayarak 1 milyon yolculuğumuzla bize destek olabilirsiniz. Bir kişiden ne olur demeyin. Bizim için çok önemli. Şimdiden teşekkür ediyorum.
Ve hemen içeriye dönüyoruz. Başlayalım.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir