"Enter"a basıp içeriğe geçin

BİM İCRA KURULU ÜYESİ GALİP AYKAÇ ELEŞTİRİLERE SERT YANIT VERDİ!

BİM İCRA KURULU ÜYESİ GALİP AYKAÇ ELEŞTİRİLERE SERT YANIT VERDİ!

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=s9HUe2i62fs.

Ben dün akşam şimdi ona geleceğim. Galip Aykac’ın bu konuşmasını izlediğimde şaşırdım. Hem şaşırdım hem de dedim ki bizim bir sıkıntımız var. Yani benim bir sıkıntım var. Bu kanalda bizim bir sıkıntımız var genel olarak. Biz biraz önden gidiyoruz. Ve o yüzden de bütün dayağı biz yiyoruz biliyor musun? Ya 6 ayla 1 yıl arasında hatta birkaç yıl öncesinde önden gidiyoruz yani. Mesela bu altın olmasının tartışmalarında. Ben yazın çıktım dedim ki ya bence seçilecek aday seçilmeli. Dayatılacak aday olmamalı dedim. Günlerce ben trend tapikte kaldım. Eşim dostum geldi bana ya sen nasıl böyle bir şey dersin? Nasıl böyle bir şey dersin diye. Şu anda aç şey kanalları. Herkes bunu tartışıyor. O mu olsun, bu mu olsun acaba seçilecek aday mı olsun. Altınmasanın dilinde bu var. Bak. Aynen bu Bim CEO’su. Biz daha önceden Galip Aykac
Baya bana böyle aynen bu yaptığı tonda bana bir sürü mesajlar attı birkaç defa. Meyil attı. Ben dedim ki ya ben şimdi inanım iş dünyasından pek çok insanı tanıyorum. 33 yıllık gazeteciyim. Yani oturup yemekler yiyoruz, arkadaşlarım var, röportajlar yapıyoruz. Ben ilk kez Türkiye’de bu üslupta bir iş insanı gördüm. İlk kez. Farklı üslupları var. Kimisi doğaludur, kimisi batılıdır, kimisi daha Avrupa’ydı. Ama ilk kez Galip Bey gibi çok yüksek bir tondan gazetecilerle ilişki kuran hatta böyle zaman zaman tehdit’e kadar kelimelerle sarf eden ve bunu hem yazdığı e-maillerde hem kamuyu açık şeylerde yapan bir iş adamı portresi görüyorum. Çok ilginç. Bir yandan da tebrik edelim kendisini. Çünkü ne zamandır bu kadar cesur iş adamları görmüyorduk. Yani lafını sakınmayan, esirgemeyen. Değil mi? En son devlet bahçeliğiyle birebir polemeye girdiğini görüyoruz şu anda. Düne kadar bu üç harfler hep hükümet tarafından kullanıyordu. Neden? Çünkü pek çoğunun, yani %80’inin sermaye yapısı, Yeşil sermaye diyebileceğimiz ya da hükümete yakın, Erdoğan’a yakın isimlerdi. Bu yüzden de, aman abiciğim yani herhangi birisi ya kardeşim ne yapıyorsunuz dediğinde hep deniyorduk ya siz yeşil sermaye şey yapıyorsunuz, siz zaten tüsiyatçısınız, siz zaten bilmem nesiniz. Gel zaman git zaman şu anda ne oldu? Bizim dediğimize geldi AK Parti ve MHP. Ve de şu anda Bin patronuyla üç harflerle büyük kavga var. MHP Genel Başkanı geçen gün Erdoğan çıktı önce bir şey dedi. Ne dedi tam olarak? Erdoğan’ın tam açıklaması şöyle. Özellikle zincir marketlerde yapılan zamları da takip ediyoruz diye bir şey konuşmuştu. Evet. Ondan sonra şey de… Bahçeli çıktı. Bahçeli de söyledi.
Son grup toplantısında zincir marketlerde gün aşırı yapılan zamların toplumsal huzurumuza tahammülsüzlük olduğu kanaatindeyim. Zincir marketlerin FETÖ ile irtibat araştırılması gerekmektedir. Bu açgözlülerle müsamaha gösterilmemedir bu açgözlülere. Erdoğan tam söylediğini buldun mu? O daha da şey… Erdoğan da diyor ki marketlerle ilgili gerek zincir gerek diğer marketlerle alakalı fiyatlar böyle. Kabinede arkadaşlarıma söyledim.
Başta Ticaret Bakanlığımızı olmak üzere kontrolleri sıklaştıracağız. Bütün mesele bu fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını arayacağız. Birçok bilimlerde ekonomide farklılıklar var. Fiyat-istiklal komitesini kurarak takibini yapacağız. Şimdi Erdoğan da Bahçeli de bunu hedef gösteriyor. Peki dün ne dedi? Buna cevabı ne oldu? Özellikle… Tüketici Hakları Derneği Başkanı da televizyonda açıklamalar yapmıştı. Ve de dün bir toplantıda Galip Aykaç çıktı kürsüye. Evet. Ve de alayına gider yaptı yani. Hükümet medyasına, Devlet Bahçeli’ye, Erdoğan’a… Kim varsa… Yıllardır ben Tüsyad’dan böyle bir şey görmedim. Genelde Tüsyad’dan böyle. Aslında ekonomiden… Sen tam ne dediklerini çıkar şimdi onların üzerine dur. Tüsyad’dan genelde şey vardır. Böyle olmasa ekonominin şey neyse. Niye? Çünkü yıllar boyunca… Ey Tüsyad! Siz zaten şöylesiniz. Siz beyaz Türkler bilmem ne şeyini…
Baya bir dayanlı yedi Tüsyad’daki iş insanları. Fakat… BİM CEO’su Galip Aykaç gerçekten… Devlet Bahçeli’ye bile… Bak… Erdoğan’a demiyorum yani. Çünkü Devlet Bahçeli’ye… Yani bugüne kadar meydan okuyup da… Bakanından, iş insanından… İş insanından şeye kadar… Ee… Herhangi bir kimsenin şey olduğunu göremedim ben. Ama şimdi… Tebrik ediyorum yani Galip Aykaç. Gayet hiç sözünü sakınmıyor. Ne diyor? Ne diyor? Önce şeye söylemiş. Televizyonda salyalarını aktarak küfredenlere… Bilmedikleri konularda biliyormuş gibi yapanlara… Peyniri yumurtayı sadece sofrasında göre… Peyniri yumurtayla ilgili yorum yapanlara… Size burada… Ekmek yedilmeyiz diyen yerel yöneticilere… BD başkanlığını kastediyor. Ziraat’dan haberi olmayan Ziraat Odası başkanına ve… FETÖ terör örgütüyle bizi tehdit eden… Parti liderlerine söyleyeceklerimiz var diyor. Abi televizyonda salyası akarak konuşan ne demek ya? Ya bunu hani gerçekten hani…
Bu nasıl bir üslu derken hani ben böyle bir iş adamı görmedim derken… Böyle bir CEO görmedim derken… Gerçekten böyle bir CEO görmedim ben. Yani başka… Herkese yani… Tüketici Derneği başkanına, Ziraat Odası başkanına… Devlet bahçeliğe… Bir tane dikili ağaca olmayan insanlar… Sizlere ve bizlere bu yakıştırmayı yapıyorlar… Bre ahlaksızlar, bre densizler… Sizlere bundan sonra sizin tonunuzda cevap vereceğim bilesiniz.
Valla bravo ya. Gerçekten tebrik ederim. Son zamanlarda yani iş dünyasıdan hiç kimsenin bu kadar net bir şekilde… Alayına gider yaptığını görmemiştik yani değil mi? Ya Galip Bey’in… Herhalde bilmediğimiz bir gücü var. Bu kadar net ve bu kadar sert bir süre. Yok abiciğim biz belki de alıştık yani. Bütün böyle insanları alttan alıyor. Ya aman efendim şey diyor. Belki de olması gerekiyor. Galip Bey’in şeyi öyle mi? Siz bana böyle mi diyorsunuz? O da zaten diyor… Bundan sonra diyor sizin tonunuzda cevap vereceğim diyor.
Gerçi kimse şey demedi salya akatarak mal satıyorlar demedi ama… Orada gördüğümüz kadarıyla gayet şey. Başka ne demiş? Devam edelim abi. O kadar şey gibi. Ben dün az alıntılamışlar yani… Şey demiş mesela Bahçeliye diyor ki… İnsanlar sizlerin yalanlarına hiçbir şekilde itibar etmediler diyor. Bahçeliye yönetildik direkt. Şimdi tabii bilim çok büyük bir reklam veren. O yüzden şu anda mesela bakıyorum bazı siteler çok böyle bunu görmezden geliyorlar. Arkaya atıyorlar. Niye? Çünkü hala en muhalef sitelere bile ilan veriyor. Yani bim. Çünkü büyük reklam verene dönüştüler bu. 5 tane şirket 3 harfler. Piyasanın en büyük reklam vereni aslında. Biraz da onun gücüyle konuşuyor galip aykaç. Yani sadece şeyle konuşmuyor. Bir yandan da Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı. Yani bütün o hepsi adına konuşuyor. Tüm zincir marketleri. Diğerlerinde haberi vardır yani. Türkçe’ye çıkıp böyle bir şey söyleyeceğinden. Bence vardır mümkün. Çünkü bu hepsini bağlayan bir şey. Bakıyorum başka ne demiş diye. Tabii şu anda bütün ekonomik krizin faturası 3 harfli marketlere çıkartılmış durumda. Biraz da onun siniriyle konuşuyor anladığım kadarıyla. Yani kardeşim bu böyle olur mu bilmem ne olur mu falan diye. Hani o tondan ben okuyorum gördüğüm kadarıyla. Bir de şey meselesi var. Tane tane anlatmış. Diyor ki bu yıl 10. ayda TÜFE 85 diyor. ÜFE %57 olmuş diyor. Biz mi yanlış okuyorduk diyor. Doğrusunu söyleyecek olan var mı diyor. Türkiye’de şey yapıyor yani. Türkiye yalan söylüyor yani şeyde. Siz hesap kitap mı bilmiyorsunuz diye gider yapıyor yine. Organizde Perekendi de diyor. Kerhedenin en yükseğine ettiği kerh %4’dür diyor.
Evet diyor ki para kendine işletmelerinin enflasyonundan arındırılmış ve sadece nominal kar rakamlarına bakarak olumsuz yorum yapan maaşlı televizyon yorumcularına. Bizleri terörist ilan edenlere bizlere vicdan satmak kansız diyenlere ve bunları gazetede yayınlayarak ahlaksızca bizi çete ilan edenlere ve tabirimi maruz görün ama müsaadenizle gazeteci müsvetleri ne söyleyeceklerimiz var. Bayağı savaş açmış durumda. Bütün medyaya savaş açmış durumda.
Ayrıca hani bahçeli Erdoğan değil yani. Ziraat Odası başkanı tüketiciler derneği başkanı değil. Şu anda dünyada ben böylesini görmedim. 5 tane market kardeşim diyor ki herkes hat dinleyecek. Benim anladım o yani bu üstlükle bu tonda yani ya konuşalım bu dediğiniz yanlış bilmem ne bir üstlük değil. Bu bayağı meydan okuyan kılıçları çekmiş. Haydi arkadaşlar gidiyoruz. Şu an kimse destek vermedi henüz ona. Bu siyasi partiden de bir destek aldığını görmedik ya da birisi Bimsiyosu haklı diyeni görmedik. Ama şu anda ankete bak bizim ankette bakıyorum. 3 harfli marketler konusunda kim haklı? Çok pahalı. Kazıklıyorlar diyenler. Yüzde 21. Ekonomik kötü. Marketler ne yapsın diyenler? Yüzde 50. Hükümet yakınıyor ama seyrediyor diyenler 16. CEO cesur en doğrusunu yapıyor diyenler yüzde 14.
Yani arkadaşlar son yıllarda görmediğimiz bir CEO portresiyle karşı karşıyayız. Yani hani bugüne kadar tüs yadın hani ilk böyle 2007’de falan böyle bir çıkışları olurdu. Ya işte ekonomiyi düzeltin bilmem ne yapın diye. Artık herhalde bunu gördükten sonra bu biraz şeye benzedi. Hani iyi partiye hep çakıyordu ya iktidar. Ya kardeşim işte siz PKK ile görüşüyorsunuz.
HDP’ye yanıyorsunuz sen ne zaman ki HDP ile AK Parti görüştü bütün şeyler bitti. Bu da bundan sonra herhalde birisi tüs yada laf etmeye kalktığında AK Parti’den ya da MHP’den devlet bey falan derler ki devlet bey bırakın tüs yada bak burada 3 harfliler var ya 3 harfliler size demediğini bırak. Sen niye tüs yada dövüyorsun hala orada derler mi derler yani. Çünkü burada aslında bence mesela Müslüman olduğunu iddia eden bu insanlara söyleyeceklerimiz var. Bu kime AK Parti şeyini ütep ediyor ya AK Parti medyasına çakıyor aslında burada daha çok. Ben de aynı fikirdeyim. Bunlar mesela şey şöyle bir cümlesi var. Bizi terörist ilan edenlere bizlere vicdansız hatta kansız diyenlere bunları gazetede yayınlayarak ahlaksızca bir çete ilan edenlere söyleyeceklerimiz var diyor. Çete ilan edenlere. Diyor ki bunları tüketicimiz hiçbir zaman karşılık vermemiştir.
Ya anladığım kadarıyla diyor ki kardeşim biz bütün Türkiye’de bu 3 harfli marketler yayılmış durumdayız. Millet de bize gelip alacak bunu. İster ceza kes ister şey yap. Bence bir yerden gücünü alıyor yani. Şimdi sen MHP liderine şey yapıyorsun. AK Parti’nin medyasına çakıyorsun. Bütün gazetecileri karşına alıyorsun. Neye güveniyorsun? Anladığım kadarıyla diyor ki bu hak bizden vazgeçemez. Kimse de bize dokunamaz.
Ceza kesse de bir şey olmaz. Bilmem nerede de olmaz. Hiç bakalım devlet bahçeli ne diyecek yani bu şeyi. Ben de meraklı bekliyorum. Bu mesela daha önceden de cezalar kesildi. İşte o cezaları da ödediler galiba. Biliyorsunuz rekabet kurdu bu 3 harflilere 29 tane farklı markete hem ceza. Bizim bilmediğimiz başka bir gerçeklik var. Bak Hasanova diye bir izleyicimiz diyor ki o marketler olmasa iş bulamaz orada çalışanlar, öğretmenler, mühendisler, öğrenciler. Başka bir şey yok. Bu da bir şey yok. Bu da bir şey yok. Bu da bir şey yok. Bu da bir şey yok. Bu da bir şey yok. Bu da bir şey yok. Bu da bir şey yok.
Bu da bir şey yok. Bu da bir şey yok.
Bu da bir şey yok. Bu da bir şey yok.
Bu da bir şey yok. Bu da bir şey yok. Bu da bir şey yok.
10’da birini diyen insanların başına ne geldiğini gördük yani. Şimdi böylesinde bir dönemde Bimisiyos, Galip Aykut çıkıp bunu böyle bir şekilde net bir şekilde yani alayına gider yani sana da, sana da, sana da, ulan hepiniz diyorsa demek ki Erliğin dediği gibi bir şeye güveniyor yani. Ya da ne bileyim ya bu sosyolojiye güveniyor, ya şeye güveniyor. Bir güvendiği var. Ben son yılların
en ilginç çıkışıyla karşı karşı olduğumuzu düşünüyorum. Mesela 2020’de 2.7 milyar bu 29 tane zincir makineyi ceza kesmişlerdi. O zaman da bayağı sesi çıkıyordu Galip Bey’in. Sonra bir duruldu. Evet. Bakalım bu kavgada ne olacak? Ben de bir gazeteci olarak
meraklı izliyorum. Biz zamandır böyle bir çıkış görmemiştim.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir