"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bir liderin hikayesi (2.Kısım)

Bir liderin hikayesi (2.Kısım)
videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=PXSNPdlkrCU.

Suriye Hava Kuvvetleri Avveya Riyad Esed, 2011’de ordudan ayrılarak yanında bir grup subayla Özgür Suriye ordusunu kurmuştur. Amaçları beşerese de indirip kendi ifadeleriyle Özgür Suriye devletini kurmaktır. Suriye hükümetinin resmi bayrağı iki yıldızlıdır. Özgür Suriye ordusuysa Suriye bayrağına bir yıldız daha ekleyerek Esed’in karşısında yer alır. Özgür Suriye ordusu resmi sitesinde komuta merkezini Türkiye’nin Hata haliyle olarak ilan eder.
Hatta Türkiye kodlu bir telefon numarası da eklenir. Kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine Eylül 2012’de komuta merkezinin şama taşıdığını açıklar. Özgür Suriye ordusu başta Amerika ve Türkiye’den olmak üzere dış ülkelerden destek alır. Suriye’de kargaşa her geçen gün artar. Ufak şaplı çatışmalar yerini iç savaşa bırakır ve sahneye bir sürü ülkeye bir sürü grup çıkar. Amerika’nın Dışişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan bilgiye göre ülkeye tam 100 farklı ülkeden 40 bin civarında cihatçı gelir.
Beşer Esed’in karşısında artık ÖSO, YPG ve IŞİD gibi gruplar vardır. Ama bu silahlı gruplar kendi aralarında da çatışmaktadır. Özgür Suriye ordusu bu örgütlerin karşısında savaşır. 2012-2013 döneminde Suriye topraklarının %50’sinden fazlası Özgür Suriye ordusunun kontrol altındadır. Ama başta IŞİD olmak üzere cihatçı örgütlerin ilerlemesi ve Amerika’nın PYD, YPG gibi örgütlere destek vermesiyle Özgür Suriye ordusu giderek güç kaybeder.
2016’ya gelindiğinde ise Türkiye’nin desteğiyle yeniden güçlenir. Türk Silahlı Kuvvetleri’yle Özgür Suriye ordusu Fırat Kalkanı harekatında 2000 kilometrelik bir alanı IŞİD’den alır. Amerika’nın Türkiye’ye ikili oynayarak YPG terör örgütüne destek vermesiyle olanlar olur. Biz milli bekamızı tehdit edecek bir oluşuma asla müsaade etmeyeceğiz.
Şimdi artık Amerika ülkemiz sınırları boyunca bir terör ordusunun kurduğunu ikrar etmiştir. Onlara şu an itibariyle 4800 tır dolusu silah gönderir. Ne gönderirsen gönder.
O 30.000 kişilik kurduğun ordu orada seni tam anlamıyla temsil edemeyecek ve stratejik ortağının karşısında da kusura bakma rezil rüsva olacaksın. 20 Ocak 2018’de ise TSK ve ÖSO Afrin’e yönelik askeri hareket başlatır. Bu harekatın adı Zeytin Dalı operasyondur.
Operasyonun hedefinde Suriye’nin kuzeyindeki PKK’nın kolu olan PYD ve YPG terör örgütü vardır. Kürtlerle savaşmak için bu ofensifle takımlıyım ama YPG’nin terörüyle onları kurtarmak için. YPG’nin gençlerimizin başına terörü yıkılmışlar. Kürt halkı bizim köylülerimizi korumak için, gençlerimizi öldürür ve bizleri Arap’a köylülerimizin başına terörü yıkılmak için, gençlerimizin başına terörü yıkılmak için, gençlerimizin başına terörü yıkılmak için,
lock drankçenin
4608 PKK, YPG, PYD ve IŞİD mensubu eskisiz hale getirilerek Afrin teröristlerden temizlenir. Muhaliflerin aralarında çarpışmasıyla Esed rejimi ilerlemiş ve ülkede tekrar hakimiyet sağlamıştır. Birleşmiş Milletler Esed’in kimyasal silah kullandığına dair iddialar ortaya atar. Suriye ordusu bu suçlamaları reddeder.
Suriye Dışişleri Bakanı Suriye ordusu kendi halkına ya da teröristlere karşı kimyasal silah kullanmadı ve kullanmayacak der.
Bu aids Hikaye Pocket Un 1900 memleket
Şu anda rejimin kontrolünde. Ama çatışmalar yüzünden milyonlarca Suriyeli başka ülkelere kaçtı.
Can güvenlikleri olmadığı için hala daha geri dönemiyorlar.
Suriye’de iç savaşı başlaması üzerinden 8 yıl geçti. Olan yine halkı oldu. Ülkesinden kaçan 5 milyondan fazla Suriyeli Türkiye’ye geldi. E tabii olan bir de bize oldu. Türkiye ile PKK, YPG arasında bir tercih yapmak zorunda kalan Amerika sahadan çekilme kararı alır.
ÖSO’ya bağlı gruplar Suriye Milli Ordu’su adı altında birleştirilerek TSK ile beraber barış pınarı harekatını başlatır. Amerika ile Türkiye’nin görüşmesi ardından YPG’nin güvenli bölgeden çekilmesi ile Türkiye harekata ara verdiğini açıklar.
Bu şartlar altında. Hele ki Rusya’nın desteği varken Beşerre Sedin rejiminin yıkılması pek mümkün gözükmüyor.
Bakalım Doğu Akdeniz’in anahtarlarından biri olan Suriye’yi gelecekte ne oyunlar bekliyor?

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir