"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çağımızın Yeni Escobarı ‘EL CHAPO’ ile Tanışın! (Daha Acımasız, Daha Akıllı)

Çağımızın Yeni Escobarı ‘EL CHAPO’ ile Tanışın! (Daha Acımasız, Daha Akıllı)

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=65kKf_MWWBM.

Herkese merhaba ben Ruhi Cennet. 164 santimetrelik boyuyla, bücür anlamına gelen elçop alakabına sahip Hâkim Kuzman, dünyanın en büyük kartellerinden birinin lideri. Forbes sergesinin hazırladığı, dünyanın en zengin insanların listesine adını yazdırmış, yaşadığı ülkeyi ele geçirmiş, günümüzün yaşayan Pablo Escobar’ı. İnanılmaz sıkı bir şekilde izlenmesine rağmen yakın bir tarihte hapishaneden kaçmayı başarabilen en büyük suçlu.
Escobar’dan farkıysa hâlâ hayatta olması. Ama her şeyden önce bu videonun sponsoru Raid Shadow Legends’a teşekkür ederim. Daha önce oynadığınız mobil oyunlar bir kenara, Raid Shadow Legends 2019 yılının RPG dünyasının en iddialı projesi olarak yeni çıktı ve iOS ve Android cihazlarda ücretsiz. Hareketli sinematik kamera açılarıyla, yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu grafikleriyle, ki her karakterin detaylarını incelikle tasarlamışlar
ve insan yiyen canavarlarıyla yeni bir senaryoya ve güzel bir hikayeye sahip olan bu RPG oyun özel turnuvalarda düzenliyor. Kısa sürede inanılmaz bir oyuncu sayısına ulaştı. Seçeceğiniz karakteri geliştirebileceğiniz bu sanal dünyada bir adım önde başlamak isterseniz, açıklama kısmında verdiğim bağlantıya tıklayıp oyunu indirdiğinizde, 50.000 gümüşünüz ve Free Epic şampiyon özelliğiniz hazır bir şekilde sizi bekliyor olacak. İmparatorluğunu özellikle yasaklı madde ticareti üzerine kuran El Chapo’nun ilk yakalanması 1993 senesinde oldu. Tutuklandığı zaman yetkililere sadece bir çiftçi olduğunu söylemiş, hemen ardından Meksikalı bir gazeteciye ise 2-3 bin kişinin canını almışımdır demişti. Yasaklı madde satışı, para aklama ve son zamanlarda giriştiği met üretimi suçlarından yargılanan El Chapo, görünüşe göre hayatının sonuna kadar hapishanede yaşayacaktı.
Ancak dikkatlice attığı adımlar ve satın aldığı adamlar bu süreyi çok daha kısa tutmasını sağladı. Sadece gardiyanları değil, hapishane müdürünü de satın alarak istediği her şeyi yaptırıyordu. Yaşanan bu rüşvetçiliği, daha üst mercilere şikayet etmek isteyen bir gardiyanın buharlaşmasıyla, satın alınmış hapishane yetkililerinin tamamı El Chapo’yu karşılarına almanın bedelini öğrenecekti. 8 sene kadar hapishanenin kralı olarak yaşadıktan sonra artık çıkması gerektiğini düşündü
ve kaçışını dahice planlayarak gece hücrezinin kapısının açılmasını sağlayarak kirli elbise arabasının içine saklanıp hapishaneden kaçtı, özgürlüğüne kavuştu. Bu kaçış planına yetkililer dahil 78 kişinin yardımcı olarak dahil olması, El Chapo’nun hapishanedeki nüfuzunun bir kanatıydı. Tüm bunların yanı sıra bölge polisine de rüşvet vererek aranmasının 24 saat sonra başlamasını sağlayarak, ortadan iyice kaybolmak için kendisine büyük bir zaman aralığı sağladı. 2014 senesine kadar özgür bir adam olarak 3 yıl boyunca Meksika-ABD sınırının altına inşa ettiği tünellerle yasaklı madde kaçakçılığına devam etti. Chicago’daki maddelerin %80’ini El Chapo üretip gönderiyordu. Dünyadaki tedariğin ise %40’ını sağladığı söyleniyor. Öyle ki ithal edilen muzların içine bile yasaklı madde koyduruyordu. Elini kolunu sallayarak dolaylı olarak 34 bin insanın hayatını yitirmesine sebep oldu.
Ülkesindeki çoğu polis teşkilatını satın almıştı. 2014’te tekrar yakalanması Meksika için büyük bir rahatlama sağladı. Ama sadece 1,5 sene sürecek bir rahatlama.
Bu sefer Meksika’nın en yüksek güvenlikli hapishanesinde tutulan El Chapo’nun her adımı takip ediliyor, her gelen mektupu okunuyor ve kaçabilmesi için hiçbir açıklık verilmiyordu. Hapishanenin maksimum güvenlikli bu bölümünde hücrelerdeki kameralar 724 mahkumları izliyor, telefon görüşmelerindeki konuşmaları dikkatlice dinleniyor ve müfettişler her hafta belirsiz günlerde mahkumları sorguya çekiyor ve köpeklerle hücrelerini arıyor. Öyle ki sizi çıplak bir şekilde duvara karşı dayadıklarını ve 3 kez sukaat yaptırdıklarını, mahrem yerleriniz dahil her yerinizi aradıklarını, hatta ağzınızın içine dilinizin altına dahil bir şeyler saklamış olma ihtimalinizden dolayı baktıklarını düşünün. Bununla birlikte Meksika ordusunun üstü de hapishanenin yanında bulunuyordu. Ama tüm dünyanın El Chapo’yu tanımasını sağlayan kaçış bu sefer tıpkı bir çizgi film gibi tünel kazarak oldu. Ancak tünel beklenilenin aksine ters tarafından kazıldı. Kazı çalışmaları hapishanenin 1,5 km uzağında boş bir arazide başladı. Adamları bu araziye dikkat çekmemek için önce iki küçük tuğla ev inşa ettiler. Bu evlerin altından hapishaneye doğru 16 ay sürecek zorlu bir süreçte 1,5 km’lik bir tünel kazdılar. Kazma ve kürekle çalışan işçiler, kaya matkabı gibi modern aletler kullansalar, tüneli daha kısa sürede bitirebilecekken bu aletlerin çıkaracağı ses ve oluşturacağı titrişimden korktular
ve daha yavaş ancak fark edilmesi daha zor olan ilkel yöntemleri tercih ettiler. Bununla birlikte hızlı olmaları için de sebepler vardı. El Chapo’nun her an başka bir hapishaneye transfer edilebileceği gerçeği gibi. Bunun farkında olan El Chapo, hapishane içinde örnek bir mahkum gibi davranıp dikkatleri olabildiğince üzerinden atmaya çalıştı. Gardiyanlara ve diğer mahkumlara kötü davranmıyor, hatta yaptıklarından pişman olmuş gibi hatalarını telafi etmeye çalışıyordu.
Adamları yine de ellerinden gelenleri artlarına koymadılar. Tünelin içine raylar döşeyerek bu raylara bir motor yerleştirip, tünelden çıkacak toprağı da bu şekilde taşıdılar. Aynı motor, El Chapo tüneldeyken binip çıkışa hızlı bir şekilde ulaşmasını da sağladı. Tünelin genişliği 75 cm, yüksekliği ise 170 cm olarak inşa edildi. İşçiler tünelin yüksekliğini kısa tutarak daha kısa sürede bitirebilecekken,
patronları tüneldeyken başını eğmek zorunda kalmasın diye 174 cm’den biraz yüksek yapmayı tercih ettiler. Modern havalandırma sistemleriyle de donatılan tünel, oksijen sirkülasyonu açısından zenginleştirildi. Kaliteli ışıklar ile aydınlatıldı ve bir jenerator ile destek sağlandı. El Chapo tüneli kullanırken, sanki Lüne Park’taki oyuncaklardan birine binmiş gibi hızlı ve rahatça tüneli geçti.
2015 yılının başında El Chapo, hücresindeki banyonun yer mermerlerinde bir ses duydu, daha sonra mermer yukarı doğru açıldı ve El Chapo zamanın geldiğini anladı. Kameranın kör noktasına gelen banyonun bu kısmı, El Chapo’nun uzun süre banyoda kalmasıyla dikkat çekti. Yetkililer hücresine hızla girdiler, bulmayı umdukları kişiyi bulamadılar. Banyodaki delik 10 metre aşağı iniyordu ve anlaşılan El Chapo yine kaçmayı başarmıştı.
Firaar tam da Meksika Devlet Başkanı 400’en fazla misafiri ile Paris’te yabancı yatırımcılarla Meksika için görüşme yaparken gerçekleşti.
Baskı altında kalan başkan sağ kolu olan İçişleri Sekreterini Firaar’la bizzat ilgilenmesi için ülkesine geri gönderdi.
El Chapo’yu bir araç ve sivil elbiseler hemen indiği yerde bekliyordu. Arkasında kızgın yetkilileri ve 1,5 kilometrelik bir tüneli bırakarak gecenin karanlığına karıştı. Hapisten kaçmasının peşi sıra Twitter’daki kendi hesabından Meksika Devlet Başkanını canını almakla tehdit dahi etmişti El Chapo. Fakat sadece aylar sonra güvenli evinde tekrardan yakalandı ve kaçışı ilki kadar uzun sürmedi ama yakalanışı biraz daha çetrefilli gerçekleşti.
Güvenli evinin açığa çıkmasının ardından Meksikalı özel askeri birlikler evi basıp El Chapo’yu yakalamaya çalıştılar. Ancak El Chapo yine tıpkı bir fare gibi evin banyosundaki bir küvetin altından ulaşılan bir tüneli kullanarak sevgilisiyle kaçtı. Silah zoruyla bir araba çalsalar da araba sahibinin ihbarı üzerine yerel polisler tarafından yakalandılar. Çaresizleşen El Chapo polisleri satın almayı dairemek dışında bir şey yapamadı.
Bunlara en büyük hayallerini ve tüm aileleri için sınırsız zenginlik önermesine rağmen teklifi yanıtsız kaldı. Bunun üzerine El Chapo rüşvet tekliflerini tehditlere çevirdi ve biraz sonra 40 adamının burada olacağını kendisini yakalayan tüm polislerin canını alacaklarını iddia etti. Önce sizler sonra ailelerinizi kendi ellerinle katledeceğim. Canınızı almam için bana yalvaracaksınız.
Gibi tehditlerde bulunsa da El Chapo’yu ele geçirdiğini üstlerine bildiren polis memurları yakınlardaki bir otelde olası bir çatışma için konuşlandılar ve kısa süre içinde destek için gelen askeri kuvvetler El Chapo’yu ele geçirdi. Meksika’daki nüfuzu ve yaptığı hapishane firarlarının geçmişi üzerine ABD’deki bir hapishaneye aktarılan El Chapo’nun bir daha firar etmesi olası gözükmüyor.
Üstünü açtığında uçakla New York’a getirildiğini görünce büyük bir şaşkınlık geçirdi ve korktu.
Öyle ki gözlerinden yaş bile geliyordu çünkü burada rüşvet verebileceği bir Meksikalı devlet görevlisi bulamayacaktı.
Son olarak burası dışarıdan bir normal bir ev gibi gözüküyor ama resmi görevler Meksika’dan ABD’ye 200 civarında fonksiyonal tünel inşa edildiğini düşünüyor. Tıpkı bu evin altına inşa edilmiş tünel gibi. Donald Trump’ın Meksika sınırına örmeye çalıştığı duvarlar kaçakçıları gelecekte de durduramayacak gibi.
Her türlü problem için sinsi planlara sahip olan bu adam mahkemede kararı verildiğinde götürülürken bile karısına baş parmayla her şeyi yolunda mesaj vermeyi dahi ihmal etmedi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir