"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dünyanın En Dindar Topluluğu ‘HAREDİLER’ Hakkında Bilmediğiniz 27 İNANILMAZ GERÇEK

Dünyanın En Dindar Topluluğu ‘HAREDİLER’ Hakkında Bilmediğiniz 27 İNANILMAZ GERÇEK

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=KxQLZgkZao0.

Herkese merhaba ben Ruhi Çenet. 2017’de yapılmış bir araştırmaya göre Türkiye’deki toplam Yahudi nüfusu 15.300 civarındayken, dünyadaki sayılarının ise yaklaşık 15 milyon olduğu tahmin ediliyor. İsrail’in nüfusu ise 8.7 milyon. Gelin bu videoda bu topraklardaki ücra ve dindar bir mahalleye hayali bir yolculuk yapalım, İsrail’i dindar bir ailenin evinde hayali bir şekilde konaklayalım. Kendi içinde birçok kapalı noktayı bulunduran gizemli haradi tarikatının esrarengiz dünyasına adım atalım. Yahudinin evine daha girmeden giriş kapısının sağ pervasında mezuza adını verdikleri ve üzerinde Tevrat’tan metinler bulunan kutucuk şeklindeki levhayı göreceksiniz. Her dindar musibi evinden çıkarken ve evine girerken parmaklarıyla bu mezuza’ya dokunur ve öper. Eğer ev sahibine bu eve nasıl taşındığını soracak olursanız taşınmadan önce bu evi musibilik inancına göre okunmuş bir suyla yıkadığını anlatması muhtemel. Bu işlem evin daha önceki sahiplerinin işlediği günahlardan arındırılması için yapılır. Ev sahibinin size yemek ikram ettiği an geldiğinde, İslam’da olduğu gibi musibilik inancında da yasaklı bazı yiyecekler olduğu için
çift tırnaklı olmayan veya geviş getirmeyen domuz gibi hayvanları sofrada göremeyeceksiniz. Istakoz, istiridye, karides ve mide gibi kabuklu hayvanların yenilmesi de kesinlikle yasaktır. Helal olanlara koşer gıda denilir. Tıpkı İslam ülkelerindeki helal belgesi gibi koşer belgesi diye de bir belge vardır. Ama daha da ilginci, kahvaltınızda sül içerken veya peynir yerken bu gıdaların yanında salam sucuk gibi et ürünlerini yiyemezsiniz.
Çünkü sütlü ve etli yiyeceklerin bir arada yenilmesi de yasaktır. Peki, bu duyduğumuz ses tam olarak ne? Adım attığımız esrarengiz musibî dünyasında, İslam dünyasındakine benzer bir ezan vardır. Ve her gün yüksek bir yere çıkılıp okunan bu ibadete çağırma eylemine barecu denilir. Ve eğer ibadetine başlayan Yahudilere dikkat ederseniz, hareketlerinin İslam’daki namazın hareketleriyle benzerlik taşıdığını görebilirsiniz. Bu arada, kutsal toprak olarak kabul edilen Kudüs ve çevresine kesinlikle ve kesinlikle domuz ayağının dağın altında bir şey var.
Ayrıca, domuz ayağının değmesi yasaktır. Ama buna rağmen Kudüs’te domuz çiftlikleri bulunuyor. İlginç olan noktaysa bu domuzların ayakları asla toprağa değdirilmez. Bu şekilde yetiştirilip Avrupa’ya ihraç edilirler. Yahudilere göre, aile içi sevgi ve bağlılığın güçlendirilmesi adına yapılan cinsel münasebet için en ideal gün, haftanın en mukaddes günü kabul edilen Şabat gününün gecesidir. Yani Cumartesi gecesi. Bu yüzden ev sahibi sizden Cumartesi günü geldiğinde dışarı çıkmanızı isteyebilir. Dini bütün olan bekar Yahudilerse resmi tatil günü olan bu günde her türlü mesleki işe ara verip kendilerini tamamen ibadete atarlar. Arabaya binmezler, paraya asla dokunmazlar ve bütün gün ibadet ederler. Sokaklarda dolaştıkça kamuflaj veya askeri üniforma giymiş gençleri çokça göreceksiniz. İsrail’de 18 yaşına dolduran kadın erkek her birey
üniversiteye başlamadan önce zorunlu askerlik eğitimi alır. Kadınlar 2 yıl, erkekler 3 yıl askerlik yaptıktan sonra üniversite okumaya hak kazanırlar. Sonrasında devlet yine üniversiteye başlamadan önce askerliğini bitirmiş ve gerekli milli ideolojilere sahip olmuş olan gençlerin ceplerine para koyarak onları Güney Amerika, Afrika veya Kuzey Avrupa’daki ülkelere gezmeleri için gönderir ve onlara gittikleri yerde rehberlik eder.
Böylelikle askerlikte ve yurtdışı gezilerinde ufku genişlemiş olan 22-23 yaşındaki gençler üniversiteye başlamadan önce artık bu hayattan ne istediklerini bilir hale geldikleri için yeteneklerinin olduğunu düşündükleri bölümü çok daha rahat seçerler, üniversiteyi bilinçli okurlar ve mezun oldukları zaman toplumlarına yararlı bir hale gelirler. Öyle ki dünyadaki tüm startup şirketlerinin yarısına yakını İsrail’den çıkmakta.
Haredi terikati ise Museviliğin en uç noktasıdır. İsrail’de kadınlar bile askere alınırken, Harediler hayatlarını Tevrat’a adamak adı altında askere gitmezler. Askere gitmeleri, ibadetlerini aksattığı için devlet tarafından muaf tutulurlar ve herhangi bir işte çalışmayıp hayatlarının her anında dua edip bütün gün Tevrat okurlar. İşleri güçleri dua etmek olduğu için devlet onlara bunun karşılığında para verir.
Hayallerin, aklın ve özgürlüğün kısıtlandığı, sabahtan akşama kadar hatta doğdukları andan öldükleri güne kadar sadece Tevrat okuyarak sonlandırılan bir yaşam. Bilim ve teknoloji ile ilgili hemen hemen hiç eğitimleri yoktur. Günümüz iş dünyasında geçerli sayılabilecek tüm bilgi ve becerilerden tamamıyla yoksundurlar. Erkekler siyah elbise, fötür şapka ve kalpak giyerler.
Erkeklerin başları açık dua etmeleri uygun görülmediği için dua ederken de Kipa adı verilen İslam’daki Takke’ye benzer bir başlık kullanırlar. Tevrat’ta başınızın yan tarafındaki saçları kesmeyecek. Sakalınızın kenarına dokunmayacaksınız dendiği için Peyot adı verilen bir saç bırakırlar. Kadınlarsa siyah ve uzun çarşaflar giyinip örtünürler ve neredeyse doğurganlıkları sona erene kadar çocuk yapmakla yükümlülerdir.
Erkek çocuklarına saçlarının üst kısımları daha küçük yaştan kazıtılıp Peyot bıraktırılır ve siyah elbiseler giydirilip din okullarına yazdırılır. Çoğu İsrailli çocuk resmi müfredat gereği okullarda çok radikal bir ideoloji ve sağlıksız bir psikoloji ile yetiştirilirler. Üst kısımları birkaç yıl daha bir yıldır yürütülür.
Ultra-Orthodox Yahudiler Müslüman düşmanı olarak bilinseler de aslında kendi dinlerinden olmayan herkesin yaşamaya hakkının olmadığını düşünmektedirler. Tevrat şöyle buyurur. O gün Tanrı Avram ile anlaşma yaparak ona şöyle dedi. Mısır Irmağından büyük Fırat Irmağı’na kadar uzanan bu toprakları senin soyuna vereceğim.
Siz Tanrı’nın oğullarısınız. Sen mukaddes bir kavimsin ve Tanrı bütün kavimlerden üstün olarak kendine has bir kavim olmak üzere seni seçti. Ve Tanrı’nın sana teslim edeceği bütün kavimleri bitireceksin. Gözün onlara acımayacak.
Harediler İsrail’in bile politikalarını sürekli eleştirirler ve devlet yetkililerini dinsizlikle suçlarlar.
Onlarda erkek ve kadınlar el sıkışmazlar. Otobüste bile ayrı ayrı otururlar. Televizyon ve internet onların yaşantılarında yoktur. Bir zamanlar bir çocuk vardı artık şeytana dönüştü. Bazı şirketler cep telefonlarını sırf Harediler de kullanabilsinler diye özel olarak kısıtlı teknoloji ile üretip piyasaya sürmektedirler.
Bilgisayarlar tehlikelidir.
Ailelerde ise kadınlar evlerinin içinde hatta duş alırken dahi çarşaf giymek zorundadırlar.
Uygunsuz giyindikleri durumda 10 yaşın altındaki kızlara dahi sözlü taciz edilebilir.
Yahudilerin en önemli günlerinden biri olan Yom Kippur günah çıkarma günü olarak bilinir. Sadece tanrıya karşı işlenen günahların affolduğu Yom Kippur’da Yahudiler 25 saatlik oruç tutarlar, çalışmazlar. Yom Kippur bayramında günahları tavuklara yükleyip bu tavukların canını alıp günahlarının silindiğini zannetmek yaygın bir inanıştır. Doğum yapıldığında odanın zeminine kömürle daire çizilmesinin, tılsımlı taşlardan yapılmış takıların ve dualı muskaların kadının boynuna ve odanın çeşitli yerlerine asılmasının kötü ruhlardan korunmada etkili olacağına inanılır. Aynı zamanda Musevilik’te erkek bebeklerin 8 günlük olduklarında ilk geleneksel törenleri sünnet olmaktır ve törende çocuğun ağzına bir damla şarap da damlatılır. Bununla beraber bir Yahudi vefat haberi almışsa giysisinin bir parçasını o anda yırtar ve matem tutanlar cenazeden evlerine döndüklerinde bir hafta boyunca yıkanmazlar, erkekler tıraş olmazlar. Ayrıca Yahudiler kendilerinin Yakup peygamberin 12 oğlunun soyundan geldiklerine inanırlar. Aynı bilgi Ali İmran suresinde Kur’an’da da verilmiştir. Bu soyun kadınlarla taşındığına inanıldığı için erkeklerin Yahudi olmayan bir kadınla evlenmesi yasaktır. Bu yasağa uymayan Yahudiler toplumdan dışlanırlar. Evlenecek gelinle damat ise düğünden önce bir hafta boyunca görüşemez. Evlilikten bir gün önce oruç tutmaları gelenek haline gelmiştir. Bu arada İsrail’de resmi evlilik mevcut değildir. Evliliğin tek şekli dini nikahtır. Yahudi kanununa göre evlilik yaşı erkekler için en az 13, kızlar için en az 12 olsa da genellikle 18. yaş beklenir. Evlilik Tanrı’nın topluluğuna girmek olarak nitelendirilir ve temel amacı Yahudi neslinin çoğalmasıdır. Tanrı’nın buyruğu gereği çocuk yapmak evliliğe kutsallık atfedilmesinin temel sebeplerinden birisidir.
Talmud’da bekarlık Tanrı’ya ibadet edecek ruhların sayısında azalmaya yol açacağı için cennetin krallığına müdahale olarak algılanır ve olumsuz olduğuna inanılır. Hatta haredilerde boşa akıtılan meni cinayetle bir tutulduğu için bu eylem kesinlikle yasaktır.
20. yüzyılın başlarında İsrail’de yaklaşık 300 bin insanın Yahudi olmadıkları veya Yahudiliklerini ispatlayamadıkları için evlenemedikleri bilinmektedir. Son bilgi. Eğer bir uçak yolculuğu yapıyorsanız ve bir Yahudi ile yan yana oturduysanız muhtemelen yol boyunca dua ettiğine şahit olacaksınız. Çünkü onlar da mezarlıkların üzerinden geçmek yasaktır. Uçağa bindiklerinde de mezarlıkların üzerinden geçtiklerini düşünürler.
Geçtiğimiz yıllarda İsrailli bir yolcunun kendini koruma amaçlı, mezarlıkların üzerinden geçerken seyahatini bir poşetin içinde yapması tüm dünyada ilgi görmüştü. Bu videoda Yahudiler hakkında anlattığım geleneklerin benzerlerine diğer semavi dinlerin uç kesimlerinde de rastlayabilirsiniz.
Tarih boyunca göçler, savaşlar veya ticaretler nedeniyle toplumlar bir arada yaşamışlar ve kültürler arası geçişler olmuştur. Ama bir sonraki videomda geleneksel bir yaşam tarzına sahip olan bir haredi ile röportaj yapmak isterim. Eğer siz bir harediyseniz lütfen bana şurada gözüken e-posta adresinden ulaşın ve beraber bir video çekelim. Eğer değilseniz de haredilerin bu dünyasına adım atacağımız yeni videomuzu kaçırmamak için abone olmayı unutmayın.
Çünkü efsane bir video olacak. Bir sonraki videoda görüşmek üzere. Hoşçakalın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir