"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dünyanın En Şişman İnsanı: Manuel Uribe (597 KG)

Dünyanın En Şişman İnsanı: Manuel Uribe (597 KG)
videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=FnGmRdjqFwM.

Hepinize tekrardan merhabalar. Ben Ruhi Cennet. Katıl’a özel yeni videoya hoş geldiniz. Hemen hemen herkesin fazla kilolardan şikayetçi olduğu dönemleri olmuştur. Bazıları en sevdiği pantolonun düğmesini kapatamamaktan şikayetçi olurken bazıları ise tartıya çıktığında gördüğü tatsız rakamdan, sayıdan dolayı diyete başlar.
Her ne kadar günümüzde herkesin fazla kilolara yönelik farklı yaklaşımları olsa da belli bir ölçünün üstündeki kilolar sağlığımızı tehdit ederek gerçekten bir düşman haline gelebilmekte. Tıbbi olarak insan ağırlığının sağlıklı bir ölçekte olup olmadığını tayin edebilmek için vücut kitle indeksi kullanılır. Kilogram cinsinden kilonuzu, metrekare cinsinden vücut alanınıza bölmeniz durumunda siz de kendi vücut kitle endeksinizi bulabilirsiniz.
Ortalama insanlarda endeksin 30’un üstünde olması durumu obezite olarak adlandırılmakta ve kalp ve karı ciğer yetmezliği, damart kanıklıkları, kolesterol, şeker, tansiyon gibi pek çok sağlık problemini de beraberinde getirmekte. Vakaların birçoğu başarılı bir şekilde tedavi edilirken bir kısmını ise ekranlarımızda izliyoruz. Nitekim tarihte öyle obezite vakaları vardır ki bir şekilde dünyanın gündemine oturmayı başarabilmiştir.
Dünyanın gördüğü en şişman insan 635 kilo ile John Brower Minoktur. Fakat kendisi bu kilo da ömrünün büyük çoğunluğunda kalmamış kilo vermiş ve sıradan bir devlet memuru olarak eşi ve iki çocuğuyla neredeyse normal bir hayat sürmüştür. 1983 yılında 42 yaşında hayatını kaybeden bu adam hakkında pek fazla kaynak olmadığı için bu videonun öznesi başka bir obezite vakası. Meksikalı Manuel Xavier Uribe 1965 Haziranında 3.3 kilogram ağırlığında doğduğunda gayet ortalama değerlerinde olan bir bebekti. Çocukluğunda da aşırı kilolu olmayan Uribe 9 yaşından itibaren geliştirdiği sağlıksız beslenme alışkanlığının etkisiyle ergenliğe girdikten sonra hızla kilo alarak 19 yaşında 121 kiloya ulaşmıştı. 1987 yılında karısı ile birlikte iş imkanları için Amerika’ya göç eden Uribe bilgisayar teknisyeni olarak masabaşı bir işte çalışmaya başlamıştı. 1992 yılından itibaren hareketsiz bir iş hayatının da etkisiyle kendi tabirince kilolarıyla şişmeye başlamış ve 30 yaşındayken 248 kiloya çıkmıştı. Sonrasında diyetle 160 kiloya kadar düşmeyi başaran Uribe sağlıksız yaşam tarzına geri dönmüş ve 1999 yılında 34 yaşındayken 502 kiloya ulaşmıştı. Kilo almaya devam ederek 2001 yılında ağırlığı tamı tamına 597 kilogram olmuş ve Guinness Rekorlar kitabına dünyanın yaşayan en kilolu adam ünvanıyla girmişti.
Kendisi tarihteki gelmiş geçmiş en kilolu 3. insandır. Böylesine 1 kilodayken yürüme itisini kaybeden Meksikalı adam tamamen yatağa bağımlı bir hale gelmişti. 2002 yılından itibaren hayatını yatağında sürdüren Uribe bakıma muhtaç hale gelmişti. Annesi ve arkadaşları ona bakıyordu. Karısının terk etmesinin üzerine sağlık sorunlarının da eklenmesi nedeniyle Meksika’ya dönmüştü. İtalya’daki bir klinik tarafında mide ameliyata önlerilmesine rağmen hayati riskten dolayı operasyonu kabul etmemiş, yalnızca bacağındaki 83 kiloluk bir kitle alınarak hastanın acı çekmesi önlenmişti. Yaşayabilmesi için kilo vermesi gereken Uribe’nin imdadına Dr. Barry Sears yetişmişti ve Uribe’ye günde 2000 kalori aldığı Zon diyeti uygulatarak 2007 yılında 381 kiloya kadar düşmesini sağlamıştı.
Bu diyet aynı zamanda bir bio kimyacı olan Amerikan Dr. Barry Sears’ın 1995 yılında geliştirdiği bir diyetti. Günlük beslenme 3 öğün ve 2 ara öğün şeklinde düzenlenirken hiçbir yiyecek tamamıyla yasak değildi. Yalnızca tavsiye edilmeyen besinler vardı.
2006 senesinin başlarında hem psikolojik olarak oldukça yorulan hem de tedavi masraflarını daha fazla karşılayamaz duruma gelen Uribe bir Meksika televizyonunun kanalında yardım çağrısında bulunmuş ve kamuoyunun ilgisini büyük ölçüde çekmeyi başarmıştı. Sesinin duyulması sonucu maddi manevi çerçevede pek çok yardım Obez Adam’a ulaştırılmıştı.
Bunun yanı sıra 2007 yılında Discovery Channel ve TLC tarafından hazırlanan Dünya’nın En Ağır Adamı belgesel seyredisi sayesinde, ölümcül obezite ile savaş veren adam büyük bir destek görmenin yanında moral olarak da oldukça iyileşmiş ve tedavi sürecine dört elle sarılmıştı.
Serinin ikinci bölümü olan Dünya’nın En Ağır Adamını zayıflatmakta Uribe, ünlü doktor Nozdar Adam tarafından tedavi edilmiş fakat en çok ilgi çeken üçüncü bölüm Dünya’nın En Ağır Adamı Evleniyor olmuştu. Bunca kilosuna rağmen evlendiğini duymak kulağa garip gelebilir fakat Uribe 2008 yılında dört senelik kız arkadaşı olan Claudia Solis ile yeni bir sayfa açarak ikinci kez dünya evine girmişti.
Düğününde de yatağından çıkamayan adam beyaz bir ipek gömlek giymiş ve bacaklarına beyaz örtü sarılmıştı. Yatağı da süslenerek 10 kişilik bir ekip yardımıyla kamyonete yüklenmiş ve kamyoneti de ayrıca süslenmişti ve iki polis devriye aracı konvoyunun en önünde eskortluk etmişti.
Uribe’nin tıpkı onun gibi obediteye karşı mücadele veren ve yıllar önce 250 kilolarken ölen bir arkadaşının eski karısı olan Solis, Uribe’nin düğüne kadar 369 kiloya düşmesine yardımcı olmuştu. Discovery Channel tarafından My Big Fat Mexican Wedding yani Koca Şişko Meksika Düğünüm adıyla düğün naklen yayınlanmıştı.
Yaptığı açıklamada ben aşkın her türlü koşul altında bulunabileceğinin kanıtıyım diyen Uribe artık güzel bir karımda yaşayabileceğim mutlu bir hayatım var diye de eklemiş bir sonraki rekorlar kitabına bu sefer en çok kilo veren adam olarak girmek istediğini belirtmişti. Öyle ki düğününde dahi sıkı diyetini bozmamıştı. Düğünden sonra adamın kilolarından dolayı birlikte olamayan çiftin yardımına yine arkadaşları koştu.
1 metrelik güçlendirilmiş çimento dan rampa inşa ederek Uribe’nin alt vücudunun yukarıda kalacak şekilde yatmasını sağlamışlar ve gelin bu sayede adamın özel bölgelerine ulaşabilmişti. Uribe’nin evliliği her ne kadar medyatik yönüyle dikkat çekmeyi başarmış olsa da 2010 yılında Claudio Solis Uribe’yi terk etmişti.
Daha önceki ayrılığı sonrasında depresyonla savaşan adam bu sefer durumu daha güçlü karşılayabilmiş hatta kilo verme sürecini sekteye uğratmaksızın 2012 yılında 197 kiloya kadar düşmeyi başarabilmişti. Nitekim kaybettiği bu kilolar 419 kilo veren John Brower Minok’u en çok kilo veren adam ünvanından etmeye yetmemiştir. Bu ünvanı Minok’tan çalmayı başaran kişi ise tarihteki en kilolu ikinci adam olan Halit Bin Muhsin Şahri olmuştu.
Şahri 2017 ile zayıflama sürecinin sonucunda tamı tamına 542 kilo kaybetmiştir. Yıllar önce ilk boşanması ve masraflarının yanında oldukça yıpratıcı geçen tedavi süreci hakkında konuşan Uribe, kendimi öldürmeyi düşünmüştüm fakat Tanrı bana harika doktorlar gönderdi ve beni hayata bağlayan en büyük güç annem oldu demişti. Bunun yanında Uribe pek çok insana kilo verme süreçlerinde ilham kaynağı olmuş ve bu konuda sayısız mesajlar almıştı.
Bu noktaya kadar Uribe’nin oldukça kilolu olmasına rağmen herhangi bir şeker, kolesterol veya kalp rahatsızlığı yaşamaması doktorların büyük ilgisini çekmişti. Tedavisinden aslen sorumlu olan doktor Jamie Gonzales herhangi bir obozite fakasında bile rastlanan bu problemlere Uribe’de nasıl rastlanılmadığına ilişkin bir açıklama da bulunmadı. Masaj ve egzersizlerle hastanın özellikle alt vücudunu hedefleyen Gonzales burada birikmiş olan sıvıdan dolayı boyutlar çok büyümüş durumda demişti.
Ancak tüm bunlara rağmen kalbi ve karaciğeri eninde sonrada direncini kaybedecekti. Uribe 2014 Mayıs’ında kalp ritmeninin bozulması nedeniyle hastaneye kaldırılmış ve yetkililerin açıklamasına göre bu süreçte 7 kişinin yanında bir vinç yardımına başvurulmuştu. Yaklaşık 3 hafta hastanede yatan Uribe bu süre boyunca kalp, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarıyla mücadele etmiş, nihayetinde ise karaciğer yetmezliği nedeniyle 48 yaşındayken hayata gözlerini yummuştu.
Hastaneye de yıllardır üzerinden kalkamadığı yatayla nakledilen Uribe’nin naaşı, yakılarak doğduğu ve hayatının büyük bir çoğunluğunun geçtiği Montre’ye de toprağa verilmişti. Destekleriniz için çok teşekkür ediyorum. Şimdilik hoşça kalın.
Ben Ruhi Cennet.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir