"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dünya’yı Hareket Ettirenler | Bölüm 1: ZOETROPE

Dünya’yı Hareket Ettirenler | Bölüm 1: ZOETROPE
videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=Bx01zu0XoWw.

Ders kitaplarımızın sayfalarının sağ üst köşelerine resimler çizer, sonra resimlerin olduğu o sayfaları parmaklarımızın arasından hızlıca akıtırdık. Filmleri işte bu oyuna, resmin hareketine borçluyorsun.
Koskoca sinema endüstrisi oynadığımız bu görsel oyundan doğmuştur.
Her şey, 1830’lı yıllarda ortaya çıkan zootop adlı bir oyuncakla başlar. Çember bir kutunun içine bir hareketin anlarının çizildiği resim şeriti kurulur. Çember kutu kastan üstünde döndürülünce, dış çeperine eşit mesafede açılan adalıklardan içindeki resim şeritinin hareketi görülür.
Lumiere kardeşler, optik bir oyun olan bu oyuncaktan ilham alarak sinematografi makinesini üretmiştir.

Ne gariptir ki, insana hareket özgürlüğünü veren tekerlekle, resmin hareketini hayallerimize kazandıran oyuncak aynı şekildedir. Peki, kimdi bir taşı çember şeklinde oyan o ilk mağara insanı? Avlanmak için balta ya da mızrak ucu yapmak yerine,
bir taşın çember şeklinde oyulmasına neden olan düşünce neydi? Ayın gökyüzünde eksiksiz, tam olarak görüldüğü dolunay haline mi dokunmak istemişti? Bu soruların yanıtını veremeyiz. Ama o ilk insanın tekerleği bulduğundan habersiz, oyduğu taşla uzun süre oyunlar oynadığını söyleyebiliriz.
Tekerleğin motor gücüne kavuşması gibi, zozotropla başlayan resmin hareket serüvünü de zaman içinde sinemaya dönüşür. Müzik
Bir otomobil tekerleğinin döngüsü ya da bir zozotropun döngüsü. Her ikisini de keşfederek hayatımıza hareket özgürlüğü kazandıran oynayan insandır. Ve beş kıtadan insanlar, beş çemberli olimpiyat bayrağı altında oyunlar oynamak için Tokyo’da buluşuyor.
Biz de bu buluşmanın ışığında Toyota’yla birlikte imkansızı başaran insanları anlatmak üzere harekete geçiyoruz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir