"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dünya’yı Hareket Ettirenler | Bölüm 2: YAŞAR ERKAN

Dünya’yı Hareket Ettirenler | Bölüm 2: YAŞAR ERKAN
videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=gBqNnHgRAn0.

Sırkeci Garı’nın rayları İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısıdır. Yaşar Erkan, bu rayların kenarındaki ahşap bir evde yaşamıştır çocukluğunun. Trinin her geçişinde evi sarsılan küçük Yaşar, büyüdüğünde o yoldan Berlin’e gideceğini ve ülkesine olimpiyatlarda kazanılan ilk altın madalyayla geri döneceğini elbette bilemezdi.
Erzincan’dan İstanbul’a göç eden bir ailenin çocuğu olan Yaşar Erkan, babası gibi güreşçi olma hevesindedir. Sultanahmet Parkı’nın çimlerinde, arkadaşlarıyla güreş tutan Yaşar’ı, dönemin ünlü pehlivanlarından Arap İsmail keşfeder ve Kumkapı Güreş Kulübü’nde eğiterek güreş sporuna kazandırır.
Yaşar Erkan, 1936 yılında Berlin’de düzenlenen olimpiyat oyunlarına katılacak kafilede yer alma başarısını gösterir. Kendi buluşu olan bel kündisi hareketiyle imkansızı aşarak adını olimpiyatlarda ülkemize ilk altın madalyayı kazandıran sporcu olarak tarihe yazdırırken, en yüksek direkte ilk kez Ay Yıldızlı Bayrağı dalgalandıracaktır. O gün çekilen fotoğrafta bir meşe fidanı görürüz Yaşar Erkan’ın evinde. Atatürk’ün telgraf çekerek tebrik ettiği güreşçimiz, Sultanahmet’te başarısının armağanı olarak verilen eve olimpiyat apartmanı adını koyar. Berlin’den getirdiği meşe fidanını da evinin ön bahçesine diker elleriyle.
Ama ne yazık ki olimpiyat apartmanı da ve onun önünde büyüyen meşe ağacı da günümüze ulaşamaz. Ve ben olimpiyatlarda ülkemize ilk altın madalyayı kazandıran Yaşar Erkan’ın anısına
ve tüm insanlığın barış içinde hareket etmesi adına bir meşe fidanı düküyorum Gülhane Parkı’na.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir