"Enter"a basıp içeriğe geçin

“Efsane Cuma” indirimleri gerçek mi?

“Efsane Cuma” indirimleri gerçek mi?

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=87lr0_PXlP4.

100 liralık bir şeyi 110 TL’ye satın aldığınızda %50 kar edersiniz. Gerçekten öyle. Büyük büyük markalar ve reklam panoları yanılıyor olamaz. Kesinlikle yanılmıyorlar ve hatta bile isteye yanıltıyorlar. Evet, meşhur muhteşem cuma indirimlerinden bahsediyorum. Bu %50 meselesine geleceğiz ama önce biraz bu meşru dolandırıcılığın tarihine gidelim.
Amerika Birleşik Devletleri’nde Black Friday olarak geçen ve Şükran gününden sonra gelen ilk cuma gününü temsil eden bir tarihten bahsediyoruz. İlk kez 1932’de başlayan ve Noel alışveriş sezonunu temsil eden bu gelenek, fazlasıyla sorunu çokse de detayla günden güne büyüdü. İlk kez 1961’de Black Tack Madden’a alan gün insanlara vaat ettiği indirimden çok daha farklı deneyimler yaşatmaya devam ediyor. Peki muhteşem cuma indirimleri ne yapıyor? Söz konusu günü pazarlayan ve markalarla iş birlikleri oluşturan tüm şirketlerin faydalandığı ilk şey aslında basit bir reklamcılık kuralına dayanıyor. Üniversitelerdeki reklamcılık derslerinde bahsedilen reklam kavramının ilk amacına. Reklam, tüketicilerin ihtiyaç sıralamasını değiştirmek amacıyla oluşturulur. Gördüğünüz devasa kuyruklar sabahın 5’inde giden alışveriş sıraları bir şeyler satın almak için birbirinin üstünde tepinen insanlar.
Bu görüntülerin hepsinin çıkış noktası değiştirilmeye çalışılan öncelik sıralaması. Aslında çok da ihtiyacı olmadığı halde güya indirime giren ayakkabıyı alma hatta kapma fırsatı muhteşem cuma indirimleri sırasında rastladığımız manzaralardan yalnızca biri. Markalar muhteşem cuma indirimlerini kendilerine ait yeni bir challenge’a dönüştüreli çok oldu. Büyük şirketler, alışveriş platformları ve çevrim için mağazalar. Saydıklarımın tamamı küçük fiyat oynamalarıyla sahti indirimler planlamaya devam ediyor.
Meşhur muhteşem cuma indirimleri başlamadan yalnızca birkaç gün önce XTL olan televizyon fiyatı indirime bir gün kala X artı 400 TL’ye yükseltilip indirim günü 300 TL indirimle X artı 100 TL’ye satılıyor. Yani evet indirimden bahsedemediğimiz gibi normalde satın alabileceğimiz fiyatın da üstünde bir tutarla karşılaşmış oluyoruz.
Sosyal medya aslında indirim olmayan tüm bu duyuruları paylaşan insanlar adı dolup taşsa da ne şirketler ne de alışveriş yapanlar bu fazlasıyla aksiyonlu süreçten asla vazgeçmiyor. Şimdi 2020’nin muhteşem cuma verilerine bakalım. Söz konusu günün son örneğinde bir önceki muhteşem cumaya oranla %103’lük bir işlem hacımı artışı yaşandı. İşleme dediği %57 artarken ortalama sepet tutarı da %35-60 oldu.
İçerinin başında bahsettiğimiz dijital indirim reklamları tabi burada da etkisini gösterdi. Tüm alışverişlerin %91’lük bölümü internet üzerinden yapıldı. Yani malum markaların sürekli karşımıza çıkan reklamları işe yaramıştı diyebiliriz. Alışveriş istatistiklerine dair konuştuğumuz verilere ek siber tehlikelerin de sayısı azımsanamayacak kadar çok. Uzmanlar uyarıyor internetten yapılan alışverişlerde dolandırıcılara karşı dikkatli olun.
Yalnızca böylesi indirim gündelerine denk getirilerek kurulan çok sayıda paravan sahte e-ticaret sitesi mevcut. Bu siteler SMS yahut e-postlar aracılığıyla ulaştıkları hemen herkesin kart bilgilerini kopyalayarak geri dönüşü çok da kolay olmayan maddi zararlar ortaya çıkarıyor. Yani evet büyük çapta dolandırıcılığın küçük dolandırıcılık eklentileri de mevcut. Bu noktada gerçek olamayacak kadar abartılı indirimlere kanmamak şart. Muhteşem cumaya indirimlerinin farklı bir boyutuna daha bakalım istiyorum.
Sektörün ta kendisine yani mağaza ve kargo çalışanlarına. Söz konusu indirim günlerinin yalnızca yaklaşması bile burada çalışanlar için gerçek bir çile anlamına geliyor. 3 gün boyunca bitmeyen mesailer, sürekli toplanması toparlanması gereken ürünler ve çok daha fazlası. Yani muhteşem cumanın çok da muhteşem olmadığını görebildiğimiz yerler hiç de az değil. Bu arada söz konusu günün Amerika Birleşik Devletleri’nde bilek takma adını alması da gayet sorumlu.
Müslümanların mübarek günü olan cumaya yapılan kara eklentisi birçok farklı hassasiyeti dokunur durumda. Bu konuda Amerika Birleşik Devletleri mahkemelerine ulaşmış 21.000’e aşkın değişiklik talebi olsa da Amerika Birleşik Devletleri’nden herhangi bir adım atılmış değil. Etik konusunda sürekli ahkam kesen Amerika Birleşik Devletleri’nin bu konudaki sessizliği çok da anlaşılır değil. Aslında bir daha düşününce gayet anlaşılır.
İçerimizi sizinle muhteşem cuma sürecinde mutlaka sormanız gereken iki soruyla bitirelim.
Buna gerçekten ihtiyacın var mı? Bu ürün bu fiyata değerli.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir