"Enter"a basıp içeriğe geçin

Eski istihbaratçı anlatıyor: Yunan casus operasyonu

Eski istihbaratçı anlatıyor: Yunan casus operasyonu

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=_ci3faUlih4.

3 Yunanlı keo tarafından seyik ve idare edildiğini görüyoruz. Bir tanesi Suriye konusunda uzmandır, bir tanesi Dehaş konusunda uzmandır, diğerisi de Türkiye ile ilgili olarak uzmandır. İki ülke belki bir örtülü anlaşma yapacaktı, belki bir servis suçüstü yapılacaktı. Bu hatanın neden yapıldığına dair bir iç soruşturma başlatılmıştır muhtemelen. Hocam, 25 Haziran 2022 günü Türkiye’de bir operasyon gerçekleşti. Bu operasyon Milli İstihbarat Teşkilat tarafından yürütüldü
ve bir Yunan casus Türkiye’de faaliyet üstündeyken bir şekilde tutuklandı ve onun üstünden birçok farklı açıklama, birçok farklı analiz medyada konuşulmaya başlandı. Ben sizden bu konunun detaylarını öğrenmek istiyorum. Yunanistan vatandaşı Muhammed Amar Ampara operasyonuna yakalandı. Milli İstihbarat Teşkilatı kendisini iş adamı olarak gösteren bir Yunan ajanını yakaladıklarını duyurdu. Yunanistan adına casusluk yaptığını tespit etti.
Muhammed Amar Ampara isimli Yunan vatandaşını kıskıvrak yakaladı. Bu vakayı analiz etmeden önce belki bu Yunan casusunun profilini anlamamız lazım. Bu 1986 yılından beri Yunanistan’da yaşayan bir Suriye kökenli vatandaş. Yunan pasaportuna da sahip ticaretle uğraşıyor. Eşir Raka bölgesinde Suriye’de orada çocukları var. Ticari faaliyetleri kapsamında Türkiye ve Suriye arasında sürekli olarak gidip geliyor.
Bu şahsın Türkiye’de ve Suriye’deki faaliyetlerini legalize eden bir şey. Olağan gösteren bir durum. Buna İstihbarat Tekniği’nde bu tür casuslara legal yolcu faaliyeti denir. Yani yasal bir dayanak kapsamında Türkiye’ye ve Suriye’ye gidip gelebiliyor. Legal yolcu bir daha açar mısın? Evet. Legal yolcu yasal bir dayanakla yani kanuna uygun bir şekilde iki ülke arasında seyahat etmesi olağan olan şahıslara denilen bir faaliyet. Bu şahıslar istihbarat faaliyetlerinde kullanılsa bunlara legal yolcu faaliyeti ya da legal yolcu haber elemanı denilebilir. Şimdi bu Yunanistan’da, Türkiye arasında ve Suriye arasında seyahat etmesi bu çerçeve de değerlendirilebilir. Bu şahıs orada hangi konularda istihbarat faaliyetler yürütüyor? Şimdi eşi orada Rakka’da, Dehaş bölgesinde bir eğitim kurumunda görev yapıyor. Dehaş’ta ilgili bilgiler derliyor bu eşi vasıtasıyla. Geliş gidişlerinde, yolda müşahidelerinde, Suriye’nin kuzeyindeki Türk unsurlarının, Türk askeri unsurlarının, güvenlik unsurlarının temaslarını, faaliyetlerini, onlara ilişkin bizim askeri konvoylarının gelişlerini, gidişlerini, sınırdaki güvenlik noktalarını, zafiyetleri, Türk güvenlik güçlerini, silahlı kuvvetlerini eğer varsa ki bu tabi ki iftira mültecilere, kötü muameleyle ilgili çeşitli bilgiler derliyor. Bu bilgileri derlerken hem müşahideleri gözlemlerine dayanıyor hem de muhtemelen kendisine verilen bazı aparatlarla dökümante faaliyeti de icra ediyor. Hem bu konularda bilgi değerli ve hem de Türkiye aleyhine, Yunanistan biliyorsunuz bu konularda dezinformasyon faaliyeti sürdürmek istiyor. Yani Türkiye mültecilere karşı yeterince tebbir almıyor ya da kötü davranıyor gibi. Halbuki biz Ege Deniz’in de birçok görüntü görüyoruz. Yunan sahil güvenliğinin ne kadar mültecilere, Suriyeli göçmenlere karşı kötü davrandığına dair. Bu konuda da bir dezinformasyon faaliyeti icra etmek için çeşitli bilgileri derlemeye çalışan bir şahıs.
Tabii bu şahıs bir İspanyol Teşkilatı unsurları tarafından, kontroespiyonaş unsurları tarafından Gaziantep’te tutuklandı ve şu anda hakkında adli süreçte başlatılmış durumda. Hocam peki bu şahsın bu şekilde bir faaliyete başlaması ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın operasyonunun Yunanistan-Türkiye arasındaki gerginliğe denk gelmesi tesadüf olabilir mi? Kesinlikle tesadüftür. Şimdi ben her zaman söylüyorum kontroespiyonaş vakalarının tutuklanma ile sonuçlandırılması, nihayetlendirilmesi noktasında iki yani konunun muhatabı olan iki ülke arasında bir dış politikada bir gerginliğin olması lazım. Eğer bu gerginlik söz konusu olmasaydı bu faaliyet bu şekilde belki tutuklanma ile sonuçlanmayacaktı. Çeşitli yöntemden kamuoyu belki de bilmeden sonuçlandırılacaktı. İki ülke belki bir örtüle anlaşma yapacaktı. Belki bir servis suçüstü yapılacaktı.
Yani servis suçundan kastım Yunan İstihbaratı EYİB’in Ankara’daki resmi temsilcisi Milli İstihbaratı Teşkilatı’nın riyasiyet makamına yani kaleye yeni adıyla çağırılıp orada bu şahsı çekin denilecekti. Ya da bir takas anlaşması olacak vesaire. Ama burada şimdi malum geçen haftadan beri ve hatta son 10 günden beri Türkiye ve Yunanistan arasında bir siyasi gerginlik var. Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları var. Karşı taraftan da açıklamaları. Yani bunu böyle tutuklamayla sonuçlandırmak yani Türk tarafının gerginliği kabul ediyorum. Daha da bu süreçte geri adım atmayı düşünmüyorum. Çünkü özellikle adaların silahlanması, silahlandırılması konusunda iki ülke arasında bir gerginlik durumu söz konusu. Yani bu tutuklamanın mahiyetini buna dayandırabiliriz. Hocam peki bu operasyon kapsamında tutuklanan şahıs herhangi başka bir şahısla irtibat halinde miydi?
Bu şahısın başka şahıslarla irtibatta olup olmadığı, bir şebeke mensubu olup olmadığı veya bir şebeke kurup kurmadığını biz bilmiyoruz. Bu şebeke tabiri kullanılır istihbarifaliyetlerde. Bu konularda açık kaynaklara yansıyan bir bilgi yok. Olası mıdır? Bence oldukça olasıdır. Ama hani bu konunun olgunlaşma, yani bu konuda bilgi alabilmemiz için belki birazcık mahkeme sürecinde yeni ifadelerin açığa çıkmasını beklememiz lazım. Hocam şimdi bu şahıs Yunanistan tarafından görevlendirildi. Dedi ki Yunanist İhbaratı Türkiye’ye git, orada şu şu görevlerde bulun denildi. Evet buna talimatlandırma diyoruz. Birif yapılıyor yani buna istihbarat tekniğinde. Birifliyorlar. O talimatlar içerisinde faaliyetlerini icra ediyor, geri dönüyor. Orada talimatların kapsamında derlediği bilgileri anlatıyor. Buna da D-Birif denir istihbarat tekniğinde.
Peki hocam bir ajan, herhangi bir hatta zorlu bir görev onlar için tınak içinde zorlu bir ülkeye gönderiyorlar. Nasıl bir hazırlık sürecine girmiştir? Türkiye’yi yakından gözlemlemiş midir? Tabii ki tabii. Ona eğitim verilir. Nasıl bir eğitim? Şimdi benim yine ifadelere yansıyan bilgilerde bu şahsın 3 Yunanlı case officer tarafından yani biz her zaman diyorum İhbarat Meslek Memuru yani bunun İngilizce karşılığı case officer.
Keo da denir Türkçe karşılığı gibi düşünelim. Türkçeleşmiş hali. 3 Yunanlı Keo tarafından seyik ve idare edildiğini görüyoruz. Bu ona talimatlar veriyor. Şu konularda bilgilerler, şu konularda bazı geri beslemeler hani eğitimler vesaire verilir. Bunlar muhtemelen safe house’larda güvenli evlerde gerçekleştirilir. Bu bilgiler çerçevesinde hareket tarzıyla ilgili olarak bir eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye giderken hani faaliyeti icra ederken dikkat çekmemesi lazım.
Bu kopsam da Türkiye’de ve Suriye’deki faaliyetlerini icra etmiştir. Burada Yunanlı 3 Keo tarafından yönetilmesi de şöyle açıklayabiliriz. Ben bunu tamamen yorum yapıyorum. Bu şu anlama geliyordur muhtemelen. Ben değerlendiriyorsam böyledir diye. Yanılıyor olabilirim ama muhtemelen böyledir.
Şimdi bir o keolardan bir tanesi şimdi İspatis servislerinde uzmanlaşma var ya bir tanesi Suriye konusunda uzmandır, Yunan servisi adına. Bir tanesi Dehaş konusunda uzmandır. Herkes kendi uzmanlık alanıyla ilgili şahısla muhatap olup eğitim veriyor. Diğerisi de Türkiye ile ilgili olarak uzmandır. Tamam. Şimdi burada biz genelde Türkiye’nin Suriye’deki faaliyetleri sınır güvenliği ile ilgili sanki bilgilerce çalışılmış gibi ilk ifadeler çıktı. Ben bu şahsın Ege Denizli’yi belki oralara gidip geliyorsa oralarda da bazı faaliyetler icra etmiş olabileceğini Yunanistan’ın lehine tahmin ediyorum. Ama bu başından itibaren takip edilmiş, kontrol edilmiş, fizik takip altında tutulmuş faaliyetle zaten sonuçlandırılmış. Yani çok fazla zarar verdiğini düşünmüyorum. Zarar verseydi bu faaliyet zaten öne çekilirdi yani tutuklama işleri. Biraz orada akışına bırakmışsın. Ne yapacağını gözlemlemiş olabilirsiniz. Dökümandirmen lazım. Çünkü mahkemeyi çıkardığın zaman delillendirmen lazım. Dökümant etmez lazım. Hem sesle hem görüntüyle. Hem Türkiye içerisinde hem Suriye’de Türkiye’nin hakim olduğu bölgelerde şahsın tüm temasva faaliyetlerini çok net bir şekilde delillendirildiğini ben düşünüyorum. Peki bir istihbarat teşkilatı karşı bir casusa müdahale etmek için hocam ne zaman doğru zaman olduğunu nasıl anlar? Yani şu an müdahale etmemiz lazım, şu an beklemeliyiz. Nasıl karar veriyor?
Mesela bu faaliyeti Türkiye’nin aleyhine artık olmaya başladığı andan itibaren bu faaliyeti nihayetlendirilmesine karar verilir. Bu nihayetlendirmenin nasıl olacağı siyasi karar vericili. Yani Sayın Cumhurbaşkanı Türkiye’de çünkü militifat teşkilatının bağlı olduğu makam Cumhurbaşkanı şahsına bağlı. 2937 sayılı kanununa göre. Dolayısıyla yani son noktada efendim bizim senaryolarımız bu. Takdir sizin. Hani bu müşahede edilir. Siz ne düşünüyorsunuz? Ben böyle belki dışişleri bakanıyla koordine edin. Hani bu Cumhurbaşkanı talimatları ve ona yapılan tekliflerin değerlendirilmesi kapsamında son kararı Cumhurbaşkanı vermiştir. Verir yani. Böyle. Hocam peki birçok farklı ülkenin casusunun Türkiye’de olma ihtimalini bize gösterir mi bu durum? Çok normal değil mi? Türkiye çok önemli bir ülke. Birçok alanda çok aktif faaliyetler icra ediyor.
Böyle bir ülkede birçok ülkenin casusluk faaliyeti icra etmeye gayret etmesi gayret olağan bir şey. Bu bir zafiyet değildir. Şimdi bu normal bir şey. Bu tarihten beri bu topraklar, bu coğrafya, ispari faaliyetler ısınan önemli bir ülke. Yani bu bir zafiyet değildir. Bu faaliyeti yakalamak senin yani bizim Türkiye’nin kontrol esprana sistematinin ne kadar güçlü olduğunu bir göstergesi. Şimdi yeni nesil kontrol esprana şifreliyetlerini işte soluk savaş ve soluk savaş öncesi şeklinde değerlendirirsek.
Şimdi soluk savaş döneminde kontrol esprana şifreliyetlerinde diplomatik misyonu yani diplomatik misyondan kastım. Hedef ülkenin büyükelçiliğini, ticaret temsilciliğini, onun mesela eğitim kurumlarını vesaire bir misyon olarak düşürsek bunları merkeze koyup merkezden genişleyen bir kontrol esprana stratejisi varken günümüzde tehditler son derece asimetrik hale geldiği için alanı kontrol etmeniz lazım. Beli bir alanı bölgeyi mesela şehri bu alan kontrolünde de erken ihbarat yani EIA mekanizmasının çok önemli önemi vardır. Nedir bu mekanizm? Nedir bu mekanizm? Mesela bu şahsın mesela Suriye’de İSF’nin bağlantılı olduğu şahıslardan bir mekanizma vardır. Bu şahsın gelişleri gidişleri yani burada böyle bir şahıs var. Bu böyle sorular soruyor.
Bu şahıs bak Yunan vatandaşı ama Suriye kökenli, Yunancayı çok iyi konuşuyor. Yani sana bilgi çok ufak bile olsa bilgi getiren bazı şahısı işte bunlar EIA’lar denir. Bu mekanizmanın ne kadar etkili ve kuvvetli olduğunun göstergesi, alanı kontrol edildiğinin anlamına geliyor. O yeni nesil bir kontrol esprana stratejisi. Günümüzde zaten bu işler artık böyle vaziyet ediliyor.
Hocam şimdi Yunanistan bu operasyonu gerçekleştirirken birçok şey göze almış olmalı. Bu vatandaşın yakalanması ihtimali de masada. O her zaman riskli. Burada motivasyonu tam olarak nedir buradaki ajanın? Yani onun motivasyonu açısından bence tamamen maddi motif. Para ve Yunanistan’da işlerinin halledilmesi. Hani menfaatler temin etmiştir. Ticari faaliyetlerinin kolaylaştırılması, izin işlemlerinin halledilmesi. Yunanistan’da atıyorum vatandaşlık kazanmadan önce ikametgah işlerinin halledilmesi gibi böyle menfaatler kazanılması ve para. Yunan Keisuf burada mesela, Yunan Keosu açısından da hani bu mesela dikkat çekmeyecek mi bu şahsı böyle görevlendirilmesi dikkat denilebilir. Şimdi neticede Yunanlı Keo da bir devlet memuru ve onun da bir kariyer beklentisi var. O da iş yapıp kendini göstermek istiyor işte bu hırs. Hırs var yani kendini göstermeye vakitsiz hırs. İnsanı hata yaptırır çünkü mesela bu belki aşırı talimatlandırma bir an önce kendini gösterme iste, insanı hata yaptırır. Yani burada insan zafiyetini karşılıklı olarak düşünmekte fayda var. Yani bu şahsın Suriye’de Türkiye’de dikkat çekmesi gereğinden fazla hani nasıl söyleyeyim potansiyelinden fazla bilgi talep edilmiş olma ihtimali de dikkat çekmesine neden olabilir.
Bunu da mesela karşı taraftaki Yunanlıların kariyer hırsı diye düşünebilirim ben ama bu tamamen benim değerlendirmem. Hocam peki bu Yunan casusu yakalandıktan sonra sorgu süreçlerinde bizim işimize erecek bilgiler alma ihtimali var mı? Yani tabi ki. Nasıl? Belki mesela bunu iki gün önce sızdırıldı basına. Belki daha önce yakalanmıştır. Basına iki gün önce. Belki o sürede sorgu faaliyeti icra edilmiştir yani.
Milli İstihbarat Teşkilatı bu konularda iyi midir hocam? Tabi ki yani. O konunun uzmanları var. Sorgu olma süreçlerine başka birimler bakıyor ama değil mi? Yok aynı birim. Aynı. Bu konudaki görevli KO’lar yapar sorgusunu. Anladım hocam. Başkası bu konuya hakim değil. Herkes kendi işini bilir. Yani bu iş, işini yapanlar bu başından beri konuya vakıf olan KO’lar yani işte meslek memurları bu sorgu işlemlerini onlar yaparlar. 2937 sayılı Milli İstihbarat Hizmetleri kanununa göre kontrol espronaj yapma yetkisi Milli İstihbarat Teşkilatı’na aittir. Konuluk gücü ona aittir. Burada emniyetle koordine edilip emniyetin tesisleri vesaire kullanılmış. Böyle bir tercihte bulunmuş. Böyle bir tercihte bulunulmayada bilirdi. Bu yani çok acayip bir şey değil ama sorguyu Milli İstihbarat Teşkilatı’nda görevli konuyla ilgili meslek memurları yapmıştır. Hocam peki Türkiye’nin gerçekleştirdiği böylesi bir operasyon. Uluslararası istihbarat literatüründe bir şey tekrarlıyor diyor mu? Ya bu ses getirmiş midir dünya genelinde? Yani şimdi NATO üyesi ülke, iki ülkenin birbirine yönelik casusluk faaliyeti icra etmesi, yakında bir NATO zirvesi de var. İsveç’in ve Finlandiya’nın tam üyeli yani üyelik başvurusu görüşecek. Burada bu durum Türkiye tarafından gündeme getirilecektir. Ama müttefikler birbirlerine karşı yani Yunanistan’la NATO içerisinde müttefik gibi gözükmekle beraber zaten hani bir gerginlik ve rekabet durumu sürekli olarak söz konusu ama
nasıl söyleyeyim müttefikler birbirlerine karşı casusluk faaliyeti icra etmez diye bir durum yok. Herkes herkese karşı casusluk faaliyeti icra eder. Hatta siz dersiniz hocam fırsat bulursa herkes istihbaratını topla. Herkes istihbarat yani burada dost, düşman ayrımı yoktur yani. Hocam genel bir toparlarsak böyle bir casusluk faaliyeti plandan Yunanistan tarafından bir meslek memuru tarafından icra edildi, yakalandı. Başarısız bir süreç var. Başarısızlıkla nasıl değerlendirilir istihbarat teşkilatları?
Karşı taraf açısından şimdi bu hatanın neden yapıldığına dair bir iç soruşturma başlatılmıştır muhtemelen. Yani orada eğer Yunanlı KO’ların hataları varsa şahsi menfaatleri yani şahsi hataları pardon yani işte potansiyelinden çok bilgi talep edilmeye çalışılması, bu şahsın dikkat çekici şekilde temas ve faaliyetlerde bulunup bulunmadığının engellenmesi konuda bir iç soruşturma süreci başlayacaktır. O deşifrede eğer hataları varsa o KO’lar disiplin cezası süreci yaşayacaklardır. Bu taraf için söylersek Türk tarafı içerisinde muhtemelen müsteşar makamı tarafından takdirnameyle ödüllendirirler yani takdir edirler. Bu zaten bu işteki doyum noktasıdır yani burada zaten bu işi yapan insanlar, batan millet sevgisine sahip olan insanlardır.
Bu da bir maddi beklenti menfaati yok zaten devlet memuru bu arkadaşlar onlar için böyle takdir edilmek yazılır vesvi bir şekilde en büyük mükafat olacaktır. Gayet keyifleri de yerindedir. Hocam teşekkür ederim eklemek istediğin bir şey var mı? Yok Nazif teşekkür ederim.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir