"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kırımoğlu ile özel röportaj: Ukrayna’da ne oluyor? (Nazgül Kenzhetay)

Kırımoğlu ile özel röportaj: Ukrayna’da ne oluyor? (Nazgül Kenzhetay)

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=__OFjU1Fnic.

Durum çok zor ama fark şu ki, Ukrayna halkında büyük motivasyon var. Ukrayna toprağına giren 150 bin askerlerinin üçte biri artık yetkisiz hale getirildi. Girseler ki ve büyük çoğunluk için orada mezar olacak. Bu Rusya’nın sonu olabilir. Rusya’nın ekonomisi öyle çok zor durumu düşecek. Belki de kendi askerlerini beslemeye kadar güçlü olmayacak. Biz, Ukrayna olarak Türkiye’nin davranışlarından memnunuzuz. Kazakistan çekimseri kaldı. Nasıl çekimseri kalıyorsun böyle? Yarın sağla, soldur yapsalar ne yapacaksın? Direnecek ve direniyoruz. Son iki haftadır Ukrayna toprakları Rus işgaline karşı direniyor. Ama aslında sadece son iki hafta değil. Ukrayna toprakları, Kırım başta olmak üzere 8 yıldır Rus işgal altında. Kırım’ın milli lideri ve Türk dünyasının önemli şahsılığından biri Mustafa Kırımoğlu’yla bu konuyu etraflıca konuşacağız. Mustafa’ğa öncelikle ana vatanınıza hoş geldiniz. Durumlar zaten belli. Geçtiğimiz hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gece vaktinde bir tarihi konuşma yaparak, tarihten bahseden konuşma yaparak Ukrayna’ya bir saldırı işgali başlattı. O ilk anlarda ne hissettiniz? Aslında bu saldırı olacağını bekliyorduk. Biz bu savaştan iki hafta önce Ukrayna’nın askeri istihbarat başkanını görüştük. O bize hariti göstermişti hangi yoldan girebilirlerdi. Çünkü sınırda 130 bin kadar Rus askeri toplamıştı. Boşuna toplanmadılar tabii. Bekliyorduk. Bizim düşüncemiz acaba hangi yoldan gelecekler diye. Ama aynı zamanda hep yollarda geleceğini bekleniyorduk. Böyle bir hücum oldu. Şimdi tüm dünya Ukrayna ve Rusya’ya konuşmaya başladı. Özellikle Rusya’nın Ukrayna olan işgalini konuşuyor. Siz Türk dünyası liderlerinden biri olarak hem Ukrayna Meclisi Milletvekili olarak son durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Durum çok zor. Meğer silah güçlerimizi kıyas ettirirken zaman tabii Ruslar bizden daha güçlü. Teknik bakımından, insan bakımından. Ama fark şu ki Ukrayna halkında büyük motivasyon var kendi topraklarını savunmaya. Ruslarda öyle şey yok. Biz onların birbirlerinin konuşmalarını, telefon konuşmalarını, kayıtlarını alıyoruz. Onların için büyük panik var. Onları zorla ayay devirler oraya. Ona göre de kayıtları da kayıt çok. Benimki bugüne kadar 2000’lerden fazla sadece askerlere yetkisali getirildi. Daha 37 bin’e yakın yaralıları var. Yani Ukrayna toprağına giren 150 bin askerlerden üçte biri artık yetkisali getirildi. Bu kayıtları devam edecek. Çünkü insanlar kendi topraklarını savunmak için her elinden geleni yapacaklar.
Onlar Kiev başkentimize 20 kilometre yakınlığında duruyorlar. Girecekler mi, girmeyecekler mi zaten dersem ilave ek olarak daha kuvvet bekliyorlar. Ama benim fikrimci onları oraya girseler Kiev’e büyük çoğunluk için orada mezar olacak. Şimdi bu savaş başlamadan önce Putin’le birlikte savaşan Belarussi Cumhurbaşkanı Lukashenko’da dahil olmak üzere
herkes 2-3 gün içerisinde Ukrayna’ya işgal edeceğinin emindi. Ancak bugün görüyoruz ki sizin de bahsettiğiniz üzere ruhsuz savaşan bir Rus ordusu var orada. Ne için nereye girdiklerini bilmeyen, anlamayan Rus ordusu var. Çoğunluğu da zaten Rus olmayan milletlerden oluşuyor. Ukrayna tarafı informasyon savaşında daha ileri giderek bunlara ifşa ediyor. Kamuoyunda daha çok yansıma yapılıyor bu. Diğer taraftan Ukrayna’ya baktığımızda direnen bir Ukrayna var. Daha önce görülmemiş, tek yumruk olarak ülkesini işgalden kurtarmaya çalışan bir Ukrayna var. Ki bu tüm dünyaya bir fenomen olarak yansıma yaptı. Bunları göz önüne aldığımızda Putin yeniliyor mu sizce? Putin Kiev’e işgal etse bile, tamamen Ukrayna’ya işgal etse bile artık o kaybettin. Bundan sonraki durumda aslında yalnız ben değil de kendi Rusları da söylüyorlar, malfollarını. Rusya’nın içerisinden ses çıkması imkansız çünkü vize var. Ama dışarıya çıkan Ruslar kendileri diyorlar ki bu Rusya’nın sonu olabilir. Birinciden bu bir cinayet, bu bedelçisi kalmayacak. Uygulanıp yaptırmaların neticesi çok ağır olacak. Bizim takdimlerimize göre belki temmuz, haziran aylarına bunun etkisi olacaktır. Yani Rusya’nın ekonomisi öyle çok zor duruma düşecek.
Belki de kendi askerlerini besleneye kadar güçlü olmayacak. Şimdi bu savaşta herkes birer açıklama yapıyor, tüm dünya ülkeleri açıklamalar yapıyor. Rusya karşıda politikaları izleyenler de var, çekimser davrananlar da var. Tam da bu noktada Türkiye çok önemli ülkelerden biri hem Ukrayna hem Rusya açısından. Türkiye’nin girişimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz ve en son Türkiye’nin diplomatik girişimlerine bir sonuç çıkacağından ve bir faydalı olacağından inanıyor musunuz?
Böyle durumda bizim ülkemize böyle açıktan açık saldırı yapan ülke, yani Ukrayna arasında tarafsız kalmak belli derecede bu ahlaksız noktadır. Türkiye’de öyle şey yok. Türkiye başından bu savaşa karşı olduğunu, saldırıyı kınadığını, hiçbir şekilde işgali tanımadığını, daha 14 yılından başla Kırım’ı işgali tanımadığını ve daima toprak, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunduğunu ilan ediyor.
Ama Türkiye böyle sebeplerden dolayı Batı ülkelerinin yaptırmalarına katılmıyor. Onun çok sebepleri var. Birinciden ekonomik sebepleri var. İkinciden aslında bu yalnız Türkiye değil, Batı ülkeler de bunu diyorlar. Bu nasıl bir koridor olması lazım konuşmak için. Yani biz, Ukrayna olarak Türkiye’nin davranışlarından memnumuz. İnsane yardım olsun, başka bir tür yardımlar ardı sıra buradan gidiyor. Şimdi gelelim Türk dünyası ülkelerine. Türk dünyası ülkeleri sizin de daha iyi bildiğiniz gibi 70 sene boyunca Sovetlilerin baskısı altında kaldı. Çok büyük bir asipirasyona uğradı. 30 senede siyasi olarak Moskova’nın baskısı altında. Devletler tabii ki de Rusya’dan yana tavırlar sergilerken veya çekimsel kalırken, halk tabanında yani ben bir Türk dünyası genci olarak etrafıma baktığımda, sosyal medyaya baktığımda
inanılmaz Rusya karşıtı, Ukrayna yalnızı tepkiler var, destekler var. Özellikle mesela Kazakistan medyasını takip ettiğimizde neredeyse herkes halk tabanından, herkes Rusya’nın Ukrayna’ya işgalini kınıyor. Sadece Rusya’nın Ukrayna’ya işgali değil, Rusya’nın daha önceki Gürcüs’ten Moldova işgali de konuşmaya başlıyor ve ağır bir şekilde tepki gösteriyor. Sovetlilerin artık mezarlığa gömüldüğünü hatırlatmak istiyor tekrar. Ve tabii ki de yani Kazakistan’da daha önce böyle bir tehdit aldığı için bu tepki, halk tabanından gelen tepki çok normaldir.
Siz bu olayı nasıl değerlendirmek istersiniz? Halkın içerisinde gerçekten de tepki var da ama bu Türk ülkeleri dediğimiz ülkeler demokratik ülkeleri değil. Kendi insanların duygularına, fikirlerine göre davranmıyorlar. Bakınız bu Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nda bu savaş konusunda karar alındığı zaman hep bu Türk devletleri dediğimiz çekimser kaldılar ya da iştirak etmediler.
Diyelim ki Uzbekistan krizi aslında gitmeliler. Kazakistan çekimser kaldı. Nasıl çekimser kalıyorsun böyle yarın salı saldırı yapsalar ne yapacaksın? Maalesef böyle durum. Türkiye’den gayrı açıktan açık böyle bu kararı destekleyen Türk cümesine olmadı. Sizce Ukrayna halkı direnebilir mi? Direnecek ve direniyor. Kayıplarını kıyas edecek olsak Rusların kayıpları daha çok. Çünkü bu Ukrayna var kendi vatanlarını savunuyorlar.
Bu derecede birlik hiçbir kimse beklemiyordu. Rusların propagandalarına göre onları çiçeklerine karşılayacaklar. Ama bak nasıl halkı bile büyük çoğu etnik Ruslar ve Rusça konuşan insanlar. Burada bile nasıl bir reniş var? Onun için bekledikleri olmadı ve olmayacak. Bizim bu parlamentoda Rus destekçileri bir grupu vardı. Onlar birkaç kişi Rusya’ya kaçtılar. Kalkanlar diyorlar ki biz vatanımızı savunuyoruz. Yani Ukrayna tek bir yumruk olarak, tek güç olarak ilerliyor. Ama ajanları gayet çok. Ben bakıyorum da onlar çeşit bu binalarda böyle neler işaretler koyuyorlar. Bombar duman yapmak için. Diyelim ki bizim Okinyo’daki Krumtatar Milyon Meclisi ofisi olan binaya da koymuşlar. İkia’yı bizim istihbarat vaktinde bulmuş da o işaretleri almış ama
Putin ardı sıra bir silah vuruyoruz. Bizim bu iki yerde olan ofisimiz büyük bir grup, 25 katlı binalar. Tek o meclise vurmak için bütün binayı vurmak niyetindeler. Evet yani şu an savaş nedeni oluşturabilecek bir durumda değil diyorsunuz Rusya’nın. Yani hiçbir sebebi kalmadı açıkçası. Ruslar koruma bahanesiyle gelemez çünkü zaten Rusların yoğun olduğu bölgelerde bombalıyor bildiğimiz kadarıyla.
Veya Rus dilini koruyamaz çünkü artık Ukrayna’da hiç kimse Rusya’nın bir parçası veya Sovyetlerin bir parçası olmak istemiyor. Şimdi Moskova tarafından baktığımızda kendinden emin bir Putin’i de göremiyoruz açıkçası. Son yapan açıklamalarında sinirli sonuna kadar gidebilecek hiçbir çizgisi olmayan bir insan görüyoruz. Ve son dönemde de tüm dünyayı nukleer silahla tehdit et. Yapabilir mi sizce bunu? Benim kaderimde %99 şantaj.
Elindeki olan şeyi basmaktan nukleer silahlar fırlamayacak. Onun birkaç, 7-8 bir masabağı var. Putin kendisi ne durumda olduğunu, sağlık durumu ne olduğunu, kafası ne durumda olduğunu herkes orada fark ediyorlar. Eminim ki buna müsaade vermezler ona. Mustafa Ağa, Ukrayna’nın aslında tüm dünyadan özellikle batıdan, güçlü ülkelerden üç talebi vardı.
Hava sahanlarının kapatılması, savaş çaklarının verilmesi ve Rusya’ya tam teşekkürlü gaz ve petrol ambargası uygulanması. Sizce bugüne kadar bu ambargalar neden uygulanmadı ve uygulanacak mı bundan sonra? Orada gayet çok sebepleri var. Bakın şimdi Avrupa’nın gaz ihtiyacının %50’sine %50’sine Rusya tarafından. Şimdi o tamamıyla kapatılsa gaz tedarisi, Avrupa ülkelerin ekonomisi çok zor durumda kalacaklar.
Şimdi onlar alternatif yolları arıyorlar. Ne derecede nasıl ne zamana kadar alarlıp olacaklar belli değil. Ama Amerika şimdi tamamıyla bu petrol ve gazı durdurdu. İngiltere’de aynı ama olarak kolay. Çünkü bütün Amerikanın kraliçatının %8’i yedi yalnız Rusya’da. Onun için bunu kapatmak için Amerika’ya çok zorluk değil ama Avrupa bambaşka bir sürü.
Ama buna bakmadan o kadar çok yaptırımlar uyguladıkları bizim için çok evet iyi. Eğer böyle yaptırımlar 2008 yılı Gürcistan’a girdikleri zaman uygulamış olsaydılar belki de kırma girmezlerdi. Kırım işgal olduktan sonra yaptırılan 2008 yılında uygulanmış olsa bile belki kırma girmezlerdi. Kırma girdikten sonra bugünkü yaptırımlar uygulanmış olsaydı bu savaş belki olmazdı. Söylemek istediğim Batı ülkeleri biraz geç kalıyorlar yazık. Bundan sonra uygulayabilecek mi? Çünkü artık savaş onların da kapısını çalıyor. Yaptırımlar devam edecek. Aslında tarihte bu seviyede uygulanılan hiç zaman İran’a, Kuzey Kore’ye bile o kadar yaptırımlar uygulanmamıştı. Bundan çok memnunuz ama daha fazlasını istiyoruz tabi. Tamamıyla Rusya’nın yetkisi haline getirilmesini istiyoruz. Şimdi Kırım meselesini dokunmak istiyorum bizim için önemli konulardan biri. Kırım’ı alma sebebi aslında Ukrayna’yı tamamıyla Karadeniz kıyısından çekmek planı olduğunu. Zulüt Moskova’da saklamıyor. Bu yüzden Mariapoli, Odeste gibi şehirler çok önemli ve şu anda ağır bombardıman altındalar. Bu planla durdurulabilir mi sizce? Ukrayna Karadeniz’deki çıkışını kaybedebilir mi?
Benim tahminlerimi göre tam tersine olacak. Bu savaşın neticesinde Kırım-i Şgal’den kurtarılması yolda açılıyor. Çünkü eğer Rusya böyle durumda kalacak olsa, mecbur olacak Rusya. Çünkü bu yaptırımlar Ukrayna’nın toprak bütünlüğü sağlamın içine kadar durdurulmayacak. Onu şimdi Moskova’da da iyi anlıyorlar. O sebepten böyle şaşkınlık, ne yapacaklarını bilmiyorlar. Evet bu savaş çok kötü şey.
Çok insanlar, özellikle bu sivil insanlar ölüyorlar. Ama neticesi ben dersem Ukrayna için çok uygun olacak. Sizin bir meşhur sözünüz var. Hayatım boyunca Sovyetler Birliği ile mücadele edeceğim diye söz verdim ama Sovyetler Birliği’nin ömrü yetmedi demiştiniz. Şimdiki duruma bakacak olursak Rusya çok ağır bir yaptırım altında ve kendisini resmen 90’lı yıllara çekmiş durumda. Yani Putin ülkeyi nasıl aldıysa öyle bırakacak gibi duruyor. Bu uzmanların görüşü. Bu savaş Rusya’yı durdurur mu? Durdurur değil de, imkanları sınırlı olacak. En önemlisi burada Rusya ekonomisini yıkmak. O zaman her şey yerine gelecektir. Ve bu yolda yeterli kadar, şimdiki kadar epeyce etkili adımlar yapıyorlar. Eğer diyelim ki hukuk tanımaz ve saldırgan bir ülke durdurulmadı, yaptırımlar da durdurulamadı. O zaman bir sonraki hedef neresi olabilir sizce? Açıktan açık söylüyorlar. Onlar Baltik ülkelerine, Litvanya, Estonya, Latya tarafı. Polonya da tehlike altında. Ama umarım o kadar o dereceye ulaşıp olamaz. Onlar Ukrayna’da batıyorlar. Bundan sonra bir adım yapmalıyorlar. Ama gerçek şu ki şimdi Ukrayna tek kendi bağımsızlığı, toprak, batı, bütün dünya için, Avrupa için de savaş veriyor. Batı ülkelerini çok iyi anlıyorlar. Tadice biz ön cephetteyiz. Batı ülkelerinin bu tutumunu, mültecilere yaklaşımını nasıl değerlendirirsiniz? Haberleri birden alıyorum.
Özellikle Polonya, kucaklarını açtılar. Hep bizim insanlarımızı karşılıyorlar. Hep türlü yardımlar veriyorlar. Aynı Türkiye’de de Türkiye yaşandı. 20 bin yana akın mülteci geldi. Kırım tatarları da dahil orada. Birkaç bin kırım tatarları da var. Hep Batı ülkeler bizim mültecilerimizi karşılıyorlar, yardım veriyorlar. Bu bizim için çok büyük destek veriyor. Son olarak şunu söylemek istiyorum. Biz yine baskı altında maruz kalan bölgenin gençleri olarak şunu düşünüyoruz. Bizim kurtuluşumuz, Ukrayna bize bir örnek gösterdi aslında bizim kurtuluşumuz ne batı ne de doğu, ne de herhangi bir güç. Bizim kurtuluşumuz halkların bir araya gelerek, tek yumruk olarak bu baskılara hayır demesinden geçiyor. Demek istediğim her halkın kendi kurtuluşu, mücadelesi kendinin mücadelesinden kaynaklı. Bunu çok doğru söylüyorsunuz, eğer Ukrayna bu kadar birlik olmasaydı, bu kadar hizmetçilere karşı mücadele vermeseydi, belki yaptırmılar bu destekleri olmayacaktı. Vakti görürler, insanlar gerçekten vatanlarını savunuyorlar. Neden yardım etmesinler? Şunu söylemek istedim, her birine yardım verirken kendisine yardım eden milletleri verirler. Ama sen pes edecek olsan, onlara teslim olacak olsan kim sana yardım edecek? İşte söylediğiniz çok doğru. Ukrayna şimdi bütün dünyanın bir örnektir. Ukrayna ile ilgili şöyle düşünceler var. Dinliyor ki Batı ülkeleri Ukrayna’ya yardımcı oluyor, dolayısıyla Ukrayna şu anda Rusya’ya karşı çıkabiliyor diye. Ancak içeriden baktığımızda, bölgeyi bilen insanlara baktığımızda, gerçekten az önce bahsettiğim gibi bir halk direnişi var. İnsanlar bir araya gelerek işgale direniyor, çıplak elle direniyor, çok büyük bir güce karşı direniyor. Aynı mesela 2008’deki Gürcüs’e aklıma geliyor. 4 milyonluk bir ülke, 150 milyonluk bir ülkeyi direnmişti. Yine o zamanlar da tabi ki büyük komplular vardı. Bunu bir açıklığa kavuşturmak istiyorum, bunu sormak istiyorum size. Ukrayna’nın gücünden bahsedebilir misiniz? Şu an ne gücü var Ukrayna’nın? Halk birliği, bütün milletin birliğinde gayri tabi şimdiki Ukrayna 2014 yıldaki gibi değil. Değici büyük askerler de var, 40 bin civarında. Evet, kayblerimiz de var.
Yani uzun süre içerisinde direnmeye imkanı var. Ve Batu ülkeleri de silahla destek veriyorlar. Söylemek istediğim gibi Rusya’nın Ukrayna’da hiçbir perspektifi yok. Onlar böyle propagandalarına göre ve elimize geçen böyle dokumentalara göre onlar 3 gün içerisinde Kiev’i alacaklardı, tamamen Ukrayna’ya işgal edeceklerdi. Becerip olmadılar ve olmayacaklar.
Onlar zannettiler ki şimdi orada etnik Ruslar var, Rus simpatişanları vardı parlanın suda bile. Onlar zannettiler böyle direniş olacağını hiç beklemediler. Harika böyle, orada aylıklı etnik Ruslar Rusya konuşan bir şehir. O kadar direniyor ki şimdi bu sonki anlaşmalar oldu, insani karidorlar. Onlar aynı zaman Belorussiya tarafını da açıyorlar ama insanlar o tarafa gitmiyorlar. Ruslar bile o tarafa gitmiyorlar diyorlar, Ukrayna’ya gideceğiz. Ve Ukrayna tarafı giden insanlara karşı ateş açıyorlar, öyledir o. Yani perspektif Ruslar için çok kötü ve aynı zamanda bu savaş neticesinde 2014 yılında işgal edilen toprakların işgalden kurtarılma perspektifi de açılıyor. İnşallah bu savaş neticesinde Kırım’ı da Dombassı da biz kurtaracağız. İnşallah, çok teşekkür ediyorum zaman ayırdığınız için, ağzınıza sağlık.
En tez vakitte Kırım’ın da işgalden kurtulduğu haberini almak istiyoruz. Kırım’da durum çok kötü. Şimdi bizim insanlarımızı askerlik almaya çalışıyorlar. Biz de Kiev’den oraya muracat ediyoruz. Kesinlikle gelmeyin buraya, burası cehennem. Gelseniz de katil olacaksınız, ya ceset olacaksınız. En iyisi ne ceza verecek olsalar orada kalınız. Demeyin, yarım saat önce telefon açılır. Şimdi bizim kasabaya, fantanelerimizin kasabası var orada, iki veli getirmişler Kırım’ıza da. Yani çok zor. Hem bu konuşmamızın öncesinde söylediğimiz gibi gerçekten de bu 13… Neye? Ölüme çok başka milletli insanları gönderiyorlar. Bu cesetlere bakıyoruz da kırmızılara bakıyoruz. Başkırıdistan, Tataristan, Kırıdistan, Hakkaslar, Buryatlar, Dağıstanlılar. İlk önce onları ölüme gönderiyorlar. Neden böyle yapıyorsunuz canım? O Burtaslı’nın iki kuşu dedikleri zaman işte aynı zamanda o aktif gençleri bakıyorlar. Onları da işte, onlara öyle gelse, Ukrayna’da öyle, Ukrayna’ya karşı bir duyguları olur zannediyorlar galiba. Ama insanlar o kadar aptal değil ya, onun sebebini kim savaş başlardır onu, neden insanlar öldüğünü iyi anlıyorlar. Ama daha bir şey var bakınız. Şimdi onlar kendi ölülerini vatanlarını göndermiyorlar. Tehirlikli böyle krematörlüler var, ölülerini orada yakıyorlar. Bizde şimdi birkaç vagonlarla ölüler var. Yani buzdolabı tutuyorlar. Ruslara muhafaza etmiyorlar. Ne güzel, o hiç cevap yok, almıyorlar. Kadirov’un adamlarında pek çok ölü var. Moğolların Belarussiya sınırında bir Bozray, Boskova bir şubur kasabı var. Orada tutuyorlar buzdolabılarda.
Ama yine de vatanlarını göndermiyorlar. Kırım Yarıma adasında sınırda böyle Krasnoperikop Sınır Kasabı var. Orada altı katlı bina. Başından sona ca hep Rus yaralılar askerler. Bütün personel değiştirirler sadece oraya giriş yok. Ama orada yaralının büyük çoğunluğu bu Kırım’dan, Rus sanat topraklarına gittikleri zaman main olan topraklardan geçtiler.
Burada ilginç tarafı şu ki main olduklarında Rus askerleri çok iyi biliyorlardı. Dile bile insanları o yoldan yürüs ettiler de adamlar öldü, felç oldu. Ondan sonra tankları gittiler. Yani onların tankları insanların daha çok değerli. Dedikleriniz çok önemli. Cevaplarınız çok değerli bizim için. Bizim de gezeti olarak takipçilerimiz Kırım’ı yakından takip ediyor.
Bütün dünyasını yakından takip eden büyük bir gençlerden oluşan kitlemiz var. Bu gençlere bir tavsiyeniz olur mu? Ne demek istersiniz? Aslında bu savaş çok insanlara ruh verdi. Ben Kırım’la konuşuyorum çok insanların. O telefon konuşmaları dinlendiğini çok iyi biliyorlar orada. Ama buna bakmadan ne zaman bunların kafalarını ezeceksiniz, ne zaman Kırım’ı kurtaracaksınız ki böyle konuşmalar.
Hiçbir şey değil. Ama imkanları da çok sınırlı. Çünkü insanları yakalıyorlar içeri atıyorlar. Ama tüm millet ayaklansa onlara hiçbir şey yapamamalılar. Onun için gençler bizim insanlarımız çok aktif olmaları. Onlardan korkmamalılar. Çok teşekkür ediyoruz.
Ağzınıza sağlık. Son iki haftadır Ukrayna toprakları Rus işgaline karşı direniyor.
Ama aslında sadece son iki hafta değil.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir