"Enter"a basıp içeriğe geçin

GameStop Olayı – Olmaz Öyle Saçma Ekonomi – Emre Alkin – B06

GameStop Olayı – Olmaz Öyle Saçma Ekonomi – Emre Alkin – B06

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=tu6ts0smqhE.

Hocam tekrar merhaba. Merhabalar efendim. Hoş geldiniz hocam. Çok teşekkür ederim. Mustafa GameStop olayını duydun mu? Tabi. Hocamız bize anlatacak bugün GameStop olayı nedir? GameStop olayını anlayabilmek için para ve sen maya piyasalarında ne halt oluyor bir yıldır ona falan bakmak lazım. Halt diyorum altını çiziyorum gerçekten bir sürü halt oluyor. Mesela bir yıl evvel çok acayip bir şey oldu. Petrol kontrattırı alınıyor, satılıyor. Petrolle ilgili dedikodular var işte OPEC ülkeleri arıza arttıracak,
çok bilmem ne falan derken fiyatlar çok acayip yerlerden neredeyse diplere kadar indi. Şimdi vadeli kontrattarda şöyle bir şey oldu. Normalde spekülatörler vade bitmeden satarlar, kurtulduk derler işte kar varsa kar, zarar varsa zarar eyvallah deyip giderler. Ya o son ana kadar 5-6 bin kontrat satılamadı. Niye oldu bilinmiyor. Bu kontratın sahipleri baklar abi milyonlarca varil var. Biz nereye koyacağız? Biz spekülatörüz kardeşim. Fizika alım yapmıyoruz. Yandım anam değerlerinden çıkarmaya kalktılar ve üste para verli. Üste para verince petrol kontrattının değeri eksi oldu. Şimdi sabah düşünsenize, bir profesyonelsiniz, yatırım yapayım diyorsunuz falan, vadeli oynuyorsunuz, vadeli de marj yatırıyorsunuz. 20 bin dolar yatırmışsınız. Bankacı sizi arıyor. Emre ve efendim, siz acı bir haberiniz. Niye? Bizim 20 bin dolarınız vardı. Vardı. Bizde 320 bin dolar borçuz. Veriyorsun kardeşim, bilmem ne var. Kararmazsanız ne olur? Davalık oluyor. Taraflar birbirini dava etti, davalar hala devam ediyor. Kimse şunu anlamadı. Ya ortada şöyle bir şey var. Ya kardeşim bunun fiyatı nasıl eksi olurdu? Adam da anlatıyor bak baştan anlatayım da tabi anlaşılacak bir olay değil.
Batır sayılır tecrübeye sahip. Piyasa aktörleriyle dedik ki yahu net de tuhaf şeyler olabiliyor. Başka tuhaflıkları da sakın gebe olmasın. Kıhanet gibi. Bir yıl sonra olana bak. Elon Musk’ın orkestra ettiğini düşündüğümüz sanıyorum milyon sayıda küçük yatır emzik genç, Z kuşağı, 5’ar bin dolarlık nereden bulmuşlarsa. Reddit’te örgütlendikleri söyleniyor. Reddit’te örgütlendiler. 5 bin dolar çarpı 2 milyon kişi etti 10 milyar dolar. Şimdi hepimiz biliyoruz. Amerika’da 1000 dolar için sokakta adam öldürüyorlar.
Herhangi bir gencin ölüm 5 bin dolar falan paraya kavuşabilme imkanı, hele 2 milyon çok mantıklı değil. Olsun. Hadi diyelim ki bunlar bir yerden bu parayı buldular. Kimse onların hesabını yatırmadı. Dediler ki yahu şu yatırım bankası şu fon, GameStop’ta kar olmayacak diye açığa satış yap. Hocam bu noktada açığa satış yapmayı anlatın bilmeyenler olabilir. Sermayi piyasalarında birçok işlem yapma şekli var. Normalde pozitif yani bu kar edecek bu firma falan filan diyerek satın alabilirsiniz. Fredi alırsınız herhangi bir müesseseden kendi paranızda değil ama başkasının parasıyla da satın alabilirsiniz. Kar eder o da oh yukarı gider ise satarsız cebinize koyar. Tersi de olabilir. Yahu bu firmada hayat yok. Tamam dijital bir firma ama bunun karı mağarı sıfır gelecek. Hadi aramızda anlaşalım. Buna biz açığa satalım. Elimizde mal yokken başka bir şeyi teminat gösteririk 5 liradan satarız. 2 liradan geri alırız yine kar var. Geleceğe yönelik işlem veya futures deniyor değil mi? O da olur. Spotta da olur.
Önemli olan beklenti bu şirketten bir halt olmaz deyip açığa satış yap. Örneğin Flu TV’nin değeri 10 ama diyorsunuz ki bu düşecek. Flu TV’nin değeri düşmez efendim. Şöyle diyeyim size. 10 liradan piyasa değeri var 10 liradan sattım diyorsun. Normalde işlem oluyor alış satış alış satış alış satış siz açığa elinizden Flu TV hissesi olmadan 10 liraysa o anda işlem 10 liradan satıyorsunuz. Alıcı var karşılık. Niye? Çünkü 3-4 gün sonra Flu TV’nin güya işte bir haberi çıkacak.
Kötü bir haber olumsuzluk vs. ben bunu 7 liradan 6 liradan 5 liradan alırım kardeşim. Bak ne güzel pozisyon kapalıyor. Ha aldım sattım ha sattım aldım fark etmiyor. O yüzden açığa satış. Şimdi tabi bunun güzelliği var. Para ve sermaye piyasaları sıkı durun. Kapiteli sistemin en ses sosyal demokrat ve en şeffaf platformudur. Kim açığa satmış kim almış kim kredidi kim hangi hisse senetlerinde ya da emtiyada yoğunlaşmış hepsi orada gözüküyor. Şimdi bu Reddit Wall Street Bets organizasyonu demişler ki ya bu GameStop’ta banka var ya bir de fonlar bu Allahsızlar açığa satış yapmışlar. Ne yapalım alalım abi hisseyi diyorlar. Bir alıyorlar hisseyi şimdi düşünsenize adam atıyorum 10 liradan satmış 5 liradan alma hayali kurarken hisse oluyor 127 lira. Sonra ona bak. Peki karşı tarafta yine açığa satamaz mı? Satamaz çünkü teminat boyunca satabiliyorsunuz. Ama banka var ya karşıda banka. Hiç önemli değil şimdi bu işlemlerin her biri tek tek yapılıyor. Yani adam kusura bakma ben GameStop’ta sıkıştım sen bana oradan 2 milyar dolar daha gönder
diyemiyorsun yani. Adam da bana ne kardeşim bana mı sordun ters pozisyon alırken de. Şimdi ne oldu tutuştu bak ne oluyor ya kim bunlar bilmem ne falan derken bunun arkasında Elon Musk orkestrasyonu olduğu anlaşılıyor. Şimdi bir yandan bu böyle gidiyor. Bir taraftan da bunlar tutuyorlar koşa koşa Elon Musk’ı şikayet ediyorlar ve bu Wall Street Bets. Nereye? SSC. SSC nedir? Türkiye’deki sermaye piyasası kurulunun tam karşılığı. Adamlar da sorun ne ya biz açığa satmıştık evet bunlar da aldılar. Adamlar diyor ki bize ne kardeşim diyor ya bu normal piyasanın kuralı ama işte burada manipülasyon var ya bu manipülasyon ve spekülasyonu birbirinden bazen ayırt etmek acayip. Türkiye’de özellikle karıştırılıyor. Türkiye’de karıştırılması ayrı bir acı der şu açıdan söylüyorum. İnsanların aralarında anlaşarak organize olarak herhangi bir hisse senediği MTI ya da sermaye piyasası enstrümanında işlem yapmasını manipülasyon diye adlandırdığınız zaman o zaman karşıdaki insanlar şöyle diyebilir kardeşim siz birkaç banka birkaç fon aranızda anlaşıp açığa sattığınızda bu manipülasyon olmuyor. Aslında spekülasyon bu değil mi?
Ya ucundayız yani tam da açıklayamayız. Şimdi bunun üzerine bir de Amerika’nın yeni kabinesinden bir hanımefendi ya bu fonlarla bankalar zaten çok oldu. İyi oldu bunlara ders aldılar deyince bir de siyasi destek buldu mu? Tam bu esnada çok enteresan bir şey oldu. Tayvan’da bu Amerika’daki sermaye piyasası kuruluna şikayet eden banka ve fonlar hakkında bir de soruşturma açıldı. Malüplasyon soruşturması yani oradan Elon Musk bir yandan orayı da orkestra ediyor. Bunun üzerine ne oldu biliyor musun Amerikan kurumları yani devlet kurumları özel mühessisler bir tepki verdi. Tam Elon Musk Mars’a dolu roketi gönderirken FAY federal havacılık dairesi dedi ki bu roket lançeri bize göre uygun değil. Mühürlediler Mars’a seyahat imkanını sınırladılar. Yani aslında Elon Musk ve karşısında küreselci güçleri savunan Amerikan kurumları gibi tuhaf bir olay oldu. Peki bunun sebebi neydi efendim? Roosevelt’ten beri Amerikan devleti gümüşle uğraşır ama gümüşle kendi elleriyle uğraşmaz. Amerikan bankaları ve fonları ile uğraşır. En son Elon Musk ve ekibi ya siz ders almadınız o zaman bir de buradan size dayak atalım diye gümüşte de açığa satış yapmış olan kurumları gümüşü alıp rekorlar kırdırarak zarar verince bu sefer sadece bankalar değil bazı devletle iş yapan kurumlarda ayağa kalkıverdi. Dediler ki bak işte bunu bize etmeyecektin dedi. Şimdi bak hisse senide tamam ama Amerikan devletinin bizatihi merak duyduğu ilgi duyduğu, uğraştığı parmağına soktuğu işlere sen girersen tutar parmağını kırarız.
Senin en çok övündüğün Mars’a seyahat, geleceğe satma işlerinde seni bir sakatlar eskisi kadar böyle değerli şirketler olmaz diye bir kafa gösterdi. Peki medyada bu genellikle yeni kuşakla eski kuşağın çatışması diye çıktı ama aslında Elon Musk ile Amerikan hükümeti arasında mı? Efendim her şeyden önce şunu bilmek lazım. Sadece Amerikan devleti değil dünyanın her yerinde gençler devlet dediğimiz eskimiş kurum ve onun en büyük destekçisi olan siyasal iktidarların duruş biçiminden pek memnun değiller. Niye? Çünkü devlette bir keziyetçi kafa yapısı oldu. Yani her şeyi merkezden yönetelim, nefes almanız haricinde her şeyi bize soracaksınız, ona göre. Hatta hiç tasvip etmediğim halde Amerikan kongresini 1814 yılında İngilizlerin basmasından sonra ilk defa basan beyaz Amerikalıların çoğunlukta olduğu bu yürühteyeceğim kimse kusura bakmasın bile aslında devlete karşı olan tepkinin bir yansımasıdır. Gençler dedi ki biz abi tepkiyi öyle kongreye basarak göstermeyiz.
Biz üstünde yükseldiğiniz kapitalist sistemi temellerinden sarsarak tepkimizi gösteriyoruz dedi. Elon Musk gibi kişiler bu gençlerin tepkilerini duygularını çok iyi takip ediyorlar. Sosyal medyadan takip ediyorlar. Özefle Elon Musk ve ekibi güzel bir orkestrasyonla kapitalist sistemin unsurlarını sosyal medyadaki popülerite ile birleştirip kapitalist sistemi vurdular ve Z kuşağı bundan çok memnun oldu. Çünkü Z kuşağı şunu diyor bizi unuttunuz, bizi görmüyorsunuz, neye ihtiyacım olduğunu
bilmiyorsunuz, bize ne bir oyun alanı tanıyorsunuz, ne bir iş alanı tanıyorsunuz, ne de yaşam alanı tanıyorsunuz. O zaman bugün ve bundan sonra bir sizin düşmanınız. Ne yarattıysanız onu yıkmak için elimizden geleni yapacağız ve buna hazır olun. Efe’ye karşısında Elon Musk’ın şansı var mı? Efendim Napolyon’un güzel bir sözü var. Daha iyi şartlarda barış yapmak için savaşıyoruz. Dolayısıyla Elon Musk özellikle Amerikan devletinin bazı unsurlarına da yardım ettiği için uzaya açılma, uzay çalışmaları vesaire büyük ihtimalle sistemle Elon Musk arasında bir sul olacak, bir barış olacak, belki de bir ateş kesi olacak. Ama her zaman herkes şunu hatırlayacak, istediği zaman milyonlarca genci bir anda organize edip ceplerine para koyup kapitalist sistemi titretebilir. Bu tabii çok hoşuna giden bir güç değil. Sonuçta dönüyorum dolaşıyorum, Kennedy de aynı şeyi yapmaya çalışmıştı. Sistemi temelinden sarsıp Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi devrim var olan müesseseleri yıkıp yerine yenilerin yapılmasıdır demiş. Fakat hiç kimse Mustafa Kemal gibi mahir komutan, mahir lider değil. Son dergizin başına bir tuhaflık geliyor. Amerikan Amerika’da aynı şey yaşanmış, Amerika Birleşik Devletleri’nde aynı şey yaşanmış, Avrupa’da aynı şey yaşanmış. Yani toptan bir devrimi gerçekleştirmek için vatandaşların tamamının bunun arkasında olması gerekiyor. O yüzden GameStop, Wall Street Bets, Reddit, Elon Musk, Spartaküs hareketi olarak isim koydum. Bunun başarılı olup olmayacağını yakında anlarız. Ama şunu söyleyeyim, kapitalist sistem çok uzun zamandır zaten kendi kendini yiyen bir organizmaya dönüşmüş. Dolayısıyla ona ait unsurlarla artık vurulması da çok kolaylaşmıştı. Elon Musk şunu dedi sadece, benimle iyi geçin, benimle iyi geçinmezseniz sizi kendi silahınızla vuracağım. Bu kadar basit. Bazı uzmanlar bunu çok karışık formüllerle anlatıyorlar. İşte o oradan, hiç sağlamış bu burada. Buna gerek yok arkadaşlar. Detaylı bilgiye sahip olmadan şunu diyebiliriz, kapitalist sistem kendisine reset attırmak için Elon Musk’ın yaptıklarına göz yumuyor olabilir. Büyük ihtimalle Elon Musk’ı bir süre sonra kötü kişi olarak gösterip bakın karların, kazançların önündeki insan Elon Musk’dır. Bu adam büyük bir tehlikedir.
Aman buna dikkat diye bunu sistemden silmeye çalışabilirler. O yüzden önümüzdeki günler farklı işleri gibi olur. Hocam Mustafa Seven var arkasında diyorlar. O konuda bir şey duydum. Yok da şunu merak ediyorum hocam. Bu bir deneme organizasyonu olabilir. Bu ölçek olarak daha büyütülebilir. Elon Musk kadar büyük olmasa da üç beş kişi bir araya gelip daha büyüklerle bir araya gelip bunu çok daha büyük ölçekte hayata geçirdiklerini varsayalım. Yani siz şunu demek istiyorsunuz Türkiye’de böyle bir şey olur mu? Evet. Türkiye’de böyle bir şey olamaz. Neden?
Çünkü Türkiye’de Z jenerasyonu peşinden koşacak hiçbir insan yok. Tamamına. Biz varız hocam. Bakın şöyle etnik farklılığa rağmen, inanç farklılığına rağmen bu gençlerin tamamı farklı yerlerden geliyordu Amerika’da. Farklı coğrafyalardan gelmene rağmen Türkiye Cumhuriyeti’nde insanları tek bir ülkü, tek bir fikir altında birleştirecek ve bunları orkestra ederek kapitalist sistemin unsurlarını vurmaya kalkacak bir kişi ya da organizasyon mümkün değil. Sebebini söyleyeyim. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nde böyle bir liderliği başaracak çarpıcı, sıradışı, marifetli, dijital ya da gençlerin çok beğeneceği bir güzelliği ortaya çıkarak hiç kimse yok. Acı ama gerçeği. Hocam o zaman şükürler olsun ki ülkemizdeki kapitalist sistemin sigortası başımızdaki devlet büyüklerimiz. Türkiye’deki kapitalist sistemin sigortası kendi kendine yetmeden zenginleşmeye çalışan iş dünyası. Kazandığı servetle laboratuvar yapacağına, arge çalışması yapacağına 58 metrelik, 60 metrelik yat alan, kendine bağı eve alan ve zenginleşmeye çalışıp dünya markalarının en çok satın alan müşterisi olarak gözükmek isteyen zenginlerimiz kadınlı erkekli patronlarımız sayesinde Elon Musk gibi bir organizasyonu. Peki GameStop olayını bir dönüm noktası olarak adlandıranlar oldu. Bu kadar büyük mü gerçekten bu? GameStop olayından önce bence petrol fiyatlarının eksi olarak negatif olarak işlem görmesi
bence dünyanın en çarpıcı olayı da orayı ıskaladık orayı tam anlamadık. GameStop olayı bence kapitalist sistemin sarsıldığına dair ikinci bir kilometre taşınır. Peki bir şey soracağım. IMKB de alıksız yükseliyor bu pandemiden beri. Sağlam bir satış yedi. Ama tarihi rekorlarını kırdı. Kırdı tabi. Şimdi aslında borsalarla gerçek arasında ilişki kopmuş gibi geliyor bana yani çünkü gerçekte böyle olmaması gerekmez miydi? Borsalar bugünkü gerçekle uğraşmazlar. Gelecekte ki gerçekte uğraşırlar. Geleceği bugünden satın alırlar. Gerçekte bir parıltı mı var bizim görmeyeceğiz? Borsa yatırımcısı genellikle toplumun zekası gibi çalışır. Yani ilelebet böyle kötülük olmaz. Çünkü geriye dönüp baktığınız ilelebet kötü giden hiçbir şey yok. Sonuçta kötü giden şeylerin arkasından güneşli günler gelmiş. Borsa yatırımcısı bugünün bulutlu günleriyle ilgilenmez. Geleceğin güneşli günleriyle ilgilenir. Ve gelecekte o güneşli günlerde kimin sağ kalacağını, kimin olacağını önceden tespit eder ona göre yatırımını yapar. Yani şu anda IMKB’deki yükseliş örneğin siz temeli olan bir yükseliş mi diyorsunuz? Tabii temeli olan bir yükseliştir. Çünkü IMKB kim ne derse desin. Yani biz diyoruz bugünkü ismiyle kendisine benzeyen borslara göre daha derin. Ve aynı zamanda tepkisini daha doğru veren bir borsadır. Çünkü yabancılar da burada işlem yapmaktadır. Sorma nedenim şu GameStop olayında aslında şirketin gerçek değeriyle ilgilenen kimse yok. Tamamen bir… Tabii bizde over the counter dediğimiz tezgah üstü işlemler pek yok. Ne demek o? Amerika’daki birçok şirket normalde ulusal endekslerin içinde değil. İşte Nasdaq gibi bahsettiğimiz over the counter. Yine elektronik olarak yapılıyor ama sistem itibariyle tezgah üstü piyasaymış gibi işlem görüyor. Yani fiyatı veren alıyor ya da satan satıyor. Dolayısıyla oradaki fiyat hareketleri bizdeki gibi değil. Mesela bizde %10 tavan ya da taban olduğu zaman elektrik kesiliyor direkt. Shelter’i indiriyorlar. Orada öyle değil. İlelebet gidiyor. Bir şikayet olursa işlem tahtasını durduruyorlar. O yüzden bizdeki fiyat hareketleri sınırlıdır. Yani borsa tarafından belirlenmiştir. Fakat yurt dışında birçok yerde ne tavan ne taban öyle hedefler yok. Delirdiği kadar iner, delirdiği kadar çıkar korkunçtur yani. Tam da onu sormak istiyorum. Dolayısıyla GameStop olayı aslında gerçekle ilgisi olmayan bir spekülasyon olayı değil mi? Şimdi bazılarının da ya bu şirketten bir halt olmaz diyerek de yapacağı yoğun satışın da mantıklı olduğunu düşünmüyorum. O yüzden GameStop’un içinde bulunduğu işlem platformu normal bildiğimiz o derin platformlar gibi değil. O yüzden orada o işi çok güzel yapıyoruz. Şimdi git bir derin tahta da yap bakayım. Adam eline ayağını kırarlar.
Anlatabildim mi? O yüzden onlar nerede yapacaklarını gayet iyi biliyorlar. Kimin hangi kağıda hangi posyonunda olduğunu gayet iyi biliyorlar. Ona göre zaten hamlelerini yapıyorlar. GameStop tuhaf bir hissaya kimin hakkına gelir GameStop’u satmak ya da almak ama bunların hakkına gelir. Peki son bir şey soracağım. Bunlar 10 milyar dolarla girdiler ve GameStop’u uçurdular ya başka biri gelseydi 100 milyar dolarla tamamen teorik soruyorum. Ben geldim 100 milyar dolarla terse oynadım. Onları yenebilirdim değil mi? Yani daha büyük para yeniyor her zaman. Bu konunun cevabı şu. Niye birisi 100 milyar dolarla bunları yenmeye kalksın? Bana ne ya diyor bir sürü insan. Çünkü onlar da 10 milyar dolarla birisini yenmeye oynadılar ya. Olmaz öyle saçma sapan şey. Niye onu söyleyeyim? Çünkü millet diyor ki bana ne tepişsinler diyor ben giderim diyor. Demir çelik alırım diyor bakır alırım diyor. Orada aslan gibi testanın listesi var onu alırım ben şimdi GameStop’la ne oynayayım diyor. Ne alayım ne satayım onu diyor. Yani GameStop bir kilometre taşı.
Yani durup dururken sizi herhangi bir yerde vurabilirler ey bankalar. Hakkınızı başınıza alın da insanları zarar ettirmeye beraber kartal ve trust oluşturarak kapitalizmin kurallarını istismar ederek insanların hayatını karartmayın diye ciddi bir ceza veriyor. O halde GameStop’u destekliyoruz değil mi hocam? Yani şöyle diyeyim size bir süre sonra yanlış şöyle bir intibada ulaşabilir. Sermayay piyasalarındaki yatırımcılar, amatörler para koymuşlar. Orada Elon Musk ve ekibi canı sıkılmış.
Normal bildiğimiz Aziz yatırımcının da hisse senedi yatırımı yaptığı yerlerde ters işler yapmaya başlıyor. O zaman piyasada güven alt üst olur. Kazino gibi olacak. Yani derler ki ya acaba bunlar bugün hangi hisseye ters o yapacaklar? Acaba bize önce Dantio verilir mi? Şimdi bu çok… Güven kaybettirecek. Borsanın kuruluş felsefesiyle çok uyuşmayan, onun sosyal demokrat duruşunu bozan işler. Dolayısıyla buna müsaade edilmeyecekti. Bence Elon Musk da akıllı adamdır. O da bir yere kadar yapacağını biliyor ama bir kere kan kokusu alındı. O yüzden güvenin tekrar tesisi uzun sürecek diyebilirim. Hocam teşekkür ederiz. Harika bir açıklamaydı Mustafa. Tamamen anladım hocam. Çok teşekkürler. Elimdeki GameStop hisseleri ne yaptın peki? Elimdeki GameStop… Elimdeki GameStop bile diyemiyorum. Hocam görüşmek üzere. Görüşürüz hocam.
Görüşürüz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir