"Enter"a basıp içeriğe geçin

Grönland’ın gizli servetini kim alacak?

Grönland’ın gizli servetini kim alacak?

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=kZPpIRnZ7OE.

Birkaç gün önce yakın bir arkadaşımdan bazı mesajlar aldım ve çok heyecanlandım. Hatta okuyayım. Nazif, aradığın ayakkabıyı buldum. 42 numarası var. İnternetten %5 daha ucuz ama Kurtköy’de. Ama’dan öncesi gerçekten muhteşemdi ancak ama’dan sonrası beni bazı düşüncelere garip etti. Dedim ki %5 kar için, para için ben buradan Kurtköy’e gider miyim? Cevap verdim sonra dedim gitmem. Tabi bu benim tercihim. Böyle yapmayanlar da var ve maalesef yapmayanlar oldukça zengin insanlar. Bill Gates, Michael Bloomberg ve Jeff Bezos’tan bahsediyorum. Bu arkadaşlar para için zenginliklere zenginlik katmak için çok uzağa hatta çok soğuk bir yere gitmeye karar verdi. Gürönland’a doğru yol aldılar. Bu içerikte size Gürönland’ı, bu yolculuğun detaylarını ve zenginlerimizin daha da zengin olma çabasını anlatacağız. Başlıyoruz.
Gürönland, 9. yüzyılda Norveçli denizci Gunjjorn Ulfso’nun keşfettiği, kısa süre sonra ise İzlanda ve Norveç kolonilerinin kurulduğu, Atlantik okyanusunun hemen kuzeyinde Danimarka’ya bağlı özel bir konumda olan dünyanın en büyük adası. Bu uzun cümlele başlamayı istemezdim ancak adayı bir çırpıda tanımlayalım istedim. İsmin anlamını unutmuşum. Gürönland, Danca’da Yeşil adı anlamına geliyor. Burası ayrıca Avrupa Birliği’nden kendi isteğiyle çıkan tek ülke konumunda. Nüfusu şu sıralar 60.000’e yakın seviyede. Adanın güneyinde çok az da olsa bir miktar patates yetiştirilebiliyor. Bunun dışında tarım ve hayvancılık da söz konusu değil. Buraya dair en ilginç bilgilerden biri de şu, ülkede ağaç yok. Gerçekten yok. Yaşayanlar, ihtiyaçlarını her hafta 2-3 kez Danimarka’dan gelen ve tıka basa dolu gemilerdeki ürünlerle karşılıyor.
Daha doğrusu gemiler süper marketlere, restoran ve mağazalara ürün taşıyor diyebiliriz. Günlük yaşamda insanlar Inuit dili olan Kallalusutu, devlet dairelerinde ise Danca’yı konuşuyor. En çok rock müzik dinleniyor, turizm konusunda dünyanın en özgün ve tercih edilen konumlarından biri. Ha bir de unutmadan burası çok soğuk. Gerçekten insanın nefesini donduracak kadar soğuk. Gürönland’ı biraz daha yakından tanımayı başardığımızı düşünüyorum. Gelelim asıl meselemize. İçeriye geçmeden yalnızca birkaç saniyenizi alacağız. GZT olarak yaptığımız işe önemsiyoruz ve çok çalışıyoruz. Amacımız da GZT YouTube kanalına 1 milyon aboneye ulaştırmak. Bu da sadece sizin katkılarınızla mümkün. Abone ol butonuna tıklayarak 1 milyon yolculuğumuzda bize destek olabilirsiniz. Bir kişiden ne olur demeyin. Bizim için çok önemli.
Şimdiden teşekkür ediyor ve hemen içeriye dönüyoruz. Jeff Bezos, Michael Bloomberg ve Bill Gates buraya kelimenin tam anlamıyla göz dikmiş durumda. Çünkü şu sıralar Gürönland’da ciddi bir hazine avı resmen devam ediyor.
A’da iklim değişikliğinin etkileri açısından sıfır noktası olarak görülüyor olsa da artık bu krizin çözümü için net bir adrese dönüştüğünü de söyleyebiliriz. İklim değişikliğinin derinden etkilediği birçok uzman tarafından sürekli dile getirilen Gürönland’da buzullar hızla erirken bu erime sonrası yeşil enerji geçişi için kritik mineraller arayan maden şirketleri adeta mucize bir avantajla burun buruna gelmiş durumda. Bu avantaj meselesini biraz daha detaylandıralım.
Gürönland’ın Disko ve Nusuak yarımadasındaki tepe ve vadilerin yüzeyinin altında 100 milyonlarca enerji kaynağına yetecek kadar kritik maden bulunduğu düşünülüyor. Cobalt Metals ve Blue J Mining isimli iki madencilik şirketi de yeşil enerji için gerekli olan son derece nadir ve değerli mineralleri bulmak için oldukça güçlü bir ortaklık kurdu. İki şirketten toplamda 30 ceyalog, geofizikçi ve yardımcı elemanlar altından daha değerli madenleri bulabilmek için bölgeye kamp kurmuş durumda.
Her iki şirket de dünyanın farklı noktalarında bulup çıkarıp kullanılabilir hale getirdiği madenlerle tanınıyor. Hatta iki şirketin güçlerini birleştirilmesi sektör için daha önce görülmemiş seviyede umut verici bir gelişme olarak dahi nitelendiriliyor. Şirketler bu arama süreçlerinde helikopter ve dron desteğini de sık sık başvuruyor. Disko şehri boyunca kıyı şeridinde 3000 metrelik geleneksel elmas sondacı da çalışmaların en önemli odak noktalarından biri konumunda.
Tobolt Metalsius Kurt Haus, Grönland’da başlatılan keşifler için oldukça iddialı söylemlere de sahip. Hatta diyor ki burada başlattığımız keşif ve BlueJay ile yaptığımız ortaklık küresel ekonomiye büyük bir heyecan ve hatta ivme kazandıracak. Hedeflerimiz oldukça yüce ve birlikte yaşadığımız tüm nesillere büyük bir kazanın vaat ediyoruz. Haus gördüğünüz gibi baya iddialı ve işin içinde küresel, para, ekonomi, zenginlik gibi kavramlar da geçtiğine göre aklımıza gelen isimler de netleşmiştir diye tahmin ediyorum. Bill Gates, Jeff Bezos ve Michael Bloomberg. Saydığım 3 isim de Irönat’ta maden arayan 2 şirkete fon sağladıklarını resmen duyurdum. Yani bu şirketlerin adadaki tüm faaliyetlerine ciddi maddi destekler sağlayıp çıkacak tüm olumlu sonuçlardan da paylarını almak niyetindeler. Burada odaklandıkları asıl konu elektrikli otomobillerin ve hatta tümden elektrikleşen dünyanın en önemli ihtiyaçlarından olan nikel ve kobalta dair bir kazanım elde etmek. Hatta Irönat’ta gerçekleşen arama faaliyetleri sonucunda dünyanın 1. veya 2. en önemli nikel ve kobalt yatağının bulunacağı öngörülüyor. Jeff Bezos ve Bill Gates’in bölgedeki çalışmaya katılan şirket temsilcilerini birkaç kez bizzat ziyaret ettikleri dahi biliniyor. Hatta ekiblerin yarı altının elektromanyetik alanını ölçmek ve aşağıdaki kaya katmanlarını haritalanmak için gerçekleştirdikleri fazlasıyla teknik toplantılara dahi katılmaları sürece verdikleri önemi gayet net biçimde ispatlıyor. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sonrası piyasaları bir anda ele geçiren nikel tedarik korkusu maden fiyatının 8 Mart’ta rekor kırılmasına neden olmuştu. Hatta ton başında 100.000 dolara aşan değer birçok uzman için çok sayıda endüstri tehdit altında düşüncesini belirginleştirmişti.
Söz konusu fiyatlar alternatif batarya teknolojilerindeki olumlu gelişmeler sonrası görece düşmüş olsa da nikel oldukça değerli bir maden olma özelliğini halen koruyor. Özellikle Bill Gates’in elektrikli otomobil konusundaki adımları ve bu sektöre dair yüklü yatırım yapma ihtimali nikele duyduğu ilgiyi kaçınılmaz kılıyor. Bill Gates 2021 Mart’ında yaptığı açıklamada dünya elektrikli dönüşüme artık hazır olmalı demiş ve birçok farklı şirketin bu konuda atılan adımlar konusunda ortaklaşması çağrısında bulunmuştu. Yani Gates’in nikele olan ilgisi onu yakından takip edenler için çok da şaşırtıcı değil. Gates’in dışında grönlandtan kar hedefleyen diğer iki ismin servetinin toplamda 250 milyar dolardan fazla olduğunu söylememize sanırım gerek yok. Adadan çıkarılması planlanan madenlerin çıkması ve bunların kullanılabilir olması dünya genelinde milyonlarca elektrikler açı için zahmetsiz bir güç anlamına gelecek. Bu üç ismin de grönland hükümetiyle son bir yıl içerisinde kurduğu yakın ilişki sürecin başarılı sonuçlanması açısından oldukça doğru bir noktaya tekavül ediyor.
Grönland hükümetinin bu kaynakları sürdürülebilir ve doğayla barışık birçimde bulma derdinde yaz açıklamasının 3 milyarlar için ne kadar önemli olduğu tartışmalı olsa da başlatılan keşif sürecinin tam gaz devam ettiğini söyleyebiliriz. Tüm bu hazine avu süreci yapay zekanın sunduğu imkanların neredeyse tamamının kullanılmasıyla gerçekleşecek. Yani bu noktada 3 milyarların da sahip olduğu gücün sınırlarını zorladığına emin olabiliriz. Tüm bu süreçte iklim değişikliğiyle mücadele için her fırsatta hamasi açıklamalarda bulunan Gates’in iklim değişikliğini nasıl fırsata dönüştürdüğünde görebiliyoruz. Her bir derece burada bir büyük fark var. Grönland’da söz konusu çalışmalar başarıyla sonuçlandığında ortalama 25 milyar dolarlık bir kardan hatta oldukça kısa sürede elde edilecek bir kardan bahsedebiliyor olacağız.
Sadece bu kâr miktarı bile bizim milyarderlerin burada ne yaptığını daha net anlamamıza yardımcı oluyor gibi.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir