"Enter"a basıp içeriğe geçin

Hz. Adem’in (as) Tüyler Ürperten İnanılmaz Hayatı

Hz. Adem’in (as) Tüyler Ürperten İnanılmaz Hayatı

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=5jlY5pEjCdA.

Yaratılan ilk insan. Şeytanın ilk düşmanı. Meleklerin secde ettiği ilk peygamber. Cennetten çıkartılarak dünyaya gönderilen ilk insan. O ilklerin peygamberi Adem aleyhisselam. Allah, Hazreti Adem aleyhisselama bütün isimleri öğretti. Her maddenin, her meybenin, her ölçünün bilgisini ona verdi. Dünyaya ilk geldiğinde boyu o kadar uzundu ki bulutların üstünde kalırdı. Sonra boyu kısaltıldı. 500 yıl cennette, 1000 yılda dünyada yaşadı.
İnsanlığın boyu Adem aleyhisselamdan sonra sürekli küçülmüştür. Hani Rabbin meleklere ben yeryüzünde bir halife yaratacağım demişti. Onlar, biz seni örgüyle tespih ederken ve senin kutsallığını dile getirip dururken orada fesat çıkaracak ve kan dökecek birini mi yaratacaksın dediler.
Allah şüphe yok ki ben sizin bilmediklerinizi bilirim buyurdu. Yüce Allah, Adem aleyhisselamı yaratmak istediği zaman Cebrail aleyhisselamı yerden bir avuç toprak çamur getirmesi için gönderdi. Yer, Cebrail aleyhisselama ben senin benden bir şey eksiltmenle beni yaramaz hale getirmenle Allah’a sınır vermek için gönderdi. Ben senin benden bir şey eksiltmenle beni yaramaz hale getirmenle Allah’a sınırım. Ben senin beni eksiltmeni istemiyorum. Çünkü Allah benden bir halk yaratacak, bu halk da Allah’a asi olacak. Allah onlardan dolayı beni bir cezayla cezalandırır dedi. Bunun üzerine Cebrail aleyhisselam ondan bir şey almaksızın geri döndü. Ya Rab, yer sana sığınınca onu sığındırdım. Onun üzerinde durmayı kendisini zorlamayı uygun görmedim dedi. Yüce Allah bundan sonra Mikail aleyhisselamı gönderdi. Yer ona da Cebrail aleyhisselama söylediği gibi söyledi. Onun yapacağı şeyden dolayı da Allah’a sığındı. Mikail aleyhisselam da onu sığındırdı. Yer, öyle kendisine bir şey alınmasından Allah’a sığınınca Mikail aleyhisselam ondan bir şey almaksızın dönüp Yüce Allah’a, Cebrail aleyhisselamı söylediği gibi söyledi. Bunun üzerine Yüce Allah, yere ölüm meleğini gönderdi. Yer yine kendisinden alacağı şeyden dolayı Allah’a sığınınca ölüm meleği, ben de Allah’ın emirini yerine getirmemiş olarak dönmemden Allah’a sığınırım dedi.
Yer yüzünden alacağını aldı ve tek yerden almadı. Kırmızı, beyaz ve siyah topraktan aldı ve karıştırdı. Hazreti Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor. Allah Teala Adem’i yeryüzünün her tarafından avuçladığı bir avuç topraktan yarattı. Bunun için Ademoğulları kendilerinde bulunan toprak miktarına göre, kimi kırmızı, kimi beyaz, kimi siyah, kimi bunların arasında bir renkte. Kimi yumuşak, kimi sert, bazıları kötü, bazıları da iyi olarak geldiler. Böyle yeryüzünden alınan topraktan yaratılmış olduğu için Adem aleyhisselama Adem ismi verilmiştir.
Yirmi bin sene meleklere hocalık yapan, görünüşü nur gibi bembeyaz olan, göklerde ve yerde secde etmedik bir karış yer bırakmayan, görünüş itibariyle meleklerden üstün olan iblis, çamurdan yoğrulmuş, 70 arşın boyunda yerde uzanan Adem aleyhisselamın iskeletini cennette görür. Daha Adem aleyhisselamın ruhu üfürülmemiştir.
Melekler ve iblis Adem aleyhisselamın başına gelip onu incelemeye başladılar. Bu kimdir, neye yarayacak, Allah bunu niçin yarattı diye etrafına bakınırlar. Şeytan meleklere eğer Allah bunu canlandırıp ruh üfleyip dirilse ve sizden üstün yapsa ne yaparsınız? Melekler bu ne biçim soru? Elbette Rabbimize itaat ederiz.
Şeytan kendisinden üstü bir varlık yaratılacağını anladığında Adem aleyhisselama kıskançlığı başlamıştır. Yüce Allah, Hazreti Adem aleyhisselamın burnundan ruh üfleyince Adem aleyhisselam hapşırarak gözlerini açtı ve Elhamdülillahi Rabbil alemin dedi. Yüce Allah bunun üzerine Yerham müke Allah, Allah sana rahmet etsin buyurdu. Sonra ben kimim diye sordu. Adem aleyhisselam sen kendisine başka ilah olmayan Allah’sın dedi. Yüce Allah doğru söyledin buyurdu. Allah, Hazreti Adem aleyhisselamı cuma günü yarattı ve o gün cennete koydu. Ruh bedenine yavaş yavaş girerken cesedin her yerinde kan meydana geldi.
Sonra belini doğrulttu. Ruhu yavaş yavaş tüm bedenini sardı. Allah, Hazreti Adem aleyhisselama secde edin o sizin kıbleniz olsun dedi. Bütün melekler secdeye kapandılar. Senelerce öyle kaldılar. Fakat bir bakarlar ki hocaları olan şeytan secde etmemiş.
Melekler dediler ki Ya Rabbi bunu secdeye muvaffak etmedin. Bizi secdeye muvaffak ettin. Şükür için bir secde daha yapalım deyip hep birlikte ikinci secdeyi yaptılar. Şeytan secde etmediği için birden üstündeki nur gitti. Yüzü domuz yüzü gibi oldu ve bedeni çok çirkin bir hal aldı.
Hazreti Adem aleyhisselam insanlığın atası olduğu için cennete her giren kişi Hazreti Adem aleyhisselamın bu güzel suretinde girecektir. Onun boyunun uzunluğu 30 metredir. Hazreti Adem aleyhisselamın kendisine sonra gelen torunları şimdiye kadar onun vücut güzelliğinden birer parçasını kaybetmeye devam ettiler.
Allah ey iblis emrettiğim zaman seni secde etmekten alıkoyan nedir diye sordu. İblis ben ondan daha üstünüm çünkü beni ateşten onuysa çamurdan yarattın dedi. Allah öyleyse hemen in o cennetten orada büyüklük taslamaya hakkın yok. Haydi defol çünkü sen aşağılık kimselerden birisin buyurdu.
Hazreti Adem aleyhisselam cennette dolaşırken bir gün uykusu geldi ve uyudu. Uyurken Allah Hazreti Adem aleyhisselamın sol eye kemiklerinden birini alıp yerine et doldurdu. Sonra o kemikten havayı yarattı. Hazreti Adem aleyhisselam uyanınca baktı ki birisi yanında duruyor. Hazreti Adem aleyhisselam sen kimsin? Ben bir kadınım. Kadın ne demek?
Senin eşin ben havayım. Sen niçin yaratıldın? Ben sana örtü sen bana örtü olasın diye. Allah ey Adem sende eşinle beraber cennete yerleşin. Dilediğiniz yerden canınızın çektiği her çeşit nimetten yiyin için. Fakat şu ağaca yaklaşmayın yoksa zalimlerden olursunuz buyurdu.
Şeytan bu durumdan çok rahatsız oldu ve onları cennetten çıkarmak için plan yapmaya başladı. İblis cennete girmek istediği zaman cennetin bekçileri ona mani oldular. Derken yılan geldi. O dört ayağı olan bir hayvandı. Bir horasan nevesine benzerdi. O adeta hayvanların en güzeli idi. Şeytan bütün diğer hayvanlara başvurdu. Fakat kimse onu kabul etmedi.
Ama yılan onu kabul etti ve yuttu. Cennet bekçilerine göstermeden onu cennete soktu. Yılan cennete girince iblis onun ağzından çıkıp vesveseye başladı. İşte böylece yılan lanetlendi. Ayakları yok oldu ve karnının üstünde sürünmeye başladı. Onun rızkı toprakta kalındı ve bundan dolayı da insanoğluna düşman oldu.
İblis onları saptırmak için Allah’ın yasakladığı o ağacın meyvesinden aldı ve havvaya getirdi. Bak bu ağaca! Kokusu ne kadar hoş, meyvesi ne kadar tatlı, rengi ne kadar güzel dedi. Bunun üzerine havva ondan yemeye başladı. Sonra onu ademede getirdi. Ve iblisin kendisine söylediği gibi bak bu ağaca! Kokusu ne kadar hoş, meyvesi ne kadar tatlı.
Renki ne kadar güzel dedi. Adem de ondan yedi. Avret yerleri göründü. Adem hemen ağacın koguğuna girdi. Rabbi, Adem neredesin dedi. Buradayım ya Rabbi deyince çıkmayacak mısın dedi. Adem de senden utanıyorum ya Rabbi dedi. Hemen niyaza durdular.
Rabbimiz biz kendi kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize merhamet etmezsen hiç şüphesiz ebedi kaybedenlerden oluruz. Allah buyurdu ki birbirinize düşman olarak cennetten inin. Artık yeryüzüne yerleşecek ve belli bir süreye kadar oranın nimetlerinden faydalanacaksınız. Orada yaşayacak, orada ölecek ve kıyamet günü yeniden oradan diriltilip çıkarılacaksınız. Hz. Havva Cidde’ye Hz. Adem aleyhisselamsa Hindistan’a indirilir. Ey Adem! Ben tıpkı arşimin etrafında tavaf edildiği gibi etrafında tavaf edilecek bir beyt indirdim. Ona sen de git dedi. Adem, Hind’e indirilmişti. Mekke’ye mütevecciyen yola çıktı. Kendisinin adımları tarafı ilahi’den uzatıldı. Çabucak beyt’e ulaştı ve onu tavaf etti. Denir ki Kabe’ye mütevecciyen namaz kılınca Allah kendisine Beytulmak Lise tevcüh etmesini emretti. Derhal gelip orada bir mescid edindi. Zürriyetinden bazılarının kıblesi olması için içinde namaz kıldı. Hz. Adem aleyhisselam senelerce gözyaşı döktükten sonra şu dua dilinden dökülür. Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz. Allah tövbelerini kabul etti.
Hz. Havva ve Hz. Adem aleyhisselam Mekke’de Arafat dinlen yerde buluştular. Ve Hz. Adem aleyhisselamla Hz. Havva evlendi. Hz. Havva 20 doğum yaptı. Her doğumda ikişer çocuk oldu ve toplamda 40 çocuk dünyaya geldi. Ve doğan çocuklar çapraz olarak evlenip çoğaldılar.
Yeryüzündeki ilk cinayeti Hz. Adem aleyhisselamın oğlu Kabil işledi. Kabil ile Lübüd doğdu. Habil ile İklima doğdu. Lübüd daha güzeldi ve Kabil onunla evlenmek istiyordu. Hz. Adem aleyhisselam o zaman Allah’a kurban verin. Allah hanginizin kurbanını kabul ederse o Lübüd ile evlenir dedi. Habil daha güzel bir kurban sundu ve Habil’in kurbanı kabul oldu. Kabil, Habil’i uyurken başına bir taş vurarak öldürdü. Bu olaydan sonra Hz. Adem aleyhisselam Kabil’i kovdu. Bir zaman sonra Kabil’i de kendi oğlu öldürdü. Hz. Adem aleyhisselam dünya üzerinde bin yıl ömür sürdü.
Hz. Enes r.a anlatıyor. Resulullah aleyhisselatu vesselam buyurdular ki Allah teala hazretleri diyor ki Ey Ademoğlu! Sen bana dua edip affımı ümit ettikçe ben senden her ne sadırı olsa aldırmam. Ben seni affederim. Ey Ademoğlu!
Senin günahın, semanın bulutları kadar bile olsa sonra bana dönüp istiğfar etsen çok oluşuna bakmam, seni affederim. Ey Ademoğlu! Bana arz dolusu hatayla gelsen sonunda hiçbir şirk koşmaksızın bana kavuşursan seni arz dolusu mağfiretimle karşılarım. Siz de hayalhanem İstanbul ve diğer tüm projelerimize destek olmak için buradaki linke tıklayarak online bağışta bulunabilir
veya aşağıdaki iletişim numaralarından bizlere ulaşabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir