"Enter"a basıp içeriğe geçin

İhmal Edilebilir Nasihatler | Rusya | 42. Bölüm

İhmal Edilebilir Nasihatler | Rusya | 42. Bölüm

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=G6pl5PWzgag.

Merhabalar efendim, ihmal edilebilir nasihatlerde. Birgül koyduğumuz yerden bu haftada Rusya’yı konuşmaya devam ediyoruz. Geçen bölümde biraz Rusya’nın nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalıştık.
Biraz hocam bize bir Rusya profili ortaya koydu. Bir ikinci meselemiz de özellikle sosyalizm sonrasında Çin daha büyür güçlenirken Rusya neden dağılma noktasına gelmişti. Bu iki konuyu iki farklı bakış açısından ele aldık. Geçen bölümde hocam bir konu üzerinde durdunuz. Bir Zapatlikilerden söz ettiğiniz Batırcı ve Batıllaşma isteyenlerden, bir de Slowfillerden.
Yani Rusya’yı Rus kültürünü korumak isteyen ve sevenlerden. Bu ayrımdan başlayalım isterseniz. Slowfiller çok konuşulan bir şey değil bizde. Yani Zapatlikide çok konuşulan bir şey değil, benzetmek mübarek ama yine de isterseniz Slowfillerden başlayalım. Niye bizde var mı Slowfillerin karşılığı, nasıl bir şeydir biraz onu anlamaya çalışalım. Hocam sizin burada ilave söyleyeceğiniz bir şey olur mu?
Yani bir girişi yapsın. Sonra bakacağız. Sonra bir bakalım. Bir şeyin altını çizmeliyim. Dağılan Rusya değildir. Sovyetler birliğidir. Şimdi onun altını bir çizeyim. Peki. Terminolojiyi doğru kullanmak anlamında. Rusya dağılmadı, Sovyetler Birliği dağıldı.
Ve fakat Sovyetler etnik Rusları, Sovyetleri birliğini oluşturan Cumhuriyetlere dağıttılar. Yani bugün geçen seferde sanıyorum söyledim. Kazakistan’da mesela veya Kazan’da. Düşünün ki yüzde kırkı nüfusun Rus.
Bir o kadar Rus Azerbaycan’da var. Karışmış bir kütüphan. Her yerde var. Karışmış derken bunlar anlamında değildir. Etnik karışma her zaman söz konusu değildir. Aslında pek az söz konusudur. Etnik bir et. Tabii tabii etnik karışma değil. Yani evliliktir, odur budur veya bir nüfus fiyaseti. Özbek yine bir Özbek’ten evlenir çoğunlukla. Evlenmeyen yok mu? Tabii ki var.
Ben eklemiyorum ama. Şeyde çok yoğun galiba o Kazan tarafında. Tataristan bölgesinde bir şey var değil mi? Kız alışverişi. Kız alışverişi çok fazla yani Ruslar, Tatarlarla çok karışmışlar. Tabii ki yani bin yıldır beraber yaşayan insanlar bunlar. Ama söylemeye çalıştığım şey bu bir asimülasyon olsun diye yapılmadı. Anladım. Kendiliğinden gelişen bir dağılım. Tıpkı fabrikaları dağıtır gibi. Muacezde dağıtır gibi dağıtılar. Nasıl ki iş kolları dağıtıldı. Nasıl ki her bir cumhuriyet girişeinden sorumlu oldu. Ne bileyim işte. Cam fabrikası şeydeydi de değil. Azerbaycan’daydı da. Bütün pencere camları o fabrikadan,
tepki fabrikadan gitti gibi. Böyle bir dağılma söz konusu oldu. Fakat yine Rus şeyden önce, devrimden önce olan bir hareket var. Yani Solobob fililer ve Zapadnikiler karşı karşıya. Zapadnikiler batı severler. Batıcılar.
Bizim cumhuriyetten hemen sonraki deliliğimize biraz benziyor. Bir deliliğimiz vardır bizim. Allah’tan biz şey yapmayız, kolay pabuç bırakmayız. Ama bir deliliğimiz vardır. Yani ne varsa batıda var. Ve bizden adam olmaz zaten. Bu var bugün Türkiye’de. O in tazimatla birlikte belki onun sonrasındaki bir kino. Bence o kadar basit değil yani.
Yani bizdeki bu batı severlik düşüncesi, sadece kendilerini açık bir şekilde batıcı olarak gören insanlarla sınırlı değil. Onlarla çok kavgalı olduğunu ileri süren, yerlice iddiaları olduğunu ileri sürenlerin de içinden gelen bir şey bu. Başka çarede dönmüyorsunuz yani. Dünyanın işleyişi.
Daha teslim ediyor. Uyarla ve kurtul. Şimdi bunun karşısına da slovafiller var. Rus severler. Kendi C. Toprak’ını seven, şarkısını, türküsünü seven, hürafetini seven, masallarını seven bir ekip var. Her zaman bu oldu. Ama
hep maalesef bugün yine olan gibi Türkiye’de geride kaldık. Yani nihalatsız ne kadar geride kaldıysa onlar o kadar geride kaldı diyelim. Yani nihalatsızı ne yapsanız etseniz, çok seven bir grup olur ama çok dar bir çevrede kalabilirsiniz. Böyle düşünün şeyi slovafilleri de. Dar bir gruptur. Fakat ne zaman ortaya çıktınız açık bir şekilde,
Petro zamanında çıktı. Büyük Petro zamanında. İlk batınlaşma hamlesinde. Çünkü Petro şey derler, Rus omzunu aldı böyle bir battaniye gibi çekti ucundan, St. Petersburg’a koydu, oradan düşeriye açtı yüzünü. Böyle bir çekim söz konusu. Buna karşı durmak gereğini hissedenler ne yaptı? Moskova Üniversitesi’ne geçti. Moskova Üniversitesi’ni güçlendirmeye gayret ettiler. St. Petersburg ile Moskova arasında. Şimdi yalnız Türkiye’den paylaşıyor. Batınlaştırmacılar veya batınlaşmanın şiar edildiği asrileşme diye. Siz geçen programlarda asriyleşme diyelim diyorsunuz. Batınlaşmanın, asrileşmenin batınlaşma olduğu ve tek çıkar yolu olduğu düşüncesini düşünün. Şimdi bu düşünce yerleştiği zaman ister istemez ileri gelen devlet adamlarında, bürokratlarda, Ekabirde, erguvanilerde, Tayfuner’in tabiriyle yerleşen bir şey bu. Yani siz bugün politik kutada olmasa da
Boğaz’da yalısı olan birini batınlaştırıcı olduğunu yapabilirsiniz. Düşün hüküm söyleyebilirsiniz. Ve çok da yanlış olmazsınız. Rusya için bunun sonuçları, bu tür gelişimin sonuçları kötüydü. Çünkü oligarklar veya
etkili ekipler diyelim, etkili ekipler batıllaşabilmek için veya komünizmin sosyalizmin içeriğinden frangalarından kendilerine göre kurtulup batıllaşabilmek için razı olacakları zulmetin haydi hesabı yoktu. İMF ile anlaştıklar batı belliydi olumlu oldu. %60’ını ülkenin neredeyse İMF’ye teslim etti diye bir rakam. Ve de büyük bir şeyle kol kola girip İMF’ye yol göstererek. Ve hiçbir zaman bunun kitlenin nasıl aç bırakacağı vs. bilmiyor bunlar bilmeyen şeyler değil. Şok tedavisi dediler bunu bir de. Şimdi tabire bakın şok tedavisi. Yani efendim
şey hatırlayın şok tedavisi nasıl bir şeydir? Akıl hastanelerinden eski. Dayarsınız burasını adam perperi Şen. Fayda eder mi etmez mi? Çoğunlukla sakat kalır zaten bir şekilde bir arazı. Buna razı oldular Ayşen. Buna razı oldular daha ise öncülüğünü yaptılar. Ama bu Zapadnikin’in bir tavrı vardır bizde de vardır görüyorum ben bunu. Benzeri şeyde. Zapadnikin
o ülkesinin yani Rus olmaktan utanır. Ve Rusya’da eğer Hasberkade’ye bir yere gelmişse bir şey müdürüyse iyi bir aparatçıksa falan. Bu sefer de ah neler çektiğini anlatır Rusya’da. Ve hiç istemediği halde ne kadar kadre uğradığını. Ah ah. Vızıldı ya ağlayan. Çok sayıda Türk var. Ruslardan bahsedecektim siz Türkiye’yi verdiniz.
Çok sayıda Türk var. Şimdi Rusya resmini görüyorum. Görmekten korkuyorum dedim. İnşallah görmüyorum. İnşallah görmüyorumdur. İnşallah görmüyorumdur. Ama bizi kurtarırsa şey kurtarır. Tevhid kurtarır tevhid düşünce kurtarır. Doğru mu hocam? Kurtaracaksa o kurtarır ama
ama bu kesimi görüyorum. İşin kötüsü bu kesim sonunda nihilist oldu. Nihilizm hiçbir şeyi umursamamak demektir. Esası bu. Hiçbir şeye prim vermemek hiçbir şeye değer vermemek. Öyle mi efendim? Hiçbir şeyin hiçbir eylemin faydasına inanmamak. Okusanız da boş okumasanız da boş. Amaçsızlık belki mi? Tabii yani hiçbir amacın şeysi yoktur ki yani ne olacak? Öyle de olur böyle de olur. Filandı filandı. Yani aslında burada mesela işte y kuşağı z kuşağı falan tartışmaları yapılıyor ve aydi etsizlik vuruşu üzerinden yani gittikçe daha az toprağa bağlı, yurduna bağlı, ülkesine bağlı, evet ulusuna bağlı ve tarihine bağlı filan ya da inançlarına daha az bağlı. Bu bir bağıssızlık veya aydi etsizlik olarak tanımlanıyor ama Alev ablanın söylediği bu o değil bu nihilizm. Çok daha derin bir meseleye gidiyor. Ben daha derin bir mesele olduğunu düşünüyorum. Şöyle bir şeyimi bir açmak için demin onu arıyordum. Google’ın izinde dörtlüsünün sizin Rus kahramanı prens Alexi Kristofovich Zelenski’nin bir şey var. Biz aydınlar ne zekanın duasını anlıyoruz ne de zeki bir zihnin çıkışlarını. Madde ve maddeciliğin güdümünde olduğumuzdan dünyanın biz olalım diye var olduğunu, evrenin başlıca mobilesi olduğumuzu unutuyoruz. Diriliş ancak izinliyorsa gerçekleşebilir ancak o zaman mümkündür. Meğer ki ahmaklığın sükunetinden olsun, bilimin tasavvuf karşısındaki alçak gönüllü duruşunu seviyorum diyor.
Burada kastettiğiniz şey o nihilizmin mayasını oluşturan o maddecilik mi diye bir şey açmak istedim, parantez açmak istedim. Demin bunu arıyordum. Bunlar birbirlerine emziriyorlar. Nasıl yani madde… Birbirini emziriyor nihilizm ve maddecilik. Birbirini emziriyor. Yani şey… Nedir o? Babalar ve oğullardaki… Barazowski. Bazarov. Bazarov.
Bazarov bir tıp tıbiyeli, yani doktor ve doğa bilimlerinden geliyor. Dünyayla. Maddi dünyaya bakış ile nihilizm arasında bir şey var. Çünkü maddi dünyaya o kadar bağlanıyor ki, ister bu bir doğa bilim ilişkisi üzerine, ister tüketim üzerinden, fark etmez. Sonuçta gayrısı dökülüyor zihinde. Mesela edilecek şeyler veya bağlanılacak şeyler olmaktan çıkıveriyor. Ama şifa, sadre şifa olmuyor bu. Şifa dediğinde dava var. Problem orada. Şifasını kaybettim. İşte orada şeyin Bazarov’un bir hafif meşrep bir kadına tutulup birden çöküşe geçmesi gibi yani. Değil mi mesela? BTT bu bir hırsiyan toplum. Bunu hiç unutmayın. Hırsiyan toplum. Siz o yüzden de Müslüman olsalar belki daha farklı olurdu. Tabii tabii.
Hırsiyan toplum bu. Hırsiyan toplum zaten günahkar. Evet. Umut yok. Bir de bu tarafı var. Umut yok. Yani umudunuz yok. Hırsiyan kadına güvenilmez. Hep söylerim ya. Sizin iyi bir şey yaptınız diye, sizi cennete alacak diye bir şey de söz konusu değil. Peki iyi zaten ne demek? Başlı başla bir sorun. Ama de ki hadi bulunuz. İyi nedir efendim diyelim ki Afrika’daki çocuklara doyurdunuz. Aha da size iyi.
Hiçbir garantisi yok. Öbür dünyanın garantisi yok. Paprisyöz bir tanrı. Çok çok. Yani hiç güvenilmez bir tanrı. Nasıl şeyse. Yani o gated. Şimdi oradan bir şey gelmiyor. Oradan bir de bedeliyorsa aydınları, entelektüelleri.
Yani ben bu kişiler yazdığımız zaman onu demiştim. Niye cesaret yazıyorsun kızım bunları? Yani adamların düşünmediği yok ki. Hakikaten öyle müthiş bir üst düzey. Entelektüel. Tabii canım yani. Hiç ne yapıyorsun sen diye. Ama benim bunları yazıp tek bir nedeni bize uyarmaktı. Aman ha dikkat edin. Şey yapmayalım falan. Neyse burada ümit yok. Şeyde ümit yok. Toplumda hiçbir şey değişmiyor. Serfden aynı serf. Papa diyorum. Patrik yok tabii. Ama şey aynı adam. Çar aynı adam. Aynı dangalaklıklar. Aynı şey. Eklitsizlik. Sosyalizm bu duygu halinin üzerinde, nihilizmin üzerinde yükseldi. Bir kendine yer buldu diyorsunuz. Demiyorum onu. Hayır onu demiyorum.
Sonunda birini elini sopaya alması şarttı. Palletif bir şey oldu. Palletif. Birisi elini sopaya alacaktı. Çünkü nedir? Ölüm sonu. Bu niye canıraş bir şekilde ordular kendilerini ortaya atardı? Hele Türk ordusu için söylerim. İdareyi devralır. Niye? Zengin mi olur? Şey mi olur? Hayır değil. Canıraş bir şey vardır orada. Kötüyor gidiyor, düzeltirsiniz. Aklınız sıra. Aklınız sıra. Hani, çünkü tarihi kontinüm içinde bunu görmezsiniz zaten. Ama dersiniz ki vay be hani. Alayım da şu işi düzelteyim. E şeyin yaptığı da budur. Yani deli mi yaptı tabi canım. Poşetlerimi de yaptı budur. Bu 90’lara kadar geldi ve 90’larda bir yıkım ortaya çıktı.
Yeni Ruslar, özelleştirilen bir ülke. Ve 2000’li yıllarda bu da değişti. Bir başka Rusya Putin’le birlikte gündeme gelmeye başladı. Bence değişmedi Rusya. Yani öyle bir şey söz konusu değil Anşe Hanım. Yani ne oldu diye. Daha doğrusu nasıl toparladı diyelim bu çöpüşü? Toparlamadık yazık. Toparladığı bir şey yok. Şimdi şöyle bir gasp var, o büyük gasp var. Ama bunu söylemeden geçmeyeceğim. Şunu unutmayalım ama bir şey söyleyeceğim. Hristiyanlık, yani Hristiyanlılıklar orada bir sıkıntı vardı diyorum falan. Fakat bizde hiç üstünde durulmayan bir şey var. Çok önemli. Çok önemli. Blatnoi Mir denilen hikaye. Yeraltı mafyası söylüyorsunuz. Şimdi Blatnoi Mir şeydir. Kanunsuzlar Cumhuriyeti’dir karşılığı. Şimdi yeraltı mafyası gibi de değil bunlar.
200 küsür yıllık da bir tarihleri var. 200-250 yıl. Bütün olarak görmeniz gerekir derken söylemeye çalıştığım bir parça o. Hani hep durur durur derim ya. 11 saattir Allah aşkına bunu aklınızdan çıkarmayın diye. İki ülken Moskova ile Mermilerin Azizliği. Böyle bir ülke bu. Üstelik hiç dünyaya tepeden bakan resim pek azdır.
Şöyle haline tepe kazdır. Şuradan baktığınız zaman Kuzey Kutbunu, Rusya’nın böyle Kuzey Kutbunu sarmış olduğunu görürsünüz. Neyi sarmış? Buzu sayırı. Buz, soğuk. Soğuk. Ve o soğuk daha yarı beline kadar iner şeyin Rusya’nın. Onu düşünün. Mesafeleri düşünün. Hele de bugün topu topu 140 milyon nüfusu var. 140 kaç peki? Azalıyor. Daha da azalıyordu. Şimdi böyle bir nüfus. Şimdi de biraz artmaya başlamış. Öyle mi? Şimdi de böyle bir nüfus var. Peki. Efendim çılgın şeyleriniz var. Padişahlarınız var. Etnik köken. Cengiz Han’dan, Lille Şeyh Şamil Çarçak Katerina filan bir sürü isim var. Bir sürü bir şey var.
Ve bunların hiçbir tanesi Rus’ta değil. Rus kökenliği değildir. Bu çok önemli bir şeydir. Katerina, Katerina, ki birinci lebl olarak bilinir. Çünkü şey yapmıştır. Reformlar, şunlar, bunlar falan. Ya bir tek kelime Rusça bilmezdi kadın. Fransa konuşurdu. E tabi. Bu Voltaire’yi getiren filan bu mudur? E tabi. Voltaire’yi getiren memleketi. O’dur. O’dur. O’dur. E, bu, Rus değil, Rusça konuşmaz, köylü’sünü hiç tanımaz, halkıyla uzak yakın ilişkisi yoktur. Şeydir kendini beğenmiştir veya her insan gibi diyelim kendini beğenmiştir bir şeyin başında olduğu başında olduğu şeyin başarılı olmasını ister. Şimdi nereden alacak başarıyı? Tabi ki batıdan alıyor. Bence böyle bir şey var. Sıkıntı var.
sıkıntı var. Peki karşı gelenleri ne yapıyor? Deli İvan’dan, Korkunç İvan’dan itibaren ki bu bin beş yüz otuzlar falandır. Ki bizde ııı Kanuni Sultan’a, Süleyman’a denk gelir. Şimdi düşünün, bizde Kanuni dönemini düşünün, orada Deli İvan’ı düşünün. O saat bu saat Deli İvan’dan
başlamak üzere insanları kulaklara koyarlar. Çalışma kamplarına koyarlar. Ülkenin çok büyük olmasının önemi buradadır. Bir çalışma kampının öteki çalışma kampından arası o kadar büyük mesafedir ki koydunuz adamı unutursunuz. Bir de ehliyet mehliyetli olmadığını düşünün. Yani kim olarak ııı. Kayıt yok bir şey yok. Kayıt, kuyut, fasayere vurduğun duymaz bir durum düşünün. Adam orada kalır. Ve o adamlar, o insanlar, kulak mahkumları iki yüz elli yıl biriktiler orada. Iki yüz elli yıl boyunca her gelen orada kaldı. Bulaktan çıkılmadı. Orada öldü insanlar. Orada öldü insanlar, orada öldü insanlar. Iki yüz elli yıl çok hızlı zaman. Kaç kuşak düşünün. Evet. Kaç kuşak? Acayip bir şey. Ve o yaşam koşullarının çok da uzun olmadığını. Ve bütün
bunun dışında çok ııı zalim bir ııı ekonomi düşünün. Zalim bir tabiat düşünün. Hırsızlık her zaman çok oldu. Rusya’da. Haydutluk, hırsızlık o kadar ki ııı bu şimdi söyleyeceğim ııı şeyin lafıdır. Iıı Pedro’nun lafıdır. Kolları çivli olmasaydı İsa bile çalardı demiştir. Iyi mi? Bu kadar yaygın. Şimdi bu kadar yaygın da olunca hırsızlık kanunsuzluk. Yer aldı. Dolduruyorsunuz onlar oraya. Şimdi o doldurduğunuz insanlar orada kendi değiş yerinde işte devletlerini kurdular. Müthiş bir organizasyon gelişti. Bu organizasyonda başı vardı, komiserleri vardı. Anayasası
vardı tabii. Anayasası vardı ve bu anayasanın ııı kuralları vardı. Şöyle ııı var. Dedikler derler. Iıı nasıl derler biliyor musunuz? Sabıkasız hırsızlar diye bir kavram var. Bunu düşünüyor musunuz? Sabıkasız hırsız. Çünkü çünkü şeyi tanımaz. Kanunu tanımaz ki sabıkası
olsun. Bu bizden koni budur. Sabıkasız hırsızlar. Sabıkasız hırsızları doldurdunuz şeye. Eee kulaklara doldurdunuz. Hapishanelere doldurdunuz falan. Ve bir sabıkasız hırsız asla aile edinmez. Asla çalışmaz. Devlette hiç çalışmaz. Asla askere gitmez. Iyi mi? Falan falan filan. Böyle bir koca liste. Şimdi size bir kulaktan ötekine ciddiyetini anlatmak. Gönderdiklerinde size bir şey verirler. Bir berat verirler. Berat verirler ki şeydir. Yolculuk. Yolculuk için şey verenler. Öteki hırsızlardır. Şey değil. Devlet değil. Ben size veririm siz bundan gidersiniz başka bir gulağa. Ve orada orada sizin bu imparatorluğun bu bu şeyin hırsızlar eee kanunsuzlar devletinin namuslu bir üyesi olduğunuz zuh ispat edersiniz. Cezaları kendileri verirler. Bir sürü çok hızlı adam ördürme tekniği vesaire filan burada gelişir. Paralel devlet yani. Paralel devlet. Paralel devlet. Yeraltı devleti. Çok doğru. Paralel bir devlet. Çok çok doğru. Laf güzel. Paralel bir hakikaten devlettir. Ve bunların ııı patronları aralarında işte ve liderlerinin filan lider olduğu üzerlerindeki dövmelerden anlaşılır. Ve şeyden sonra ııı bu Berlin duvarının sonundan sonra işte guları boş bıraktıkları zaman bu insanlardan ııı dışarı çıkanlar oldu. Bu dışarı çıkanların üzerindeki dövmeler o kadar güzeldi ki Amerika’da moda
haline geldi. Zesimleri çekildi vesaire oldu. Ben iki tane şeye şahit oldum. Kongre topladılar. Dövme kongresi Boskova’da. O kadar bir moda moda var. Evet efendim. Bu ama ne olur? Bunlar aptal değil. Yani fashion TV var. Unutmayın. Yani fashion TV’yi yapan adamlar bunu kaçırmadılar. Kaçırmadılar, döndü dolaştı, bu şeye geldi. Iıı Amerika’ya moda ettiler. Şeyleri değişti daha kolay yapılır oldu. Hemen Amerikalılar boyaların malzemelerini şu sınıfısını değiştirdiler ve bugün yani bir en gül güldüren değil acı acı güldüren acı acı baktıran, düşündüren bizdeki ev hanımlarına kadar girdi. Şimdi. Şimdi bir tarafı dövme bu
sabıkası sırsızlar değil mi? Şimdi bu sabıkası sırsızların şeyse eee söyleyin adı müttefikleri kimdir? Çin ve Kolombiya Mahfesi’dir. Iıhı. Para Çin’den şeyden Çin’de konan Kolombiya Mahfesi’mdan.
Geldi. Ve ne zaman ki devlet sarsıldı devlet sarsıldı bir karar aldılar bunlar. O güne kadar asla devlette görev almaz iken almaya başladılar. Ve şey tipler yani bitirim tipler buradan çıkan bitirim tipler ki çok iyi eğitimliydiler. Ha sakın bunu da unutmayın. Orada oturuyorsunuz bütün gün sizin benim kadar iyi edebiyat bilirler falan. Bu bu bir tarafı var işin. Yani zannedmeyin böyle sokak söprüntüsü tüstükler hayır değil. Böyle ayabilir. Ve bunlar açıldı. Ki mesela en kıymetlilerinden en meşhularından bir tanesi Gürcistan’a gitti hatırlarsa. Evet tabii. Iıı orada ııı iş tuttu. Iş tuttu derken Gürcistan prezi’nin başındaki adama
Cumhurbaşkanı’na şey oldu. Danışman oldu. Danışman oldu. Evet evet evet evet evet. Ama Ruslar ve daha doğrusu komünistler bunları çok sık kullandı. Iki Dünya Savaşı’nda bunlardan ııı kalpazanlara para bastırttı kim Stalin. Aslında devletin bildiği ama devletin de bir şekilde yer yer işbirliği yaptı. Bir yer altı grubu bu bu vardı. Şimdi bunların bu çok önemli. Bir eksiği var. Bunlar üretim yapamıyorlar. Bilanlı üretim yapamıyor. Tabii tabii tabii. Aslında bir tür devlet yapısı ama bir üretim. Tabii tabii tabii. Çok doğru. Çok doğru. Bu boyar kafası yani mesela Petro’da yani ne yapmıştı bunları topladı boyar. Tabii. Yani dedi ki topraklarınıza dönün. Buralarda böyle yan gelip yatmayın. Berge almayacağım. Ormancılık yapın. Işte ne bileyim madencilik yapın.
Verimli işler yapın filan. Müzikleri de yeniden köle ilan ediyorum. Sıfır bedelli iş gücü. Hı hı. Ona rağmen olmuyor. Ya da çok az olabiliyor. Ki burada zaten imkan yok. Düşünün kapalıydılar zaten kilitli adamlar. Yani ölünceye kadar. Kulaklar. Eee şeyin eee Putin’in öyle bir haberi vardı. O dikkatinizi çektim. Bilmiyorum. Birden haber alıyor. Bir gün. Hı hı. Bilmem nerede işte üretim yapması
beklenen adamlar yapmıyorlar. Hı hı. Orayı uçakla hemen gidiyor, basıyor. Bunları topluyor. Çekmiş de yani filmi almışlar. Böyle adamlar duruyorlar. Karşısında ağzına geleni söylüyor onlara. Kızıyor. Ya akart filan ediyor ve terk ediyor. Yani demek ki bir şey değişmiyor. Yani bu bir birikim sağlıyor. Işte zaten her sermaye. Birikimi şeydir. Her her sermaye birikimi böyle pis af edersiniz bir iştir.
Tabii. Yani dolayısıyla bunda yadırganacak bir şey yok. Ama onu alıp böyle bir iktisadi etkinlik doğrultusunda çevirebilecek bir şeye bir türlü giremiyorlar. Şimdi belirliyici yalnız bir çeysi var. Platinomir’in. Hakikaten belirliyici. Atladığımız üzerinde konuşulmayan. Ne zaman ki özelleştirme başlar Rusya’da. Doksanlar. Para
nereden gelir? Gaydarlar filan. Vladnoymir’den gelir. Doğrudan. Vladnoymir mafya şey mafyası. Kolombiya mafyası. Çin. Parayı onlar getirir. Şimdi nasıl oluyor da Kamçatka valisi durup dururken. O kadar. Tabii canım. Çerzi futbol takımı satın alacak. Allah’ın valisi. Hodorovski Geza. Allah’ın valisi. Nereden geliyor para? Nereden geldiği açık. Özelleştirme açılıyor, veriyorlar ve alıyorlar. Ve böyle de sayılır da yani bir düzenin filan bu adamların. Işte yüz küsur filan. Yani ilk adım aşamada söylüyorum. Sonra arttı tabii. Sonra paylaşmak zorunda kaldılar. Şudur budur. Ama neticeden bu insanlar bu paraları aldılar. Özelleştirme yoluyla. Bu da bir iğrenç bir sistemdir bir başka zaman anlatırım. Eee paralar alındı. Eee ve ana gitti Rusya elden. Gitti. Şimdi Putin. Ben ona gelelim diyecektim. Biz son on on beş dakikaya girdik. Şimdi Putin. Hani siz daha önceden de söyledim. Şimdi ben Rus olsaydım kesin Putin’e oy verirdim. Gene de veririm. Çünkü çünkü böyle bir zamanda devralıyorsunuz. Açıktan ölen insanlarınız var. Ekonomi paylaşılmış. Servetiniz. Bitmiş. Zapatiki bir taraftan ittiriyor. Şimdi bir kere yani Zapadiki’ye karşı Rus eee gururunu diyeyim ayakta kim tutacak? Slavofil bayrağı kim temsil edecek? Tabii canım. Tabii. Kim tutacak bunu? Şimdi Yeltsin şey atmış. Mesela Yeltsin çok bir kata yaptı. Yapacak gibi görünüyordu. Hatta işte dumayı korusun diye tankların üstüne bindi vesaireler. Bir Yeltsin
şeysidir gidiyordu. O o haliyle. Ama tırstı. Tırstı ve oligarklarla işbirliği yaptı. Oligarklarla işbirliği yapınca gitti. Çünkü oligarklar zaten Batı’yla işbirliği yapan. Iki zaten birçoğu da Londra’da Amerika’da filan yaşıyor. Tabii yani İngiltere bu fırsatı kaçırır mı? Para olsun. İngiltere’ye diğerini verir yani. Bu böyledir. Aa şimdi Putin. Şimdi Putin’in tabii birkaç avantajı var. Bir
adım da döndü geldi. Saint Petersburg’da şeyde çalıştı uzun uzun. Belediye. Bekle böyle. Kavaş kavaş. Bir de maliye belediyede de mali işler filan yapıyor. Tabii tabii de mali işler filan. Ama eee Cemenceciv’in evvelini bilirdi şeyin Rusya’nın. O oligarklarını çok iyi tanıyor. Yani ııı kolay değil KGB olduğu zaman biliyorsunuz Rusya’nın. Bu çok büyük bir avantajıydı. Ama ona mı kabiliyorsun bakın. Üstüme iyilik sağlık. Yersin. Şantaj da derler. Iıı Çarlı’yı diyeceğim. Yani Çarlık demek lazım. Başkan da
Putin’i. Iıı aksi takdirde zaten bütün hırsızlığı bilmem neresi hepsi ortaya dökülecekti ki öyleydi adam. Öyleydi. Şimdi ayrı adam yazık. Işte o adam fakir şeyden gelen adam. Anlatmıştım daha önceden sanacağım. Uralardan gelen adam bu. Tabii ııı Allah kaşınacak tırnak vermesin derler. Adam şeyi yakalayınca parti başkanlığında yakalayınca
oradan vuruldu attı. Çaldı çırptı falan filan filan. Putin kendinizi Putin’in yerine koyun. Geldi Parçalanmış bölünmüş gitmiş. Şimdi Putin’in kendisinin böyle bir parçalama bölme hikayesi yok. Putin’e ait küçük memur sayılır. Evet. Bu mukayese edin. Ve geliyorsunuz. Milletin afra tafrasının haydi hesabı yok. Sovyetler Birliği’nin deniz altıları dayı satmışlar. Yetmiyor gibi hodrosu gibi tipler sizin Kremgül’ün tepesinden uçak piroları uçuruyor. Kendisi almış uçakları şey devralmış uçakları falan yani bu bu nasıl bunu insan utanıyor
söylemeye yani isim versem daha iyi anlayacaksınız ama hani bizdeki zenginlerden bir tanesinin kendisine filo yapıp bir tane eee kısıklığın üstünden geçmesi filan gibi şeyler bunlar. Bunlar çok ağır işler anladın mı? Ölenin kalanı haydi hesabı yok. Para el değiştirecek diye Rusya, burnunuzu çıkaramıyorsunuz Moskova’da. O kadar çok siyasi oyunu. Cinayet işleniyordu tabii cinayet için Rusya’da kaç parti var hocam? Oho ben bıraktığımda yüz altı tane var. Yüz altı tane parti var. Sonra ne oldu? Kaç bilmiyorum. Iniyor çıkıyor onlar her türlü. Bir de tecrübeleri yok. Böyle bir böyle bir şey söyleyin adını. Alışkanlıkları da yok adamların. Biz gene iyi kötü işte birinci meşhute falan bir şeyler götürdük. Eee bunlar da bu hiç olmadı ki. Hiç. Yani şimdi parti kur. Parti kurmak da ne demek oluyor? Dernek midir değil midir filan
bilmiyorsunuz da. Hani çok zorlandılar. Ama şimdi böyle geliyorsunuz Duman şeydir madem eee amam kamarasıdır Rusya’nın Duman’ın serveti yani orada olan adamların toplam serveti kırk milyar dolardan fazlaydı. Bir düşünsenize yani birine güya
başkanlık edeceksiniz. Adam sizi satın alıyor. Oooo falan. Sizi alıyor. Kimi alıyor? Her kız alıyor. Öbür taraftan bunları iş adamıdır diye Taytaylı yan batı. Eee bunlar zaten Rus olmak hiç istemeyen adamlardı. Yani anneleri, babaları hasbel kadar bunları doğmuş işte. Öyle doğmuş. Evet. Şeyde. Kaza, tarihsel kaza. Tarihsel kaza. Hiç halbuki yani onlar ona layık
değildi falan. Böyle tipler. O noktadan buraya getirdi Putin. Bu noktaya getirdi ki benim gördüğüm hocam yani doğru görüyüm görmüyorsam. Yok estağfurullah. Benim gördüğüm Putin elini halkına uzattı. Bir kere bu bir. Ilk yaptığı işlerden bir tanesi patriye itibarını geri vermekte bu çok ama çok önemlidir. Çünkü bakın Fetro’dan deli şeyden
Fetro’dan büyük Fetro’dan ne diyorsanız büyük Fetro’dan bu saate kadar Putin’in geldiği saate kadar patrik yoktu. Çünkü Fetö kendi almıştı patrikliği üstüne. Hilafeti üstüne alır gibi bir iş yapmıştı. O bir şey bizden mülkündür. Ne yaptı? Hani öyle bir durumdu o. Yoktu. Evet. Insanların bir yandan çok dinler, bir yandan şeyi yok. Eee kurumsal bir kurumsal bir yapıcılık. Bildiği bir şey yok. Bakın bunu yaptı. Döndü gitti sonra yenitsin gibi bütün bu azabı yaşamış adam. Kulaklarında ııı büyümüş adam. Ondan iliçe kurdu. Iç tuttu. Kazaklar şunlar bunlar derken şey yakaladı. Iıı yeni bir Rusya oluşturma. Ya halkının namzunu tuttu Ayşe Hanım. Niye yani? Iıı dokundu. Moda tabirle dokundu. Halkına dokundu. Halkına dokundu. Niye? Biz de. Biz de bakın canım niye? Ne olursa olsun Tayyip Bey bu kadar sevilir. Niye Sayın Cumhurbaşkanı bu kadar sevilir? Dokunuyor çünkü. Evet. Bir de birazcık da buna yakın gelen özal vardı. Dokunmak başka bir şey. Rusya için çok çok zor. Çünkü dağınık. Dağınık. Böyle bir Allah’tan çok akıllı. Bu aile. Yalnız bu şey de. Putinizm diye bir şey eee bunun için. Ya o biraz tabii abartı bir şey olur. Yani bir yeni bir putinizm işte dördüncü Rusya’nın inşası işte Büyük İvan, Büyük Petrolü’nin. Biraz demokrasi kültürü, biraz çoğulculuk, çoğunluk vesaire biraz bu çerçevede bir değerlendirme alayım. Şöyle. Programın son dakikalarında. Estağfurullah. Şöyle diyelim eee bir kere bu yeni formasyon şimdi Alev Hanım’ın anlattığı tabloları düşündüğünüz zaman. Çok ağır. Oradaki dramatik tabloları
düşündüğünüz zaman böyle eee kodları Kanada gibi böyle müreffeh bir topluma göre şekillendirilmiş bir model orayı götüremezsiniz. Götürürseniz zaten ters teper. Oranın kendi realitesi var. Yani orada mesela demokrasi konuşulacaksa bütün bunların içinde konuşulacak. Böyle evrenselci bir yaklaşımla işte o model alıp Rusya’ya dayatırsanız Rusya çöker. Yani bu çok açık. Kül de yutmaz
üstüne. Ruslar da bunu zaten kaldırmazlar. Kaldırmazlar. Iıı burada gelişen model çoğunlukçu bir model. Tabii ki o dokunmalar o Rusya’nın dağılmış puzzle’ını bir araya getirdi. Ve konsolide etti. Etti ve onun üzerine bir kişisel karizması da tabii bunun üzerine olur. Karizma durduk yerde oluşmaz yani. Karakaş, karagöz karizma üretmez. Pratin içinden o karizma yüklenir. Iıı Putin’e de o karizma yüklendi. İşte Sayın Erdoğan’a da yükleniyor o. Tabii tabii. Pratin içinden geliyor. Ilk başta o karizma yok zaten de. Kim ne diyecek? Kazanıyorsunuz o karizma. Tabii yani. Işte İstanbul İl Başkanı, Refah Partisi’ni falan. Şimdi bu içinden geliyor sürecin ve eee bunun içerisinde tabii aşınacak olan şey işte o bahsettiği eee Alev Hanım’ın eee Bielinski kafasıyla eee
veya zihniyetiyle Aksakov zihniyetinin yeni türevleri. Biraz da şimdi eski batıcılık yok tabii bence ya böyle. O gene bir derin bir iddiaydı. Bir zihniyet diyordu, kültür diyordu vesaire. Şimdi tam tersine tüketim diyorlar başka bir şey demiyorlar. Sorumluluk alıyordu onlar. Bielinski kendine göre veya bizde Tevfikret kendine göre bir sorumluluk alıyordu. Bunlar sorumluluk almıyorlar. Yani
böyle çok farklı bir şey ama geldiği yer belli. Dolayısıyla onlar Putin’in yaptığını didiklemek için bütün bu şeyleri kullanacaklar. Çoğulcu olmamakla itham edecekler. Rusya’daki demokrasininki öyledir. Yani ya da çoğulcunu başka yerlerde aramalıyordur. Demokrasi oynamıyor zaten. Oynamıyor. Çocuklar da demokrasisi. Yani bu bu tam bir
cumhuriyettir ve cumhuriyetçiliktir. Dolayısıyla burada cumhuriyetçilikle demokratizm arasındaki kavgalar devam edecek. Devam edecek. Farklı gruplarla. Eğer dünya şartları bugün Putin’i ayakta tutan maddi sütunları kırarsa Yelinski kazanacaktır. O da Rusya’nın kaybetmesi olacaktır. Batıcılar kazanacak. Tabii Batıcılar kazanacaktır ama Rusya kaybedecektir. Şimdi tabii çünkü şöyle bir şey var
ııı onu izninizle söyleyeyim. Evet. Iıı şöyle bir şey var. Bugün Putin’i ayakta tutan bir kere bir üretken bir ekonomi falan değil. Bu çok açık. Bunu denediler olmadı. Yani nasıl ki boyarlara bunu yaptıramadılarsa işte şeylere de yaptıramadılar. Rus oligarhlarına da yaptıramadılar. Olmuyor. Ama ne şey baktı Putin neyin üzerine oturtabilir
mi? Iki şeyin üzerine oturtabilir. Bir doğal enerji kaynakları iki askeri teknoloji onu yıprandığı yerde yakaladı ve yeniden nikah etti. Bu kültür başlığını da açmakta belki burada fayda var. Mesela ııı ilk defa mesela bir Rus çizgi filmi diyelim işte Maşa ve Koca’yı. Tüm dünyada herkesin izlediği tüm çocuklara izlettirilen filmler haline geldi. Bunun gibi ııı sosyal medya ataklarında ve farklı yerlerde Rusya kültürel olarak bir şeydi kırmaya başladı. Çocuklar. Yani iki bin yedi falan onlardan sonraki dönemlerde. Çok bence ııı derin bir şey yok yani. Bir kere bunu kabul edeceğiz. Bugün dünyadaki vasat büyük kütleleri hala Amerikan rüyası çok yıpranmış olmasına rağmen etkiliyor. Evet. Hollywood etkiliyor. Yani bunu görmek zorundayız.
Bu iki iki noktayı yakaladı dediniz. Yavaş yavaş gelir yani. Bu iki noktayı yakaladı dediniz. Bir de bir şey bir son cümleleri alayım. Liberalizm hükümsüz bir hale geldi diye bir şey tarif ediyor. Putin on sekiz Haziran’da Financial Times’a bir ııı röportaj veriyor yirminci yılının iktidardaki yirminci yılının üzerine. Burada liberalizm hükümsüz hale geldi. Ne hale geldi? Hükümsüz. Hale geldi diye. Doğru. Bir ııı cümle tarif ediyor. Bunun üzerine başlıyor zaten
tartışmalar. Tartışma değil tabii. Saldırmışlardır. Evet. Yani bu bunun üzerine bir yeni bir linç de başlıyor. Şöyle de bir şey var. Yani bu hem Türkiye hem de Rusya’yı bir araya getiren yaklaştıran bir dinamik. Dünyada bugün küreselleşmeyle neomerkantilizm veya bunun bunlar birbirine girdi. Burada ilginç olan şey evet Amerika’da Trump gibi
Amerikan neomerkantilizmin savunan bir insan var. Rusya’da liberal dünya sona erdi küreselleşme yenildi diyen bir Putin var. Burada bütün ııı dünya beşten büyüktür diyen bir lider var. Bunların arasında kurulan bir armoni var. Var evet. Bir akor tutturuldu. Ve bunun karşısında Çin’den bir ses yükseliyor. Silikon vadisinde yankılanıyor. Oradan bilim vadisine tekrar geliyor. Orada da yankılanıyor. Hayır küreselleşme kazanacak diyen. Dolayısıyla yeni dünyada bu tip sıkıştırmalar çünkü ııı Putin’i vurmak için ne söyleniyorsa Erdoğan’ı vurmak için de aynı şeyler söyleniyor. Evet. Trump’u vurmak için de aynı şeyler söyleniyor. Bu ilginç değil mi? Değil mi? Dolayısıyla doğrudur o tespiti
şeyin Putin’in yani. Ister tedavi amaçla bunu söylemiş olsun, ister proaktif amaçla söylemiş olsun. Yani liberal dünyanın sonu geldi. Küreselleşme efsanesi bitti. Evet. Çin Komünist Partisi’nin son kongresinde Jim Pink ne diyordu? Küreselleşme bayrağı bizim elimizde. Iyi. Yani buradan. Benim için bir mahluk. Tabii. Biraz da onlar götürsün. Biraz da onlar götürsün. Tabii işin ilginç tarafı ama işin ilginç en ilginç tarafı şu bugün Çin Komünist Partisi’ne Jim Pink’e de Hong Kong’da söylenenler aynı şeyler. Ne kadar? Ona da gene aynı saldırılar ve aynı eleştiriler beraberinde. Küreselleşme dokunulmaz. Yeni dünyanın dini. Ama onu da kurtarmadı. Onu da kurtarmadı. Onun için ııı son bir cümle alayım hocam. Ha son bir cümleyi. Şimdi son bir cümleden bir önce bir cümle. Tamam buyurun.
Iıı buna dikkatinizi çekerim. Rusya ııı çok genç bir toplum değil. Bizdeki biz de kaybediyoruz onu ama çok genç bir toplum değil. Iıı median yani en çok insanın toplandığı yaş otuz yedirdir Rusya’da. Ortalama. Otuz yedi yaşında en çok insan. Iıı. Otuz yedi yaşında’dır. Evet.
Medyan ortalama değil. Yani avaraj değil. Toplandığı yer. Otuz yedi yaş. Rusya’da. Bu ne yapar? Bin dokuz yüz seksen iki yapar. Demek ki Rusya’nın bugün en ııı kalabalık ekibi bin dokuz yüz seksen iki doğumlu yani şeyi bilen ııı Berlin duvarının yıkıldığını görmüş olan, buymuş olan bakın çok önemli. O açlık krizlerini bilen. Bilen. Çok çok farklı bir çay. Belki annesinin ailesine gidip bir başkasına hizmetkârlık yaptığını ııı bilen. Tabii tabii tabii. Onu onu gören bir toh hala. Ne kadar sürer ayrı. Ha bizimki gibi değil. Hani döndüğünüz zaman ama böyle bir etki orada henüz yok. Yok. Yok. Yani bu ııı bunun aklımıza dursun. Diyoruz. Peki son sözüne söylüyoruz Rusya’yla ilgili Putin’le ilgili kapatırken yani Batı Putin’i tartışırken ııı şey derim yani Ayşe Hanımcığım yani en iyi komşu huzurlu komşudur. Evet. Devam. İyilik versin huzurlu huzurlu kalsınlar. Bize de bulaşmasınlar.
Ser zaman kapıları açarsam hep ekmek paylaşmışızdır. Huzurlu olsunlar. Yani bunu derim. En en iyi komşu. Sizin ailesinde huzuru olan komşudur. Eee buna da katılıyorum ama ben de şöyle düşünüyorum. Eee Türk Rus evliliklerindeki artış oranlarına veya düşüş oranlarına dikkat edelim. En son bildiğim üç yüz bin miydi Türk Rus evliliği? Antalya’da çok yüksek sayıda ev sahibi olmalardan. Evet. Üç yüz bin insan bir çocuk yapsa iki dilli Rusça’yı ve Türkçe’yi konuşan yeni bir nesil geliyor. Buna da dikkat etmek lazım. Bek gerek. Bu da bir bu da bir başka gelecek. Hadi Milli Eğitim Bakanlığı. Evet Rusça bir dil olarak belki yeni bir dil olarak okutulabilir. Efendim çok teşekkür ediyorum. İki bölümde böyle Çin’den Rusya’ya bir geçiş yaparak
değişen dünyanın yeni parametrelerini böyle bir arka plan bilgisi oluşturmaya çalıştık. Haftaya dünyayı anlamak üzerine yeni bir başlıkta görüşmek üzere.
Hoşça kalın diyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir