"Enter"a basıp içeriğe geçin

INFLUENCERLARA ÖZEL SECURITY!

INFLUENCERLARA ÖZEL SECURITY!

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=G32GK0TxOrw.

Şimdi bugünkü önemli mevzu şu. Siz bana istediğiniz soruyu sorabilirsiniz ama benim de size bir sorum var. Onu düşünüp öyle gelin. Soru şu. Benim yerimde olsanız hayatınızla ilgili bundan sonra ne yaparsınız? 3 ay sonraki planınız ne olur? 3 yıl sonraki planınız ne olur? 10 yıl sonraki planınız ne olur? Hadi bakayım bir hayalinizi göreyim. Sonunda size bambaşka bir şey söyleyeceğim çünkü sizi dinlemem lazım. Başlayalım hadi. Şimdi kardeşim önce ben soracağım. Sor abi. Senle ilgili en ufak bir şey bilmiyorum.
Sadece Nikin’in orhun olduğunu biliyorum. Seni de tanımıyorum abi. Direkt olarak sen beni tanıyor musun? Benim hakkımda bir fikrim var mı? Nerede yaşadın, ne yaptın, ne ettin? Tamam biliyorsun beni tamam. Sana sorum şu. 42 yaşındasın. 2022 yılında benim yerimde olsan ne yapardın kardeşim? Abi öncelikle zaten sen aslında benim çoğul hayalimi gerçekleştirmişsin yani. Şirkette çalışmak olsun, hedefler olsun. Çok da güzel çocuklarım var. Güzel bir hayatım var en azından böyle gözüküyor. Artık kendi hedeflerimi bitirmişim.
Yani çocuklarımın hedeflerin ulaşmasına yardım ederdim. Onlara daha iyi bir gelecek hazırlamaya çalışırdım büyük ihtimalle. Ölçülebilir bir hedef söyleyebilecek misin bana? Şunu yapardım abi diyebilecek misin bana? Yok Saniye tamam. Bu seni söyleyeyim bir hayal. Bir daha bir hayal kurdun sen şimdi. Hedef vermedin, hedef belirlemedin. Benim sorum şu. Ölçülebilir olması lazım. Ben ne yapayım? Bundan sonra işimi bir değiştireyim. İşte atıyorum daha çok para kazanacak bir iş mi aramalıyım? Arabayı mı değiştireyim? Anlatabiliyor muyum? Yani bana ölçülebilir, elle tutulabilir.
Bir sonraki adımı söyle, ne yapayım? Bence hedef olarak Türkiye’de bir eğitim topluluğu kurabilirsin. Yani yazın ve siber güvenlik hakkında. Ve burada öğrencileri yetiştirebilirsin yani. Olabilir. Ücretsiz bir şekilde. Ücretsiz öğrencilere eğitim ver. Güzel tamam teşekkür ederim. Şimdi ben senin sorununa. Bizim belirli bir levele kadar İngilizce öğrenmemiz gerekiyor. Farklı bir diller öğrenmemiz gerekiyor. Sana yetecek seviye nedir mi soruyorsun? Ben kafamda kendi sorumu cevapladım ya abi çok sağ ol. Aynen. İşte sana yetecek kadar. İhtiyacın olan kadar abi fazlası değil. Çok gerek yok. Tamam kardeşim okeydir. Ben teşekkür ederim sağ olasın. İyi akşamlar. İyi akşamlar abi. Kendine yeter insan oğlum. Böyle işte ben bunu seviyorum. Ben bununla varım. Adam müthiş kendi işini halletti. Evet sıradaki arkadaşı oğlum. Alperen hoş geldin ne haber? Hoş buldum abi iyi sağ ol abi. Kaç yaşındasın lan sen? E 13’üm abi. Yavrum benim. E hoş geldin. Hadi bakayım 13 yaşındaki Alperen. Benim yerinde olsan hayatında bir sonraki adımın ne olur? Sana şu şekilde söyleyeyim. Yani yerinde olsan zaten yapıyorsun ama
ücretli ve ücretsiz bir şekilde çok detaylı bir kurs vermeni şey yapabilirdim aslında. Bu demek olsun tamam. Bunu bunu bunu aldık Cebe. Bu var. Başka bir şey geliyor mu aklına? Kendi şirketimi kurmayı da amaçlayabilirim aslında. Öldü şeylerim var. Bu da bu da güzel. Peki kendi şirketimi ben kursam niçin kurmak istedin? Daha çok para kazanmak için değil mi? Sence daha çok para kazanmak bir sonraki adım için benim hayatımı yaşayan birisi için lazım bir şey midir sence? Hayır. Peki. Tamam canım böyle bir şey geldi. Okey bence çok güzel fikirler. Helal olsun sana.
Şimdi ben senin sorularını cevaplayacağım. Abi şimdi geçen gün bakarken şöyle bir şey bulmuştum Jeepon diye. Bu Jeepon bizim ne işimize yarar ve bunu nasıl kullanabilirim veya alsam ne bana artıları olur. Fiberi evine iki türlü taşıyabilir insanlar. Bir tanesi kapına kadar gelir fiber kutusu. Biliyorsunuz fiber cameli aftır düz. İncecik turuncu iki tane boru. Tamam bir RX biri TX. Bir geliş bir gidiş. Bu böyle gelir kapına kadar. Kapıda kutuya takarlar. Cibiklerle takarlar veya çeviricilerle böyle kare çeviriciler vardır. Onunla çevirirsen ondan sonra
ethernet kablosuyla hoop onu alır katlara dağıtırlar tamam mı? Veya işte bir tane backbone switch vardır. Oradan patch panelden katlara gider bu. Bu birinci yöntem. İkinci yöntem binanın katına kadar çıkartırlar fiberi. Ondan sonra bir tane ya da evin kapısına kadar getirirler. İçeri kadar getirirler ki Danimarka’daki hikaye o. Bende ne var o Jeepon dediğiniz aletten? O alet böyle bir tane beyaz dikdörtgen bir alet. Ondan sonra onun içine fiber giriyor. Oradan ethernet olarak çıkıyor ve takıyorsunuz. Ama işte STP ketaltı olarak destekleyen
işte 10 gigabit destekleyen, 5 gigabit destekleyen falan fıstık değişiyor bunun tipleri. Ama nihayetinde mevzu senin bir altyapı dönüştürücüsü bu alet dediğin hikaye. Onun seninle bir alakası yok. Senin evine desteği sağlarlarsa sen gider oradan onu kullanırsın kardeşim. Şimdi gidip ona bir para vermene gerek yok. O ethernete çevirme işini ISP yani servis sağlayıcını yapması lazım. Ama çok güzel sorular ve çok güzel cevaplar verdiğin için çok teşekkür ediyorum ben. Çok sağ ol abi hayırlı yayınla. Sağ ol kardeşim kendine iyi bak. Alperen efsane çıktı ya.
Erkin hoş geldin. Abi sorun ben şimdi 9. sınıfımda. Üniversiteye girdiğimde hangi bölümü seçebilirim yani? Abi hangisine ilgin varsa onu seç. Geleceğini merak ediyorsan hani eğer yazılıma da ilgin varsa bence yazılımdan devam et. Ama yani ben senin yerine hangi bölümü seçeceğini seçemem yani bunu ben bilemem. Bunu en iyi sen karar verirsin kardeşim. Neye yetkinliğin varsa neye ilgin varsa ona göre hareket edeceksin yani. Pek bir yardımcı olamam bu konuda sana ne yazık ki. Tamam abi anladım. Teşekkür ederim. Eyvallah kardeşim.
Ooo Civan Beycim nasılsınız? İyiyiz efendim siz nasılsınız? Bizdeyiz. Şimdi soruyorum benim yerimde olsa senin hedefin ne olurdu? Abi senin yerinde olsam 3 ay boyu 3 yılda muhtemelen çocuklarımla ilgilenirdim. Olmamı zaten yapıyorum. Oooo ne yapayım işi gücü bırakayım çoluk çocukla mı ilgileneyim sadece? O mu öneriniz? Ya işi gücü bırakmak değil de onlarla yeterince vakit geçirdiğimi emin olmaya çalışırdım. Geçiriyorum abi evden çalışıyorum ben. Hiçbir yere çıktığım ettiğim yok. O yüzden de bebeyle de sürekli 7 gün 24 saat birlikteyim. Kuzularla da birlikteyim. Sürekli beraberiz yani. Çocuklarla var ya benden bıkıyorlar öyle söyleyeyim size. Senin yerinde olsam abi elinde iyi bir topluluk var. Bir sürü genç var. Onlarla böyle çok sağlam bir organizasyon olabilir. Onun için çabalardım diye düşünüyorum. Yani topluluk mevzusuna gireceksin. Ya onun ama çok meraklısı var be oğlum. Güzel güzel bu arada çok beğendim ama çok meraklısı var. Bana gelene kadar ooo. Ama bak burada beğendiğim bir tane şey var. Hani ücretsiz Udemy eğitimi falan hikayesi var ya. Onun gibi bir şey düşünülebilir ileriki seviyelerde. Hatırlıyorum mesela 1 yıl sonra falan. Öyle bir şey yapabilirim. Ama tamamen ücretsiz. Onun parasını aramak. Öyle bir şey lazım bence çünkü hani İngilizce bilenler bir şekilde sıyrılıyor ama İngilizcesi o kadar iyi olmayan insanlar. Türkçe bir eğitim dışında başka bir kaynak bulamadıkları zaman sana bana mecbur kalıyorlar. O yüzden iyi bir Türkçe kaynak olsa ve sen yapsan mesela bunu çok hoş olur belki. Eee olabilir abi. Ama bak şeyde olabilir mesela cloud olabilir. Çünkü mesela şimdi web application çok bildiğin bir konu değil. Ucundan azıcık biliyorum. İşimi görecek kadar biliyorum hani teknolojiyi anlatacak alt yapısını biliyorum ama üst yapısını bilmiyorum tamam mı? Onu öğrenmem gerekiyor. Onunla uğraşmam. Yapan da bir sürü insan var. Zaten pentester dediğin adam aç kalacak 3 gün sonra. Offensive securitycilerin alayı aç kalacak abi. 5 yıl sonra hepsi böyle duvara ismini yazacaklar. Abi ben niye iş bulamıyorum diye. O bugün hacker olacağım ben, siber güvenlikçi olacağım, araştırmacı olacağım falan diye fıtı fıtı dolananlar var ya. Pentester’ların hepsi böyle ağızları kokacak.
Direk adam bir tane yapıştıracak oradan rapid seven’ı bilmem neyi ıvır zıvırı. Çatır çatır çatır işlerini alacak. Bir de onu bırak. Hindistan, Pakistan, Afganistan, Fatlaristan, Sattıristan, Suturistan bir dolu aç insan var orada. Bunların elinde android telefon var. Telefonla bile gidiyorlar pentesting yapıyorlar bug bug yapıyorlar. Bu herifler hayvan gibi yardırıyorlar orada. Eee öyle bir adam orada o kadar yardırırken sen burada Türkiye’de bir de İngilizce bilmeyen. Eee dalga geçti mi? Amerika’yla değil mi diye konuşma dediniz. Hani İngilizler var ya onlar şimdi bir kat daha İngilizce biliyor. Eee ne haber? Ondan sonra onlarda çatır çatır gidecekler iş bulacaklar abi. 7 milyar adam orada duruyor. Babalar gibi çalışıyor. Sen burada kalkıyorsun. Eee işte ben acaba ne yapsam? İşim burasından mı tutsam? Burasından mı tutsam? Tuttu herif gidiyor lan sen daha dur. Onun için onların hepsi aç kalacak kardeşim. Hani onu öğretmem. Onun yerine Blut öğretirim işte. Cloud öğretirim. Cloud öğrenin.
Aaaa! İşte efendime söyleyeyim. Automasyon, DevOps öğretirim. DevSecOps öğretirim. Bunları öğretirim. DevAlutment öğretirim. BluTeam öğretirim. Bu olur. Çünkü BluTeam’ci aç kalmaz. Mesela Harverton CS50 diye bir eğitim serisi var. Onlar böyle aydınlatma uçuşu şeklinde yapıyorlar. Yani hiçbir şeyin detayına girmeden burada böyle bir şey var demek amacıyla yapıyorlar. Devamını insanların kendi araştırmasına bırakıyorlar. On seride mesela adamlar sıfır hiç yazılımı bilmeyen birini alıp işte SQL’inden tut işte biraz arayız, biraz o, biraz bu. Hepsinden biraz gösterip 10 saatte bunu kapatıyorlar her sene. Ben her sene takip ediyorum. Sen de öyle bir şey yapabilirsin belki abi. Çünkü derinlemesine eğitim çok çok efor isteyen bir şey. Evetler onunla uğraşamam ki ben. Aynen yani. Çok mantıklı. CS50’ye bakayım notunu alıyorum. Yazdım kardeşim buna bakacağım. Sorun sor bu arada çok teşekkür ederim. Endüstri de mi kalmak mantıklı sence akademide mi? Ve bir insan bunu nasıl seçmelir? Endüstri de olan manyak mısın akademide de? Oğlum Amerikalılar’ın çünkü sevdiğimiz bile who are. Who can’t teach. Tamam mı? Bütün akademisyenler trigger çindim bana. Linç geliyor. Beceremeyenler öğretir. Ben demiyorum onlar diyor. Abicim şöyle ben her zaman endüstri’nin peşindeyim. Çünkü bir özgürlük var. Ve akademide şunu gördüm ben. Bu benim tecrübemle alakalı. Bu insanlar hep böyle özellikle Türkiye’de çok fazla derecede kendi fanus akvaryumların içerisinde böyle kapalı bir kutunun içerisinde kendi camdan saraylarının içinde böyle tahtlarının içinde krallıklarının içerisinde kendi egolarını büyütüyorlar. 20 sene önceki başarılarının bugün de de geçerli olduğunu falan zannediyorlar. Öyle olmuyor olay ama. O yüzden daha çok tercih ediyorum endüstri. Anladım abi teşekkür ederim. Eyvallah kardeşim öpüyorum görüşürüz. Görüşürüz. Ay Klovax geldi hoş geldin dostum. Ben sensem önceliklik hayalimin ya da istediğiminin olduğunu bilmek isterim. Yani sen şu an para mı hedefliyorsun? Çakal. Çok çakalsın lan. Söylemiyorsun. Başarı için mi? Söylemiyorum. Ben başarı ve parayı aynı anda katiliyorum.
Önümüzdeki 3 ay içinde zaten sen bir ihtimalle ayrılırsın yakında ama IBM’den ayrılıp bir startup bakmaya başlarım ya da kendim bir startup bakarım nasıl bir startup? Şu an çok güzel bir fikir veriyorum. Ben bunu normalde kendim yapmak istiyordum ama yapan yapabilir. Abi şu an ne var gündemde? Twitch yayıncılarının dataları falan ekleniyor sürekli şey oluyor değil mi? Twitch’in şeyler. Abi ben yayıncılara yönelik bir hizmet kurmak isterdim. Bu hizmet nasıl olacak? Yayıncılarının hem yayınlarında sızdırabileceği datalardan tut. Bütün influencer sadece yayıncılar. Influsörlara bir güvenlik hizmeti.
Bu güvenlik hizmeti ile ilgili bir şirket kurarım. 3 yıl sonra da eksitimi yapar satarım. Kendi başarımı da katlarım cebime. Uff. Para mı da. Bu feci bir sistem ya. Çok akıllıca. Influencersecurity.com hemen alırlar domaini bak. Abi. Ben size söyleyeyim ben bu işe girmem fikir senindir aynen yürü kardeşim. Yok ben ama küçük bir sorum var. Şimdi ben kesinlikle aşı karşılığı falan değilim. Aşı karşılıkların hakkına tüküreyim öncelikle onu söyleyeyim. Ama şöyle bir şey var. Ben şu an herhangi bir risk bölgesinde değilim. Çok dışarıya çıkmıyorum sadece okuldan eve gidiyorum.
Evden okula gidiyorum burada ama ya da dengtik falan salamaya çalışıyorum. Aşıların bir tür güncellenmesini bekliyorum. Update gelmesini bekliyorum. Update olduktan sonra aşı olmak istiyorum çünkü her 3 ayda bir 6 ayda bir yeni varyant çıktı. Şunla da aşı ol. Bunda da aşı ol olmak istemiyorum. Risk grubunda olmadığım için aşı olmak istemiyorum ama… Kimseye yaklaşmıyorsan hiçbir problem yok. Bu konuda net ol. Kimseye yaklaşmayacaksın yaklaşırken maske takacaksın. Bunu okeyse… Aşıyım çıkartmıyorum kesinlikle başlayayım. Tamam o zaman olur. Bu senin kişisel tercihin abi. Buna benim yorum yapmaya bile hakkım yok da.
Sen bilirsin, şöyle bir şey var bilgi sahibi olduğun bir konu değil. Update gerekli mi? Update şart mı? Değil mi? Hani önceden almak o bağışlıkla o varyantı da kapsıyor mu senin? Vücudun belki de volop ediyor. Anlatabildim mi o korumayı? O yüzden onu bilemiyorum yani. Rutsak hoş geldin. Hoş bulduk abi nasılsın? İyi abicim sağ ol sen nasılsın? İyi benden olsun aynen. Dinliyorum abi. Abi söyle benim hani tavsiye diyebileceğim şöyle bir şey olabilir. Buradaki topluluğa hem de sana faydası olacağını düşündüğün. İnsanları da hani buna çekebilecek. Challenge’lar değil de böyle bug bounty tarzında hani ödül para olmasına gerek yok. Sizin komünitüde bir karşılığı olan bence bountiesler insanları da buna çekmek için faydalı olabilir gibi geliyor bana. CTF, ETF falan tarzı bir şeyler yaptırıyorsun. Ya olabilir ve insanlar hani belki gelir burada nasıl çözdüğünü anlatır. İşte ya da write tap yazar. Hani bunu da şey yapmış olurlar. Biz onu yaptık ya. Trahexmede falan dunuz makinesi falan vardı. Onları yazıyorlardı insanlar falan çözüyorlardı. Yaptık ona benzer bir şeyler. Ama güzel fikir eyvallah. Peki oğlum bir şey soracağım.
Benim hayatımla ilgili yapmam gereken şeyin write tap’lı yazıp CTF olduğunu mu söylüyorsun sen şimdi? Ama aslında hayır. Komüniteyi genişletmek adına bunu söylemiştim. Yoksa zaten bunu yapmaya… Benim hayatımda bak benim hayatımı düşün tamam mı? Benim yerimde olsan ne yapardın? Ben bunu soruyorum kendime masturasyon yapmak için sormuyorum chat bu arada. Bunu soruyorum. Günün sonunda hepsini toparlayıp size bir şey anlatacağım. Onun için soruyorum. Senin hani kariyerine baktığında aklıma çok da yapılabilecek bir şey gelmiyor. Yani yaptıklarına baktığımızda zaten çoğu şeyi yapmışsın abi.
Eyvallah kardeşim. Merhaba abi. Merhaba canım. Naber hoş geldin baba. Hoş bulduk. Nasılsın abi? İyi be ne olsun. Koşturma. Sen nasılsın? Ben de iyiyim. Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Şimdi bu aralar NFT metaverse falan o tür konular birazcık yükselişe geçti ya. Şimdi şöyle open source olarak bir virtual world tarzı. Bunu gitaba koyabilirsin. Ve insanlar da buradan yürüyerek projeni büyütebilir ve daha fazla insana ulaştırabilir. Çoğu mantıklı söyledim ben bunu ha. Düşünebiliriz bunu. Şimdi abi ben sorumu sorayım mı? Sor. Peki ya bu virtual world sistemlerinde hangi yazılım dili başta gelir? Onu bilmiyorum lan hiç. Metaverse de bilmem nerede falan neyle kodlayacaklar onları veya kodluyorlar. C++ da değildir be. Unity olduğunu biliyorum. Design’in kısmının. Ama özel olarak programlama Rust, C++, Python. Rust solidi. C++ evet şeydir yani. Krypto müripto da Rust olabilir bence de. Rust, Python, C++ mantığı. Java’sız yemek olmaz. Kesin Java’ya vardır ya doğru. Kito solidi tiliyorlarmış bazı şeylerde.
Valla bu dediğim yerden sordum. Görüşürüz. Kolay gelsin iyi yayınlar. Görüşürüz. Gökberk buyur abi. Nasılsın abi? İyi abicim sağ ol sen nasılsın? Üzülüyorum abi. Kolay gelsin. Bir aydır sınırcıyı kovalıyorum gelemiyorum bir türlü. Sorunu cevaplayayım abi. İki yan var. Bir yanım biliyorum çok yoruldun ama bu dava sensiz olmaz diyor. Bir yanımda gidebildiğin en yükseğe kadar git diyor. Ben en iyisi gidebildiğin en yükseğe kadar git diyeyim. Ben senin yerinde olsam direkt global açılırım bir güvenlik şirketi kurarım. Çok yorucu ve çok saçma bir iş.
Bu saatten sonra kanser olmaya hiç niyetim yok abi boşver. Kendi şirketini açmak çok zor bir iş yani. Ben yaptım kapadım yani çok. Ay ona uğraşacak şeyim yok. Ben böyle rahatım oğlum. Niye rahatımı bozuyorsunuz lan? Diğerini söyleyeyim abi. Emekli ol otur. Keyfine bak yani. Artık bu dava sensiz olmaz biliyoruz ama yani bir kendine gel yani artık bir rahatla. Eyvallah kardeşim. Görüşürüz kardeşim. Eyvallah. Çet. Oturduk dinledik kaç tane adam geldi konuştu. Herkese tek bir soru sordum. Dedim ki benim yerimdesiniz git bak LinkedIn’den neler yapmışım ne yapıyorum ne ediyorum nerede yaşıyorum. Ne yaparsınız bir sene sonra. Üç sene sonra beş sene sonra. Not aldım. Gelen fikirler şunlar. Kendi işini kur. Hatta işle ilgili fikir veren oldu. Çok güzel Kunovax’tan çok güzel bir fikir geldi. Kendi işini kur. Startup’ını kur. Ekonomik özgürlüğün olsun. Eğitim firması kur. Eğitim ver. Meetup yap. İnsanlara yardım et. Hep birilerine bir fayda sağla. Ya da sağ ol. 40 yaşında emekli ol. Yat. Arkadaşlar. Ben Allame Cihan olduğum için değil. Ben sadece kendi halinde orta seviyede bir adam olarak…
…içeri gürülen, insanlarla bir şekilde ilişki içinde olan……belli bir miktarda para kazanan……kendince bir firmada çalışan……içinde gücünde bir adamım. Kendi çoluğumla çocuğumla takılan bir adamım. Nedir dedim hani ne yapayım dediğim zaman……bana verdiğiniz önerilerini hepsi……ya başkasına bir fayda sağlamak üzerine……ya da çok limitli. Hani böyle güzellik yarışmalarında……dünyadan ve gelecekten beklenti nedir diye sorarlar……güzellik yarışmasına katılmış aday kadınlara. Kızlar şeyler. Dünya barışı. Bütün şeyler dünya barışı midvalinde.
Hepsi böyle şeyler. Ve hepsinde de şu var. Abi mecburen çünkü içinde bulunduğumuz ülke şartları. Biriniz bana çıkıp şunu demedi. Abi hep söylüyorsun kendimi……web security alanında geliştirirdim. Şu eksik konular üzerine çalışmaya vakit ayarcardım. Şunları şunları şunları toplardım. Ondan sonra liderlik üzerine kendimi geliştirirdim. Şirkette yönetici olmak için hareket ederdim. Uyurken para kazanmanın yolunu bulacak bir şey yapmam lazım……iki bende var şu anda o. YouTube’da izlendikçe para kazanıyorum.
Twitch’da izlendikçe para kazanıyorum. Ben uyurken de çalışıyor o mesela. O zaten var. Varmak istediğim nokta şu. Abi hayal kuruyorsunuz ama……elinizde istediğiniz her şey olsa bile……hani rahat daha geniş hayal kuracak bir platform sağladığımızda……onda bile aynı tıkanma var. Hayal tıkanıyor bir yerde. Hepinizin derdi para kazanmak. Bunu çok iyi anlıyorum. Ya da bir şekilde kendinize fayda sağlamak. Parası olan adamdan fayda sağlamak. Bunu da anlıyorum. Hani varmak istediğim nokta değil. Hani yıllık plan, kariyer planı siz……bana üç yıllık, bir yıllık, iki yıllık, beş yıllık plan çıkartamıyorsunuz. Kendinize nasıl çıkartacaksınız? Ya hep istek var ama sağ bir istek. Vizyon yok abi. Yani bunu direkt böyle söylemek istemiyorum ama vizyon yok kardeşim. İsteğiniz var ama çok böyle bir kapalı kutunun içindesiniz. 25 yaşındaki Türkiye’de çalışan bir adama göre……siz de hak verirsiniz ki……imkanlarım biraz daha fazladır benim diye tahmin ediyorum. Öyle bir adama göre de baktığın zaman……al dedim kardeşim benim yerimdesin. Ne yaparsın o zaman? Hayal gücümüzde bile bir sınır var.
Sevgili kardeşim, öncelikle ben size ne dedim……bir haftalık, üç aylık, kısa kısa vadede hedefler. Hedef belirlemiyorsunuz. Hayal kuruyorsunuz. Safi hayal. Ulaşılamayacak. Yaklaşıp yaklaşmadığını o hayale bile hocam… Abi adam diyor ki kendi işini kur. Oğlum tamam, kendi işimi kuracağım bak. 15 dakika sürüyor. Gireceğim bir tane web sitesi, açacağım. Danimarka’da registration’ı yapacağım, kaydını alacağım. 15 dakika sonra şirketi kurdum. Bitti mi? Bitti. Şimdi ölçülebilir bir hedef vermiş olsaydı karşı taraf……kendi işini kur. Hedef bu. Ben bunu ulaştım işte, olduğu yaptım. 15 dakika sonra bitti. Hedef bitti. Anlatabiliyor muyum ne demek istediğimi? Ha bak, CPU yapacak fabrika çalan. Gel. Bak olur bu. Bu bir hayal. Bunun bir business planı lazım. Bilmem ne lazım. Abi bak bakıyorum, eğitim ver. Okey abi, girdim. Bütün bugüne kadar çektiğim yayınları, videoların hepsini……Udemiye koydum. Ücretsiz. Bitti. Al. Eğitim. Bitti. E o zaman bu yeterli değil. Diyeceksin ki bu buğuyu yetmez. Bu güzel değil. Bundan daha güzelini yapmamız lazım. Tamam o zaman demek ki bir ölçülebilir……bir kıstas koymanız lazım. Kurduğunuz hayallerin……hepsi isteklerinizle sınırlı. Hep bir istek var ama attığınız düzgün……ölçülebilir bir adım yok. Sizin o hedefe, hedef yok ortada zaten. Hayal var sadece. Hedefinize yaklaşıp yaklaşmadığınızı……ölçebilmeniz lazım sevgili kardeşim. Sen 25 yaşındaki birinin yanında olsan ne yapardın? Çok güzel sorayım. Abi şöyle yapalım. E saat yorum benim yerimdesin. Ne yapardın? Hah. Üniversiteden mezunsun. 25 yaşındasın. Üniversitede 2 yıllık bir bölüm mezunusun. Tamam. Bilgisayar programcılığı olsun.
O zaman 25 yaşında olmayalım. 25 yaşında diyorsak üniversiteyi bitirmiş olma. 4 yıllığı bitirmiş olma o zaman. Bak 22 yaşındaysam ilk hemen……4 yıllık bir bölümeye kayıt olurum. Açık öğretim, açık öğretim bir şey. Bir defa. O bir mutlaka kayıt olurum. Orada da tercihim şey olur abi. Hemen bir yönetim, birleşim sistemleri kaydolurum. Tamam mı? Derslerimi de yazdırırım. Ooo çiçek. Hemen bu bir cepte. 4 yıllık çiçek gibi. O elimde bir duruş. 2. İngilizcenin içinden geçerim. Bu şıkların hangisinde yoksa sevgili kardeşim…
…bir sonraki siteme geç. 3. Python öğrenirim abi. Her şeyi bırakıp Python öğrenirim. Eğer öğrenmemişsem bu dakikaya kadar. 4. Network. İnternetin işleyişi. Browser’ın çalışma mantığı, ISP’lerin çalışma mantığı, database’ler, eski tip datasyonlar, 3 tier architecture’lar, application architecture’ları vs. nasıl çalışıyor. Yani internetin altyapısı nedir? Onu öğrenirim dördüncü adımda. 5. Ve en önemlisi Linux’u öğrenirim.
Bunu da öğrendikten sonra abi bunların hepsi bir tane basit bir programlama dili cebimde. İnternet’i çalışma mantığını, DNS’ini, DHSP’ini, IP’ini bilmem neyin nasıl çalıştığını biliyorum. OSI’yi MOSI’yı biliyorum. Linux’u da biliyorum. İşimi görecek kadar. Database’lerin temellerini de biliyorum. Bunları da koydum kenara. En son abi 5. kademede GoldenShot’u yaparım. Cloud öğrenirim. Bu öğrendiklerimle kendime bir tane sunucu açarım, silerim. Ondan sonra başka bir sunucu çalıştırırım. Linux’unu yüklerim. Update’ini yaparım. Database Relational Connection’unu yaparım. Ondan sonra onu kaldırırım. Cloud’u öğrenirim. Hangi servisler ne işe yarıyor? Onu çözerim. Ama çok temel anlamda. Derine inmeden işini görecek kadar bunları bilirim. Ondan sonra abi bundan sonraki stepte kendime ne meslek istiyorsam o mesleğin gerektirdiği sertifikalara yönelirim. Mesela siber güvenlikçi olacağım. Offensive Security’ci olacağım ben. Offensive Security’ci olacaksam ben abi giderim işletiyorum. OSCP, Sansım falan sertifikaları, Tisyan var ya da Cyber Mentor. Onun sertifikaları bilmem neleri falan fıstık.
Onlara bakarım, bunlara bakarım. Bunları güzelce toparlarım. Bu bir defa elimde olur. Onun dışında zaten yavaş yavaş artık işimi de bulurum. Bir senede bitiririm bunların hepsini. Ondan sonra da 26. yaşta ya da 23-24. yaşta hem bir yandan yönetim bilişim sistemlerini okurum hem de bunların hepsi bitmiş olur. Krallara layık görürüm. Eğer Bluetooth imciysem gider hemen bedavaya bulabildiğim kadar çok üretici sertifikası toplamaya çalışırım. Azure’da Sentinel, Mentinel çalıştırır bakarım.
CM nasıl çalışıyor, analiz nasıl yapılıyor onlara bakarım, Splunk’a bakarım onları öğrenmeye çalışırım. Cloud Security Arkitektür’ü öğrenmeye çalışırım. Cloud Security ile ilgili Azure’ın da AWS’in de sertifikaları var, Speciality sertifikaları var. Özellik sertifikaları onları öğrenmeye çalışırım. Onları da öğrendikten sonra konuyu kapatırım biter gider. Yani demek istediğim bunları bir senede falan yapabilirsiniz. Ölçülebilir, hedefleriniz yok. Sadece kuru hayaller anlattınız bana.
İyi düşünün abi bir hedef belirlemeniz ve o hedefe yaklaşıp yaklaşmadığınızı anlamanız lazım. Ölçülebilirden kastettiğim o. Bana anlattıklarınızın hiçbiri ölçülebilir değil, hepsi hayal, hiçbir hedef değil. Hedefiniz olsun. Hepinizi öpüyoruz YouTube’cum. Bay YouTube!
Abone olun oğlum!

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir