"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnsanlar Gibi Ağlayarak Yürek Burkan Hayvanlar

İnsanlar Gibi Ağlayarak Yürek Burkan Hayvanlar

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=JFt2O7tsXVU.

Bütün canlılar şiddet karşısında titrer. Hepsi ölümden korkar. Hepsi hayatı sever. Kendinizi onlarda görün. O zaman kimi incitebilirsiniz ki? Sidarta Buda. Bir inek. Hangi ülke olduğunu bilmiyoruz. Kesime gitmeden önce son yemeğini yiyip son suyunu içiyor. Başına geleceklerin farkında. Göz yaşlarını durdurabilecek, onun ağlamasını engelleyecek kimse yok.
Az önce bütün dostlarının ölümünü izledi. Sıra onda ve sıranın kendisine geldiğini biliyor. Şimdi ise bir Rottweiler var. Bir çoğumuzun gördüğünde yolunu değiştirdiğine eminim. Erkek kardeşi kısa süre önce öldü. Onun yanından ayrılmıyor. Öldüğünün ve bir daha göremeyeceğinin farkında büyükannenin mezarında it çekerek ağlıyor. Onunla en çok ilgilenen kişinin yaşlı büyükanne olması belki de kaybını dayanılmaz yaptı.
Ve onun için son görevini yerine getiriyor. Gördüğünüz maymunun yavrusu dakikalar önce bir araba çarpması sonucunda öldü. Hangi anne yavrusu için ağlamaz ki. Sırada gerçek bir dostluk örneği var. Rusya’nın soğuk ikliminde bir köpek tren raylarında ölen arkadaşının başından ayrılmıyor. Ona ne kadar bağlı olduğuna bir bakın. Üzerlerine gelen treni önemsemiyor bile. Tren üstlerinden geçip gidiyor. Kaybettiği dostunun acısı kendi hayatını hiçe saymasına neden olur. Bu fotoğraftan birkaç dakika sonra yavrufil bilinmeyen bir nedenle öldü. Geriye kalan ise gözleri yaşlı bir anne.
Onun adı Emma. Yalnız bir inek. Nadiren bulunduğu daracık yerden dışarı çıkmış. Şevkatli birkaç insan kesime giderken Emma’ya denk geldi ve onun yalnızlıktan ağladığını gördüler. Emma’yı satın alıp, onu özgür bir hayata, kendi türünden diğer hayvanlarla bir arada olacağı mutlu bir çiftliğe yerleştirdiler.
Emma’nın artık arkadaşları var ve mutlu. Araba çarpması sonucu ölen arkadaşı için son bir umut peşinde. Patileriyle onu uyararak hareket etmesini ve bir hayat belirtisi göstermesini istiyor.
Ama nafile, artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Sırada yine bir kesim hayvanı var. Ama ağlamasının nedeni başka. Ayağı kırık ve ilgilenen kimse de yok. Debelenmesinden rahatsız oldukları için sahipleri onu sıkıca bağlamış. Tek yapabileceği ağlamak. Varlıklı bir ailenin çiftliğindeki kunduz öldüğünde tek arkadaşı olan evin köpeği ona hayat vermek için uğraşıyor. Bu görüntüyü dostluğun sınırlarının ne kadar büyük olabileceğini bize bir ders gibi gösteriyor. Son görüntümüz yine büyük baş bir hayvan. Hikayesi pek de hoş değil. Kesimhanede başına gelecek olanların farkında korkusu gözlerinden damlayan yaşlarda kendini belli ediyor. Bu video bu güne kadar hazırladım en zor videoydu. Sanırım beni daha çok zorlayan, hazırlarken zaman zaman gözyaşlarımı tuttuğum başka bir tane daha da olmayacak.
Umarım biraz da olsa bu konuda farkındalık yaratabilmeyi başarabilmişimdir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir