"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnsanlık Tarihinin En Çok BOYUN EĞİLEN Adamı

İnsanlık Tarihinin En Çok BOYUN EĞİLEN Adamı

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=QZ1M6tfvczQ.

Sıradan bir insanı büyük bir lider yapan nedir? Neden binlerce insan kızgın güneşin altında bir kişi dinlemek için saatlerce bekler veya onun için savaş meydanlarında seve seve can verir? Onu sevdikleri için mi? Yoksa onun idealerine inandıkları için mi? Büyük bir lider, komutan, stratejist olan Cengiz Han doğduğunda avuçlarında kan vardı. Babası bu kanı oğlunun büyük bir savaşçı olacağına işaret olarak gördü ve oğluna o ana kadar gördüğü kendisini de savaş meydanlarında yenilgeye uğratan en büyük komutanın adını verdi. Temucin. Dağınık halde bulunan Moğol kabilelerini birleştirmeyi hedefleyen Temucin’in babası Tatarlar ile rekabet halindeydi ve Tatarlar tarafından zehirlenerek öldürüldüğünde Temucin de oradaydı. Yaşı henüz çok küçük olduğu için babasının kabilesi Temucin’in emrinde olmayı reddetti. Babasının öldüğü gün aslında Temucin her şeyini kaybetti.
Kutsuz bucaksız Bozkır’da ailesiyle birlikte açığa mahkum oldu. Kartalıyla avlanmayı öğrendi. 10 yaşındayken avdan büyük bir parça almak isteyen üvey kardeşiyle girdiği kavgada kardeşini öldürdü ve hayatı boyunca bundan pişman olmadı. 16 yaşındayken Börte ile evlendi ama bir baskın sırasında Börte kaçırıldı. Temucin onu uzun bir zaman sonra kurtarabildiğinde Börte hamileydi. O yine de çocuğu öz oğlu gibi yetiştirdi. Kendisine bağlı çok az sayıdaki askeri ile büyük savaşlar kazanmaya başlayınca ünü arttı ve ordusu büyüdü. Kendisine adil ve eşit anlamına gelen Cengiz adını verdi. Büyük bir askeri stratejisti. Babasının ideallerine sahiplendi ve bütün Moğollar’ı tek bir bayrak altında birleştirmek için önüne çıkan her engeli yok etti. İlk iş olarak Moğollar’ı sürekli kışkırtan ve para karşılığında birbirleriyle savaştıran Kuzey Çin’e saldırdı. Kuzey Çin nüfusunun üçte ikisini yok edince Pekin’de teslim olmayı reddeden 350.000’den fazla insanı aç bırakarak öldürdü. Harzemşah İmparatorluğuna gönderdiği Moğol diplomatı öldürülünce ise Moğol diplomatının ölüm emrini veren valiyi yakaladı ve ağzına eritilmiş gümüş dökerek katletti. Bütün şehir nüfusunu da yok etti. Kentte hayvan dahil hiçbir canlı bırakmadı. Cengiz’in ordusundan 4 kat daha büyük bir orduya sahip olan Ruslar, Cengiz sana kafa tutunca onların da sonu değişmedi. Esir alınan askerler yere yatırılıp üzerlerine bir platform kuruldu. Cengiz Han’ın ordusu zafer kutlamalarını bu platformun üzerinde yapınca binlerce esir ezilerek öldürüldü.
Çok uzak mesafeleri seferler düzenleyen Cengiz’in en büyük sorunu askerlerinin beslenmesi idi. Bu sorunu eski bir Türk geleneğinden faydalanarak çözdü. Avlanan hayvanların etlerini küçük parçalara böldürerek askerlere de atırdı. Askerler bu etleri atlarının eğerlerinin altına koyarak ezip güneşte kurtururdu. Adı pastırma olan bu gelenek günümüzde hala sürmekte. Pastırma geleneğini bilmeyen Orta Doğu ve Avrupa halkları at üstünde çiğ yeteyen çekik gözlü kısa boylu bu insanları şeytan olarak adlandırmış ve Moğolar bu bölgelerde büyük bir korkuya neden olmuştu. Cengiz Han insanların korkularını kullanmayı iyi biliyordu. Veba korkusu yaşayan Avrupa’da teslim olmayı reddeden kaleleri seçti. Bu kalelere mancınıklarla vebali cesetleri attı. Veba Avrupa’ya yayıldı ve Avrupa nüfusunun üçte biri bu veba nedeniyle öldü. Hayatta kalanlarda şehirleri terk edip dağlı kalanlarda yalnız yaşamaya başladı. Bu insanlık tarihinde bilinen ilk biyolojik savaştır. Ölenler arasında Avrupa’nın bir uçunda daha önce hiçbir Moğol askeri görmemiş krallar dahi vardı. Dünya nüfusunun %10’unu yok eden bu adam tarihteki en geniş topraklara sahip imparatorluğu kurdu. Bu imparatorluğu hükmedebilmek için yassa adıyla bilinen son derece katı kurallar içeren yasalarını çıkardı. Bunlar her kim mal alır ve iflas eder, tekrar mal alır tekrar iflas eder, sonra tekrar mal alır tekrar iflas ederse, üçüncü defadan sonra o kişi idam edilir gibi yasalardı. Bütün Moğollar’ı tek bir bayrak altında birleştiren, hedefedi her şeyi yapan Cengiz Han 60 yaşında öldü.
Ölümünden önce farklı coğrakyalarda farklı kadınlarla ilişkiye girdiği için bugün dünya üzerinde yaşayan her 200 kişiden biri direkt olarak Cengiz Han’ın soyundan gelmektedir. Cengiz Han’ın ölmeden önce verdiği son emir nedeniyle, mezarlığın yerinin gizli tutulması için cenaze törenine katılan herkes öldürülmüştür. Bugün yüklediğim Ruhi Çenet’ten yani benden sizi şaşırtacak 17 ilginç bilgi isimli asıl videoyu izlemeyi unutmayın. Ayrıca yeni bir video yüklediğinde haberdar edilmek istiyorsanız, kırmızı okta gösterilen yere tıklayarak kanalıma abone olun.
Bir sonraki videoda görüşmek üzere.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir