"Enter"a basıp içeriğe geçin

Nikola Tesla ve Yaptıkları Hakkında İlginç Bilgiler

Nikola Tesla ve Yaptıkları Hakkında İlginç Bilgiler

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=9OXrFIzUu_A.

Merhaba ben Ruhi Çenet. O günlük hayatta sıklıkla kullandığımız mikrodalga fırınından hülara san lambasına, arabaların hareket etmesini sağlayan ateşleme sisteminden radyoya veya uzaktan kumandaya kadar yüzlerce icadı mucidi. O ilk defa ücretsiz elektrik üretme fikrini ortaya atan veya kablosuz iletişime mümkün olduğunu söyleyen bir idealist. 250’den fazla patenti var. Bugünkü videoda Nikola Tesla’yı işliyoruz. Gelecekte en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçecek olan uzun boylu siyah saçlı Tesla 1856’da Hrbatistan’ın kırsal bir bölgesinde doğdu. Bir gün Lane ismindeki abisi ata binerken Tesla’nın atı ürkütmesi sonucu attan düşerek ölünce bu onun üzerinde kalıcı psikolojik etkiler bıraktı. Elini aldığı büyük bir şemsiye ile evin çatısından atlayarak ilk deneyini yapmış oldu. Sonuç pek de umduğu gibi olmayınca bu sefer şemsiyesine bağladığı haziran böcekleri ile havalanmaya çalıştı. Böceklerin uçarak düşüşü yavaşlatmasını umsa da sonuç değişmedi. Tesla öğrenciyken dünyanın her tarafında boşayakan suyun kullanabileceğini söylemiş ve bir gün ABD’deki ünlü Niagara Çağlayanını elektrik elde etmek için kullanacağın cümlesini sarf ederek dinleyenlere şaşırtmıştı. Okulu bırakıp 1884’te cebinde sadece 4 sent de New York’a gitti.
Orada sıradan bir elektrikçi olarak Thomas Edison’un şirketinde işe alındı ve çok kısa bir süre içinde işinde terfi edince ona Edison’un doğru akım jeneratörünü yeniden tasarlaması görevi verildi. Edison bu proje için Tesla’ya 50.000 dolar günümüz parasıyla 1.5 milyon dolar önermişti. Tesla tasarımı tamamlayarak Amerika’da sıklıkla karşılaşılan elektrik kesintileri problemini kökten çözmüş ve onları milyonlarca dolar masraftan kurtarmış olsa da Edison ona bir çeşit Amerikan şakası yaptığını söyleyerek Tesla’ya parasını vermedi.
Bunun üzerine Tesla istifa edip Edison’un elektrik piyasasında teker oluşturmasını sağlayan doğru akıma karşı Alternatif Akım isminde yepyeni bir projeye başladı. Tesla’nın çalışmalarından çekinen Edison insanları korkutmak için alternatif akım kaynaklı sahte ölüm haberleri yayıp Tesla’yı ölümlerin baş sorumlusu olarak gösterdi. Hatta o kadar ileri gitti ki halkı açık bir ortamda alternatif akım vererek bir fili öldürdü. Bütün bu kampanyalara rağmen Edison doğru akımla kaybedecek ve ölüm döşeğindeyken affetmesi için Tesla’yı yanına çağıracak olsa da o vaktimi boş laflar dinleyerek geçireceğime insanlık adına gerekli icatları bularak geçiririm diyerek yanına gitmeyecektir. Öğrenciyken söylediği gibi Niagara çağlı yanına dünyanın ilk işlevsel hidroelektrik santralini kurup sadece zengin azınlığın kullandığı elektriği halkın kullanımını açtı.
Yine büyük bir risk alarak daha önce eşi benzeri görünmemiş bir kule inşa edip bu kule aracılığıyla görüntüleri ve sesleri uzak mesafeler arası iletebileceğini ki bununla televizyonun temellerini atmıştır, elektriği kablo kullanmadan aktırabileceğini ve yapay şimşekler çaktırabileceğini söyledi. Media büyük bir mantıra benzeyen bu şeye bütün parasını yatırdığı için Tesla’yı da dalga geçti ve hiç kimse bu yapıya bir anlam veremedi.
Tesla ıssız bir dağın üzerindeki dünyanın en güçlü radyo vericisi olan bu yapının tepesindeki bakır kreden önce 200 adet ampülü kablosuz elektrik göndererek kilometrelerce öteden yakmayı başardı. Sonra ise her biri 100 milyon volt gücünde ve 30 metre uzunluğunda olan kulakları sahır edebilecek şimşekler çaktırmaya başladı. Öyle ki bir kez yaptığı bir deneyden sonra aynı cihaza Brocken köprüsünü 1 saatten kısa bir süre içinde Doğu Nehri’ne indirebilirim dedi. Onun herkesten sakladığı farklı bir amacı vardı.
Bu amaç şimşekleriyle elde ettiği elektrik kenarısını atmosferde defolayıp dünyanın dört bir köşesindeki insanların atmosferden dağıtacağı elektrik kablosuz kullanmalarını sağlamaktı. Elektrik firmaları bu planı öğrenince yatırımlarını geri çekip hepsi Tesla’ya karşı cephe aldı. Çünkü elektriği tüm dünyaya ücretsiz dağıtmak onların işlerini alt üst edecekti. Tesla tüm varını yoğunu projeye harcayınca mali sıkıntılar çekip projeyi durdurdu ve yapı sahip çıkılmadığı için 1917’de yıkıldı. Bu proje günümüzde de devam etmemektedir.
Daha sonra New York’a geri dönmüş ve burada bir araba fuarına katılıp tanıtım sırasında yeni arabasından övgüyle bahseden Henry Ford’un yanına giderek arabasını incelemişti. Herkesin içinde Ford markasına bu kadar büyük bir motora ihtiyacı olmadığını söyleyince tepki görerek Ford’dan çıkarıldı. O da hemen günümüzde hala kullandığımız ateşleme sistemini icat ederek tasarımı Ford’a gösterince bu tasarımın patentini ne yazık ki Ford’a çaldırdı. 1898’deyse Madison Park’ın ortasında büyük bir tank kurdurup içini suyla doldururdu. Gölün ortasına bıraktığı oyuncak teklinin içinde bir radyolojisi vardı. Kalabalığın ortasında teknisini bir sağa bir sola bir ileri bir geri yüzdürdü. Arada bir ışıklarını yakarak bir şov yaptı. İzleyen herkes bunu zihin gücüyle yaptığını sanmış ve olay gazetelerin ön sarfasında yer almıştı. Bu konuda o, bu bir savaş aracı değil, robot ırkının ilk temsilcisidir. Yani insanların hizmetinde kullanılabilecek, onların işlerini azaltacak mekanik adamdır demişti. Tesla uzaydaki hayatın varlığına da büyük bir merak duyuyordu. 1899’da kendi Lavratovar’ında ilk kez ses dalgalarını uzaya göndermişti. Çalışmalarıyla uzaktan kumandalı uçakların, arabaların, uzay mekiklerinin ve robotların da icatlarına ön ayak olan Tesla, 1934 yılında yeni icadı Teleforce’ın diğer ismiyle ölüm ışınlığının duyurusunu yapmış ve ölüm ışınlığıyla konsantreli şimşekler çakarak 10.000 adet savaş uçağını 400 km uzaktan eritebileceğini söylemişti. Modern dünyanın temellerini atan bu bilim insanı, ticari düşünmediği için diğerleri onun buluşlarıyla milyarlar kazanırken,
o 1943’te eski ününü yitirip yalnız kalmış ve 86 yaşındayken 5 parasız ve kimsesiz bir halde bir otel odasında ölü bulunmuştu. Paranın diğer insanların gözünde ne anlam taşıdı benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Sırf onlar daha rahat yaşasınlar diye bütün birikimime buluşlarımı adadım.
Nikola Tesla

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir