"Enter"a basıp içeriğe geçin

İstersin Vermezler Aşk Olur – Hayati İnanç | Derdini Söyle

İstersin Vermezler Aşk Olur – Hayati İnanç | Derdini Söyle

videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=zh04b71fggM.

Zehra grubun katkıları ile hazırlanan derdini söyle başlıyor. Görünüşe aldanıp el ne der, alem ne der diyerek iş tutarsın hiç de uymaz. Çöp çatmayı ben severim de. Sağ olun hocam. Senede, senede. İsterseniz şöyle bir şey de yapabiliriz. Siz hocamla istemeye gidin.
Vermezlerse ben kaçırmaya geleyim. Vay Meclis kanalını derdini söyle programına hoş geldiniz. Bugün Hayat Hocam ile beraberiz. Nasılsınız hocam? Elhamdülillah. Allah razı olsun.
Derdi var birine benzemiyorsun. Güler birine diyorum ondan bel. İsmin neydi? Fatih Hocam. Tam söyle. Fatih Pelit. Fatih Pelit. Evet hocam. Memnun oldum. Ben de memnun oldum hocam. Derdini Güler yüzle mi gizliyorsun yani? Öyle olmasın. Ama var diyorsun yani bir derdin var diyorsun. Evet hocam. Anlatacak mısın açık açık? Anlatacağım hocam. Hadi bakalım. Aşk nedir hocam? Sen soru soruyorsun dert. Dert.
Benim derdim uzun yıllardan beri beraber olduğum bir kız arkadaşım var. Biz de konuyu ailelerimize açalım dedik. Ben aileme söyledim. Sevdiğim ailesine söyledi. Benim ailem oğlumunu karşıladı. Kızın babası sadece öyle diyeyim. Görüşmeye gitmek istedik.
Direkt görmeden gelmesinler dediler. Ne yapacağız hocam ne diyeceğiz? Yani. Annesi karşı çıkmadı. Annesi karşı çıkmadı ama evin reisi baba olduğu için mecburen ses çıkartmıyor. Kız da baba ikna olsa mesele yok. Evet. Hani biz şöyle diyeyim. İki ailenin de istediği olsun hani ne derler razı gelsinler diye uğraşıyoruz. Hani öyle kaçmak falan çözüm değil çünkü hani bizim amacımız iki aile razı gelsin. O şekilde birlikte. Ne zaman oldu bu gelmesinler? İki hafta oldu hocam. Daha taze canım. Dur bakalım. Göz evi naz evi. Dur bakalım. İki haftada yedi kilo verdirdi hocam bu bana. Güzel bak. İnsanlara kilo vermek için neler yapıyor. İstersin vermezler aşk olur. Dedi.
Aşık veysel’e sordular da bu soruyu dediler ki üstad aşk nedir? İstersin vermezler aşk olur dedi. Aşkta kavuşmak yoktur diyen de var biliyorsun. Evet. Efendim ama sen güzel ve niyetle samimiyetle yola çıkmışsın. Hanım kızımızla anlaşılan o ciddiyet içerisinde. Evet hocam. İnşallah hayra döner neticede ya.
Telaş etme ya. Dur bakalım. Dur bakalım. Sence ne sebep oldu? Bilmiyorsun. Yok biliyorum. Bizim genel kültürümüz de var maalesef. Bu Nerelisin ön yargısı kocaman bir duvar oluyor maalesef. İşte Nerelisin Ankara’lıyım. Ankara şöyle. Nerelisin Kayseri’yim. Kayserliler böyledir falan. Biz doğma büyüğüme İstanbulluyuz. Beyoğluyuz.
Ama romanlık da var bizde. Kız arkadaşım biliyor. Birbirimizi seviyoruz. Ben de her şeyi açık açık yani İstanbul’da olduğumuzu roman olduğumuzu söyle dedim. Ona göre geleceğiz dedim. O da annesine söyledi. İnsan insandır kızım sonuçta dedi. Sıkıntı yok dedi. Güzel. Çok iyi bir arkadaşım sağ olsun. İşte babama söyleyeceğim dedi. Önce annesine söyleyecek annesi babaya söyleyecek yani. Askeri nizam. Herariki. Evet.
Öyle. Sili sili iyi merak ettik. Evet. Sili sili hesap oldu. Evet. Biz o akşam bekledik tabii. Ben ertesi gün işe gittim ama bana zaman geçmiyor şimdi. Acaba ne diyecek? Ne haber gelecek? Nasıl bir tavır? İşte akşam oldu. Sordum işte sevdiğimi dedim. Haber var mı? Var dedi. Babam dedi ki dedi işte gelmesinler. Sebebi ne dedim. Sebebi ne? Hani insan istemez mi?
Hani hocam bir kızınız var. Benim kızım kimi sevmiş? Bir gelsin bir görelim tanıyalım. Değil mi? Yani dedim bunu da mı söylemedi. Çok ön yargılı davran dedi. Benim de şaşırttı dedi. Bilmiyorum dedi. Ortalık dedi. Biraz zor olsun dedi. Dur olsun dedim. Bir hafta geçti. İşte diyorum hani haber var.
Yok diyorlar. Hala diyor bir ön yargı sürüyor. Daha çok hani şöyle bir şey var sanırım. Net bilmiyorum ama hani millet ne der? Sevdiğim kız da gümüşhaneli bu arada. Hani millet ne der? İşte ne deriz? Gibilerine bir şey var. Ondan çekiliyorlar sanırım. Ya bu ön yargı duvarını nasıl yıkacağız hocam? Bilmiyorum. Gerçekten bilmiyorum. Yıkılır yıkılır. Sabır ister. Sabır metanet. İyi niyetinde şahidi olur. Göstergesi olur. Zaman içinde hal olmayacak iş yok. Sen panik yapma, telaş yapma. Sabırla bekle. Kız evi naz evidir. Sizin Kasım Paşa’da bir büyüğünüz var. Evet. Tanır mısın? Kim? Recep Tayyip Erdoğan.
Yok yok. Yerinin üstündekileri demiyorum. Altında. Gidince şimdi buradan çıkınca, bir ziyaret et onu. Bizim de selamımızı söyle. Hüsamettin Uşşaki hazretlerinin türbesi var orada. Sizinkiler oraya çok giderler. Ben orada sizinkilerle havaplık kurarım. Böyle böyle böyle hep mütebessin abileri sizleri Hüsamettin Uşşaki babamı arıyorsunuz falan dedi. Çekime gitmiştik düştü önüme yumurta topuklu böyle gayet büyüğüdür. Onların çok hürmet ettikleri, tanıdıkları güzel bir zattır. Vefatından sonra da bir sürü şey olmuş yani.
Abdülhamid Han’a rüyada haber gönderiyor. Su basıyor da kabrini düzeltsin diye. Abdülhamid Han cennet mekan işi halletti. Şimdi bunu şunun için söylüyorum. Bir ziyaret et. Yani yeraltımdan da destek almak iyidir. Öyle müşkül mevzular. Deniyoruz hocam artık. Yani yerin altından üstünden destek almak iyidir.
Efendim İstanbul yer altı zenginlikler açısından emsalsizdir. Yüzü gülen de hayır vardır Allah’ın izniyle. Olur neden olmasın? Yani siz bir yanlışlık, bir saygısızlık içinde olmak istemiyorsunuz. Evet hocam. Bu neticede hayra çıkar. Biz de çok bekledik. İnşallah hocam. Yani böyle ben de beklerken epey kilo kaybetmiştim. İyi geldi yani bize şifa oldu neticede. Fakat benim imtihanım senin gibi çok sert olmadı. Olumlu cevap geldi. Hemen kolları sıvadı. Kaç yaşındasın? Ben 24 yaşındayım hocam. Kimya sektöründe mi? Neydi? Evet hocam. Çalışıyorsun. Evet hocam. Yürütümden sorumluyum. Ne kadar güzel. İşim var. İşim var hocam. Yakışıklı imajzane. Bir şeklim var. Estağfurullah hocam.
İmajım var diyor. Güzel de bir imajım var. Bu da güzel görünüyor. Olur inşallah. Hayra döner. Kızımıza da selamlarımızı söylersin. Aleyküm selam hocam. Müsterih olsun. Okuyor mu? Ne yapıyor? O halk belişçiler okuyor hocam. Şu an bir kreste bebek bakıyor. Tamam. Mürebbiye. Evet mürebbiye. Eğitimci bakına güzel şafkat gerektiren güzel bir iş. Fıtratına uygun bir iş.
Bir anaokulu açma hayalimiz var inşallah. İnşallah. Evlendirsek. Plan da yaptınız. Tabii ki de. Kaç senedir siz böyle? Biz bir buçuktur hocam. İyi olmuş. Kıdemli yani. Tabii hocam. İnşallah olursa onun için bir anaokulu açmayı düşünüyoruz. Ne kadar güzel. Öğretmenlik yapacağız. İnşallah. Vallahi hayırlı maksatlarınıza nail etsin. İnşallah hocam. Mahrum etmesin. Yani bunlar imtihandır. Olur ki kıymet bilmeye vesile olacaktır. İnşallah hocam.
Bir de şeyden sanırım kusura bakmayın. Bir evin bir kızı. Hal ile. İşte işim biraz daha zor. Sen evin kaçından birisin? Biz beş kardeşiyiz. Tamam. Beşimiz erkek. En büyüğünün bir küçüğü mü ben? Dört. İki numarasın. Evet. Büyük evli mi? Büyük evli hocam. Aşağıdan evli olan var mı? Yok hocam. Beş erkek. Evet. Anne de maşallah. Beş aslan yetiştirmek kolay kolay değil. Aslan terbiyesine benzer erkek evlat yetiştirmek. Ama ne der analar bilirsin sana yürümeyi ben öğrettim. Her adımda benden uzaklaştım. Fakat görüyorum ki sen büyüklerine saygılısın. Maşallah. Tebrik ederim. Bu senin için büyük bir başlangıç. Sağlam bir başlangıç. Büyük bir referans. Eninde sonunda hayra döner. Eninde sonunda hayırlı neticeye döner. Yaş farkı var mı aranızda? Dört yaş var hocam. O küçük. O büyük hocam. O büyük. Evet hocam. Allah mesul etsin diyeceğim ben inşallah. Acaba gitsek istesek mi nasıl? Araya girsek. Aslında bir çaresi var hocam. Ne o? Şaka bir yana. Kızın babası Serdar abimizi çok seviyor. Serdar abiye bir zaafı var. İsteyelim. Selamünaleyküm. Ve aleykümselam. Yahu yeni geldim. Ama duydun mevzuyu. Arkadaş ne haber? Estağfurullah. Hocam. Şimdi çekim devam ediyor mu şu anda? Kesmeyeceğiz öyle mi? Tabii canım. Bu nasıl bir geliş ya? Hoş geldin. Elhamdülillah. Allah razı olsun. Ya şu işe bir el atsak ya Serdar. Hocam. Şöyle sesim de çıksın. Girdim kapıdan içeri. Gençler dediler ki abi bir delikanlı var. Bir sevdiği var. İş olmuyor. Kızın ailesi de seni çok seviyor. Seni seviyor.
Bir bakayım dedim. Rejyeye girdim mevzu açıldı. Evet. Hacı bu iş olacak. İnşallah. Ben de derim ki ya orada sizin bir büyüğünüz var. Hüsamettin Uşşaki Hazretleri git ona da arz et. Benimle mevzuyu. Mevzuyu küçükle çözüyor. Serdar abi çözemezse Hüsamettin Uşşaki Hazretleri. Bence diye yeryüzündekileri abi. Toprak alıp gidiyor. Eyvallah kardeş. Hocam beraber gider miyiz istemeye? Ya gideriz tabii ya. Hocam da gelir. Gideriz tabii ya. Ne olacak ya? Çiçeğimizi alırız çiçeğimizi alırız. Çikolatamızı alırız. Sevdim ben bu işi. Çöp çatmayı ben severim de. Sağ olun hocam. Senede senede. İsterseniz şöyle bir şey de yapabiliriz. Siz hocamla istemeye gidin. Vermezlerse ben kaçırmaya geleyim. Yok abi o yok hesapta o. Hesapta o yok. Katiyen öyle bir niyeti yok. Aynen. Rıza hayır olacak diyor. Ne olacaksa diyor. Bak evlat evlat. Her şey olması gerektiği gibi olsun istiyorsan. Hayırlı evlat. İnşallah. Allah ama bak şunu da düşünelim. Allah hakkınızda hayırlıysa nasip etsin. Amin. Biz de hep böyle söylüyoruz. Bazen. İnsan çok ısrar eder. Bu olsun bu olsun bu olsun. Bu ne demek biliyor musun? Aslında Allah’a gizliden gizliye diyorsun ki ya Rabbi ben senin yarattığın hatun kişilere baktım. Ben bununla yaparım diyorsun. Çok ısrar edince Allah diyor ki hadi yap. Sonra bedel ödetir. Akıl verir gibi dua etmek var ya. Sonra bedel ödetir. Hayırlıysa diye isteyelim. Ama bize bir vazife de ver.
Şimdi bak sen aşıksın ya. Bu dediklerini anlamadın sen bence. Anladın mı? Yani görevimiz neyse yaparız dedi. Allah razı olsun. Duymaz böyle işine gelmeyen bu aşık kısmı. Bunları bana da çok anlatan oldu da dinlemedin tabi. Ben de anlamadım. Üç çocuk var. Allah başlasın. Allah mesut bahtı yar etsin. Ben böyle bir şey yapamıyorum.
Allah’a da ver. Ben böldüm. Özür dilerim. Bir santalye çek. Tamam inşallah. Yani bir vazife düşüyorsa geliriz kardeş. Çok iyi olur abi. Eyvallah ben özür dilerim. Estağfurullah. Sağ olun. Sonra Güler yüzü çok iyi bir referans ya. Tebessün yani büyük nimet Allah sana vermiş. Hocam şöyle bir şey var. Ben küçük kimden beri böyleyim.
Sağ olsun mahalleden komşularımız da sever, akrabalarımız da sever. Şu an çalıştığım firmanın sahibi. Babaoğlu çalışıyorlar. Onlar da çok sever sağ olsunlar. Hatta işte ilk bu olayı onlarla söyledim. Bir abim bir baba yarısı olarak. Onlar dediler üstümüzde ne düşerse yapalım. Hatta beraber binelim gidelim konuşalım. Hani bizim yanımızda çalışıyor. Ben çocuğa kefilim. Çünkü dükkanın anahtarı da bende. Arabaların anahtarları da bende kalıyor.
Güven problemimiz yok çok şükür. Gidelim konuşalım. İşte ben dedim abi biraz zamana bırakalım kız arkadaşımla konuştum. Tamam dedi. İşte programa geleceğimi de söyledim. Sağ olsun. Git Tayır’la haberler getirdiler bize. Bu kadar böyle alenen bile herkesin gözü önünde. Sen de alemsin yani. Maşallah. Herkese duyurdun yani. Onlarla abi kardeş ilişkimiz var. Hayır hayır onu demiyorum.
Şimdi bu sayede ne oldu? Mevzu kamuya mal oldu. Artık herkes sahip çıkacak sana inşallah. Ama ben eminim. Benim durumda olan insanlar da vardır. İnşallah onlara da doğru bir yol göstermiş oluruz. Evet. Serdar da güzel söyledi ya Allah’tan hayırlısını istemek lazım. Bazen insan ısrar eder. Başına bela olacak bir şeydir. Zordur. Kötüye çıkacaktır ama ısrar eder. Cenab-ı Hak imtihan tarikayla verir. Gönül görürsün yani öyle de ihtimal var. Ama sen hep hayrı istediğini görüyorum hissediyorum. İnşallah Allah utandırmasın. Niyet hayır, akıbet hayır. Belli ki senin başka derdin yok. Yok hocam. Bir tane. Ama şimdi bir de şu var. İnsanoğlu dertsiz kalınca da olmuyor yani. Evet. Şimdi bu bir derdin var diyorsun. Bu çözülürse ne olacak?
O zaman zaten emin olacağım başka dertler çıkar. Şu an hani insanın en büyük derdi hedef tahtasına koydu. Şu an bu olarak gözüküyor. Allah versin de olsun hani bu iş olsun mesela. İşte önümüzde başka bir dertler gelecek. Ona da boyun eğiriz. Onu da yapmaya çalışırız. Allah mesut etsin, vahtiyar etsin. Hem dünyada hem ahirette yüzünüz gülsün. Allah iyilerle karşılaştırsın. İyilerle karıştırsın.
Amin hocam. İyilerden etsin. Amin. Geldik gidiyoruz. Bak yaşlar nerelere gelmiş. Bakmasan insan kendini genç zannediyor ama. Yani gençlikte öyle işte bir rüya gibi, hayal gibi bir var bir yok. Biz dediğimiz gibi Serdar’ın da söylediği gibi yani iyi bir referans. Serdar çok sevilen, tanınan bir arkadaşımız. Madem aile de tanıyor iyi bir başlamış noktası. Sonra patronun, baba oğul seni deneyerek referans veriyorlar.
Ben seni bugün tanıdım ama onlar öyle değil. Evet. Denemişler, görmüşler, ahlakına şahitlik ediyorlar. Bunlar çok değerli, kıymetli şeyler. Görünüşe aldanıp el ne der, alem ne der diyerek iş tutarsın. Hiç de uymaz. Hiç de uymaz mahcup olur. Hocam ben… Kız babasını da anlıyorum ama yani. Yüreklere titrek olur bu kız babalarının. Aman ya Rabbi. Hele bir evin bir kız olur. Ben eminim ama yani bizi tanıdıktan sonra fikri değişecek.
Çok eminim. İnşallah. Ama hani genel olarak insanların gözünün önünde bir profil var. Hani bir dairenin içinde işte atıyorum işte üçte biri kötü insan vardır. Beşte biri iyi insan vardır. İnsan o da direkt kötüye bakar. İyi görmez. Bu da biraz öyle oldu hani böyle direkt kötü taraflara bakıyorlar. Ama çok fark var yani diğer insanlar aramızda. Yani tanınsalar o yön yargı kalkacak. Adım gibi eminim. Ama… Bakarsın o fırsatta hasıl olur. İnşallah. Güzellikler olur. Sizin seyretiniz için acizane dua ediyoruz. Ben de sizin dualarınızı bekliyorum. Hanım kızımıza çok selamlarımızı dualarımızı ilet. O Allah var Allah şahit. O benden çok hani ben de sizi takip ediyorum ama o sizin çok sıkı takipçiniz. İstikamet sahibi. Evet. Yani bizi takip ederken bir kafası karışmasın diye mi? Maşallah. Ben şimdi sen adres de alacağım sizlerden.
Tamam hocam. Her ikinize de hediye göndereceğim. Kitap hediye. Sağ olun hocam. Malum alanı da vereni de utandırmayan hediye kitaptır. Sağ olun hocam. Belli ki başka derdin yok. Yok hocam. Ama seni tanıdığıma çok memur oldum. Ben de çok memur oldum. Çok sevindim. İnşallah yine görüşme fırsatı buluruz. İnşallah hocam. Fatiha. Sağ olun hocam. Başka bir söyleyeceğin yoksa bağlı artık herhalde sana da derler ki süre doldu derler şimdi. Tamam hocam. Mayme Cırak kanalında derdini söyle programında Hayati Hoca ile konuştuk.
Ya doğrusu derdimi söyledim. Derdimi söyledim. Hocamıza tekrardan çok teşekkür ediyorum. Estağfurullah. Derdi olan bütün arkadaşlarımızı da Mayme Cırak kanalına bekliyorum. Sağ olun.
Teşekkür ederim hocam.
Teşekkür ederim.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir