"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kalben Aslında Kim?

Linki kullanabilirsiniz https://youtu.be/zYY7nYLo2Go?list=PLYymg-mGtvJ7JT0C2HBXpiGUTCeDlwJlr” target=”_blank” rel=”noopener”>Kalben Aslında Kim? videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için tıklayınız.

Tam bir anne söylenmesiyle girmedi mi hayatımıza? Kimin bu saçları? Her yerde saçlar, kimin bu saçlar?…Falan diye. Peki şarkı mı söylüyor yoksa bu şarkı sözleri aslında normalde şiirdi de sonra mı besteye döndü diye düşündürmüyor mu? Ya da çoğu kişinin hayatında sadece kalben dinlediği bir dönem hiç olmamış mıdır? Kalben. Böyle şarkı yapmayı nereden öğrendin? Tamam şaka bir yana seveni de çok var sevmeyeni de zira uç bitim. Arada değil, aracı da değil. Söylediklerini bam bam söylüyor. Söylemedikleri zaten içinde daha olmuş ki şarkılarında bizlere yansıtıyor. O yüzden de bu bölümde Bibi O’ya kalben konuk oluyor. Kalben Sadıç. Hepimiz onu sadece adıyla tanıyoruz. Çoğumuz da bunun sahne adı olduğunu düşünüyoruz. Ama öyle değil. Annesi onu çok içten istediği için kalben ismini koymuş. Sonra bundan yıllar sonra kalbinden etkilenip onu sevip birçok kişi çocuğuna bu ismi koyacaktır. 86 yılında Hatay İskenderun’da dünyaya geldi. Memur bir ailenin çocuğu. Anne resim öğretmeni, baba da asker. 8 yaşında annesinin aldığı klavye ile müziğe başlamış. 14 yaşındaysa ilk gitarına elini almış. İkinci el bir santana. Aile evinde ilk dostları şairler olmuş. Cemal Süreyya, Cahit Kulebe, Cahit Sıtkı Tarancı, Attila İlhan. Şiirlerle büyümüş. İlk bestelerini yapmaya kendi deyimiyle ergenliğin karanlık yollarında başlamış. İşte ondan sonra işler değişmiş. Sanata daha bir yaklaşmış. Biz onu elinde gitarı, Çekingen vücudunu gitarın arkasına saklamaya çalışırken evde çekilmiş videosuyla tanınıncaya kadar hayatında birçok şey yaşamış tabii. Diyor ki, ”Literatürde olan ve benim başıma gelmemiş bir şey yoktur.” ”Fiziksel ve duygusal şiddete uğramış.” ”Arkadaşları ne kadar normal görünse de hep görünüşüyle ilgili yersiz fikirlerini dile getirirmiş.” ”Ve bu, onu içine kapanık, kendine güveni olmayan biri haline getirmiş.”

Ama ünü arttıkça, şarkılarıyla duygularını yansıtmaya başladıkça değiştiğini gördük. Kadınsa havasına anlaşılan bu yüzden geç keşfetmiş. Ama o ne keşfetmek? Dans edişi, kılık kıyafeti değişmiş ve bambaşka bir kalben ortaya çıkmış. ”Kılık kıyafet” demişken sizce ne demeden edemeyeceğiz? Tabii ki, Trendyol. Benim de üzerimde olan ve daha binlerce seçeneği bulabileceğiniz Trendyol Milla ürünlerinde yine indirim var. Bibio 20 koduyla Trendyol Milla’da yaptığınız 100 lira ve üzeri alışverişlerde 20 lira indirimi kapabiliyorsunuz. Bu arada sadece Trendyol Milla değil, beyler bu sefer siz de düşündük, Trendyol Menden’de bu alışverişi yapabilirsiniz. Ne yapacağınızı hiç söylemeyeyim. Açıklamadaki linke tıklayın. Gerisi zaten geliyor. Gelelim. Biz onu tanıyıncaya kadar kalbinin hayatında neler olmuş. 17 yaşındayken Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümüne girmiş. Çalışkanmış, burslu kazanmış ve 2007 yılında buradan mezun olmuş. Ardından 2008 yılında yine aynı üniversitede ver elini yüksek lisans. Bu sefer grafik tasarım bölümü. 2011’de de buradan mezun olmuş ve bunların hepsini aslında annesini mutlu etmek için yapıyormuş. Daha doğrusu annesini mutlu etmek için yapmayı planlıyormuş. Ama hayat bu. Yine bir şeyler ters gitmiş ve kalbenin annesi o öğrenciyken hayatını kaybetmiş. 17 yaşındayken annesinin hastalığını öğrenmişler. Kaybettiklerinde ise kalben 19 yaşındaymış. Ama hayat durmamış.

Zaten hep devam edermiş. Şarkılarında fark ederseniz hep anılardan bahseder ya digerlere değer verir. Önemser onları. Yüksek lisansta da mezun olmak için anı saklama yolları ve ya digerler üzerine tez vermiş. O sıralar okul derken Ankara’da bazı bazı sahne alıyormuş. Ancak mezun olup İstanbul’a yerleşince hayatın zorluğu, geçim sıkıntısı ve diğer yaşamak için gerekli olan şeyleri yerine getirirken müzik bir süre arka planda kalmış. Zaman da yokmuş, maddi inkanda. Ama içinden müziği hiç atmamış. İstanbul’a geldiğinde birçok title da görev aldı. Universal Pictures bünyesinde müdür olarak görev yaptı. Bunun dışında editörlük, senaryo yazarlığı, proje yöneticiliği, reklam yazarlığı, çevirmenlik de yaptığı işler arasında. Hep de yazmayla ilgili. Hatta sadece bunlar değil, Lulu adında bir çocuk kitapları serisi de çıkarttı. O yoğun zamanlarda ev ve iş arasındaki yolculuklarda aklına düşmüş ve yazmaya başlamış serinin ilk kitabı olan Lulu Güneşi Arıyor kitabına. Peki sadece bunlarla mı sınırlı kalmış? Hayır. Kalben gerçekten sektörde yapılmamış, iş bırakmamış. Annesinden aldığı yetenekle çizim de yapmış, komedi yazarlığı da. Ve bitti mi? Yine hayır. Onu Aşkaç Beden giyer cizisinde temizlikçi rolünde de görebilirsiniz. Beni seven erkeği parmağımda nasıl oynattığımı görsün de çatlasın! İşte böyle bir oraya bir buraya savrulurken bağımsız müzisyenlerin ev ortamında söylediği şarkıları dünyaya açan Sofar projesi çıkagelmiş. Başta da söylediğim gibi çekingen çekingen elindeki gitarı çalıp şarkısını söylerken belki de bu kadar hayatının değiştiğini bilmiyordu ama Kalben o video ile izlenme rekorları kırdıktan sonra Sofar yıldızı olarak hayatımıza girdi. 2016 yılında hemen ilk albüm geldi. Kendi adını taşıyan Kalben albümü. Ancak bunun öncesinde sadece şarkısıyla zaten kemik bir hayran kitlesi oluşturmuştu 2014’te. Marjinaliyle Nazan Öncel, hikaye anlatımı ile Nikaray İbrahim Gil ve duygusallığı melankolisiyle Sezen Aksu’nun karışımı gibi geldi başlarda birçok kişiye.

Ama o zamanla adından sadece Kalben diye bahsettirmeyi başardı. Evet, hüzünlü ve melankolik ama şarkılarının içinde hep de bir umut taşıyor. Gençliğinde çok sorunlar yaşadığını söylemiştim. 33 yaşında hayatının ikinci yarısı başladı demesinin bir nedeni var. Her türlü şiddetin üstesinden gelmesi ve onlara yenilmemesi. Özgüvensizliği ergenliğinde arkadaşlarının ona ve başka kadınlara bakıp sen kadınsan bunlar ne ya diye fiziğiyle dalga geçmesiyle başlamış. Ardından bu şiddet fiziği iki şiddete dönüşmüş ve bir keresinde sahnedeyken onu izleyen erkek arkadaşı sahneden inince bu ne özgüven diye kafasına bardak fırlatmış. Başıma her şey geldi derken abartmıyormuş. Annesinin cenazesine giderken otobüs mola verdiğinde uyuya kalmış ve orada o halde tacize uğramış. Tüm bu yaşananlar da aslında onun edebiyata ve müzeye sokulmasına neden olmuş. Şimdi baktığımızda kalbim bunları tamamen aşmış, duyarlı, kimseye eyvallahı olmayan biri gibi gözüküyor. Çünkü tam zamanlı müzik işini yapmaya başladığında menajeri de onunla düet yapanlar da ondan kar yutmak, faydalanmak istediyse de kalbim hiçbirine eyvallah etmeden hayatına düzeni koyabilmeyi, hayatını onu zarar veren şeylerden ve kişilerden arındırmayı başarmış.

Ben de öyleyim bak, ben de sizi düşünüp Trendyol Milladan ve Trendyol Menden deli deli indirimler kapıyoruz. Şimdilerdeyse İbrahim Tatlıses’le ilgili söyledikleriyle bol bol konuşuluyor. Buralar böyle cover cenneti olmadan önce ne kadar onun haydi söyle şarkısının cover’ını yaparak ürüne ün kattıysa da son konserlerinden birinde ben kadını silahla vuran adamın şarkısını söylemek istemiyorum artık dediği iddia ediliyor. Kalbense iddialara yanlış anlaşıldım ben o şarkıyı söylemek yerine kendi şarkılarımı öncelik vermeyi ve sadece o şarkıyla anılmaktan vazgeçmeyi istiyorum diye cevap veriyor. Bunun ne kadarı PR için, ne kadarı doğru gerçekten bilinmez belli mi olur önceden de söylediğim gibi belki de kalbim hayatını temizleme yolunda bu adımı da atmış, düşünüp taşınmış ideolojisine aykırı olduğunu düşündüğü bir kişinin şarkısını artık söylememeye karar vermiştir. 51. Bölge. Aslında ne? Videomuzun altındaki yorumlar. Ay bayağıdır bambam yapmıyorduk çok hoşuma gidiyor. Orçun seçti. Kesin gene dalın dulun bir şeyler seçmiştir. Bordo serçe. Al, başladık bir. Lan Pelin Olgun kimdir gelsin, nazikçe söyledik yapmadınız şimdi kabaca. Hadi Pelin kendini anlat hadi. Tamam ben Pelin Olgun. 27 Mayıs 1991 kabaca söyledi ya mecburum. Anlamıyoruz çünkü kibardan. Her videonun sonunda hakkımda bir şey söyleyeyim. İkizler Burcu. Şimdi hemen şey unsubscribe unsubscribe. Abonelikten çıkıyorlar ikizler deyince.

Rainbow Husky. 20 Eylül 51. Bölge katliamı olarak. Neden bu kadar net söyledin Rainbow? Beni korkuttu şu an bu biliyor musun? Uzaylı olup diyor. Amerika’ya yardım eden 18 uzaylıdan biri olabilir misin? Rainbow diyor. Rainbow. Gökkuşağı nerede olur? Gökyüzünde olur. UFO nereden geliyor? Gökyüzünden geliyor. Husky ne? Renkli gözlü bir tane köpek. Uzaylıya benziyor. Demek ki Rainbow Husky gökyüzünden gelen uzaylı. Ve o yüzden de diyor ki katliam olarak geçecek. Bu arada Rainbow Huskiciğim uzaylı arkadaşlarına söyle kanalıma abone olmadılarsa abone olsunlar. Yaşlandın Pelin Olgun yaşlandın. Piyasayı ne? Piyasayı şişkoya bırak demiş ulaş gürbüz. Şu cümlede tek bir doğru yok. Varsa adını doğru yazdıysan nick name falan değilse odur. Bir yaşlanmadım. Yaş aldım. Piyaso dediğin şey zaten bizim piyasamız. O yüzden öyle bir piyasa olduğunu da düşünmüyorum. Ama şişko dediğin kişi Emre anladığım kadarıyla. O Emre’ye de katiyamburaları yar etmem. Ben bu kadar yapmışım getirmişim efendim bir milyonları aşmışız. Emre gelsin üstüne binsin. Bindi mi de öyle bir biner kefik kaldıramayız. Aman sakın bir daha öyle şeyler söylemeyeyim valla. Hadi bitti. Bu sefer böyle şey çıkayım. Nasıl çıkayım biliyor musun? Kimi anlat? Kaldi ben. Böyle mi? Bu sefer bunu tutuyarak çıkayım. Kanguru gibi mi? Aynen. Çok saçma bunu yapmak istemiyorum. Kıpat gitsin.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir