"Enter"a basıp içeriğe geçin

Karakomik Filmler Aslında Ne?

Linki kullanabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=9FU1grISZps&list=PLYymg-mGtvJ7JT0C2HBXpiGUTCeDlwJlr&index=7″ target=”_blank” rel=”noopener”>Karakomik Filmler Aslında Ne? videosundan fısıltılanmıştır. Videoya ulaşmak için tıklayınız. 

Allah Allah nerelere geldik ya ne oluyor? Kahveci de 1 lira farkla yumuşak içim. 300 TL alışverişe 23 liradan 20 liraya düşen deterjan. Önce 599’a çıkan sonra 499. Hatta 499.99’a inince abi ne güzel indirim var ya dediğimiz deri ceket ve bunlara sevindiğimiz hallerden sonra şimdi bir de bir biletle iki film izleme geldi başımıza. Tabii evlerde ve sinema salonlarında bayram havası. Abi çok iyi ya diyenler çok olmuştur Cem Yılmaz’ın kara komik filmlerinin geleceğini duyunca. Ama filme gidince neler oldu dersiniz? 2 saate 2 film sığdırmak ne kadar mantıklı? Bir bilet fiyatına 2 film izlemenin avantajı ve dezavantajı Cem Yılmaz’ın bu deneysel sineması ne kadar başarılı oldu? Beğenenler neden beğendi? Beğenmeyenler neden beğenmedi? 2 filmin özellikleri ve göndermeleri. Daha bir sürü şey var söyleyeceğimiz bu videoda. O yüzden lafı çok uzatmadan ver Orçuncu Mintroyu. İlk olarak 9 Nisan 2018’de Cem Yılmaz’ın Instagram’daki bir fotoğrafıyla bilgimiz oldu böyle bir filmin geleceğinden. Ama aslında uzun zamandır, neredeyse 20 yıldır planladığı bir şeymiş. Ocakta yayınlanacak demişti senaristi ve yönetmeni olarak. Sonra tabii işler karıştı. İşte yeni düzenlemeler, kanunlar derken filmin gelmesi de uzunca bir süre sekteye uğrayarak kektelendi. Bu arada Cem Yılmaz filmin adı dışında bir detay daha vermişti paylaştığı fotoğraftan. Hokkabazı sevenler bunu da sever. Hokkabazı bilirsiniz Cem Yılmaz’ın en değişik filmlerinden biri.

Dedik ki tamam çok güzel bir şey geliyor. Ama bir dakika, bir şey değil, iki bu. Sinema fiyatlarının düzenlenmesinden sonra da ilaç gibi geleceğini düşündüğümüz filmde bir biletle iki orta metraş film izleyecektik. Çok güzel bir fikir değil mi? Bilmem, göreceğiz. Film 19 Ekim 2019’da vizyona girdi. Oyuncular arasında şaşıracağınız isimler pek yok. Yine her zamanki gibi Ozan Güven, Özko Nurur, Can Yılmaz, yanında Zafer Algöz, Uraz Kaygılaroğlu, Cem Davran, Cemre Ebuzya ve Nilperi Şahinkaya. İlk perdede izlediğimiz film iki arada da joker filmini anımsatacak karakter çalışmasının en çok görüldüğü film. Kara komik filmlerin kara olan kısmı bu. Dikkat, spoiler çıkabiliyoruz. Yani tam spoiler değil ama ufak göndermeler canınızı sıkmasın. Metin bir arabalı vapur çalışanıdır. Oranın kantininde getir götür yapar. Lakabı Isaac. Yalnızdır ve hayata karşı tek motivasyonu dişlerini yaptırmaktır. Bunun için para biriktirir. Bir gün arabalı motor film çekimi için kiralanır ve o gün biriktirdiği parasının çalınması olayların da başlamasına vesile olur. Bu arada filmde bir de karar merciği var. Motor başka bir şirkete satılınca o zaman güvenince anlandırdığı yeni şirket çalışanı motordaki diğer çalışanlardan hangisinin gidip hangisinin kalacağına karar vermek için milakat yapar. Ve Isaac’in karakteri de bununla paralel değişim geçirir. Adından ve ortasından sonunun belli olduğu bir film aslında. Filmin bu bölümünde zaten Cem Yılmaz’ın yapmaktan çok hoşlandığı bir seri gönderme var. Bu göndermeler hem kendi filmlerine hem Hollywood sinemasına. Mesela Isaac ismi 70’lerde yayınlanan The Love Boat dizisinden geliyor.

Hatta filmin jeneriği de dizinin jeneriğinin tıpa tıpa aynısı. Vopra çekim için gelen ekibin yönetmenini canlandıran kişi Can Yılmaz ve aslında burada taklidi yapılan yönetmen Kıvanç Baruönü. Baruönü önceden Cem Yılmaz’ın başka bir filminin yönetmenliğini de yapmıştı. Diğer bir gönderme ise Gora’ya. Isaac karakteri çekilen film için bir Gora değil espresini yapıyor. Çekim esnasında rol yapamayan oyunculardan birine en son oynadığı film soruluyor ve oyuncu Ozan Güven’in senariesini yaptığı annemin yarısı cevabını veriyor. Yani Cem Yılmaz sadece kendine değil, oyuncularına da ufak bir kıyak geçmiş. Aslında filmin bu göndermelerinin biraz da bizim YouTube’da yaptığımız izlemediyseniz yukarıdaki infodan ulaşabilirsiniz ya da açıklamalar kısmındaki linkten izleyebilirsiniz. Göndermelerimizden pek farkı yok. İkinci perdede gösterilen filmin adı ise Kaçamak. Kara komiklerin komik olmasını umdukları bölüm. Adından da anlaşılacağı üzere evli bir grup erkek hafta sonu için eşlerine yalan söyleyip sözde kafa dinlemek için bir spa merkezine gidiyor. Ama öyle böyle bir spa merkezi değil. Düşünün akşam kadınlar geliyor. Rahatlamanın da böylesi. Bu dört arkadaşın dörtte üçü kadınlarla beraber olmak için odalarına gidince ertesi sabah içlerinden biri kaybolur ve onu arama macerasında uzay gemisiyle karşılaşırlar. Bu uzay gemisi hakkında fazla kafa yormanıza gerek yok. Arrival filmindeki gemiyi alın 90 derece kadar onun yönünü değiştirin Alın size milyon dolarlar verilmiş görsel efektin yaptığı uzay gemisi. Film zaten Hollywood sinemasında bilim kurgu parodisi şeklinde. Burada anlatacak ne karakter değişimi var ne de hikaye aslında.

Filmde önem verdikleri tek şey görsel efektler olmuş desek yeridir. İki filmde de işlenen bir konu var. Karşı tarafa olan Haz’ın peşinden gidip sıçıp batırmak ve iki filmde de üzücü bir erkek oyuncu baskınına söz konusu. Kadın ana oyunculardan sarsak sarsak önce Nilperi Şahin Kaya ve Cemre Ebu Ziya’yı sayabiliriz. Şöyle bir bakınca başta tek bilet ama iki film fikri ne güzel gelmişti değil mi? Ama filmi izleyince bunun biraz dezavantajlı olduğu ortaya çıktı. Çünkü özellikle iki arada filmi karakter işlemesiyle, konusuyla, değişikliğiyle o kadar güzel bir uzun metraj filmi olurmuş ki sanki Cem Yılmaz yazık etmiş gibi. Bir saate filmi sığdırmaya çalışırken konu hemen başlayıp bitiveriyor. Oysa güzel işlense bundan yıllar sonra belki Cem Yılmaz yeni film müjdesi verirken iki arada sevenlere diyebilirdi. Aynısı Kaçamak İçin’de söylenebilir Gora, Arok gibi seri varken Kaçamak bunların yanında bel altı esprilerle donanmış yeni hiçbir göndermesi olmayan ironi olsun diye yapılsa da aslında ironi de eleştiri de kürkte olamayacak kadar üstün körü işlenmiş bir komedi olmuş. Yine bu filmde aynı incelikle uzun metraj yapılsa karakterlerin neden kaçtığı, saç ekme muhabbeti, köpek ne alaka ve benzeri gibi daha detaylı işlense heehh ve tam Cem Yılmaz sineması dedetebilirdi. Filmi izleyenler memnun olmadıysa en çok da bu yüzden memnun olmadı. Belki de filmin gişesi o yüzden zamanın en kötü başlangıcını yapan Cem Yılmaz filmi oldu. Kara komik filmler ilk üç günde sadece 276 bin seyirciyle buluştu. Filmin sevenleri ise haksız sayılmaz çünkü bu tür şeyler denenmese Türk sineması sadece güvenli olduğu sularda yol almaya devam edecek.

Cem Yılmaz başarılı olduğu tartışılır ama bu adımıyla yine de çok güzel bir deney in sundu diyebilir sinema sevenleri. Sonuçta deneyince kötü sonuçlar çıkabilir. Başarısız olunabilir, para kaybedilenebilir ama kazanıp harika işlerde çıkabilir. Bunun cesaretini verdi. Denenmese zaten kaybediş kabullenmiş olur. Bu arada film gösteriminden önce kara komik filmler 2’nin geleceği ve fragmanı da paylaşılmıştı. 17 Ocak 2020’de yine geçen seferki gibi majör bir değişiklik olmazsa kara komik filmler 2 izleyicisiyle buluşacakmış. Umarız ikinci filme bu kadar az kaldı diye önceden yaşadığımız hayal kırıklığını bizlere yaşatıp Netflix’e koymazlar filmi. Ve yine umarız bu sefer filmler üstün körü geçilmiş hissi vermek yerine alışık olduğumuz Cem Yılmaz filmlerindeki tatmin hissini verir. Hadi bakayım Joker rebüyosunun altındaki bam bam yorumları okuyacağım. Az önce çok saçma bir şey oldu ama söylemeyeceğim. Ya iyi olarak ölürsün ya da kötüye dönüşecek kadar uzun yaşarsın. Dur bekle şey yapalım mı? Şu güzel sözleri var ya Joker’in Joker sözler En etkileyici havalı 20 Joker sözü Ben bir canavar değilim Sadece herkesten anlayayım İnsanlar son anlarını yaşarken gerçek yüzlerini gösterirler Ne kadar yalnız olduğunuzu anlamak sizi üzüyor mu?

Kendi kafana göre koyduğun kurallar seni kurtarmaz Kime söyleyeceğiniz hissi acaba? Seni öldürmeyen şeyin seni tuhaflaştırdığına inanıyorum. Bak ya adam hep ölmek kötü olmak yaşamak üzerine kurmuş Şu üç şeyi birleştirdiğinde al sana Joker Ben kötü biri değilim Sen iyi biri olmamı hak etmemişsin Videoların altında kötü yorum yazanlara şunu diyeceğim Ben kötü anlatmadım Sen iyi anlattığımı anlamayacak kadar gerizekalısın Altına yazın Selin ker Peker de olur ne olur Eğlence zamanı Bezbebekteki Joker sanıp gelmiştim Neyse gidiyorum çok bile kalmış Fotoğrafımdan anlamadım hiç girmeseydim videoya Girmiş izlemiş Aa demiş bu bezbebekteki Joker değil ya Bari o zaman yorumda belirtiyim Hımm demek o Joker değilmiş Bizimde Türk Jokerlerimiz var 1-Bezbebek Joker 2-Leyla ile Mecnun Joker 3-Rapçı Joker O yüzden hemen change.org’a giriyorum Bu video biter bitmez bir kampanya başlatıyorum Bizde Türk Jokerleriz bizimde sesimizi duyun Evropa Mon Mois Mon Moa Abla video saçın kadar güzel olmuş Şimdi burada iyi bir şey mi diyor Kötü bir şey mi diyor Söyle bakayım Abla da bir ne bire iyi diyor yani Ne kadar yaratıcısın sen ya Olumlama direkt olumlama Evreni güzel gönderiyor Abla dediğisi güzel bir şeydir o zaman Ama katılıyorum Ne anketi Hayır bak bu önemli bir sözle kapatacağım arkadaşlar Bu sefer videoyu Gerçek mesaj tam olarak burada Hayatınız hakkında yaptığınız şeyler üzerinden Sizleri yargılamasına kimsenin izin vermeyin Çünkü mesela saçınızı kestirmişsinizdir Adam geliyordu diyor Ya saçını mı kestirdin çok kötü Ama kestirdim Artık bak saç bu mesela yani Ve sen mutluysan mutlusundur Veya durmadan şey diyorlar ya kilo mu aldın sen Belki aldım belki depresyondayım Belki ilaç kullanıyorum Belki ödemim var böyle buralarım hep şişik Siz titsiniz Ben benim o yüzden anketi bankette yapmıyoruz Merak etmiyorum çünkü saçımı artık kestirdim Beğenmiyorsanız 3 ay sonra Üzleyin ya da Üzlemeyin Ama beğeniyorsanız altı abla Ne kadar güzel olmuş yazabilirsiniz Teşekkürler Hadi görüşürüz Oh teyzin kütledi Yavaş yavaş şekilli çıkayım istedim

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir